Sudije za pse

Ta zakonska odredba je selektivna i odnosi se na potencijalno opasne pse :roll:, tako da, na primer, pekinezer ne mora da ima korpu (jer je "mali" pa se ne smatra "opasnim") a doberman ima (jer je velika rasa pa je obavezno :roll: i ujedljiv).

p.s. Meni i dalje nije jasno zašto je ova tema na Savremenom.
 
e, gledala sam juče emisiju na hrtici o potencijalno opasnim psima.
al je bila dosadna pa sam prebacila.
al je bila zanimljiva koincidencija sa ovom temom.

Psi su odraz svojih vlasnika.
Ukratko: neodgovoran gazda - neposlušan pas.
Obrnuto: savestan gazda - disciplinovan pas.
Karakter psa zavisi od mnogo čega: odlike rase (ako je pas pedigriran) - temperamenta, uslova života, vaspitanja itd.itd.
Uf, pa to je čitava "nauka"...

20070917-similar-faces.jpg
 
pa zar ta odredba ne postoji?
meni se čini da postoji al se ne sprovodi
Искрено, немам појма.
Ја имам два пса, али и велико ограђено двориште у коме слободно трче. Немамо потребу да их шетамо, па се нисмо ни интересовали за то.
 
a, ma ne to.
bila je emisija dal su stafordi opasni il nisu.

Od 4 staforda koliko ukupno viđam, samo jedan je nezgodne naravi. Uzrok njegovog problematičnog ponašanja slutim u gazdi, stereotipu onog što se zove "momak sa beogradskog asfalta".
Ja imam ženku bulmastifa, a umiljata je kao mače. :) No, ima posesivnu ćud - što i jeste karakteristika njene rase, koja je kreirana da čuva teritoriju - i stoga sam vrlo oprezna.
 
E da nije ljudi koji pse koriste da bi unapredili svoj drustveni zivot!!!!!
A kako im zameriti tu ideju, ali mic po mic i dodjosmo do sudija za pse....
Ja ne pricam o nekom predlogu vec o realnoj specijalizaciji sudija, koja je nastala iz poznate srpske discipline banalizujmo sve, demagogije i sve u sprdnju.....radi relativizovanja odgovornosti.
 
Psi su odraz svojih vlasnika.
Ukratko: neodgovoran gazda - neposlušan pas.
Obrnuto: savestan gazda - disciplinovan pas.
Karakter psa zavisi od mnogo čega: odlike rase (ako je pas pedigriran) - temperamenta, uslova života, vaspitanja itd.itd.
Uf, pa to je čitava "nauka"...

Tacno tako ....uzrok je uvijek u vlasniku....ja odgovorno stojim iza postupaka mog psa,ako uradi nesto lose,kazna sledi meni a ne psu....
 
A ja koji nemam psa imam mnogo koristi od toga sto ce se tebi naplatiti kaznica za neshvatanje posledica sopstvenog ponasanja....

Posledice i kazne vlasniku je da jasno ostaje bez onoga sto nije umeo da kontrolise ili razume, tj psa....
Posledica za psa je sto nije imao srece da bude kod boljeg vlasnika pa ce zavrsiti sa sekircetom u glavi ili da je zakon drugaciji , metkom u celu.....

Sve ostalo je ustvari nepostojanje kazne...vec samo upozorenja na prekrsaj, a ovde vec pricamo o necemu sto se granicni sa krivicnim....

Ja malo naglasavam razliku u stavovima, jer kad je mala razlika , pa jos svaki pojedinac , radi licne koristi jos pomalo smanji razliku , onda nemamo nista osim sopstvenog tumacenja svega....
 
niko ne ignoriše ljude, niti ih stavlja u manje značajan položaj u odnosu na životinje, time što brani životinje. nije mi jasno kako ljudi uspeju tako naopako da shvate sve

Можда не овде, али на ''Кућним љубимцима'' их је већина таквих, на жалост....:confused:
 
p.s. Meni i dalje nije jasno zašto je ova tema na Savremenom.

Вероватно зашто што је на ''Кућним љубимцима'' немогуће исказати нешто што се ''љубитељима паса'' не допада...:confused:

(Бар тако беше некад, док сам још залазила тамо...док нисам стекла утисак исти као што је Ханибал изнела на претходној страни...)
 
Psi su odraz svojih vlasnika.
Ukratko: neodgovoran gazda - neposlušan pas.
Obrnuto: savestan gazda - disciplinovan pas.
Karakter psa zavisi od mnogo čega: odlike rase (ako je pas pedigriran) - temperamenta, uslova života, vaspitanja itd.itd.
Uf, pa to je čitava "nauka"...

20070917-similar-faces.jpg

A još kad je gazda glup i živčan u kombinaciji? Imamo jednog takvog u komšiluku, tuga jedna. I ko će da strada? Pas. Mene i lutalice razumeju kad im se obratim. I mačke. Samo treba biti čovek i znati tačno šta hoćeš od njih i šta su oni u stanju, a ne što ih neki vlasnici "preforsiraju", pa jadni psi nemaju pojma šta treba da rade a šta ne, i na kraju zakluče da od ljudi nema vajde, pa ili beže, ili se zabavljaju plašeći ih.
 
Patak ...je l' sad treba da se osjetim krivom jer imam psa???...I kad sam pomenula kaznu,nisam mislila samo na naplatu....smatram da ako pas napadne nekoga,ujede...odgovornost je i te kako na vlasniku...pa i ako je zatvor....a psa treba oduzeti....ti bi izgleda bio sretan samo ako se ubije pas, ...a taj isti vlasnik nabavice drugog psa,isto kao prethodnog agresivno vaspitati,i samo je pitanje vremena kada ce napasti...tebi je to ok???
 
Ta zakonska odredba je selektivna i odnosi se na potencijalno opasne pse :roll:, tako da, na primer, pekinezer ne mora da ima korpu (jer je "mali" pa se ne smatra "opasnim") a doberman ima (jer je velika rasa pa je obavezno :roll: i ujedljiv).

p.s. Meni i dalje nije jasno zašto je ova tema na Savremenom.

Mene je ujeo pekinezer :neutral:
Desilo mi se nekoliko puta da me je ujeo pas ali ja i dalje ne smatram da trebaju da im se skladiste prekrsaji :roll:
Volim pse, stalno sam imala psa i sad sam usvojila komsijskog jer nemam gde da ga drzim. I taj pas me je ujeo, mala nervozna civava ali smo se sprijateljili napokon i sad je kao moj. A ujeo me je iako sam znala da ne voli da se dira kad spava a ja sam bas tad navalila da ga mazim.
Svako ko je u dodiru sa psima stalno ce da bude ujeden sigurno nekoliko puta.
Ne znam, bezveze mi tema jer mi se cini da ovaj sto je postavio ne razume sta su psi i da na njih ne moze da se primenjuje ljudska logika.
 
Patak ...je l' sad treba da se osjetim krivom jer imam psa???...I kad sam pomenula kaznu,nisam mislila samo na naplatu....smatram da ako pas napadne nekoga,ujede...odgovornost je i te kako na vlasniku...pa i ako je zatvor....a psa treba oduzeti....ti bi izgleda bio sretan samo ako se ubije pas, ...a taj isti vlasnik nabavice drugog psa,isto kao prethodnog agresivno vaspitati,i samo je pitanje vremena kada ce napasti...tebi je to ok???

Pa hteo bih ja i babe i zabe....
Da svi budu zadovoljni resenjem.
Ali da resenje ne bude kao i sve kad se pravo dohvati toga, a to je ko ima para njemu se se progleda , a ko nema njemu po slovu zakona....
Niti da sve bude zasnovano na dobroj volji vlasnika pasa, kao sto je sada....

-Postoji problem sto pas kad jednom ujede , ujesce verovatnije jos poneki put.
-Postoji problem sto ako bilo kako kaznjavas vlasnika, to ne moze biti velika kazna, jer zaboga on nije ujeo nekog coveka, vec njegov pas, pa ce svi da se vade na razlog , mala neopreznost...
-Postoji problem da ce ubijanjem jednog psa vlasnik nabaviti drugoga, a zato i jesam za postojanje vlasnickog kartona za vlasnike pasa, kao sto postoje za vlasnike konja.

Suprostavljeni zahtevi su:
-Psi su zivotinje i treba im omoguciti da zive iako su ujeli nekoga, a da nisu u besnilu.
-Vlasnici pasa zele da imaju pse iako njihovi psi ujedu vise puta druge ljude
-Vlasnici pasa zele da imaju pse i tumace da je poneki ujed sporadicno neophodan, bilo ka njima , bilo ka ostalima, sve je to normalno.....nista strasno...
-Psi imaju pravo da se brane na svoj nacin i ponekad ujedu ljude koji ih ne razumeju ili namerno provociraju
-U psa , vlasnik ulaze puno novca, pa ako je za izlozbu, hvaljenje ili cak i za borbu ili lov, ne zeli tako lako da ga izgubi zbog jednog bezveznog ujeda nekoga ko je mogao da zaobidje susret sa psom , a nije...

Drzanje pasa moze da bude uslovljeno pravo, a ne apsolutno pravo, bas kao sto ja mogu da resim da drzim otrovnice i da kazem komsijama da otrovnica nikad nece ujesti coveka ako je brzinom ne uplasi ili nagazi (postoje takve otrovnice).Banalizujem, ali vidim i ovde banalizovanje...u vezi pasa....

Smatram da je resenje onih planinaca iz stare hercegovine vrlo dobro resenje, jer resava problem ujed refleksa kod psa koji je vec ujeo....
Smatram da karton vlasnika pasa resava problem na dva nacina , jer forsira svakog psa da bude u necijem kartonu u urbanim sredinama, plus uslovljava mogucnost drzanja pasa, kao kod vozacke dozvole....ili oruzja...ako pokazes da ne umes sa njima dzaba ti bilo tvoje volje kad ugrozavas druge...
Naravno tu ostaje mogucnost da vlasnici pasa kriju ujede pasa prema sebi, sto je u ovom licemerno-odgovornom svetu vise nego ocekivano....

Sta dobijam "tvojim resenjem"?
Dobijam vlasnika psa u kazni , obicno uslovnoj, psa koji je i dalje potencijalno opasan , sa iskustvom ujeda koji ce imati sada drugog gazdu (sto kod doga moze biti vise nego opasno). Ne verujem da ocekujes kaznu zatvora za vlasnika psa koji ujede da bude od 4 godine, jer se ponekad u srbiji takva kazna dobija za ubijenih 5-10 ljudi....a ne za odgovornost prema kucnom ljubimcu...
Koje je realno ocekivanje o visini kazne i koliko ce takva kazna da utice na ista u vezi ponasanja vlasnika prema okolini, a ne prema svom psu....?
Da li su nevini vlasnici pasa ugrozeni predlozenim resenjem 1 ili resenjem 2?
Da li je vlasnik koji je ujedan ili je imao psa koji je ujedao , bas nevin vlasnik?
 
najbolje pobiti sve pse.

i lutalice i one o kojima neko brine.

i one agresivne koji brane zalogaj jedva udeljene hrane, a i one pitome - nikad se nezna kad ce da pobesne.

a onda pobiti i sve macke..mogu da ogrebu.

za njima ptice..rasirise ovaj pticji grip po celoj planeti..unistise nas.



mali je ovaj svet za sve nas..
 
Nije kriv ni covek, vec tortura u detinjstvu , pa tesko da cemo oprostiti nekome za ucinjeni akt....

A cak je i samoodbrana kaznjiva....sio mi ga djura kroz ime prekomerna upotreba sile pri samoodbrani...

Pas je kriv sto je ujeo, gazda sto je svojim postupcima doveo ili ne doveo do toga....

Pas se kaznjava na jedan nacin (dozivotni azil ili upucavanje , birajte), gazda se kaznjava kaznom (ili samo zbog korpe ili i zbog napada)....
Sve ostalo je "navodio pera na svoju vodenicu"....iliti kriv je covek sto je isao ulicom gde ga nesto moze ujesti.....
 
Nije poenta , bar po meni , samo kaznjavanje psa koji je po svojoj logici odradio neophodno....vec je poenta sto ce gazda psa imati stetu ako pazljivije ne uzima u obzir licnost svog psa i dovede ga u situaciju da zbog te licnosti ujede drugoga......i da nema popravnog....

A posebno bih uveo kartoteku za vlasnike, pa kad sakupis tri ili vise kazni odredjenog tipa, ujed je tu drastican, ili nesakupljivanje izmeta ili nesprecavanje tuce izmedju pasa.....ode dozvola za drzanje pasa....tj zabrana drzanja pasa....

Slazem se sa tobom u delu vezanom za preduzimanje oredjenih mera protiv vlasnika pasa. Smatram da su oni jedino odgovorni za ponasanje svog psa. Samo to sa oduzimanjem dozvola ne pije vodu, ja bih uvela zatvorsku kaznu.
Ja od kada znam za sebe imam pse, sto svojih sto od bake, deke, tetke itd.... :) manje vise , svi su bili moji . Svakom od njih sam mogla da gurnem ruku u usta i da otmem ciniju sa hranom i ni jedan me nije ujeo. Mnogo dece je raslo uz te pse i nikada nisu doziveli da i jedan neprijatno rezi , a kamoli ujede . Zaista verujem da su psi onakvi kakvim ih napravis, tj. kako ih vaspitas.
 
Nije kriv ni covek, vec tortura u detinjstvu , pa tesko da cemo oprostiti nekome za ucinjeni akt....


Pas se kaznjava na jedan nacin (upucavanje),

iliti kriv je covek sto je isao ulicom gde ga nesto moze ujesti.....



prisvojismo ovu planetu.

unistavamo sve sto moze da nas ugrozi.

samo sami sebe mozemo da unistavamo.

to moze.

skorpije mogu da ujedu - ubij..iako te nije ni pogledala.
usli smo u vode - nestase ajkule..opasne su.

samo covek ima pravo na zivot.

bez ikakvog respekta.
 
Вероватно зашто што је на ''Кућним љубимцима'' немогуће исказати нешто што се ''љубитељима паса'' не допада...:confused:

(Бар тако беше некад, док сам још залазила тамо...док нисам стекла утисак исти као што је Ханибал изнела на претходној страни...)

moze da bude "nemoguce" samo da nekoga posto poto ubedis da prihvati tvoje stavove, ali da ih iskazes ne vidim ko bi ti to mogao uciniti nemogucim...

......................................................................



ja i dalje ne mogu da verujem da se po"vama" gradom setaju deca bez ociju:roll:, izujedana i bez prstiju, da im je pri tome dozvoljeno da sa 5 godina vade hranu psu iz usta:roll: i sve u svemu ovaj grad je izgleda pun izujedanih ljudi ni krivih ni duznih, vlasnici pasa su mizantropi i ludaci koji svojim ljubimcima sve dozvoljavaju... a psi su po "vama" tempirane bombe koje samo cekaju da okrvave zube pa minimalno da im stavimo brnjice...a mozda da im zabranimo da izlaze iz dvorista... samo mogu da zakljucim da ako mozemo da se podelimo po bilo kojoj osnovi i zapocnemo rat, pa makar verbalni, to cemo i uraditi:thumbdown:


nesumnjivo neodgovornih ljudi ima i medju vlasnicima i medju ostatkom ljudskog roda... nesumnjivo paranoika na svakom cosku ima...

da samo cujete koliko se vecina vlasnika koje ja znam trudi da vaspita svoje pse-te velike rase narocito, koliko ih bezrazlzno napadaju cim ih vide na ulici sa psom- ko ne bi razvio odbrambeni mehanizam i postao "malo lud" da bi ga ostavili na miru, trzaju se na ljude cim vide da neko prolazi jer ne do' bog da "neljubitelji" vide pustenog psa koji ipak ne moze citav zivot provesti na povocu...
 
Ako pas ujede čoveka, treba kazniti vlasnika, a ne psa ... Šta je pas kriv? Meni je potpuno nejasno da neko može da eutanazira životinju, zbog toga što je njegov gazda poželeo da ima krvoločnog psa pa ga shodno tome tako dresirao :shock:

Psi nisu krivi ... krivi su ljudi koji ih vaspitavaju i dresiraju ... i njih treba i kažnjavati .... A takvog psa oduzeti vlasniku i smestiti ga u neki azil za životinje .... ne ubijati !!!!....

Ljudi su 100 puta gori od životinja. Umesto da imaju kućne ljubimce ... oni se ponašaju kao da u kući imaju roba koga treba da tuku i maltretiraju (zato što u private life nemaju dovoljno autoriteta). Takav pas nije krv za osobine koje poseduje i gazdu kojeg ima.
 

Back
Top