Srecni bez vize?!

ja imam utisak da je nekima žao što još neko ,osim njih samih,sada može (ipak lakše nego do sada ) da vidi "beli svet"...i sve su tobože zabrinuti da će neko srbe vratiti s granice,da će nadrljati,da su tamo sve sami ljudožderi......kao da nismo imali i još uvijek imamo i previše granica...pa i sa rače vas može neki nadrndani službenik vratiti iz ovog ili onog razloga...ali još nisam vidjela da se to masovno događalo...
to me podsjeća na onu rodbinu iz inostranstva koja vas nikad ne zove u posjetu kod njih sa riječima...ne možete vi ovamo,ne možete dobiti vizu,sve je skupo...i slične priče...sve bojeći se da će i rođaci uvidjeti blagodeti inostranstva i ostati tamo kao i oni sami ...:)
svako putovanje je na neki način rizik...ali kad ste se vi "svjetski putnici"snašli,valjda ćemo se i mi ,nepismeni i neuki,nekako snaći...:lol:
 
"Zao mi je zbog tebe,ali siguran sam da i ti imas neka druga zadovoljstva.Dovoljno je samo da si pushac,ja nisam pa godisnje taman ustedim koliko tebi treba za Veneciju.
Ja godinama vec ne putujem upravo zbog viza,rekao sam sebi da necu ici nigde dok ne ukinu vize."


U potpunosti se slazem sa tobom, japoznajem neke koji nece da ga vade kao Sta ce mi, gde cu ja, ionako nemam para...
A garantujem da moze da se sakupi dovoljno za jedan lep obilazak npr Italije.
 
Poslednja izmena:
Na stranu političke igre,ali nije mi jasno kako ljudi mogu tvrditi da je bolje ili isto sa vizama,nego bez...:roll:
Ako već govorimo o računici...uzmite malo logike i izračunajte...
Evo ti primjer,Torente...obična turistička šengen viza je otprilike koštala ,sa osiguranjem oko 50 eura...plus put do ambasade,nas koji nismo iz glavnog grada ,sa svim troškovima,ajde da uzmem da je oko 25 eura (da ne spominjem troškove prenoćišta,jer je trebalo dva puta ići u ambasadu )...znači,to je oko 75 eura...plus troškovi razne papirologije,da zaokružimo na 100 eura...Znači,nisi se ni pomakao s mjesta,a plaćaš 100 eura...I to uz rizik da ih daš,a da ne dobiješ vizu .A planiraš npr.da odeš za vikend u Beč kod tetke...:)Plus što i tetka ima troškove slanja garantnog pisma...
I sad,ta dva,tri dana što bi ,kao normalan čovjek mogao otići negdje,ti moraš da se cimaš,vadiš papire,čekaš u redovima...plaćaš bezveze...i naravno,da ćeš odustati i prije nego kreneš...Druga stvar je ako ti imaš baš mnogo novca i planiraš duži boravak negdje,pa hajde još da se nakaniš i daš i za vizu...ali to ipak nije slučaj za većinu običnih građana ...A sve ovo pomnoži i sa brojem članova porodice...ipak nije malo maltretiranje i trošak...
A ako neko misli da je inostranstvo uvijek skuplje nego domaće...neka pogleda sad aranžmane za Novu godinu...Vrnjačka Banja i Divčibare skuplje od Praga i Beča...:roll:
A mislim da se ponuda ipak ne može porediti,u korist ovih drugih...
 
Ja znam dosta ljudi u Srbiji koji su uvek dobijali vizu,koje ne moze da odbije nijedna ambasada jer su situirani,jer su stari pa im se veruje,jer su bili milion puta u inostrastvu.
I pored svega toga i oni su mi kukali kako ih vize sprecavaju,kako bi dosta vise putovali da nije viza.Nece ljudi prosto da ih neko zayebava za vizu a oni idu da potrose 500 evra a nekad i 2000 zavisno od destinacije.
Jednu moju poznanicu koja je bila bar 20 puta u Londonu,bila je ranije turisticki vodic,i kad je pre par godina trazila Svajcarsku vizu,tako su je zayebavali da je samo tad otisla u CH i nikad vise.
Zena u penziji,situirana i videla ceo svet a oni je pitaju sta ce u CH,kod koga ide i sl.
Tako da su prazne price oko toga ako neko ima pare da ide bez problema i ako postoji vizni rezim.
Onom ko nema pare njemu je samo da dodje do para,ali da dodje do njih onda bi se i setio kako je zaguljeno za vize i ako imas kintu.
Tu ne treba pominjati sportiste,umetnike,naucnike,politicare.Oni su van klase i oni cesto imaju diplomatske pashose,ili multi vize,ili duplo drzavljanstvo.Za njih je lako ali mi obicni nismo kao oni.
Sledeci potez je da Srbija udje u Shengen zonu pa nam onda nece ni trebati pashos ako krenemo zapadno,severno i juzno.
 
Ova tema se pretvorila u ZA i PROTIV. Koliko ja znam, policajac je imao pravo da te vrati sa granice i ako imas vizu, tako da ova diskusija nekako gubi smisao.
 
Poslednja izmena:
Обрисала многе спам поруке.
Није тема дебилна, него се баш претворила у ,,за и против''.

Ми који смо путовали са црвеним пасошем Титове Југославије мислили смо да укидање виза значи малтене да ћемо моћи да путујемо исто тако.
Кад прочитамо да није, разочарани смо.
Ови који нису имали ту привилегију сматрају укидање виза великим догађајем.

Свакако је ће бити лакше него до сад, али неће бити то што је некад било.( Но, ни ораси нису што су некад били... ;))

Мени је било смешно што се укидању виза радовао један колега који никад, али никад није путовао ван земље, а кука да нема новца, а нема га јер га пропије.
Он каже ,,Најзад ћу моћи да путујем куд желим!''
Питам га зашто није путовао до сад, он каже, није имао пара. Питам га како ће сад имати паре, он почне причу како ја не разумем благодети укидања визе. Е, јачи му аргументи!
 
Ova tema se pretvorila u ZA i PROTIV. Koliko ja znam, carinik je imao pravo da te vrati sa granice i ako imas vizu, tako da ova diskusija nekako gubi smisao.

Ne može carinik da te vrati sa granice, može samo policajac.
To govorim o individualnim putnicima.
Carinik može da ne primi u zemlju kamion zbog nedozvoljene robe itd...
 
"Ми који смо путовали са црвеним пасошем Титове Југославије мислили смо да укидање виза значи малтене да ћемо моћи да путујемо исто тако.
Кад прочитамо да није, разочарани смо.
Ови који нису имали ту привилегију сматрају укидање виза великим догађајем."

Nazalost, ima nas puno koji Titov pasos nisu doziveli. Tako da je ovo na neki nacin "Titov pasos" za nas i normalno tome se radujemo.

Ja sam jos negde i putovala, ali poznajem dosta njih koji iz Srbije nisu izasli, bukvalno ne znaju kako izgleda granicni prelaz, pa se nadam da ce ovo biti prilika i za druge da vide deo sveta.
Sta grugo osim da se nadamo! :roll:
 
"Ми који смо путовали са црвеним пасошем Титове Југославије мислили смо да укидање виза значи малтене да ћемо моћи да путујемо исто тако.
Кад прочитамо да није, разочарани смо.
Ови који нису имали ту привилегију сматрају укидање виза великим догађајем."

Nazalost, ima nas puno koji Titov pasos nisu doziveli. Tako da je ovo na neki nacin "Titov pasos" za nas i normalno tome se radujemo.

Ja sam jos negde i putovala, ali poznajem dosta njih koji iz Srbije nisu izasli, bukvalno ne znaju kako izgleda granicni prelaz, pa se nadam da ce ovo biti prilika i za druge da vide deo sveta.
Sta grugo osim da se nadamo! :roll:

И ја се надам, за своју рођену децу, они су до сад били само у Грчкој... :sad2:
 
Ми који смо путовали са црвеним пасошем Титове Југославије мислили смо да укидање виза значи малтене да ћемо моћи да путујемо исто тако.
Кад прочитамо да није, разочарани смо.
Ови који нису имали ту привилегију сматрају укидање виза великим догађајем.


Nisam dozivela Titov pasos i smatram ga momentom u nasoj istoriji koji se danas opasno precenjuje. Gledajuci prijatelje mojih roditelja ja sticem utisak da se danas putuje vise iako smo siromasniji, iako smo imali vize. Ne racunam period od 1945. do 1950. jer smo tada bili gola sirotinja izmucena ratom takodje i Trst radi sverca ne racunam. Koji je procenat ljudi tada putovao radi turistickih obilazaka, kazala bih manji broj. To sto je neko imao pasos sa kojim je tek tu i tamo neko putovao (ako izuzmem Trst) meni nije sinonim za drzavu. Da bi se nesto zvalo drzava mora da traje (bar duze od 35 godina pre nego sto se pokolje medjusobno). Sto se viza tice ja ponovo ne razumem, pitaju isto sto pitaju i ostale, jedino ne pitaju stanovnike EU (kada budemo bili deo nece pitati ni nas)...ako se ne vredja jedan Argentinac, Amerikanac i Japanac zasto bih se na pitanja carinika, imigracionog radinka vredjala ja:dontunderstand:?
 
ako se ne vredja jedan Argentinac, Amerikanac i Japanac zasto bih se na pitanja carinika, imigracionog radinka vredjala ja?

Naročito Amerikanac.... oni imaju uputstvo od svog ministarstva inostranih poslova da dozvole cariniku/policajcu na granici da im postavi najviše dva pitanja. Treće se smatra maltretiranjem, i onda zovu najbliži konzulat da dođe službenik da interveniše.

Nije rekla - kazala.... video lično na francusko-švajcarskoj granici pre nekoliko godina
 
Ja sam jos negde i putovala, ali poznajem dosta njih koji iz Srbije nisu izasli, bukvalno ne znaju kako izgleda granicni prelaz, pa se nadam da ce ovo biti prilika i za druge da vide deo sveta.
Sta grugo osim da se nadamo! :roll:

I ja znam dosta takvih i ti i dalje nece ni putovati a ni videti granicni prelaz. Osim ako nesto ne srede da emigriraju odavde. I to nije bilo zbog viza vec iskljucivo do para...ili nemaju posao,ili rade za smesne splate..itd. Tako da vize im nista ne znace.
Takodje znam i one druge...koji su putovali....i dok su bile vize....imaju love i putuju...nikada problema nisu imali oko dobijanja viza...I ovo je ok sa ukidanjem ali nista toliko spektakularno da bi sad svrsavali od srece.

Mozda da je vlast od 19.12 uvela da vise nema nezaposlenih i da je minimalna plata bar 400 evra pa onda bi mozda i bilo srece u narodu ovako je to usko ograniceno na mali procenat stanovnistva.
 
Nije bas da se nije putovalo u doba Tite.Tada nisu bile vize ali bilo je dosta manje zemalja u koje smo mogli ici bez viza.Sada mozemo ici bez viza u skoro 30 zemalja,misli se na one sto su nam sad ukinule vize.
U vreme Tita ako se ne varam cak smo morali traziti vizu za jednu Grcku.
Takodje nije se moglo ici u jednu bitnu zemlju,to je Spanija zbog diktatora Franka a YU nije ni imala sa Spanijom diplomatske odnose.
Takodje mislim da su nam i tada trebale vize za Britaniju,Kanadu,Ameriku,Australiju.
Nekima se cini da se manje putovalo za vreme Tita,to je varka.Varka je zato sto je tada bila veca zemlja i imali smo dosta toga videti u svojoj zemlji.Danas vecina Srba ide na more u Grcku a za vreme Tita se islo na hrvatsko more.
Takodje u vreme Tita u celom svetu a i u Evropi putovanja su bila daleko manje u modi nego danas.
Turizam je bio daleko manje razvijen.Bilo je i vise lokalnih ratova pa je negde bilo opasno i ici.
Tada je narod manje radio,bio jemanje stresan pa je i imao manje potrebe za opustanjem koje donosi putovanje.
Za vreme Tita svakako je bilo vise putovanja kod rodbine u dijasporu i dijaspore u otadzbinu.
Ja znam dosta te Titove generacije koje sad imaju 50-60 godina,nigde ne putuju posle raspada Jugoslavije,i sve sto su videli sveta videli su ga dok nam vize nisu ni trebale,dok je postojala SFRJ.Sada ne putuju malo zbog viza a malo zbog besparice.
Ako je pre nemackom abasadom u jutro bilo za vizu 500 ljudi,to ne treba da nas zavara da je neki broj.A od toga bar trecina su posete koje nisu turisticke svrhe.
I sada bez viza najveci deo naseg naroda nece maknuti iz Srbije.
Svakako da ce vise ljudi putovati posle 19.12. ali mali je to broj u odnosu na celo stanovnistvo i mali broj u odnosu na gradjane EU.
 
Naročito Amerikanac.... oni imaju uputstvo od svog ministarstva inostranih poslova da dozvole cariniku/policajcu na granici da im postavi najviše dva pitanja. Treće se smatra maltretiranjem, i onda zovu najbliži konzulat da dođe službenik da interveniše.

Nije rekla - kazala.... video lično na francusko-švajcarskoj granici pre nekoliko godina

AAaaaaaaaa! Gde smo mi od toga! :dash: :dash: :dash:
 

Back
Top