Srbi u Crnoj Gori od danas manjina!

kako mozes ovako nesto da izvalis IDI AMINE ili..... ono od ranije.....

pa u velikoj SFRJ svi su gradili i ulagali u Hrvatsko primorje.....sto Drzava,
sto privatno.....
nakon ratova , rascepa, svega sto je bilo zajednicko.... ostalo nam je crnogorsko primorje.
neuredjeno.....divlje....sa prelepim prirodnim lepotama koje do tada niko nije ni primecivao.
krece stampedo privatnih ulaganja , najvise iz Srbije.....
restorani, hoteli , moteli.....do muzike, konobara i leskovackog rostilja.......
u opstem metezu na Primorju svi zajedno i Srbi i Crnogorci su radili ko je sta stigao.....
danas --- nakon proglasenja drzavnosti i donosenjem Ustava
zaboravlja se sve do u detalj i krece ova prica......

nema smisla stvarno...bar ne tako rigorozno i ne tako u stilu ---noz u ledja 8-)
na stranu politika....ekonomija nekoliko mocnika i njihovo megalomanstvo ne treba
uvaliti narodu koji jedva sastavlja kraj sa krajem.
Zlatibor bi takodje mogao biti paralela Primorju.
pola CG-e dodje na zimovanje bas tamo.....
i ove zime ce , sigurna sam....bar oni koji to mogu platiti.

Bobana ,nemoj da se ljutis, ali nista nisam ruzno rekao za CG.......sem da mi je smesna kao turisticka destinacija, kao uostalom i Srbija...........

Nadam se , da ce se to , kod vas promeniti.....evo , kod nas, vec Mladja skejter, gradi novi Garmispartenkirhen........:roll:

pa u velikoj SFRJ svi su gradili i ulagali u Hrvatsko primorje.....sto Drzava,
sto privatno.....

Mozda si mlada , pa se ne secas da je cela SFRJ....svima zaposlenima je dvadeset godina od plate odbijan "dinar za CG".....zbog zemljotresa........

Nemam nista protiv, sto se odvajalo, ali nemoj da se sada to zaboravlja...
 
SRBI su dobro razumeli novi ustav nove Crne Gore, mada je napisan na crnogorskom. Njih oko 200.000 bukvalno su preko noći postali manjina u najmlađoj evropskoj državi.
Sada ih brine kako će se odupreti "cunamiju" pomodnog crnogorstva koji, kako tvrde, preti da ih potpuno potopi. Jedni kažu da je brana osnivanje srpskih kulturnih centara i medija, dok drugi čak predlažu uvođenje dvodome skupštine. Ni tu dakle, poslovično podeljena opozicija, koja mahom okuplja Srbe, nije baš načisto. Bez sumnje egzotičnu ideju gaji lider Srpske liste Andrija Mandić koga vlastodršci podrugljivo zovu "malim Tomom Nikolićem".
- Zalažemo se za "belgijski model" po kojem bi u vladi sedeli predstavnici svih naroda - priča nam on. - Takođe treba uvesti i dvodomi parlament, ali od diskriminacije ćemo se braniti i osnivanjem srpskih televizija, radio stanica, novina, kulturnih društava.
I "narodnjaci" koje predvodi Predrag Popović, koji je već uzeo srpsko državljanstvo, takođe predlažu borbu za srpski deo "etra". No, oni nisu za izgradnju paralelnih institucija i za nasilnu promenu ustava. Najavljuju mirne ulične proteste.
- Novi ustav stvorio je građansku državu Crnogoraca - ironičan je Zoran Žižić, šef Demokratske stranke jedinstvo. - Zato je osnovni cilj Srba da obezbede status konstitutivnog naroda. Ne treba stvarati paralelne institucije, ali se slažem sa idejom o osnivanju srpskih glasila, a zašto ne i matice srpske.
Sve bliža političkom centru - SNP, nije za bojkot Ustava. Štaviše, njihov lider Srđan Milić, poziva kolege iz SL da ličnim primerom pokažu bojkotarski entuzijazam, ne krijući se iza poslaničkog imuniteta i naroda.
- Malo morgen! - to je odgovor funkcionera DPS Miodraga Vukovića na ideje o belgijskom modelu. - Neka naprave stotinu društava Nemanjića, ali ne smeju da prave paralelnu vladu. Ustav se mora poštovati.
Nisu Srbi zaokupljeni samo mišlju o očuvanju imena. Njih oko 6.000 mora da misli i kako će da sačuva državljanstvo. Toliko ih je naime, već u proceduri za brisanje iz knjige državljanja Crne Gore, jer su uzeli srpski pasoš. Ne teši ih mnogo moratorijum od godinu dana, koji je najavila vlast, do mogućeg potpisivanja bilateralnog sporazuma sa Beogradom. A upravo su ka srpskoj prestonici uperene oči ovdašnjih Srba, jer od bratske republike očekuju i novčanu pomoć za otvaranje pomenutih kulturnih ustanova.

ANDRIJEVICA

PREMA popisu iz 2003. godine u Crnoj Gori živi 198.414 Srba. Najviše ih je u Andrijevici - 70 odsto, u Plužinama 61, Pljevljima 60, Herceg-Novom 53... Nema ih, kako tvrde u opoziciji, na rukovodećim mestima u Vojsci, MUP, javnim preduzećima, Vrhovnom i Ustavnom sudu. Od 450 zaposlenih u agenciji za nacionalnu bezbednost, svega je troje Srba.
 

Back
Top