Snovi i o snovima

Snove ne mozes kontrolisati to budi siguran...Tada si u takozvanoj ERM-FAZI odnsno nisko frekfentnim mozdanim talasima,a sobzirom da tada ceo san izlazi iz podsvesti koju budi siguran ne mozes kontrolisati,sem pod voddjstvom hipnotizera koji te moze dovesti u slicno 'stanje' to jest aktivirati potsvest....Pad u snu mnogi sanjaju i u trenutku pada se bude jer se 'izlazi' iz REM-FAZE zbog ubrzanog pulsa,tako da si bio daleko od samoubistva.....Nemogu izbeci i medicinu jer TO se zove KOSMARSKO-PODSVESNO ITERPRETATIVNO SANJANJE prouzrokovano dnevnim 'opterecenjem rada mozga u BETA-FAZI koje posle biva 'premesteno u podsvest koja radi svoje u snu.....
 
Monoja,ovo je forum psihhologija....Nauka,a tu se sve zna kako funkcionise,svest podsvest,snovi...Samo sam se 'drzao' formskod nacela...LUCIDNI snovi su takodje odraz podsvesti,i svega pisanog...Mada znajuci autora ove teme vise bi mu odgovaro forum paranormalno,sto on i prizeljkuje raspravu u tom pravcu...Ukoliko odes neuro psihijatru ispricas za snove recice ti slicno ali strucnije,ako nastavis da mu pricas kako znas podelu vanzemaljaca na vrste kao i buduce dogadjaje u vezi njih,(ne ZELIM NIKOG DA VREDJAM).DACE TI DIJAGNOZU- ITERPRETATIVNE SUMANUTE IDEJE,POCETAK SHIZOFRENIJE...tako je u strucnij javnosti, mislim da bi vam vise odgovarao neki drugi pod forum,recimo paranolmalno i sl jer ako ovo procita strucno lice uz sva prethodna pisanja pokretaca teme, mozda bi dijagnoza bila gora...Ponavljam da niko nisam zele da vredjam, ali MEDICINA je takva kakva jeste....
 
Monoja,ovo je forum psihhologija....Nauka,a tu se sve zna kako funkcionise,svest podsvest,snovi...Samo sam se 'drzao' formskod nacela...LUCIDNI snovi su takodje odraz podsvesti,i svega pisanog...Mada znajuci autora ove teme vise bi mu odgovaro forum paranormalno,sto on i prizeljkuje raspravu u tom pravcu...Ukoliko odes neuro psihijatru ispricas za snove recice ti slicno ali strucnije,ako nastavis da mu pricas kako znas podelu vanzemaljaca na vrste kao i buduce dogadjaje u vezi njih,(ne ZELIM NIKOG DA VREDJAM).DACE TI DIJAGNOZU- ITERPRETATIVNE SUMANUTE IDEJE,POCETAK SHIZOFRENIJE...tako je u strucnij javnosti, mislim da bi vam vise odgovarao neki drugi pod forum,recimo paranolmalno i sl jer ako ovo procita strucno lice uz sva prethodna pisanja pokretaca teme, mozda bi dijagnoza bila gora...Ponavljam da niko nisam zele da vredjam, ali MEDICINA je takva kakva jeste....

pa ne, nauka nema odgovore na sva pitanja kad su u pitanju snovi. pogotovu ne medicina. nije ubedljiva. snovi se tiču nematerijalnog i duše. klinička psihologija doći će do nekog recimo uzroka...neurotskih simptoma i time poremećaja ličnosti i to je korisno. ali će poznate metoede psihonalize stalno tumačiti snove u svetlu samo tri pravca-indiviualnog, kolektivnog nesvesnog i familijarnog...znači, imaš frojda, junga i sondija..pa njihovbe učenike, od kojih se samo dalje stvara pometnja jer se samo stvara neodmrsivo klupko u teorijama.......a kad se o samom snevaču donose zaključci, pored toga, kojem pristupu se pribegava..uvek se polazi od toga da se zaključci o simbolima donose u samo u kontekstu drugih simbola......tako da je suicid u snu verovatno, u konkretnom slučaju, nešto savim drukčije (postoji simbol koji je jači) od onog ključnog da li postoji suicid u snu....pa bi moglo, neko bi pošao u stučnom od psihopatologije ega ..ili neurotskih sindroma koji ukazuiju na poremećaje ili se radi o nekim sasvim benignim stvarima kao što su egzibicionizam....i ništa više...
i odgovor je ..ne postoji suicid u snu, ali nemamo svedočenja onih kojima je to eventualno pošlo za rukom...misim, snom..uopšte, kaže se da je zapamtiti san već izvesna hrabrost da se podsvesno ne gura pod tepih...
 
Poslednja izmena:
Zasto se tema zove suicid u snu?
Mislim zasto suicid....?

U snu ti nigde ne pominjes da si zeleo da se ubijes, vec da si zeleo da skocis, zeleo da osetis upad u vodu, zeleo da se okliznes sa ivice mosta, zeleo da te neko upuca, zeleo da te zgaze kola, zeleo da letis....

Sad sam saberi i vidi, da li si ti u snu zeleo da prestane tvoj zivot ili si zeleo da osetis i probas nesto sto ti je palo na pamet....

Ja mogu da kontrolisem svoje snove, a mogu i da ih pustim da idu sami....
Ako ih pustam, onda idu sami....ako se desava da osetim da ce rezultat da me probudi, a to se desava kad se uzasnes rezultatom i to potraje duze od 10s....onda vratim traku unazad, znaci vratim 10s i ponovo pustim da se sve samo desava....
Velike su sanse da ce se desavati drugacije....tek se ponekad desi isto.....


Ovo nema veze sa usmerenim snovima, bili oni zeljeni ili ne....

Usmereni snovi ustvari i jesu i nisu snovi....to je kad usmeris snove sta zelis da radis dok sanjas....
Zeljeni su npr kazes sebi da ces da resavas zadatke i ponavljas gradivo koje treba da naucis....
Onda ce san biti neko cudno vizionarstvo gde imas ogranicene resurse koji su mnogo veci od realnih, tj recimo imaces 8xdvolista koje mozes da pises i brises u trenutku i u svakom trenutku ces znati gde se sta nalazi na tim listovima....idealno za istrazivanje....matematike....
Nezeljeni su kad usmeravas snove na neki problem i onda ti se snovi javljaju.....oko tog problema...
To ljudi tumace kao najcesce uzrok snova...tj prelistavanje onoga sto vas opterecuje...
Ako je matematika recimo u pitanju , onda se isti onaj primer od malopre moze pretvoriti u beskonacnu petlju gde u snu vise ne razmisljate, vec vam oci idu po tom belom listu papira i to idu od prvog do nekog reda, a onda se automatski vracaju na prvi red i sve tako u krug...
U slucaju neke druge situacije , slican je princip , tj osoba stalno vrti petlju i prozivljava , tj muci se istim zapletom....

Za razliku od drugih ja mislim da tu nije u pitanju poruka podsvesti, vec poremecaj, preterali ste sa usmeravanjem vase podsvesti na problem , pa vam se vraca kao paraliza....

U svakom slucaju, jasno je da se secanjem i tumacenjem snova, narocito ako mozete da ih kontrolisete, a to se ne uci u sekundi , vec postoje tehnike koje vas ne bude vec se vezbaju i u budnom i u snovima koje pomazu u neuplitanju u snove , ali kontroli snova....

Neko ce reci da su onda snovi ustvari kontakt vasih stvarnih sposobnosti svest+podsvest sa svescu....
Ja se ipak ne bih igrao cesto sa koriscenjem svih 100% mogucnosti iako mi se cini da se petlje paralize jednako javljaju i da su cesce ako ne poznajete mogucnosti svog svest+podsvest....

San je u tom smislu koristan jer vas odvaja od onoga sto mislite da bi trebalo da budete....a to se ceso desava da ljudi zbog svakodnevnog nemanja vremena i truda zaborave sta ih veseli i sta opusta i jednostavno ne osecaju svoje telo osim kao senzore za toplo, dodir i bol....

U snu mogu da se jave strahovi vezani samo za san....jedan od njih je i useljenje u dusu....
Znaci nema veze ni sa jednim realnim strahom osecajem ili dozivljajem....ima veze samo sa idejom koju vam neko , kao horor, moze servirati....
To treba razlikovati od snova ciji je cilj strah, npr covek-riba, npr stojite uz zid i kola vas udaraju, zakucaju.....NLO ili manije gonjenja...koji mogu da budu samo vasa test voznja za takve situacije...
A ovo opet morate razlikovati od pomenutih dogadjaja koji izazivaju paralizu , trauma iz zivota koje se prenose i na san....

Sam covek mora spoznati sta mu je sta......eksperiment, zelja za uzbudjenjem u snu , ili trauma iz zivota.....
 
Mora se priznati da je pametno ko sto rece predhodnik anilizirati san i ujedno ne gurati pod tepih podsvest i ono sto je u njoj....Nego ako se 'vratimo' na konkretan slucaj mora se priznati da sibolika njegovog sna a same sucidalne ideje da to moze u snu pokazuje da se radi o vrlo traumatizovanoj osobi,koja je daleko od u realnom zivotu mirnoce i stalozenosti i podsvest odnosno prvo ego 'signalizuje' bekstvo' od problema,a podsves cita -samounistenje...Pa i sama ideje teme govori o trenutnom mentalnom stanju onoga koje je i postavio temu.....
 
Ja sam ranije, pre mozda 2-3 god. mogao da u snu shvatim da sanjam i da kontrolisem san na kratko ali cim bih pokusao da radim ono sto zelim, tj da kontrolisem san, bas tada bih se budio. Verovatno je zbog onoga sto rece tuzni_patak, da se uzasnem od rezultata, tj uzbudim se od pomisli da mogu da radim tako nesto pa se budim...
 
Nakon sinoćnjeg sna zapitao sam se da li je moguće izvesti suicid u snu. Naime, ja mogu s vremena na vreme da kontrolišem svoje snove i da sanjam ono što unapred odredim. Ili da u snu shvatim da sanjam – pa da sam određujem dešavanja u snu. Tako je bilo i sinoć. Sanjao sam prvo kako prelazim preko drumsko-železničkog mosta na Dunavu, preko onog malog pešačkog dela, i u jednom momentu shvatio da to nije taj most, jer je u snu bio drugačiji, iskarikiran; izgledao je mlitavo, kao muzički instrumenti na čuvenoj Dalijevoj slici „Košmar mlitavih violončela“. Tada sam shvatio da sanjam. I prvo sam zamislio da most nema ogradu – i čim sam to pomislio on je više nije imao. Stajao sam na mostu bez ograde i razmišljao šta bi bilo ako bih skočio na stub ispod sebe. Da li bih poginuo u snu a na javi doživeo infarkt ili pao u komu? Osetio sam užasan strah, kao da sam na javi. Zatim sam zamislio da je most jedna dugačka čelična greda – i on je to istog momenta postao. Hodao sam po njoj teško održavajući ravnotežu. I najzad sam pomislio kako je ta čelična greda zapravo građevinska daska – i ona je to uskoro postala. Tek sad je bilo jako teško hodati po njoj. Poželeo sam da skočim u Dunav, ali da bih se osigurao da to neće biti pâd „postavio“ reku, most i ulice horizontalno. Neverovatan osećaj! Reka teče u svim pravcima a automobili se penju prema nebu. I ja skačem. I pâd traje čitavu večnost. I ja pri padu mlataram rukama i nogama i budim se okupan znojem videvši da zaista u krevetu mlataram rukama i nogama. E, sad, pitam se šta bi bilo da sam u snu pao u vodu. Da li bi to bilo samoubistvo u snu? I da li bih i na javi bio mrtav? Šta vi mislite?

Zasto se tema zove suicid u snu?
Mislim zasto suicid....?

U snu ti nigde ne pominjes da si zeleo da se ubijes, vec da si zeleo da skocis, zeleo da osetis upad u vodu, zeleo da se okliznes sa ivice mosta, zeleo da te neko upuca, zeleo da te zgaze kola, zeleo da letis....

Sad sam saberi i vidi, da li si ti u snu zeleo da prestane tvoj zivot ili si zeleo da osetis i probas nesto sto ti je palo na pamet....

Ja mogu da kontrolisem svoje snove, a mogu i da ih pustim da idu sami....
Ako ih pustam, onda idu sami....ako se desava da osetim da ce rezultat da me probudi, a to se desava kad se uzasnes rezultatom i to potraje duze od 10s....onda vratim traku unazad, znaci vratim 10s i ponovo pustim da se sve samo desava....
.......................................

Питање за обојицу: како контролишете своје снове?
 
Znajuci moje snove koje sam imao prilike da "kontrolisem" (od nekog momenta, obicno onog u kojem sam se nakon 1sekudnog budjenja opet vracao u san pa hteo da se probudim ali pre toga) i to da kada sam se budio i secao kako sam kontrolisao,- nisam mogao sam sebe da prepoznam - sta mi bi da ga iskontrolisem tako, a ne ovako....

To je zapravo vise i potpuno san o tome kako se kontrolise san, nego stvarno kontrolisanje. Naravno, pricam o slucajevima koji su se desili meni.

Do toga je doslo verovatno ne u vezi sa tim sto sam uvek pre takvih snovao razmisljao o problemima tipa: kako bi stvarno mogla da (bar u skici, bar odprilike) izgleda slika na kojoj je naslikan slikar koji slika sliku na kojoj neki drugi slikar crta na slici opet nekoga treceg i tako u beskonacnost... naravno, nisam ni imao ambiciju da mi misao premota od 1 do beskonacno za svakoga, niti je misao tako isla, samo sam hteo da na osnovu neke matematike formiram neku mentalnu predstavu, bolje reci mentalnu skicu (nisam se ni nadao da cu to moci da vizueliziram, ali i nisam ni mogao nikad, niti sad mogu) jer sam bio skromniji,- o tome kako bi ta slika izgledala odprilike. Pre ce biti da je do toga sna doslo u vezi sa necim u vezi sa cim je doslo i do onakvog razmisljanja... a ne u vezi sa tim razmisljanjem.
 
Poslednja izmena:
Ti izbori su tako bizarni da sam jednom bacio bombu sam na sebe u jednom od takvih snova.
Nisu uopste nimalo lucidni, cak su susta suprotnost - bizarni - opet, da se ogradim, pricam o svojim snovima te vrste.

To sto tada nisam umro (iako sam bacio bombu) u principu i ne znaci da neko drugi ne bi mogao da umre kada bi to uradio - jer ne sledi, tako da ovo opet nije odgovor autoru teme koji izgleda zeli da ga cuje samo od poznavaoca ponaosobnih dalijevih slika i ujedno beogradskih mostova i ujedno teske dubiozne metapsihologije.

deks-d je tako siguran da nauka sve zna, sa cime se ne bi slozili strucnjaci, ali neki laici koji vole tako da idealizuju nauku svakako bi. Ako zaista ima i osnova da bude siguran u to - tj. ako se uverijo da nauka zaista zna sve o psihi - onda mora i sam znati sve o psihi, jer inace nema nacina da ta njegova sigurnost u to ne bude samo iluzija nego nesto sto se temelji na dokazima. Tako da ce on verovatno i dati odgovor, strucan. Ja bih mogao da dam nekakav odgovor, ali kako ja neznam sve, a on zna, neka ga da on.

PS.
Kako ne volim da imam predrasude, tako nemam ni predrasudu da deks-d nije neko ko stvarno ima dokaze za to da nauka zna sve, kome to nije samo jedna iluzija u kojoj je izabrao da zivi. Krace receno (a isto to): nemam dokaze da deks-d nezna sve o psihi. Jedino ako on zna sve o psihi on moze znati da li nauka zna sve o psihi, jer bi mogao to da proceni na osnovu svoga znanja o svemu o psihi - i nikako drukcije. Dakle, verujem mu dok ne vidim suprotno, i uzdrzavam se od dalje price, u nadi da cu cuti nekoga ko zna sve.
 
Poslednja izmena:
Inace, divim se i tome sto autor teme umesto da ode (kao sto bi uradio neko manje pametan od njega koga to zanima tako strasno kao i njega) na neko mesto gde se ima osnova ocekivati vise onih koji ce mu ponuditi dobre odgovore, na primer na neki fakultet ili kod nekog privatnog ili cak bolnickog psihologa i psihijatra ipak tu svoju stravicnu dilemu zeli da resi bas ovde na forumu.

Ja sam malo gluplji, i kada bi mene nesto interesovalo kao sto ovo njega interesuje, onda bih pre foruma otisao tamo gde su diplomirani ljudi za to i postavio my very question.
 
Svakako, kad se vec skace u reku da se ubije, bolje skociti u neku popularnu kao sto je to dunav i veliku, jel da...

Uvek su me nekako odusevljavali ti ljudi koji pored toga sto su toliko kreativni i konstruktivni da se odlucuju na samoubitstvo izaberu da reka koja ce primiti njihovo very body bude neka najdeblja i najpopularnija u regionu. To je jako bitno...
 
Svakako, da sam ja imao u lucidnom snu kakav susret sa samoubicom covekom-gusterom ili tako nesto, uzeo bih toga gustera iz reke pa bih ga dao svom psu da ga pojede, a tih 5 evra u 2 nedelje za hranu za pse sto bi tako ustedio bih potrosio da odem u mekdolands jer nisam odavno bio. Tako bih znao da je san stvarno bio lucidan.
 
Ne znam zasto si toliki skeptik po pitanju medicine,ali da sve dolazi iz podsvesti koja skuplja u ego sa jave i u snu 'dekodira' znaju i lekari koji nisu neru-psihijatri...Izvini ali osim kritike na moj racun nisam cuo neku tvoju 'teoriju'.....Na osnovu snova ajd da se sklonimo medicine,neki stari narodi -recimo TIBETACI, TI ODEDJUJU ZDRAVSTVENO I METALNO STANJE TVOJE -AURE ako pak znas sta je to ((((naucnici su napravili fotografiju covekove AURE))),ALI AJDE 'LAIK' IZNESI SVOJU TEORIJU A JA CU SE VEC 'NEKAKO' SNACI.....
 
A ti nisi laik? Drago mi je, ja sam student psihologije koji je ucio kako nauka o mozgu ne zna cak ni najbitnije stvari, na primer, da li je memorija u njemu ili je ona nesto nematerijalno, o psihi jos manje itd.. ako me profesori ne lazu i ako knjige domace i strane ne lazu. Mozda ti imas bolje profesore i knjige...
To sto ti uplices pricu o nesvesnom nema veze sa tim sto te ja pitam a to je: kako ti to znas da nauka zna sve, i na osnovu kog siljka ili temelja se zasniva to tvoje totalno promaseno misljenje?
Nauka o mozgu ne zna ni fundamentalne stvari... (stvari od fundamentalnog znacaja), a cak i o sinapsama o kojima se toliko prica postoji 1000 verovanja (koje neki zovu: koncept) a 1-2 cinjenice. Nauka ne zna kako to da se debili nose sa mozgom koji uopste nema ostecenja i dokazane falinke, itd. its.
 
Poslednja izmena:
Laik pa iznesi svoju teoriju....A ja sam skole davno zavrsio, a ti odredi da li razgovaras sa neuro psihijatrom VMA, pravnikom.covekom koji zna LAME imi mozda laikom koji zna 'podelu' VAZEMALJACA.....i ne moze iz 'itervjua' da ti utvrdi metalnu sliku zdravlja.......Ajd da cujem
 
tema je zanimljiva...
...da li ste znali da je glavna funkcija mozga da sanja?
ukratko,mi smo deo planetarnog sna...u kojem jos svako od nas ima svoj vlastiti san,,,,na koji mozemo da uticemo i izmenimo...
 
Znate, ja bih pisao o tome kako se uci kontrolisanje snova, jer sam ja to ucio kad sam bio srednjoskolac, ali ni vreme nije isto , niti su mogucnosti i obrazovanje ovde prisutnih isti....

Cak nisam ni siguran odakle tacno dolaze ta "znanja".
Prvo sto sam cuo je astralna projekcija, ali ona osim sto ubedjuje osobu da su snovi duhovna stvarnost ne radi na polju kontrole snova....
Onda sam cuo psiholoske metode za analizu i kontrolu snova.Ali to su bile tehnike lecenja snova paralize (snovi koji nastupaju kao paraliza stalnog vracanja misli na traumu ili na ospesivno u tekucem zivotu, nocne more)....
A onda sam naleteo na neko stivo o jacanju koncentracije koje nema veze sa snovima , i video vezu sa kontrolom snova u psihologiji i vizuelizacijom (kao teslini napadi, ali bez napada).
Sledece je bilo neko saznanje razlicitih metoda unapredjenja koriscenja mozga, pa je tu bilo navedeno i varijanta ne-audio tehnika (za razliku od audio koje su bile u modi, spavas i slusas traku na jeziku koji ucis).

I onda kad sve to probate , ali trazeci meru i inteligentnu vezu dejstva i uzroka , dodjete do toga da je san kontrolabilan, ali da to ne treba zloupotrebljavati jer je to komunikacioni kanal od velike vaznosti za one koji su daleko od svoje intuitivne podsvesti (kad podsvest prica sa vama kroz intuiciju, koja nije ni nalik intuiciji u obicnom zivotu "javlja mi se i cini mi se"....

Sad ovde ne bih opisivao metode, niti tehnike niti domace zadatke u tim metodama....jer mistika se mnogo prosirila i egomanijakalnost zavladala , a to je najgore sto moze da se desi prilikom ovih vezbi....Jer odmah se skrene sa pravog puta, i ode u fantaziranje i to je uvod u shizofreniju , a ne u otkljucavanje mozdanih sposobnosti....

Navescu samo mozdane sposobnosti koje se mogu otkljucati pouzdano.
Ako u realnosti mozete da pamtite tri cetiri reda jednacina iz matisa iz srednje, onda u snu mozete da pamtite i preko 8 strana belih i ispisanih relativno gusto svim mogucim jednacinama i simbolima, bez ikakve veze i uvezanosti....
Lucidni snovi: to su snovi koji su veza vase podsvesti i vase svesti....npr desilo mi se da u snu muvam ribu na engleskom, sto nije bilo nista posebno u to vreme i za real, ali pri tome upotrebim neke reci cije znacenje znam , ali ne znam odakle znam, jer ne znam...
Kontrola snova je kad u tom trenutku dok sanjate, zamrznete akciju, razmisljate odakle vam ta upotrebljena rec, i odlucujete da li cete se probuditi i ustati i zapisati tu rec na papiru, jer znate da se snovi mahom zaboravljaju ujutru.....
Dajete nalog da se probudite, budite se u roku od 7-10sek, nekad i duze (zavisi od trenutka kad se desava san), teturate se zatvorenih ociju (jer oci su suve i necete moci da ih otvorite) do stola , zapisujete rec i znacenje koje iz sna mislite da jeste na srpskom i vracate se do kreveta...
Mozete zeleti da se razbudite, a mozete samo nastaviti spavanje.
San se ne moze nastaviti odmah po vracanju u krevet jer je ipak potrebno neko vreme vracanja u obamrlost tela....

Kontrolu snova ne treba mesati sa sugestijom sta sanjati....to se moze raditi i sa mnogo manje znanja....
Tehnike sugestije raspolozenja u snu , se koriste kod ljudi koji imaju psiholoske probleme i ne mogu da spavaju dobro zbog tih sukoba unutar sebe....to su psihijatrijske tehnike, ali su neprihvatljive zapadnom svetu danas, jer od vas traze da priznate da ne znate da disete kako treba, da ne znate da spavate kako treba i da ne znate da sanjate kako treba (tj da ne sanjate kako ne treba)....

Kad kazem znanja ne mislim samo na aspolutno znanje, vec i na sposobnost vaseg tela i necega sto ne znam kako da nazovem...

Kako sam u praksi koristio ovo.Ali bez preterivanja i zloupotreba....
Zadatke koje ne znam da resim u toku dana (sa saveznih i olimpijada) procitam pre spavanja.....sutra ujutro bice reseni.
Slozene vizualizacije.
Simulacije radi lucidnih sugestija (simulirate situacije , opasnosti i reakcije , i posmatrate svoje i tudje reakcije u tom filmu u snu.....)...
Lecenje straha (koristi se metoda freeze, tj u trenutku kad se preplasite do nivo skoro da se probudite, radi se vracanje 10 sek unazad i ponovo pustanje filma.....)
Zdravstvene sugestije.....(jaca se intuitivna sugestija , tj telo vam jasnije javlja sta vam treba kao hrana, sta vam izaziva bolest, da li ce se bolest javiti i pre nego sto se javi, predznaci vaseg stanja organizma)
----! izbegavati sve religiozne i duhovne simbole, simulacije i emulacije.....jer cete otici u zelju, a ne u moc mozga i snova....

Na zalost danasnja znanja i uklopljenost u celu sliku psihologija, filozofija, opste i alternativno obrazovanje su toliko drugacija (i po pitanju znanja iz medicine i po pitanju psihologije i po pitanju snova) tako da vezbanje tehnike kod osobe koja je vec sklona sujeverju, religiji , malo obrazovana ili usko obrazovana, zeljna odmah rezultata, ambiciozna i agresivna u primeni metoda.....je samo po sebi ogranicavajuci kriterijum i argument za sakrivanje tih znanja.....

Tada su ljudi vise ziveli , a manje vizuelizovali i virtuelizovali , pa se svaka vizuelizacija shvatala kao kontakt sa mozgom , i jednostavan fenomen, a ne vizuelizacija kao deo virtuelizacije....
Prevelika asocijacija sa video igrama ili TV moze samo da smeta....

Trening sa kontrolom snova treba da radi samo dete....osoba koja nema ego....osoba koja ima licnost , ali je spremna da je u trenutku zgazi , tj da zelje imaju vrednost --->0.
!potrebna je velika inteligencija i samokontrola i percepcija....inace ce ici sporije....tek onda dete ima dovoljno vremena da svemu ovome pridje bez ambicija, brzine i zelje, vec iz zainteresovanosti....bez ocekivanja...ali posveceno sa trudom....i oprezom bez straha (dete koje puno istrazuje nauci da bude oprezno jer je cesto u ode glava situacijama....)

Mozda sve ovo nije potrebno , bar nije tako pisalo niti se govorilo u izvornim dokumentima vezanim za kontrolu toka snova ili vezu snova i svesti i podsvesti....ali iz laickog ugla , naveo sam sta mislim da je vazno, ali ja to nisam previse razvijao....
 

Back
Top