Šta kada tinejdžerka zatrudni...?

ima godinu manje od mene, bila je samnom u odjeljenju, bila mi je i drugarica tada
sada ceka na drugo dijete po redu
zao mi je

tu djecu,
na nju sam zaboravila jos onda kada je napravila izbor u srednjoj
mozda se nekim cudom i oporavi pa i bude nesto od nje, iako nikako ono za sto je imala potencijal
jbga

sve u svemu, zao mi je djecu,
nisam za to da se abortira bez dobre osnove, ali svakako jesam za oduzimanje djece onima koji nisu u stanju ni o psu da se staraju kako treba
sto se tice nesto boljih slucajeva opet ostaje ono - kakav roditelj moze biti neko ko nije imao dovoljno odgovornosti da navuce gumicu a ne sto drugo?

ne znam... ne bih odbacila cerku/sina zbog toga, ali bih svakako bila razocarana kako u sebe tako i u njih
ako vec zele da se za*ebavaju sa zivotom, neka bar imaju toliko obzira da to rade sa svojim, a ne tudjim.... toliko bi bar trebali da znaju
 
naravno, slazem se sa tim sto ste napisale da je sve to suvise rano, ali sta sad kad se vec desilo
juce mi je rekla da su vec spavali i da su koristili kondom
na svako dalje moje pitanje, odgovarala mi je: jeste, bilo je lepo, ali ja sa svima drugima mogu da pricam o tome a samo s tobom ne mogu jer uvek pravis tako glupe face :confused:
e sad, ono moje pitanje je samo nagovestaj necega sto bi moglo da se desi
bar mi se tako cini a nadam se da se varam
nista, ako i dodje do toga eto mene opet na ovoj temi :neutral:
 
unsai,
a zasto mislis da je njen zivot promasen i zasto mislis da je njen izbor pogresan?
mozda je jednostavno svoju srecu nasla sa tim muskarcem i decom, jer ono sto tebe cini srecnom ne znaci da cini i ostale, i obrnuto
imala sam drugaricu koja se udala posle osmog razreda, zatrudnela, valjda sada ima troje dece
i kad god smo se kasnije sretale, ucinilo mi se da je srecnija od mene koja sam zivela po "svim drustvenim normama", znaci ne seks pre punoletstva, ne brak i ostalo, a vreme do braka provela sam sa manje-vise pogresnim ljudima

"kakav roditelj moze biti neko ko nije imao dovoljno odgovornosti da navuce gumicu a ne sto drugo?"
ovo je bas nepromisljeno pitanje, pa tako nesto se desava i ljudima u tridesetim i cetrdesetim godinama
nikad ne reci nikad
 
unsai,
a zasto mislis da je njen zivot promasen i zasto mislis da je njen izbor pogresan?
mozda je jednostavno svoju srecu nasla sa tim muskarcem i decom, jer ono sto tebe cini srecnom ne znaci da cini i ostale, i obrnuto
imala sam drugaricu koja se udala posle osmog razreda, zatrudnela, valjda sada ima troje dece
i kad god smo se kasnije sretale, ucinilo mi se da je srecnija od mene koja sam zivela po "svim drustvenim normama", znaci ne seks pre punoletstva, ne brak i ostalo, a vreme do braka provela sam sa manje-vise pogresnim ljudima

njen zivot je promasen iz mnogih drugih razloga koje ne mogu da navedem jer nemam pravo na to,
ne ovog samog po sebi
brak i djeca su samo rezulat svega sto se gomilalo godinama... hajde da se igramo normalnosti
a bila je na dobrom putu da ne bude kao ostali iz porodice.... dokaz da djete propalih roditelja u propaloj okolini ne mora biti propalica samo po sebi

i ma koliko fino bilo to sto toliko brinete o tinejdzerima, bilo bi jos finije da se zapitate kako ce biti toj novorodjenoj djeci
nisu oni lutke niti sredstva za ostvarenje drugih ciljeva

"kakav roditelj moze biti neko ko nije imao dovoljno odgovornosti da navuce gumicu a ne sto drugo?"
ovo je bas nepromisljeno pitanje, pa tako nesto se desava i ljudima u tridesetim i cetrdesetim godinama
nikad ne reci nikad

pa sto? oni "odrasli" ne mogu biti neodgovorni mozda?
 
ja ovom pravcu razmisljam:podrzala bih dete nikako ga ne bih osudivala,grdila,odbacila i slicno.
Ali da ima 13,14 ili 15 godina radjanje bi bilo jako nepromisljen potez/
Prosto probala bih da je navedem da misli kao ja.Ne i nateram.
Jer zamislimo tu neizvljenu majku,od 28 godina koje ce trebati kroz zivot da vodi tinejdzerku od 14 godina...Velika verovatnoca da se ponovi ista prica.
Nece biti problem cuvati bebu....svako moze da promeni pelene,nahrani i uspava.
To mogu i ja,moze i tata....taj tehnicki deo nije lak,ne kazem,ali moze se regulisati.
A treba od tog deteta napraviti coveka.I to normalnog,zdravog.Kako cemo to resiti?
Da li ce sutra ta majka razmisljati isto kao recimo sto ce razmiljati majka koja je u 'normalno vreme 'spremna,dobila dete?
I mislim da bi sam porodjaj bio trauma za devojcicu od 14,15 godina.
Jer fizicki spremna je na to,ali psihicki ne.
Pa sve te promene koje nosi trudnoca.
Pa odvajanje od drustva,osuda okoline...sve to treba podneti iako to nije bitno i za to treba snage i zivaca.
Pitanje je,da li neko ko je tek na pragu adolescencije moze to?
 
Ja gledam..koliko znam,rori je majka rodila sa 17,protiv zelje svojih roditelja,a koji su joj ipak mnogo pomogli kad je rodila dete...Tako da je njoj samoj bilo dosta lakse uz pomoc roditelja...

To da li ce biti drugarice....zavisi.Jednu moju drugaricu majka je rodila sa jedva 18,a odnos im je..pa ocajan...:neutral:

A opet-drugu drugaricu je majka rodila sa 34-35,i ne mogu se bolje slagati.:)
 
Moja bratanica je ostala trudna sa 14, resila da rodi, krila trudnocu do trenutka kada nije moglo nazad...Njena majka, moja snajka je poludela, brat takodje...Vodili su je kod lekara da prekine trudnocu, ali niko nije hteo da radi abortus u petom mesecu trudnoce....Rodila je pre dve nedelje (tacnije 19. decembra) zdravu devojcicu....Otac deteta je cetiri godine stariji od nje, zavrsio skolu, u vezi su bili dve godine i on je resio da je vreme da ima decu (???) pa rekla bih da je nagovorio i ......
Mala (!?!) je presrecna, na svako pitanje se samo smeska naivno i nezrelo, a da li ce ikada sazreti da shvati sta je izgubila, propustila i da li ce ikada biti dovoljno zrela da pravilno odgaja svoje dete???

Naravno da smo mi osudjivali njenu majku....Pa gde je bila kada nije primetila promene na svojoj cerki, sta je ona mislila, da se njih dvoje drze za rucice, zasto na vreme nije razgovarala s njom i milion drugih pitanja.....Naravno to je trajalo nekih mesec dana i onda smo se svi smirili, sto je i normalno, sada jedva cekamo da prodje onih cetrdesetak dana pa da idemo da vidimo bebu :D

Ja imam decake, ali ako budem imala devojcicu, potrudicu se da se tako nesto ne dogodi, tako sto cu s njom na vreme razgovarati o kontracepciji i zastiti, a ne o apstinenciji, jer to i jeste najveci problem...Znam mnogo ljudi koji svoju decu savetuju da ne upraznjavaju sex, jer nisu dovoljno zreli i veruju da ih deca slusaju, umesto da ih uce da koriste zastitu i kontracepciju. Valjda se plase da ce im time sto im pricaju o kontracepciji i zastiti dati podrsku za upraznjavanje sex-a, sto oni naravno nikako ne zele.... Sada kada deca sa 12-13 godina stupaju u seksualne odnose, treba im sto pre pricati o svim posledicama nepromisljenosti, a ako nemozete da nadjete prave reci, pa uvek mozete detetu za 10-11 rodjendan da poklonite knjigu SEKS za pocetnike od kreativnog centra, ..
I naravno da bih podrzala dete na kraju krajeva u ovakvoj situaciji, jer roditeljska ljubav je jaca od svega...
 
Ja gledam..koliko znam,rori je majka rodila sa 17,protiv zelje svojih roditelja,a koji su joj ipak mnogo pomogli kad je rodila dete...Tako da je njoj samoj bilo dosta lakse uz pomoc roditelja...

To da li ce biti drugarice....zavisi.Jednu moju drugaricu majka je rodila sa jedva 18,a odnos im je..pa ocajan...:neutral:

A opet-drugu drugaricu je majka rodila sa 34-35,i ne mogu se bolje slagati.:)

Da to jeste... :aha: stvarno ima raznih variacija roditelja i dece, mislim i ja da to ne ovisi o godine vec o psihu... :cao:

Moja bratanica je ostala trudna sa 14, resila da rodi, krila trudnocu do trenutka kada nije moglo nazad...Njena majka, moja snajka je poludela, brat takodje...Vodili su je kod lekara da prekine trudnocu, ali niko nije hteo da radi abortus u petom mesecu trudnoce....Rodila je pre dve nedelje (tacnije 19. decembra) zdravu devojcicu....Otac deteta je cetiri godine stariji od nje, zavrsio skolu, u vezi su bili dve godine i on je resio da je vreme da ima decu (???) pa rekla bih da je nagovorio i ......
Mala (!?!) je presrecna, na svako pitanje se samo smeska naivno i nezrelo, a da li ce ikada sazreti da shvati sta je izgubila, propustila i da li ce ikada biti dovoljno zrela da pravilno odgaja svoje dete???

I naravno da bih podrzala dete na kraju krajeva u ovakvoj situaciji, jer roditeljska ljubav je jaca od svega...

Ajoooj... jadna tvoja bratanica, mislim da jos ne kapira u koju situaciju je sad upala... a i taj decko... bozee bozeeee... :dash:
Sve u svemu dobro je da bi ti podrzala koko... :D :cmok:
 
A sta bi ti ili bilo ko mogao da uradi u toj situaciji? Isterala dete na ulicu, odrekla bi je se preko novina, ne bi je vise pogledala? Naravno da to treba spreciti, ali ako se vec desilo, desilo se i nema nazad...Naravno da bi podrzala, pa uostalom,a sta bi mi drugo preostalo...Trudicu se da nikada ne dodjem u takvu situaciju.
A moja bratanica?...Bod neka joj je u pomoci! I zaista neznam kada ce shvatiti koliko je ozbiljno to sto joj se desilo!
 
Poslednja izmena:
A gde ti vidis da je Kockica to rekla..?:eek:

Uostalom,najvecu krivicu snosi majka te devojcice jer nije malu naucila kako da brine o sebi i svom telu.

Hehehe ne brini zenska znamo koka i ja sta je ona mislila... :aha:
Hmm a sto se majke tice, ne znam bas, ne moze bas ni ona da se krivi... :think: mislim ni moja majka mi nije ama bas nista cak ni o menstruaciji pricala, tek kad sam dobila mi objasnila sta je to, sto ja smatram pogresnim, a o sexu da ne pricam, ona bi to meni objasnila (da jeste) sa primerom pcelica, med itd :eek: znaci od majke nista nikad nisam saznala pa sam se opet sama informisala, knjige su cudo! :aha:

A sta bi ti ili bilo ko mogao da uradi u toj situaciji? Isterala dete na ulicu, odrekla bi je se preko novina, ne bi je vise pogledala? Naravno da to treba spreciti, ali ako se vec desilo, desilo se i nema nazad...Naravno da bi podrzala, pa uostalom,a sta bi mi drugo preostalo...Trudicu se da nikada ne dodjem u takvu situaciju.
A moja bratanica?...Bod neka joj je u pomoci! I zaista neznam kada ce shvatiti koliko je ozbiljno to sto joj se desilo!

Istina draga nista ne moze vise da se uradi kad do toga dodje :dash: ali veruj mi ima ljudi koji bi uradili sve te grozote koje si navela... :eek:
 
svi pricate o 13. ili 17 godini, a gde je tu 15 :neutral:
zamislite ovakvu pricu:
ona ima 15, on 21
bez obzira na godine, i razliku u godinama (oboje zreliji od tih svojih godina),
ljubav je onakva kakvu svi mi zelimo da dozivimo bar jednom u zivotu
planiraju brak i decu kad ona napuni 18
za sada se cuvaju,
medjutim...
zele ipak da pozure
i namerno idu na to da ona ostane u drugom stanju i da se vencaju
sta biste tada, vi, kao roditelji, uradili?
Sigurno je ne bih podržala u tom smislu da je ohrabrujem , borila bih se svim silama protiv toga. To naravno ne znači da ne bih bila za nju tu kad sam joj potrebna , iako ne bih odobravala tako nešto. Ja lično mislim da u tim godinama hormoni diktiraju ponašanje i da treba iskoristiti retke momente kada se otvore za priču.
 
..a od 18-41, kockice?
..da li su te vishe drmusali kada si planirala trudnocu ili sada? :lol:
..a chekaj da se porodish, da vidish cunami.. :lol:
..po josh koji krug, do 41-ve.. :lol:

Hahahaha pa paziiii :think: imas pravo! :eek: znaci najpametnije je ostati u Osnovnoj zauvek z:p i istina najvise me drmaju hormoni sada u trudnoci, a sve se nadam da ce se posle porodjaja to smiriti z:hm: z:mrgreen:
I vec rekoh svom dragom muzu, koji bi odmah drugo dete za godinu dve, da ce ili biti miran jedno 4 do 5 god. ili nema vise opa cupa za njega uopste! :hahaha:
Joooj ti krugoviiiii november... :sanke: hehehe

ok, ne prepadajte me...z:cry:


:lol:

Ajde ajde nemoj se plasiti, to se november samo zeza sa nama! z:plez: z:D
 

Back
Top