Stanar vs. Vlasnik

kakao kad si dao 250.000 evra vise.
imas za narednih 40 godina rentiranja minimum.

Nemas ti tu lovu na gomili pa da tako razmisljas, nego ti tu lovu zaradjujes i trosis iz meseca u mesec.
I ko to jos ostavlja sa strane da bi imao da pod stare dane placa rentu? Da se ne lazemo, sve sto ne ulozimo, potrosimo na ovu ili onu glupost :)

Fora je da kada dodjes u neke zrelije godine stvoris sebi situaciju da ne moras da toliko radis i toliko zaradjujes, da imas vise vremena.
 
Nemas ti tu lovu na gomili pa da tako razmisljas, nego ti tu lovu zaradjujes i trosis iz meseca u mesec.
I ko to jos ostavlja sa strane da bi imao da pod stare dane placa rentu? Da se ne lazemo, sve sto ne ulozimo, potrosimo na ovu ili onu glupost :)

Fora je da kada dodjes u neke zrelije godine stvoris sebi situaciju da ne moras da toliko radis i toliko zaradjujes, da imas vise vremena.
ne kapiras..ti toliko realno dajes vise za tih 30 godina.

umesto da placas 1.000 evra kredit ti placas 500 evra rentu..u startu dajes manje para
a na stranu sto moras da imas 50.000€ kesa za banku
 
ne kapiras..ti toliko realno dajes vise za tih 30 godina.

umesto da placas 1.000 evra kredit ti placas 500 evra rentu..u startu dajes manje para
a na stranu sto moras da imas 50.000€ kesa za banku

Kapiram ja odlicno sta ti kazes, i u pravu si da ces platiti mnogo kesha, ali ces obezbediti sebi mirnije zrele dane.

Sta ces raditi kao penzioner koji nema svoj stan u vlasnistvu, i imas jedno 30% manju penziju nego zaradu, a morati od te penzije da dajes 500 evra za rentu? Je li bolje da ne moras da dajes tih 500 evra?
 
@Admin Sredoje Dobro, ti daješ primere za kupovinu novog stana na kredit..Zaista ne znam kako ide sa stambenim kreditima.
Jedino što znam o njima je da postoji ograničenje za klijente. Čini mi se da sam negde pročitala da stan na kredit mogu da kupe oni koji imaju 35 godina.
Stambeni kredit ne može da podigne neko ko ima 50+ godina.
Isto važi za obične kredite. Do 75 godine života mora da se isplati kredit ili krediti ( Halk banka ) u nekima je smanjena granica godina.

Misliš na porez na prihod od stanarine?
Struju i komunalije sta potrose dodatno
 
Kapiram ja odlicno sta ti kazes, i u pravu si da ces platiti mnogo kesha, ali ces obezbediti sebi mirnije zrele dane.

Sta ces raditi kao penzioner koji nema svoj stan u vlasnistvu, i imas jedno 30% manju penziju nego zaradu, a morati od te penzije da dajes 500 evra za rentu? Je li bolje da ne moras da dajes tih 500 evra?
pa rekoh ti, ako imas tih 1.000 evra za ratu banci onda mozes da stavljas sa strane razliku od 500 koju bi davao za rentu i imas 200.000€ viska novca u starim danima.
ako nemas, onda nemas ni da placas kredit i cela prica je besmislena.
 
Bold 1: Moja porodica i ja smo kratko vreme bili podstanari, godinu dana koliko je investitor zidao zgradu na našem placu. Za tih godinu dana imali smo Ugovor o zakupu stana, uvek istu ratu kirije i plaćali smo sve režije ( EPS, Infostan, tada još nije bilo kablovske ).

Posle smo izdavali stan a sestra i dalje izdaje jedan stan.

Dok smo izdavali stan, uvek smo pravili Ugovor o zakupu stana.
Sestra od 2007. do danas nije imala mnogo podstanara jer su ostajali na duže. Već više od 7 godina ima iste podstanare.

I ranije i sada radila je Ugovor o zakupu. Ratu kirije smanji tokom zime, od proleća do zime je uvek ista rata. Od 2007.do danas, ona i zet su samo jednom podigli kiriju.

Infostan, EPS, firmu koja radi čišćenje zgrade plaćaju podstanari.
Novi bojler, šporet, frižider uvek kupuje stanodavac+plaća sve popravke u stanu ( to ne rade svi koji izdaju stanove, često i popravke popravke plaćaju podstanari ).

Nelogično je da održavanje zgrade plaća stanodavac koji ne živi u toj zgradi. Nelogično je da potrošenu struju plaća stanodavac, a on ne troši tu struju.

Bold 2. Porez za stan uvek plaća onaj čiji je stan, ne plaća ga podstanar. Sestra i zet sve vreme plaćaju i taj porez i porez na prihod -za stanarinu. Tako oni rade jer sve rade po zakonu, i ne žele da ostaju državi dužni. Masa ljudi koji izdaju stanove ne plaćaju porez na prihod.

Ne mogu ništa da pričam o stambenim kreditima jer sam ovaj stan kupila za keš.
Prodali smo jedan stan, kupili ovaj. Razlog je bio što ovaj stan ima veliku terasu i što je noviji od našeg starog stana.
Zgrada u kojoj sada živim završena je krajem 2016.godine.

@Admin Sredoje Sve vreme daješ prednost stanovima koji se rentiraju. Da li u tu cenu kirije računaš i plaćanje svih režija ( EPS, Infostan, kablovska tv+internet, firma za čišćenje zgrade ) ?
Pitam, jer u tom slučaju u kiriju od 300-350 evra do 500 evra su uračunati i svi mesečni troškovi za stan.
Ako je kirija 300-350 evra i više, pored nje se još daje najmanje još 150 evra za mesećne troškove ( sve zavisi od toga da li je grejanje na TA ili je centralno u pitanju ).

Struju, internet, parking placa renter.
Sve ostalo hi trebao da placa vlasnik, tj visina rente treba da ukljuci sve to u jednu cifru.
Samo u Srbiji se infostan ili održavanje zgrade prebacuje na renter-a.
 
Preselis se iz velikog grada ako nemas nesto u nasledstvu, kupis zemlju u medjuvremenu, zemlja je jeftina u manjim mestima i dignes nesto od 50-60 kvadrata. To te vec izadje nekih 40 - 50k evra. I to iskesiras i to je to druze. Eventualno neki kredit na max 5-10 godina. Max! Ako nemas ustedjevinu, dzaba iz supljeg u prazno. Dakle juris posao da zaradjujes sto vise, a ne da se sprcas u dugove koji ce te zarobiti da radis posao gde ne napredujes.
To rade ti ljudi koji dignu kredit i onda prvo krenu valerijani, pa bensici, pa srce jednom, pa preskakanja a posao-ista meta isto odstojanje, jer ne sme da zagrize vezan za kredit. Pitaj ove sto su dizali kredite i kupovali stanove pre korone i ukrajine kako prolaze sa kreditima. A ako pogledas poslednjih nekoliko decenija, kriza svakih 10 god.
Plus danas stanovi koji se rade su fuseraj. Materijal - uzas, zavrsni radovi - fuseraj. Izgradi parking a proda ga privatniku a ti parkiras po trotoarima. I sve to ti baplati 3x od rralne cene. Prodju 3 godine i onda se stanari organizuju da saniraju prokisnjavanja, osipanja, instalacije, izolaxija uzas, doradjivanja grejanja, saniranje plocica, propadnes kroz tus kabinu i td.
 
pa rekoh ti, ako imas tih 1.000 evra za ratu banci onda mozes da stavljas sa strane razliku od 500 koju bi davao za rentu i imas 200.000€ viska novca u starim danima.
ako nemas, onda nemas ni da placas kredit i cela prica je besmislena.
Koliki procenat ljudi ce ostaviti i uspeti da sacuva te tolike pare? :) Skupices 30.000 i potrosices na glupost, da se kladimo :D

Opet, ja kazem da si ti u pravu, i da ces stan preplatiti, i da ces mnogo para potrositi placajuci kredit.
Ali moj ugao gledanja je drugaciji, pitanje je sta kupujes? Ne kupujes samo stan, kupujes mir, i pre svega mogucnost da kasnije mnogo manje radis.
I ne pricam ti napamet, nego iz licnog iskustva.
Vec sa 40 i nesto sam uspeo da sa 40 smanjim na oko 30 sati nedeljno. Ako bude zdravlja, za 6-7 godina spustam na ispod 20h nedeljno, a bicu u ranim pedesetim.
Da nisam ulagao u nekretnine - sve bih potrosio, garant. I nisam samo ja takav, vecina nas je takvo, da se ne lazemo :)
 
ovaj je još i jeftin prosek cene kvadrata je 3500e za Vračar, a ovi cene kvadrat oko 2800e
2.5 sprata za 65 kvadrata?
Potkrovlje, dupleks?
Grejanje na struju? Stari stan, izolacija.
Pvc kao stolarija, vidi se da je ona jeftina. A cim je to ugradjivao, znaxi da je supalj i da duva na sve strane.
2 sobe na 65 kvadrata? To je jednoiposoban. Spojena kuhinja sa trpezarijom, vrv je nesto i preradjivao. U spavacoj je mali krevet do prozora, znaci da u nju ne mozes da stavis bracni, osim da samo on stane.
Vidi se da je star, znaci budj, izolacija, instalacija, kupatilo je nesto preradjivao, moguce da je bilo poplave.
Prilaz stanu? Dvoriste? Parking?
 
Ja sam ziveo u borci 3 godine,do slavije bajsem sam stizao za 27 minuta,ajde da vidim po centru ko zivi koliko moze za to vreme da predje kolima ili busem
nema sanse
to znaci da si vozio oko 30km/h bicikl jer se racuna i zaustavljanje na semaforima a jos imas i uzbrdicu do bulevara.
malo si preterao jer cak i da si uspeo da nabijes toliki tempo ti bi na slaviju dosao gola voda i svi bi bezali od tebe.
 
nema sanse
to znaci da si vozio oko 30km/h bicikl jer se racuna i zaustavljanje na semaforima a jos imas i uzbrdicu do bulevara.
malo si preterao jer cak i da si uspeo da nabijes toliki tempo ti bi na slaviju dosao gola voda i svi bi bezali od tebe.
Jeste bas je tako bilo semafore ne fermam
De si naso uzbrdicu,nisam isao takovskom nego ruzveltovom
 
Kada se više isplati dignuti kredit za kupnju stana, a kada je bolje biti podstanar? Ovo je pitanje koje se tiče mnogih od nas, pogotovo u današnje vrijeme kada su cijene nekretnina i stanarine visoke.

S jedne strane, imamo opciju kupovine stana putem kredita. To može biti privlačno jer na kraju postajemo vlasnici nekretnine. Međutim, s druge strane, to znači i obavezu plaćanja kredita tijekom dugog niza godina.

S druge strane, biti podstanar znači fleksibilnost i manje dugoročne financijske obaveze. Ali, postavlja se pitanje - koliko novca na kraju "bacimo" na stanarinu, novac koji možda nikada nećemo vidjeti povratno kao ulaganje?

Što mislite, koje su prednosti i nedostaci oba pristupa? U kojem slučaju se više isplati biti vlasnik, a kada podstanar?
Zavisi od kamate i rate za hipoteku , mene je kupovina kuce dobro pogurala tj kupili smo dvije kuce i jednu izdavali, kirija je placala dvije hipoteke i ne kraju isplatila tako da mogu rano u penziju sa tim novcem.radi se o Holandiji gdje su kamate daleko nize nego kod nas.
 

Back
Top