Srpski Odbrambeni Pas (S.O.P.)

Jeste da je malo neverovatno da pas ono nauči za 15 dana, ali verovatno je rađeno s njim pre toga. Moj Ben zna od toga po nešto ali i to što zna ne radi uvek. Komandu neuzimanje hrane dok mu se ne dozvoli, radi skoro uvek, ali zato ponekad u šetnji zaboravi da nesme da uzme hranu na koju naiđe. Nemam dobrovoljca da bih uradio zabranu uzimanja hrane od nepoznatih osoba. Kako mi se čini tu je najbolja teletakt ogrlica. A što se nje tiče ona se ne koristi na maximum već samo dotle da psu bude neprijatno kada uradi nešto što ne treba.

Koja je komanda da pas (SOP) krene iz položaja SEDI ? Ja koristim južnjački 'AJDE od početka i to uvek sluša. Prilikom dresure sigurno ću imati problem?

Koju bi komandu trebao da koristim kada vodim psa na istrčavanje biciklim, ako je komanda PORED za hod pored leve noge, a prilikom istrčavanja na biciklu pas treba da je s desne strane bicikla?
 
Poslednja izmena:
Gospon Mile se site nalupetao ako mogu da primetim.
- Rasa jedva da postoji 20 godina a on zna kolko zive primerci rase (18-20 god sto tesko da je verovatno za psa te velicine),
- Veliki geneticar je stvorio nesto sto ni sam nije znao sta je :lol:
- A koji to pas voli da jede luka i krompira? :shock:
i tako dalje...

Da me ne razumete pogresno, ovo je bio ironican osvrt na pismo a ne na samu rasu!

SOP mi izgleda kao odlican moloser, naslednik na zalost izumrlih srpskih rasa, Raskog mastifa, Mechkara, Zuce itd.
Ipak chini mi se da je rasa prilicno nedovrsena, chak i primerci sa sajta nisu ujednachenog fenotipa...
Po rechima nekih ljudi koji poznaju ovu rasu mnogo bolje od mene i koji su ga videli na delu/radu, SOP ima potencijal da postane vrhunska radna rasa.
Ima jedan sajt, americki, koji bash lepo govori o SOPu. To je:
http://www.molosserdogs.com/index.php

Ima tu podataka i o Dogo Belgrado i o drugim postojecim/izumrlim nasim rasama a javnosti nepoznatim i naravno, nepriznatim...
Tuzno, Ameri za njih znaju i proucavaju ih a mi gajimo bezvezne zlatne retrivere...

Čovek je naveo sve što je uspeo da sazna, a ja znam za tu rasu taman jedno 25.20 god. kao za priznatu, a ne kao tek stvorenu. Možda će neko moći da da više podataka.
I nemojmo se podsmevati svemu što se zove naše, pa čak i kada ga ne poznajemo dovoljno (ovo se odnosi na postove čiji će se pisci već sami prepoznati - da ne pišem dva posta).
 
Zorane, daleko bilo da sumnjam u tvoje reci. U to sto ti i jos neki ovde kazu nemam ni procenat sumnje i necemo to vise dovoditi u pitanje. Ja sam se mozda malo pogresno izrazio, a i ti malo pogresno shvatio. Rekao sam i mislio da SOP za to vreme, odnosno 15 dana ne moze proci taj neki prvi stepen sluzbene obuke. I dalje stojim iza svojih reci. Moguce da ima neki izuzetak kao i u mnogim stvarima u zivotu. Ali uzmi u obzir i to da sam pisao da je to radio dreser, covek koga je pas prvi put video sa godinu i kusur dana, a kod tebe je slucaj da je pas uz tebe od drugog meseca starosti i verovatno bi i kod mog Boleta neke stvari isle brze da sam ja radio dresuru za koju bas i nisam najstrucnije osposobljen, a i vremena nemam bas na pretek. Moj pas vec od petog meseca nikada nije uzeo hranu van boksa, niti ce je uzeti u boksu od nekog stranog lica, a ne verujem ni da bi to lice smelo tako lako uci ili prici bez bilo koga iz moje porodice boksu iz razloga sto bi ga moglo snaci svasta. U mom prisustvu Boleta moze da pomiluje i mazi se sa njim bilo ko(osim macke, taj rod posebno voli :) ), od malog deteta do odraslih, ali sam neko da mu prilazi je gotovo nemoguce i veoma opasno, to sam sa drugarom jednom prilikom testirao i u dva tri navrata Bole je reagovao veoma negostoljubivo.
 
Poslednja izmena:
Za neke osnovne stvari pri dresuri (vežbe poslušnosti) je dovoljno 10-15 dana za svaku širu i obimniju dresuru je potrebno više vremena.

Neću reći koji je pas (SOP) u pitanju a nalazi se baš u Nišu, prošao je baš tako kratku obuku od desetak dana i vežbe poslušnosti radi odlično dok kad neko krene na njega, podigne ruku i krene prema njemu on se povlači, ne napada. U pitanju je mlad pas i vremenom će to prevazići, ali pored dobre obuke to ne može da se desi.
 
Stevo ja te potpuno razumem,ni ja nebih verovao da nisam vido svojim ocima.Ne radi se o mom Donu vec o Medi koji je u vlasnistvu mog suraka.Obuku je radio dreser zandarmerije i to besplatno da bi testirao njihovu inteligenciju.Trebalo mu je 7 dana da uspostavi kontakt sa psom a za 7 dana ga je naucio onom sto moze da se vidi na you tube.Nemam potrebe da izmisljam neke stvari jer je to pre svega pohvala za dresera.Ono sto je lose je to da pas sada vrlo nerado izvrsava komande a ponekad i odbije da uradi.Napominjem da tvoj Bole i moj Don sa ovim psima koje odgaja moj surak uz Nenadovu podrsku nemaju nikakve zajednicke osobine, ni fizicke ni psihicke.Pa bih zato molio gospodina Nenada Gavrilovica da vec jednom kaze kako izgleda Sop jer po njemu ni Bole ni Don nisu Sopovi.Nazalost tako je. veoma sam razocaran i vise nisam siguran sta ja cuvam.Pse koje ima moj surak licno mu je poklonio Nenad i tako sada taj isti gospodin dovodi u sukob mene i suraka jer moramo da se prepucavamo kako sop izgleda.Dugo sam cutao da ne bi na ovom sajtu bilo svadja ali ovo je sramota jer Nenad je stvorio novog psa i ponovo mu dao ime Sop.Znam ja da on ima recimo pravo na to ali nema pravo da nas obmanjuje jer mi smo za te pse dali novac ali iznad svega veliku ljubav i energiju.
 
Zoki gde da ti ostavim Film koji mi je dao Peđa? Tako ćeš najbolje videti šta čuvaš. Predlažem da ostavim film u pet shopu Fido.

Današnje Benove fotke

dscf0611smanenali0.jpg


 
Joj Zoki samo da nam opet ne krenu svađe i prepucavanja.
Standard u knjizi koju je napisao Rade Dakić-Kića je pisao Nenad Gavrilović što je prvi zvanični dokument koji postoji o ovoj rasi, tačnije prvi zvanični dokument gde se pominje standard. Taj standard prilikom izlaska 2003 godine je izazvao burne reakcije mnogih odgajivača koji su čuvali neke druge tipove sopa, baš ti odgajivači su kasnije prešli na standardizovani tip sopa.
Situacija 2003 godine nije slična ovoj sad jer sada nema puno odgajivačnica koji imaju sopa van standarda, tačnije jedina odgajivačnica koja ima izvornog sopa je od tvoj rođaka, ja nisam čuo da postoji još neka odgajivačnica, ;ak ni Gavrilović nema takve pse, tako da bi sadašnji prelazak na neki drugi tip sopa u najboljem slučaju trajao 10-15 godina, minimalno.
 
Poslednja izmena:
Ja ti mogu preporučiti da pogledaš CD o sopu, mnogo stvari će ti biti jasnije.
Nenad Gavrilović ima odlične pse, velika većina odgajivača koji su gledali taj cd su ostali bez daha videvši te pse.

P.S. Don je jedan od najboljih pasa, kako na cd-u tako uopšte gledano celu rasu, to je moje mišljenje.
 
Peđa ima celu emisiju na cd-u, a pored tog cd-a ima još jedan na kojem se prikazuju samo psi.
To je pas Nenad Gavrilovića, nisam siguran ali mislim da se zove Ringo, kuče koje se vidi sa snimku ove emisije je sin od Ringa, taj Ringov sin sa 5 meseci je bio visok 60cm u grebenu i imao je 40kg.
Pored dobrog izgleda i temperamenta(koliko se može videti na snimku) Ringo je dobar i u priplodu.
 
Poslednja izmena:
SRPSKI ODBRAMBENI PAS U STAROM EGIPTU I STAROJ PERSIJI


Dragi odgajivači Srpskog Odbrambenog psa!
Tačno je da ima SOP-ova i kraće i srednje dlake.Iz zahvalnosti prema svojim precima obnovio sam srpskog psa od najboljih rasa.Te rase su bile i duge i srednje i kratke dlake. Takav par kratkodlakih pasa sam poklonio mom prijatelju Peđi Balancu iz Sremske Mitrovice,i mnogi kratkodlaki SOP-ovi vuku poreklo od njih.Nemojte mi samo pričati o čistoti rase.Na svetu ne postoji čista rasa.Postoje pisane odredbe o standardima.Ukoliko se rodi štene koje nije po tim odredbama,odgajivači ga bace.Zašto Srpski Odbrambeni pas ne može biti u dve varijante,kratkodlaki i srednjodlaki?Škotski Ovčar (Lesi)može.Prvo je bila varijanta kratke dlake kod škotskog Ovčara,pa su ga parili sa ruskim hrtom i dobili dugodlake pse.Jedna rasa,dva varijeteta dlake.
Bernardinac,prvo je bio kratke srednje dlake,zatim su ga parili sa Njufaundlenderom,pa su dobili dugodlakog Bernardinca,i pare kratkodlake sa dugodlakim Bernardincima i nikome to sada ne smeta.Nemojte tražiti dlaku u jajetu,nego se ugledajte na velike kinološke nacije.Nemački Ovčar je najpopularniji pas na svetu,i posle sto godina selekcije kod te rase se rađaju štenad duge dlake,ali se ona ne priznaju,nego se bacaju.Po čemu je onda Nemački Ovčar čista rasa?Nije čista,ali je rasa,jer prirodni zakoni genetike ne poznaju čistu rasu.To je ljudska zamisao.U 20 veku mašinizacija društva je uticala na mašinizaciju razmišljanja ljudi.Mašina može proizvoditi jednake čaše od jogurta,visina,težina,oblik,materijal,ali priroda ne može.Priroda je uvek proizvodila slične,ali ne iste oblike.Pogledajte svoju levu i desnu ruku,da li su slične ili iste?
Idealan tip rase je nepostojeći pas.To je zamišljen tip jedne rase koji je skiciran na papiru,i svi odgajivači se trude da se upravljaju prema toj skici i teže da njihovi psi budu što približniji idealno zamišljenom psu.Šta je sa psihičkim osobinama?Čovek koji je selekcionisao Nemačkog Ovčara,Emil Frederic von Stephantiz,rekao je:"Dajem prednost karakteru nad fizičkim izgledom Nemačkog Ovčara".ZaŠto se danas Nemački Ovčar izbacuje iz policijske i vojne upotrebe,a dovodi se belgijski Malinoa?Zato što se odgajivači nisu pridržavali principa osnivača rase.Nemački Ovčar je izgubio agresivnost koju Malinoa danas ima na pretek.Upravo rađanje kratkodlakog SOP-a opravdava moju dalekovidost da upotrebim rase u stvaranju SOP-a koje su nekada postojale na Balkanu.Uporedite svoje kratkodlake SOP-ove sa slikama koje vam šaljem.Na jednoj slici je persijski mastif,a na drugoj su dva egipatska mastifa(slika je nađena u piramidama,na njoj su prikazani psi koji se bore sa crnačkim ratnicima).Zar to nije isti oblik psa?Zar to nije isti karakter?I SOP-ovi prvo napadaju protivnika ujedom za glavu.Sada se rađaju SOP-ovi genetike stare 3000 godina.Zar to nije uspeh?Uporedite te dve stare slike sa slikama svih drugih rasa,i slikama našeg kratkodlakog SOP-a,pa ćete videti šta ima da vidite!
Mnogi kinološki "veleumi" mi zameraju da sam od nekih stranih rasa pravio našu rasu psa.Ako je neko dao sebi pravo da silom i lukavstvom otme i odvede u svoje zemlje naše srpske pse sa Balkana,ja sam sebi dao još veće pravo,da te pse vratim i ujedinim sa vukovima i tornjacima,što nam preostaše,pa je ponovo svetlost obasjala Srpskog Odbrambenog psa!
Hajnrih Šliman je čitajući Homerove spevove,Ilijadu i Odiseju,došao do tačne lokacije drevnog grada Troje,koji je opevan u njima.Zameraju mu što nije bio zvanični naučnik,već je radio po sopstvenom ubeđenju i osećaju.Zašto ti zvanični arheolozi nisu otkrili Troju?
Slušajući predanja od mojih starih o slavi i slomu srpskog carstva,i čitajući srpske junačke pesme,kojima se i Gete divio čitajući istorijske knjige o osvajanjima Persije i Egipta od strane Aleksandra Velikog,gde on osvaja Persiju i Egipat,i iz tih zemalja dovodi mastife u Makedoniju,čitajući dalje o osvajanjima cara Dušana,gde se velika srpska država nalazi i na prostoru na kome se rodio Aleksandar Makedonski,došao sam do zaključka kako i na koji način da vratim najstarije gene mastifa koje su koristili i Aleksandar Makedonski i sveti Nemanjići u svojim ratovima.Iz svega ovoga sledi da je Srpski Odbrambeni pas od gospodina Zorana iz Niša čista genetska replika vojnih pasa Aleksandra Makedonskog,a SOP srednje dlake je dobijen kada su se ti psi mešali sa psima severnih Srba koji su nadirali u južne krajeve u velikoj seobi naroda.
1992 godine sam izjavio:"Srpskog Odbrambenog psa na srpskoj zemlji priznao je srpski narod,a meni veće i bolje priznanje i ne treba i ne postoji".
Srbi su bili najveći i najbrojniji narod Balkana pre genocida koji je nad njima izvršen u I i II Svetskom ratu.Kinološki Savez Jugoslavije postoji od 1925 godine.Zašto taj Kinološki Savez za sve godine svog postojanja nije promovisao nijednu srpsku rasu?Zašto je taj isti Kinološki Savez dozvolio da se uništi najvrednija rasa sa naših prostora-šarplaninac,pas koji je imao neponovljivu snagu karaktera,a možda je i najstariji ovčarski pas na svetu.Zašto je šarplaninac nestao,a po izložbama viđamo grdosije,mašance Bernardinca i Kavkasca sa urednim papirima šarplaninca?Šezdesetih godina prošlog veka,nemački kinolozi su tvrdili da jedan šarplaninac po karakteru vredi kao dva Nemačka Ovčara.
Verovati u autoritete i institucije koje ne vrše svoju dužnost na koju su i moralom i zakonom obavezane je čista utopija.
Ovaj svet je otuđen,ljudi su otuđeni jedni od drugih.Samoća je stanje koje je nepodnošljivo za ljudsko biće.Ljudi se od samoće spašavaju na razne načine,npr.četuju na kompjuteru,kupuju pse koji im prave društvo...Zato je Zlatni Retriver izuzetno popularna rasa.Ali, ovaj svet je sve više pun i podljudi,naličja ljudskih ličnosti:lopova,pljačkaša,silovatelja,ubica.Čitate li crnu hroniku svaki dan?Svakog dana je sve crnja i crnja.Država svojim mehanizmima sve manje može da zaštiti poštene građane.Šta ljudima preostaje?Samoodbrana?Zlatni Retriver je divan pas,ali vam on u kritičnim situacijama teško da može pomoći.SOP ima urođeni nagon da vas čuva.Još ako mu kao mladom kupirate uši,da ga ne može napadač,podčovek-nečovek(nazovite ga kako hoćete,osoba koja koristi priliku vašeg odsustva da vam npr. provali u kuću i siluje dete)uhvati za uši,i tako se pokuša rvati sa psom,i odbraniti od psa.Tu je pas sa skraćenim ušima u velikoj prednosti.Moj kratkodlaki SOP Ringo,koga imate priliku videti na You Tube,ima tačno 70kg visok je 72cm,nema grama sala,sav je od mišića,i u izuzetnoj je kondiciji.Nije dresiran,ali nagonski skače na vrat čoveku.Očnjaci su mu dugi 3.3cm,a sekutić 1cm.Ima izuzetno snažnu vilicu i vrat.
Pre 10 godina sam poklonio ambasadoru Ruske Federacije u Beogradu jedno muško štene SOP-a,a ove godine ću oružanim snagama Ruske Federacije pokloniti 20 ženki i 5 mužijaka SOP-a,da ih oni razmnožavaju za potrebe svojih specijalnih jedinica.
Ja volim Ruse,to mi je u krvi.Vidim danas neki vole i Ruse i Evropu.Ja sam već malo stariji čovek,a i staromodan sam.Ja volim samo Ruse.
Moj telefon je (za one koji zovu iz Srbije)
99-387-57-233-191
za one koji zovu iz inostranstva
00-387-57-233-191
Na planini Romaniji,17.juli 2008 godine
Osnivač rase Srpski Odbrambeni pas,Nenad Gavrilović





 
Poslednja izmena:

Back
Top