Sulejman Veličanstveni

Počela sam da gledam na natabanu, čini mi se da će biti baaaaš dobra :super: Je l' neko negde gledao? Šta kažete?

Serija prati Sulejmanov buran život, uspehe, pohode, intrige na dvoru i u haremu, dočaravajući epohu 16. veka i moćnog Osmanskog carstva. Sultan Sulejman je na vlast stupio kao mladić od 26 godina, dok je njegova vladavina trajala 46 godina. Bio je najznačajniji osmanski vladar koji je učestvovao u osvajačkim pohodima po Evropi, Aziji, a 1521. godine zauzeo je i Beograd.




Ipak, Sulejmanove ambicije su bile još veće, kretao se ka Austrougarskoj predstavljajući pretnju čitavoj zapadnoj Evropi. Nakon jednog od mnogobrojnih putovanja po Crnom moru, na carski brod koji je prevozio ženske robove kao poklon Sulejmanovoj palati, dospela je i Rokselana, kćerka ukrajinskog pravoslavnog sveštenika. Devojka je kidnapovana i prodata u roblje, a Sulejman je upravo nju izabrao za svoju novu ženu. Aleksandra je tako postala Hurem. Rodila je Sulejmanu četvoro dece i zajedno sa njim vladala Osmanskim carstvom.




Serija je izazvala kontroverze u islamskom svetu, jer je Sulejman predstavljen kao nemoralan čovek, bez poštovanja prema ljudima i sklon ličnim zadovoljstvima. Brojne pritužbe gledalaca upućene zbog negativnog predstavljanja ove istorijske ličnosti nisu umanjile popularnost serije u zemljama u kojima je prikazana.
Uloge: Halit Ergenč, Nur Fetaholu, Merijem Azerli, Nebahat Čehre
Produkcija: Turska, 2011.
 
a tek ovaj kad se pojavi, ima da gledam i reprizu reprize :zaljubljena:

Burak-Ozcivit-4.jpg
 
Sinoc odgledah prvu epizodu. Kao istorichara, zanimala me sa istorijskog aspekta. Bilo mi je interesantno da vidim kako turci razmishljaju o tom delu istorije. Naravno, bilo mi je jasno da ce ova serija izazvati brojne kontroverze u islamskom svetu jer ona i nije pravljena za Tursku, vec za Balkan- da bi bila gledana na nashim prostorima. U svakom sluchaju- jako dobra prva epizoda.
 
Sinoc odgledah prvu epizodu. Kao istorichara, zanimala me sa istorijskog aspekta. Bilo mi je interesantno da vidim kako turci razmishljaju o tom delu istorije. Naravno, bilo mi je jasno da ce ova serija izazvati brojne kontroverze u islamskom svetu jer ona i nije pravljena za Tursku, vec za Balkan- da bi bila gledana na nashim prostorima. U svakom sluchaju- jako dobra prva epizoda.

Prva se epizoda ističe, kao i druga... Kasnije serije nije nešto... Prikazuju se intrige u haremu, gluposti, ponekad rat. Serija je naravno dočekana na nož u Turskoj (sultan pije, što se strašno protivi Kuranu)...
Već sam rekao, na forumu http://turskeserije.forumer.com
 
Prva se epizoda ističe, kao i druga... Kasnije serije nije nešto... Prikazuju se intrige u haremu, gluposti, ponekad rat. Serija je naravno dočekana na nož u Turskoj (sultan pije, što se strašno protivi Kuranu)...
Već sam rekao, na forumu http://turskeserije.forumer.com

Meni su sultani i haremovi uvek bili zanimljivi, uvek sam kupovala takve knjige,
Nema sta, serija je super i verujem da se jednako istice i u daljim epizodama, a i anketa kaze, presisala je Ezel:konfete:
 

Back
Top