Stitna zlezda

бумп

да ли може неко да ми каже детаљније какав је утицај јода на штитну жлезду, конкретно ме занима за хашимото.
јер сам читао да је јод неопходан за рад штитне жлезде, а већи унос јода повећава развој хашимота?
 
Pozdrav,
treba mi pomoć oko rezultata, jer mi sad već da budem iskrena ništa nije jasno. Prošle godine u aprilu mi je rađena vantelesna. Pre toga su mi nalazi hormona bili ovakvi:
T3 1.99 ref 1.10-2.60
T4 88.5 ref 58-161
TSH, ultra 2.60 ref 0.40-4
Free T3 5.65 ref 2.30-6.30
Free T4 16.2 ref 10.30-24.40
TgAt <20 ref 0-40
Anti TPO <10 ref 0-35
FSH 4.77
LH 2.48
Prolaktin 350
Estradiol 58.5
Testosteron 1.53
Progesteron 0.903

Vantelesna na žalost nije uspela. Pripremamo se za drugu u naravno ponovo se rade sve analize koje sada glase ovako:
T3 1.84 ref 0.89-2.44
T4 73.74 ref 62.67-150.83
TSH 3.331 ref 0.359-4.940
FSH 4.27
LH 4.22
Prolaktin 416 ref 108-557.13
Estradiol 53.o ref 77-921
Testosteron 1.16 ref 0.45-3.74
Progesteron 1 ref 0.32-0.95
Dr mi ovaj put nije tražila antitela štitne žlezde, međutim kada je videla nalaz rekla je da je TSH porastao i da je viši nego što treba i da uradim Tg-antitela i Anti TPO. Uradila sam i rezultat mi je identičan kao i prošli put:
Tg-antitela <20 ref <40
Anti TPO <10 ref <35
Interesuje me vaše mišljenje da li postoji neki problem sa mojim hormonima.
Pozdrav
 
бумп

да ли може неко да ми каже детаљније какав је утицај јода на штитну жлезду, конкретно ме занима за хашимото.
јер сам читао да је јод неопходан за рад штитне жлезде, а већи унос јода повећава развој хашимота?

Jeste,za"japanca" ne preporučuju visok unos joda...prevelik unos joda je kao dolivanje ulja na vatru za hašimoto...
Znači valjalo bi izbaciti namirnice sa visokim sadržajem joda...evo ja 10-ak dana ne jedem ribu i morske plodove(koji su inače prepuni joda,i žive) uopšte i mogu ti reći štitna me ne "steže",ne pulsira više,iako pušim oko 2 kutije duvana..:pivce:
http://perfecthealthdiet.com/2011/05/iodine-and-hashimotos-thyroiditis-part-i/ evo jedan link koji mi prvi pada na pamet,ima mnogo studija na tu temu...
 
Pozdrav,
treba mi pomoć oko rezultata, jer mi sad već da budem iskrena ništa nije jasno. Prošle godine u aprilu mi je rađena vantelesna. Pre toga su mi nalazi hormona bili ovakvi:
T3 1.99 ref 1.10-2.60
T4 88.5 ref 58-161
TSH, ultra 2.60 ref 0.40-4
Free T3 5.65 ref 2.30-6.30
Free T4 16.2 ref 10.30-24.40
TgAt <20 ref 0-40
Anti TPO <10 ref 0-35
FSH 4.77
LH 2.48
Prolaktin 350
Estradiol 58.5
Testosteron 1.53
Progesteron 0.903

Vantelesna na žalost nije uspela. Pripremamo se za drugu u naravno ponovo se rade sve analize koje sada glase ovako:
T3 1.84 ref 0.89-2.44
T4 73.74 ref 62.67-150.83
TSH 3.331 ref 0.359-4.940
FSH 4.27
LH 4.22
Prolaktin 416 ref 108-557.13
Estradiol 53.o ref 77-921
Testosteron 1.16 ref 0.45-3.74
Progesteron 1 ref 0.32-0.95
Dr mi ovaj put nije tražila antitela štitne žlezde, međutim kada je videla nalaz rekla je da je TSH porastao i da je viši nego što treba i da uradim Tg-antitela i Anti TPO. Uradila sam i rezultat mi je identičan kao i prošli put:
Tg-antitela <20 ref <40
Anti TPO <10 ref <35
Interesuje me vaše mišljenje da li postoji neki problem sa mojim hormonima.
Pozdrav
Koliko ja vidim tsh i hormoni su u okviru normale...ali za trudnoću preporučuju tsh ispod 2 koliko se sjećam,a tvoj je 3.331...
Ma reće ti doktor sve kad odeš,valjda...:lol:
 
Jeste,za"japanca" ne preporučuju visok unos joda...prevelik unos joda je kao dolivanje ulja na vatru za hašimoto...
Znači valjalo bi izbaciti namirnice sa visokim sadržajem joda...evo ja 10-ak dana ne jedem ribu i morske plodove(koji su inače prepuni joda,i žive) uopšte i mogu ti reći štitna me ne "steže",ne pulsira više,iako pušim oko 2 kutije duvana..:pivce:
http://perfecthealthdiet.com/2011/05/iodine-and-hashimotos-thyroiditis-part-i/ evo jedan link koji mi prvi pada na pamet,ima mnogo studija na tu temu...

koja je razlika izmedju nas i japanaca? kolko sam skapirao pogotovo sa tog sajta...japanci se vise hrane algama i morskom hranom koja ima vise joda verovatno tako premase neke normalne kolicine joda
sa istog sajta mislim da je jos zanimljiviji tekst
jod i selen: http://perfecthealthdiet.com/category/nutrients/iodine-and-selenium/
vrseno je dosta testova i na pacovim i na ljudima ima razlucitih rezlutata
ako sam dobro skapirao dosta je bitno unositi jod+selen
i potreban je postepen unos joda u organizam
Currently I’m doing the following to try to reverse my Hashimoto’s:

PHD diet and follow PHD book and blog advices to enhance immunity against infections, since infections seems to be implicated in Hashimoto’s pathology [28][29][30]. I give special attention to what Chris Masterjohn calls “traditional superfoods”: liver and other organs, bones and marrow, butter and cod liver oil, egg yolks and coconut, because these foods are high in minerals, like iodine, zinc, selenium, copper, chromium, manganese and vanadium, all of which seems to play a role in thyroid health [31];
High dose iodine (50mg of Lugol’s) plus 200 mcg selenium daily. These I supplement because of their vital importance to thyroid and immune function;
3 mg LDN (low dose naltrexone) every other day to further increase immunity. LDN resources are listed below [32][33][34][35][36];
Avoiding mercury and other endocrine disruptors. When I removed 9 amalgams (mercury), my TPO antibodies increased for 3 months and took another 6 months to return to previous values. I also avoid fish that have high and medium concentrations of mercury. Cod consumption increased my TPO antibodies;
1g of vitamin C daily. Since it seems to confer some protection against heavy metal thyroid disfunction [37], improve thyroid medication absorption [38] and there is some evidence that it could improve a defective cellular transport for iodine [39];
Donating blood 2 to 3 times per year. In men, high levels of iron seems to impact thyroid function [40].
ovaj citat iznad je nesto sto bi hteo da probam 50mg joda+200mg selena dnevno
da li ima neko da je eksperemetisao sa unosom joda + selena i da je to pratio kroz rezlutate?
Najznačajniji izvor joda je jodirana kuhinjska so. Školjke, morska alga kelp i drugi morski organizmi apsorbuju velike količine joda u morima. Beli luk, susam, soja, spanać su takođe, dobri izvori joda.
Селен jе битан за функционисање одбрамбеног система и штитне жлезде
Намирнице најбогатије селеном су: пшеница, непрерађен пиринач, овас, семенке диње, полумасно млеко, посно месо и риба.
Код мушкараца пола селена који се налази у организму је у тестисима и у сперми коју они продукују.
mozda izbacujem previse selena :D
 
...meni dr naglasila da ne pijem nikakve vode sa dodatcima joda, ali nikad nije rekla da ne treba da jedem ribu, prosto zato sto se riba ne jede svaki
dan, a nas narod ima obicaj da te vode pije svakodnevno..ne solim puno hranu pa ni tu ne unosim ne znam kakve kolicine joda..a soli bez joda nema...
..za sve se treba savetovati sa lekarom, i manje citati sta pise na netu...jer je to strasno sa se sve moze procitati, a vecina nas je sklona da se poistoveti
sa bar 80% slucajeva...
 
koja je razlika izmedju nas i japanaca? kolko sam skapirao pogotovo sa tog sajta...japanci se vise hrane algama i morskom hranom koja ima vise joda verovatno tako premase neke normalne kolicine joda
sa istog sajta mislim da je jos zanimljiviji tekst
jod i selen: http://perfecthealthdiet.com/category/nutrients/iodine-and-selenium/
vrseno je dosta testova i na pacovim i na ljudima ima razlucitih rezlutata
ako sam dobro skapirao dosta je bitno unositi jod+selen
i potreban je postepen unos joda u organizam

ovaj citat iznad je nesto sto bi hteo da probam 50mg joda+200mg selena dnevno
da li ima neko da je eksperemetisao sa unosom joda + selena i da je to pratio kroz rezlutate?


mozda izbacujem previse selena :D
Kad sam napisa "japanac" mislio sam na Hašimoto,to te vjerovatno zbunilo...:lol:
Kažu neke studije da ne smeta ni visok unos joda ako istovremeno unosimo dovoljno selena...
Šta znam,cijeli život sam jeo često morsku ribu,po 2,3 konzerve morske ribe dnevno,plus mnogo soli,baš sam se pretrpavao često...
Kažu i da je veća pojava Hašimota u djeovima svijeta gdje se konzumira previše morskih plodova,i uopšte od kad su počeli dodavati jod u so...
Selen smanjuje titar antitjela,to vjerovatno znaš...svakako ga moraš unositi,mada ne valja ni pretjerivati kažu jer može doći i do trovanja..:confused:
Pa eksperimentišem svašta nešto...evo više od 10 dana ne jedem ribu i mor.plodove i više nemam onaj osjećaj knedle u grlu,da me steže kapiraš...
A nisam vadio krv ako misliš na takvo praćenje rezultata..
E druže jel ti normalna funkcija štitne ili?
 
...meni dr naglasila da ne pijem nikakve vode sa dodatcima joda, ali nikad nije rekla da ne treba da jedem ribu, prosto zato sto se riba ne jede svaki
dan, a nas narod ima obicaj da te vode pije svakodnevno..ne solim puno hranu pa ni tu ne unosim ne znam kakve kolicine joda..a soli bez joda nema...
..za sve se treba savetovati sa lekarom, i manje citati sta pise na netu...jer je to strasno sa se sve moze procitati, a vecina nas je sklona da se poistoveti
sa bar 80% slucajeva...

Naravno da je jod neophodan...ali ga najviše ima u morskim plodovima,a nekad sam se pretrpavao tim,isto tako i kad je so u pitanju...
Nemam se ja šta savjetovati sa njima,izbacila me žena za 3 min iz ordinacije....srećom sad sam naučio i znam više od nje...:aha:
hehe savjetovati,a jesi šaljivdzija...:D
 
..pa dobro ja nisam nikad preterivala ni sa cim sem sa slatkisima kad god mi se nadju u blizini:mrgreen:
..nisam stekla obolelu stitnu prejedanjem i presoljavanjem organizma..moj uzrok je drugacije vrste..i zena mi lepo rekla
sta ne treba da radim, postojem, mada to nisam ni pre radila...pijem lek kako je receno i hvala Bogu nemam nekih vecih
problema sem ako se bas, bas iznerviram, malo me davi opet, ali i to je normalno..da nije bilo stresnih situacija ne bi
bilo n problema sa stitnom..
..toliko vremena provedem na mogu gde ima joda i uvazduhu, nemam problem nikakav...kretanje i pozitivne misli su
zakon, bar u mom slucaju...
 
..pa dobro ja nisam nikad preterivala ni sa cim sem sa slatkisima kad god mi se nadju u blizini:mrgreen:
..nisam stekla obolelu stitnu prejedanjem i presoljavanjem organizma..moj uzrok je drugacije vrste..i zena mi lepo rekla
sta ne treba da radim, postojem, mada to nisam ni pre radila...pijem lek kako je receno i hvala Bogu nemam nekih vecih
problema sem ako se bas, bas iznerviram, malo me davi opet, ali i to je normalno..da nije bilo stresnih situacija ne bi
bilo n problema sa stitnom..
..toliko vremena provedem na mogu gde ima joda i uvazduhu, nemam problem nikakav...kretanje i pozitivne misli su
zakon, bar u mom slucaju...
Ma ko to zna kako nastaje sa sigurnošću,to samo pojedini naučnici sumnjaju...ali kad već dođe do problema preporučuje se jako ograničen unos joda..
To je teško jer joda ima gotovo svuda...ali ga najviše ima u morskim plodovima..i naravno u ovoj jodiranoj soli..
ehh ja sam znao po čitav mjesec da jedem samo ribu..tako mi dođe,plus yebena so jodirana..:dash: a i ima dosta žive u plodovima,i to kažu ne valja za štitnu..
Mislim ne pričam ovo iz svoje glave,ozbiljni naučnici tako tvrde...
 
E druže jel ti normalna funkcija štitne ili?
hashimoto, koristim euthyrox 75, pa sad hocu da pokusam sa nekim "eksperimetima" jod+selen
da probam da izbacim hemiju za nesto prirodno na odredjeni period, pa da vidim dal ime neko neka iskustva...
zanima me dal je mit ili...."rakija orahovaca" stariji ljudi su preporucivali za stitnu zlezdu, ali nigde nisam procitao da ljudska oraha sadrzi jod?

#Groove poslao sam ti PM da ne smaram ovde o licnoj statistici
 
hashimoto, koristim euthyrox 75, pa sad hocu da pokusam sa nekim "eksperimetima" jod+selen
da probam da izbacim hemiju za nesto prirodno na odredjeni period, pa da vidim dal ime neko neka iskustva...
zanima me dal je mit ili...."rakija orahovaca" stariji ljudi su preporucivali za stitnu zlezdu, ali nigde nisam procitao da ljudska oraha sadrzi jod?

#Groove poslao sam ti PM da ne smaram ovde o licnoj statistici

..orahovaca se pravi od malih celih orascica...ne samo od ljuske:ok:
..imamo istu dijagnozu i istu terapiju...meni je skrenuta paznja da ne uzimam vode koje su obogacene jodom, ne znam
kako bi organizam radio sa toliko joda ako vec stitna ni ovo malo sto unese hranom ne moze da preradi...
 
hashimoto, koristim euthyrox 75, pa sad hocu da pokusam sa nekim "eksperimetima" jod+selen
da probam da izbacim hemiju za nesto prirodno na odredjeni period, pa da vidim dal ime neko neka iskustva...
zanima me dal je mit ili...."rakija orahovaca" stariji ljudi su preporucivali za stitnu zlezdu, ali nigde nisam procitao da ljudska oraha sadrzi jod?

#Groove poslao sam ti PM da ne smaram ovde o licnoj statistici

Samo naprijed,eksperimentiši....pa vidi šta će da bude...:ok:
Ti mladi zeleni orasi su prepuni joda...ali mnogi endokrinolozi ne preporučuju pretrpavanje jodom za hašimoto...
 
..orahovaca se pravi od malih celih orascica...ne samo od ljuske:ok:
..imamo istu dijagnozu i istu terapiju...meni je skrenuta paznja da ne uzimam vode koje su obogacene jodom, ne znam
kako bi organizam radio sa toliko joda ako vec stitna ni ovo malo sto unese hranom ne moze da preradi...

Japan ima najveći prosečni unos joda po stanovniku. Preporuke za unos joda u Japanu su preko 14 mg dnevno, što je 93 puta više nego kod nas.
MINAQUA - navodno voda sa dosta joda...sadrzi 0,94mg / l
U Evropi i SAD-u preporučena dnevna količina joda iznosi 150-300 mikrograma
http://www.moje-zdravlje.ba/zdravlje/jod-povecava-inteligenciju

jod u ishrani: http://www.moje-zdravlje.ba/zdrava-prehrana/hrana-bogata-jodom

i meni je verovatno posledica bila povecanje stresa ali mozda i pararelno sa time bio nedostatak joda u tom trenutku

slazem se da ne treba verovavati svemu sto se procita zato i treba gledati izvore
ovaj sajt od malo pre http://perfecthealthdiet.com/category/nutrients/iodine-and-selenium/
dobar je gde ima testova na grupama ljudi i tacne statistike

nisam pametniji od endokrinologa, ali mogu da se kladim kad bi pitali 100 njih da bi svak imao nesto svoje da doda ili oduzme
cak i ovi sveski naucnici i lekari imaj neka podeljenja misljenja ....jer sama bolest nije 100% istrazena i utemeljena
 

Back
Top