Snalazenje u Prirodi !!!!

Kod nas zive samo mrki medvedi, nema grizlija , fala bogu.
Mrki medved (Ursus arctos) radije nece napasti coveka ali ako resi kojim slucajem da napadne ne vredi vam nista. Izuzetno je brz i okretan, odlican penjac, plivac pa ne vredi ni da se penjete na drvo..skacete u vodu itd....Da glumite mrtvilo, da to je najbolji nacin , bez naglih pokreta, bez ikakvih pokreta, sto mirnije...po mogucstvu smirite i lupanje cuke, disanje, pokrete ocnih kapaka,eliminisiste skok adrenalina itd... jer osecaju strah i nema veze sto glumite mrtvilo , oni znaju da niste mrtvi. Strah "zrtve" ih okurazi jos.

U svakom slucaju bolje da ga ne sretnete, posebno mecku sa mladuncima....
U 99% slucajeva medved ce vas osetiti prvi i sklonice se sam ili sama da izbegne nezeljeni susret.
Onaj 1% su bili neki posebni slucajevi ali za to je opet neki covek bio kriv jer se umesao u prirodu a ne poznaje je bas i ne zna sta se sme a sta se ne sme.
 
Poslednja izmena:
Izuzetno opsirna tema. Mislim da mi ne bi prijalo 2-casovno kuckanje. Pomoglo bi kad bi se razvrstalo. Podrucje, doba godine, sa ili bez opreme (i koje). Generalno: Ostati suv, sit, cuvati vodu, i sto pre izaci iz divljine. Samim tim ova tema kod nas nema prakticnog smisla. Gde god da mrdnes, sela i gradovi. Samo treba da hodas u jednom smeru (sve jedno kom).

Zanimljiva tema, jer sam i ja ljubitelj prirode, ali mozda da je razgranamo.
 
Ajde kad opisujete vi prvo stavite sta opisujete pa tek onda opisujte i pilazite materijal .. Znaci podebljanim i povecanim slovima naglasite da se radi recimo o pronalazenju HRANE ili gradnja nekih zamki ili tako nesto .. itd ..
 
Hrana

Hranu mozemo nabaviti:
-ubiranjem sumskih plodova: uglavom se svodi na pecurke i sumsko voce kojeg nema uvek i svuda u izobilju.

-lovom: ovde bi bilo pozeljno ukljucivanje svih sa iskustvima ili znanjima o pravljenju zamki za hvatanje zivotinja, posto se podrazumeva da nismo poneli oruzje. Zamke su neophodne za prezivljavanje, ali moramo znati da jedino u tom slucaju zakon nece da nas tereti. Inace, nemoj neko da se igra da ih postavlja po lovistu.
 
U sumskom vocu ima dosta toga sto nije za jelo, otrovno je.
Nije sve sto vidis da smes i da jedes.

O gljivama smo vec raspravljali i tu smo dosli do zakljucka da ima dosta koje ako nisu otrovne mogu da naprave problem coveku i da se ne oseca dobro.

za zamke smo Milan ns i ja misljenja da ne treba pisati na forumu jer ovo cita jaaako mnogo njih koji mogu da zloupotrebe i da postavljaju po sumi...

kako da nadjemo kompromisno resenje?

p.s. klinci "uce" o oruzju i municiji izmedju ostalog i na lovackim forumima, saznao sam bas od klinaca iz vise skola u koje sam isao poslom.
 
Poslednja izmena:
Procitao sam one manje postove na ovoj temi, pa da i ja nesto kazem. :)
Sve kopnene zmije su JESTIVE, cak i one najotrovnije, naravno glava se ne jede, sece se i baca. Inace kad zmiji odsecete glavu ona vas i dalje moze ujesti (refleksivno). Nikad ne treba vatati zivu zmiju rukom! Ono kao iza glave, jer je to jako tesko, ja sam to pokusavao sa slepicima i retko kad mi je uspelo, mogu misliti sta bi bilo da sam zilavog poskoka pokusao... :confused: Velikim zmijama treba ocistiti utrobu i skinuti kozu, pa onda ispeci, kad je ubijete nemojte dugo oklevati sa jelom, mora da se jede sveza...
Inace zmije na nasim podrucjima nisu agresivne, ujesce bas kad moraju, kad stanete na nju ili je napadnete, glavno je da pazite gde stajete u velikoj travi, cak i ako stanete sasvim blizu nje, na nekoliko cm, najverovatnije vas nece ujesti. ako ste na 1.5 - 2 metra udaljeni sigurni ste i od najvecih poskoka (oni mogu da skoce 30-ak cm, bar sam toliko video). Ja sam se mnogo puta susretao sa otrovnicama i to na veoma maloj udaljenosti 10-20 cm i nikad me nisu ujele (da ne cuje zlo :D ).
Sve ribe su takodje jestive, recimo pastrmke u potocima se mogu lako rukama uloviti, ja sam ih znao loviti tako jos kad sam imao 5-6 godina, one cesto borave u svojim rupama sa strane korita potoka, potrebno je samo da gurnete ruku i izvadite pastrmku :ok: , jedino postoji mogucnost da umesto ribe uhvatite belousku...
Gljive ne preporucujem nikome ko se bas dobro ne razume, znaci njih zaobilaziti ako niste dobar poznavalac.
Skakavci, larve u drvetu, kisne gliste, puzevi, zabe su takodje jestivi....
Sto se tice opasnosti od vukova i medveda, ne bojte se, oni beze od ljudi, ako setate kroz gustu sumu pozeljno je da pravite buku da vas cuju ako su u blizini. U slucaju da vas medved napadne (a veca je verovatnost dobiti na nagradnoj igri), lezite, pokrite glavu i pravite se mrtvi...
Kad idete u prirodu obavezno nosite noz, cuturu s vodom i upaljace sa sobom, jer u slucaju da se izgubite oni ce biti od velike pomoci. Pozeljno je pre polaska pogledati na karti gde idete, da vidite kakav je teren, gde se nalaze najbliza sela i gradovi i obavezno naucite da se orijentisete, postoji na desetine tipova orijentacije, pocevsi od mahovine, pa do sunca...
Toliko za sada od mene, kasnije su napisati jos nesto, o problemima sa nedostatkom vode (ona je mnooooogo bitnija od hrane) i sl.
 
Ako neko misli da ce mu ikada zatrebati da prezivi odredjeno vreme u prirodi NEOPHODNO je da s vremena na vreme izadje i provede krace vreme u njoj. Dzaba uputstva, jer nikad vam nece moci docarati kako to stvarno izgleda. I koliko je sve to slicno necemu u prirodi, a opet nije to. Preporucujem upoznavanje sa pecurkom tzv. Rudnjacom, zato sto je ima na livadama u velikom broju, laka je za prepoznavanje i pripremu, a i moze nepripremljena da se jede. To znam iz licnog iskustva. Obicno u situacijama kad vam zatreba prezivljavanje, niste spremni za to, pa sigurno necete imati lovacki noz ili veci sud za vodu. Nije lose da se stalno uz sebe ima kakva takva baterijska lampa, mali preklopni noz ili slicno, i upaljac ili sibica. Sacekacu kolegu da napise nesto o vodi, pa cu se prikljuciti sa pripremom zmije.
 
Jeo sam sve. Uz malo paznje nije nista opasno. Priprema je jednostavna. Prvo i osnovno je doci do zmije. Na suncanim i kamenito-peskovitim povrsinama. Ne hvatajte je zivu, ne rizikujte. To mozete samo sa neotrovnim belouskama. Cak i ako vas zagrize, ne panicite. Ne izvlacite zagrizani deo jer cete sami sebe povrediti. Ona ima niz roznatih izrastaja umesto zuba zakosenih prema nazad, ali nema jak ugriz. Pritisnite joj koren glave palcem i kaziprstom sa leve i desne strane i sama ce otvoriti usta. Otrovnice i smuka koji nije otrovan, ali je jak i nepredvidiv, mlatnite motkom po sredini. Zmija ce "biti u funkciji" samo od udarenog dela do glave (prekid "kicme"). Jedva ce se kretati. Onda je sve lakse. Kanapom vezite ispod glave i obesite zmiju. Nozem napravite kruzni rez oko vrata ispod linije kanapa. Kozu svucite kao carapu. Ostaje telo koje izgleda kao crevo sa jednim rezom po duzini. Odstranite creva iz "reza", odvezite kanap i odsecite deo ispod glave gde su kod otrovnica zlezde sa otrovom. Dobicete cist dugacak komad mesa. Onda to seckate na manje duzine i na vatru. Ima ukus slican ribi. Nemojte da vas nervira to sto ce se sveze ubijena zmija, tj. njeni delovi izvijati zbog zivih nerava sve dok ne budu peceni.

Prijatno :super:
 
Jeo sam sve. Uz malo paznje nije nista opasno. Priprema je jednostavna. Prvo i osnovno je doci do zmije. Na suncanim i kamenito-peskovitim povrsinama. Ne hvatajte je zivu, ne rizikujte. To mozete samo sa neotrovnim belouskama. Cak i ako vas zagrize, ne panicite. Ne izvlacite zagrizani deo jer cete sami sebe povrediti. Ona ima niz roznatih izrastaja umesto zuba zakosenih prema nazad, ali nema jak ugriz. Pritisnite joj koren glave palcem i kaziprstom sa leve i desne strane i sama ce otvoriti usta. Otrovnice i smuka koji nije otrovan, ali je jak i nepredvidiv, mlatnite motkom po sredini. Zmija ce "biti u funkciji" samo od udarenog dela do glave (prekid "kicme"). Jedva ce se kretati. Onda je sve lakse. Kanapom vezite ispod glave i obesite zmiju. Nozem napravite kruzni rez oko vrata ispod linije kanapa. Kozu svucite kao carapu. Ostaje telo koje izgleda kao crevo sa jednim rezom po duzini. Odstranite creva iz "reza", odvezite kanap i odsecite deo ispod glave gde su kod otrovnica zlezde sa otrovom. Dobicete cist dugacak komad mesa. Onda to seckate na manje duzine i na vatru. Ima ukus slican ribi. Nemojte da vas nervira to sto ce se sveze ubijena zmija, tj. njeni delovi izvijati zbog zivih nerava sve dok ne budu peceni.

Prijatno :super:

Sve je to ok.Ali ljudi imaju strah od zmija mada su otrovnice ukusnije
Ipak treba poznavati jestivo bilje jer se do njega najbrze i najlakse dolazi :)
 
Mislim da bi se za hranu nekako i moglo snaći... Mislim, jeste da je sad protivzakonito, ali ptica barem uvek ima: kreje, svrake, vrane... Postoje klopke jako lake izrade... Kako ostati ugrejan? Recimo uhvatio mrak i da nismo mala država kao što jesmo: kako prenoćiti napolju? Kako zapaliti vatru u takvim uslovima? Kako namestiti ležaj? Računa se da ste u situaciju ušli manje-više nespremni (camping went wrong, i sl..)
 
Ako imaš sreće da nađeš veću količinu lišća ispod snega onda možeš da ga iskoristiš za noćenje jer ono razvija pri sagorevanju solidnu temperaturu tako da može da ugreje kolko tolko. Problem je za vatru ako nemaš nešto od pribora za paljenje. Korisno je uvek u džepu imati neki nožić
 
Ja nabavio nozic koji ima stapic sa tkaninom koji se usrafi u njega,na nozicu pored samog noza,turpije,makazica i sl... ima i kremen,i onda se ova rupa na nozicu napuni benzinom,kad se stapic zasrafi u nju ona tkanina na njemu upije benzin,onda se izvadi,kresno o kremen,i on upali ovo cudo,u sustini sistem sa Zippo upaljaca ali bas kul!
Pozdrav :cool:
 
Zalutao na Savi. Svi mi se smejali -kako ,nemoguce...
Kasna jesen,zora naSavi .Znam* pouzdano* da ribe ima samo preko .Ne vidim ni pramac camca od magle.Preduzmem sve ,oslusnem da ne ide neki brod-nista.Upravim camac pod pravim uglom ka *Sremu*, preko ,dam pun gas zapalim cigaretu jer ne nosim sat da znam koliko vremena idem,cigareta dogorela ,pod normalnim okolnostima na pola sam preko,nista i dalje magla .Panika.Ne smem da gasim pentu ,stara je ,ne znam da li ce ponovo upaliti.Idem na osecaj....
Jedna ,druga...cigareta(Drina bez filtera)vrtim se i dalje .
Vidim obrise drveca,prilazim obali .Nadjoh se na 500metara od vikendice sa nase strane.Vrteo sam se u krug sigurno pola sata.
I kako sam se snasao u prirodi-od tada znam da ribe ima i ovde a ne preko.:brus::brus:
 
Pa kud po magli to da radiš.

Imali smo ja i dava moja pajtosa sličnu avanturu na suvoj planini. Popeli smo se na sokolov kamen i ušli u oblak nije se bukvalno videlo na 30cm ja uhvatio Pecu za rame a on Podu. Ja svoju ruku nisam video ni do lakta išli mi tako iiiiii išliiii sve dok nije počeo sumrak u tom trenutku po satu mi utvrdimo da smo blago izgubljeni vreme kaže da smo već trebali da prođemo stazu koja vodi do doma a teren nam govori suprotno pa ti mi odlučimo da krenemo nadupačke i da se na dupetu spustimo niz zemlju i kamenjepod nekih 30 stepeni od negativne vertikale bio je to dobar spust posle jedno 15 min kotrljanja i klizanja stignemo do staze koju smo tražili ali nekih 15 min od doma. gde smo na nekih 900 m nadmorske visine napokon izašli iz oblaka. Onda smo utvrdili da smo ustvari nekih 30 min ranije krenuli u spust. U svakom slučaju sve je bolje nego da te pojedu divlje svinje i vukovi :rumenko::rumenko:
 

Back
Top