Snalazenje u Prirodi !!!!

@Nitro,
sta jedes cesto? ove vestacki gajene ili iz sume?

Vestacki gajene (sampinjoni, bukovace) ne mogu ni da pridju po ukusu sumskim.
Vrganj jos nikom nije poslo za rukom da gaji vestacki, kao ni lisicarku.

Lisicarki ima vise vrsta, nasem narodu poznata i najcesce brana, (Cantharellus cibarius), do unistenja stanista grabuljanjem je zuto-narandzaste boje, mirisa na kajsiju, listici se spustaju niz drsku, raste u kolinijama, tkzv, gnezdima i to je na zalost najvise unistava jer se izgrabulja sve, i na taj nacin unisti mesto.
Inace je izuzetnog ukusa, cvrsta, ne napadaju je crvi .Sa svih mesta gde sam brao i jeo lisicarku, one sa visokih planina su uvek bile lepse i ukusnije...
 
Ne, nisu to isti...imam puno slika ali nemam vremena da ih sredjujem i postavljam.
Koliko kapiram po tvom opisu tereni su bozanstveni, sto si vislje (nadm.visina) gljive su ukusnije, ne znam zasto ali sam vise od dve decenije i gljivar i to se pokazalo kao neko pravilo.

U snalazenju u prirodi poznavanje gljiva je vrlo bitan faktor, jer nekih gljiva ima cak i zimskim uslovima, celo prolece, leto , jesen do snega ima gljiva koje treba znati i koje se takodje mogu jesti.
Vrganje, sampinjone, lisicarke, suncanice i ostale beru svi jer samo za njih znaju. Ima i mnostvo drugih koje mozete pojesti i nista vam nece faliti, utolicete glad, neke se mogu jesti cak i presne (presnac).
Ha, videh gore da si napisao ne treba brati zelene, golubica je recimo zelena (Russula virescens) sa pegama i super je!

Po tim tvojim sumama sigurno se svasta moze naci!!!

Ja sam iz Beograda, sve od Avale do Kosmaja, Bukulju, Lipovicu itd...poznajem odlicno, to mi j dnevna tura, zabave radi.
Takodje zbog prirode posla stalno idem po Srbiji i svuda me ima.
I kod mene je pala kisa, najavljuju jos tako da ce biti i kod mene.

P.S. Sta radis sa vrganjima, susis li, salamuris , ima li tvoj kraj neku osobenost za spremanje vrganja?
Gljive su inace odlican dodatak za sve lovacke mandze, a moze i kao razni sosovi uz kvalitetne vrste riba....uz koji mora da ide neki zelenis, (to sam ja isprobavao i zakljucio)!
Pazi kad sam ja iz Nisa i Jagodine kukao za mojom Lomnicom i kad nema snega nista me ne moze spreciti da bar vikende,i to SVAKI,provodim tamo,videcu da ti postavim neku sliku sutra-prekosutra,stvarno jeste prelepo a inace n.m.v. je od 500-tinak do preko 700 metara!
Ja sam nalazio dvadesetak vrsta gljiva i pecuraka ovde,neke od njih znam da su otrovne a za neke nisam siguran,zato pominjem samo 6-7 vrsta za koje sam 100% siguran da su zdrave,nabavio sam malo literature pre par dana (sa sajta www.gljivari.org.yu) pa cu bas da vidim da li mogu prepoznati neku od lokalnih vrsta i probati je!
A inace vrganje retko susimo,samo ponesto za zimu (tada su ipak preveliki snegovi kod mene da bi se uslo po gljive,bar su bili do ove zadnje zime) a vecinu pojedemo odmah dok su svezi,ili ih nakratko drzimo u frizideru,vrganji i bukovace lepo podnose takve uslove,a za salamuru moram priznati da nisam cuo,kakav je to nacin prezervacije,mozda ga mi ovde zovemo drugacije!?
Pozdrav :cool:
 
Evo ti i ovaj link, pa pregledaj:

http://www.treasurekeepers.org.yu/sr/index.htm

Jel ti se bas selo zove Lomnica?
Kad osusus vrganj (nacin susenja mogu ti objasniti) uz dobro skladistenje imas celu zimu, bilo gde, ne mora da stoji tamo, mozes ga odneti na kraj sveta.
Salamurenje je kad vrlo kratko propustis gljive kroz vrelu vodu, stavis u velike tegle i nalijes presolcem (prokuvana voda, so i sirce) to takodje stoji i ne kavri se ali moras zanti kako se to radi.
Na jugu Srbije vrganj stavljaju u burad...i nalivaju, ali kod njih su vremenski uslovi drugaciji u odnosu na gradove gde ja i ti zivimo, pa mogu tako da rade. Vrganj mora biti onaj jesenji, cvrst, zdrav pod uslovom da uopste nikne (oni sa juga kazu kad ga bacis o zemlju mora da odskoci -:) )

Ne probaj nista dok nisi 1000 %siguran.

Tereni koje pominjes su odlicni, ja sam mislio na ipak one jos vislje, gde mahom preovladjuju cetinari i one guste zajednice trava , travnate visoravni uz sume itd...(veliki sampinjon i suncanica sa tih terena su nezamenljivi) a po tim sumama vrganj i lisicarka su zaista fantasticni, razlika je u aromi i kvalitetu.

Ajde, baci neku sliku , da vidimo kako je?
 
@Nitro,
sta jedes cesto? ove vestacki gajene ili iz sume?

Vestacki gajene (sampinjoni, bukovace) ne mogu ni da pridju po ukusu sumskim.
Vrganj jos nikom nije poslo za rukom da gaji vestacki, kao ni lisicarku.

Lisicarki ima vise vrsta, nasem narodu poznata i najcesce brana, (Cantharellus cibarius), do unistenja stanista grabuljanjem je zuto-narandzaste boje, mirisa na kajsiju, listici se spustaju niz drsku, raste u kolinijama, tkzv, gnezdima i to je na zalost najvise unistava jer se izgrabulja sve, i na taj nacin unisti mesto.
Inace je izuzetnog ukusa, cvrsta, ne napadaju je crvi .Sa svih mesta gde sam brao i jeo lisicarku, one sa visokih planina su uvek bile lepse i ukusnije...

Druze, jedem uglavnom sampinjone iz prodavnice, znaci barem 1 nedeljno mi je obavezno na trpezi, ali sobzirom koliko ih obozavam jedem ih i cesce, A ince drug mi je direktor ispostave za JUG Srbije i firmu Interfood iz Cacka, i sada je uveliko otkup svih pecuraka, pa odem i uzmem oanko kilo dva za gulas i tako to, ako ima Jajcare uzmem i odmah przim, sve sam probao sem smrcka, njega neznam ni da spremam, a i prosla mu je sezona sada. Drugo napravi mi pecurke u Salamuri ili salamuru kako se vec kaze oni mali pikolo vrganji crni sumski i to je brate da prste polizes nadam se da znas o cemu pricam ..

Eto .. :)
 
jok, ti ce mi pricas sta je vrganj u salamuri....:hahaha:

Mislim, OK. bolje i te vestacki gajene nego nikakve. Jesi probao bukovace?
Gljive su jako dobre i zdrave za jesti.
Sta kazes za blagvu-jajacaru? Majko bozja, em ukus, em miris, em izgled...:D
 
jok, ti ce mi pricas sta je vrganj u salamuri....:hahaha:

Mislim, OK. bolje i te vestacki gajene nego nikakve. Jesi probao bukovace?
Gljive su jako dobre i zdrave za jesti.
Sta kazes za blagvu-jajacaru? Majko bozja, em ukus, em miris, em izgled...:D

Ja sam juče jeo bukovače... Sestra negde kupila i ispohovali... Čoveče, kako je to lepo... Sad mi je još žalije što nisam gljivar...:sad2:
 
Ja sam juče jeo bukovače... Sestra negde kupila i ispohovali... Čoveče, kako je to lepo... Sad mi je još žalije što nisam gljivar...:sad2:

kolega, nikad nije kasno da pocne da se uci....;)
Toplo preporucujem, sasvim drugacije iskustvo, a u prirodi si ceo dan.:ok:
Kao gljivar presao sam takve terene kakve kao lovac ili ribolovac nisam nikad....zavlacis se covece gde nikom normalnom ne bi palo na pamet da se uvuce.
Tako sam naucio dosta o stanistima zmija npr., samo posmatrajuci odakle se sve izvlace...dok ja bauljam prema njima..:sad2:

P.S. Lomnice, gde si covece? ja sam prekjuce obisao veci deo "svojih" terena, NEMA NISTA od gljiva. Jedva sam napabircio pola kile lisicarki. Kisa je pala ali slabo, tako da planiram malo da se spustim juznije jer cujem od kolega gljivara da je dole haos od gljiva. Sigurno ima i kod tebe , tako da ti je pravo vreme za berbu!
 
Poslednja izmena:
Da se vratim malo na temu : Zmije u snalazenju u prirodi.
Stekao se utisak kao da je ujed neotrovnih zmija koje srecom uglavnom i obitavaju na nasim prostorima, naivna stvar.

NIJE!
I kod takvih ujeda potrebna je lekarska pomoc, jer ce ujedeno mesto a i dobar deo okolnog tkiva sigurno oteci, zacrveneti se i boleti. Prva pomoc se pruza isto kao kod ujeda otrvonih zmija jer covek najcesce i ne zna i nije video sta ga je tacno ujelo.

Zmija ce ujesti ako i samo ako nema mogucnost za bezanje, preblizu ste joj i uplasena je a najcesce je i ne registrujete jer uglavnom se stapa sa okolinom.

P.S. to se meni desilo prekjuce, bio je lep primerak smuka na mestu neocekivanom za njega, odmah pored asflatnog puta, cim sam izasao iz kola, prvo na njega. Srecom, uocio sam kretanje u poslednjoj sekundi da ne stanem na njega i kao i uvek oni se povlace ako imaju gde. Pomerio se svega par metara i "stopio" se sa granom , da nisam gledao gde ide tesko da bih ga uocio ponovo.
 
Poslednja izmena:
Kao sto su nas ucili u skoli u Prvoj pomoci (za nas matorije koji su to imali u osnovnoj),znaci AKO nemate rane u ustima,i mozete da dohvatite mesto,treba sto pre isisati otrov iz rane,zatim podvezete nogu (posto je tu ujed najcesci) da se otrov ne siri telom prebrzo i iz istog razloga se POLAKO uputite ka vozilu ili najblizem putu disuci polako,NE sme se trcati jer se time puls ubrzava,ono malo krvi sto prolazi podvez pocinje da tece brze,otrov se siri brze i... belaj!!
@Capreolus:
Nisam bio jutros u sumu a sutra necu moci jer sam zapalio za Jagodinu,ali kaze mi kum da ima lisicara dosta a cale je doneo odnekud punu kesu mlecnjaca,znaci nije lose iako je kisa retka a i kad pada to je nesto na brzaka!
Pozdrav :cool:
 
Kao sto su nas ucili u skoli u Prvoj pomoci (za nas matorije koji su to imali u osnovnoj),znaci AKO nemate rane u ustima,i mozete da dohvatite mesto,treba sto pre isisati otrov iz rane,zatim podvezete nogu (posto je tu ujed najcesci) da se otrov ne siri telom prebrzo i iz istog razloga se POLAKO uputite ka vozilu ili najblizem putu disuci polako,NE sme se trcati jer se time puls ubrzava,ono malo krvi sto prolazi podvez pocinje da tece brze,otrov se siri brze i... belaj!!
@Capreolus:
Nisam bio jutros u sumu a sutra necu moci jer sam zapalio za Jagodinu,ali kaze mi kum da ima lisicara dosta a cale je doneo odnekud punu kesu mlecnjaca,znaci nije lose iako je kisa retka a i kad pada to je nesto na brzaka!
Pozdrav :cool:

Ne samo rane, afte ili slicno po ustima, ne treba da imate ni pokvaren, otvoren zub.
Otrov se moze i istiskivati , odozgo ka mestu ujeda. Podvez obavezan ali se mora voditi racuna da ne prekine krvotok skroz.
Kod ujeda neotrovnica, one takodje izbacuju neku tecnost u ujedeno mesto od cega posle i nastaju problemi, infekcije itd...

Da, treba ici polako, ali 'ajde idi ti polako ako te ujela zmija....ljudi bi sve petama u d... od straha.:D

E, a za gljive, vidi sam temperaturu preko dana, sve ce da spali i ovo malo kise sto je bilo, zaustavice se rast i onog sto je naumilo da izadje. Tako da ce biti berba na mah i odjednom nestanu, jer pri cisokim temperaturama micelija naprosto stane i ceka drugo pogodno vreme.
Imam jos jedan teren da obidjem gde je bilo vise kise,(tako zahvatio oblak), to cu mozda ujutru da podranim ili sutra.
Pozzz tebi!:bye:
 
upoznao sam nekog lika na Durmitoru- ujeo ga poskok za nos dok je pokušavao nešto da izvuče ispod kamena. Lik je uzeo prvi kamen i istog trena sebi rascepao facu, oprao krv i preživeo (protivotrov za poskoka se daje do 20 minuta.)
to je još jedna solucija- da se isečete na mestu ujeda i po mogućstvu isperete vodom.
 
Hteo sam da napomenem i zasecanje rane u krst i istiskivanje sto vise krvi a sa njom i otrova, ali se nisam usudio jer ipak ovo cita mnogo ljudi i sto je jos gore, mnogo maloletnika koji bas i ne moraju da shvate sve najbolje pa da u najboljoj nameri u nekoj ne daj boze situaciji i pogrese.

Ovo je potrebno samo kod ujeda otrovnica, kod neotrovnica nije.
I uopste je bolji nacin jer se na taj nacin izbegava i potencijalno trovanje, malaksalost i drugi simptomi otrovanosti onoga koji nije ujedene vec samo isisava taj otrov.
 
Poslednja izmena:
dosta komplikovana situacija ... nego nikako da pitam jel' zna neko kako se pravi neka zamka za divljac ili tako nesto .. ono kao na filmovima, kad zakacis nesto podigne se drvo i zakaci te konopac za nogu pa visnes naglavacke ??? :) deluje smesno ali verujem da je istinito i da moze da se izvede u stvarnosti :)
 
Moze,samo ti treba neko zilavo-elasticno stablo,napravis omcu,namestis neki sistem sa okidacem (recimo da se grancica uglavi kao klin i da ne da stablu da se oslobodi) a kad zivotinja smakne taj okidac u stranu,ili ga slomi,stablo se oslobadja,tezi da se vrati nazad pa zatvara omcu i povlaci je sa sobom,tako dobijes"viseci"rucak! :)
Pozdrav :cool:
 
UH, ne bih pisao o tome na forumu jer kao sto vec rekoh ovo cita puno njih.

To sa savitljivim drvetom, to ce malo teze da u'vati u to nesto, moralo bi dobro da se pregelda teren i uoce potencijlane stazista na kojima se moze videti ucestalost koriscenja kao i ko se tacno tuda krece , pa se prema tome odredjuje i zamka.
No ako od toga zavisi preziveti u prirodi, mora se postaviti na puno mesta i cekati puuuno, sa neizvesnim ishodom.

Kako bi upecali ribu a npr. nemate nista od opreme za pecanje???

Bas sam mozgao o svemu ovome, nije da nisam odlazio na duuugo u prirodu, ali su to ipak bili kontrolisani uslovi, ides s namerom tamo da nesto radis i planirano je vreme ostanka, zna se sta se nosi od opreme i drugih potrepsitina, a sta se pravi kad se stigne tamo...
ali ono sto me bacilo u "depresiju" je npr. da nista od toga nemam, bup pravo u sumetinu nekim cudom??? Sta bih radio?
I kako bi sta improvizovao?
 
ribu? Rukama. Učili me cigani kako da idem polako u trsci i da napipavam ribu. Uspevao sam da uhvatim po koju štuku, šarančića. Nije da bih se najeo al nije ni da bih ostao gladan. Postoje i nekonvencionalne metode. Što kaže kolega, previše ljudi čita ovo...
 
Postoje i Inprovizovane metode .. zar ne Milane ?? :D:D:D ... nego, cuo sam da ce biti legalizacija hvatanja ribe rukama, jel neko cuo mozda ? Zato sto je to najstarija metoda lovaq i niko je nemoze osporiti, a organizuju se vec i takmicenja u tome.
 
postoje biljke čiji se plod izdrobi i ubaci u vodu i stvara se pena koja nešto radi sa O2 i ribe se ošamute/ pocrkaju. Ima i druga koja kad se izdrobi i baci u vodu reaguje sa ribljom sluzi tako da im srednja linija ne pomaže a i izaziva slepilo. Oba načina su zabranjena Zakonom i mogu se primenjivati samo u krajnjoj nuždi (ratno stanje i izgnanstvo). Iz tih razloga neću da pišem njihova imena ni ovde ni bilo gde drugde.
p.s. Nisam čuo ni za takmičenja ni za legalizaciju. Nemam stav povodom tog pitanja.
 
ribu? Rukama. Učili me cigani kako da idem polako u trsci i da napipavam ribu. Uspevao sam da uhvatim po koju štuku, šarančića. Nije da bih se najeo al nije ni da bih ostao gladan. Postoje i nekonvencionalne metode. Što kaže kolega, previše ljudi čita ovo...

Hahaha, kolega vidi se da si iz ravnice....:D
samo sto takvih terena slabo ima da ti moz' da setas i pipkas po trscacima ...

Nego, za neke drugacije vode, planinske itd...improvizovati pribor za pecanje?

Nemoj o onim biljkama i nista na taj fazon...ima jos kojecega ali necemo o tome jer ovo citaju i oni koji nisu dobronamerni prema vodama, ribama itd...

Pozzz:)

P.S. uzgred, povodom ove teme, nasao sam slucajno a i odgleao jedan film: THE EDGE,
(Anthoni Hopkins and Alec Boldvin) toplo ga preporucujem za pogledati.
Jes' film ali nije nemoguce da se desi sve sto je u njemu, poseban osvrt na snalazenje u pravoj divljoj prirodi kad ostanes bez icega.
 
Poslednja izmena:
Taj film se vrti vec danima na TV1000 na kablovskoj,evo bas sinoc sam opet malo gledao,a vec sam ga dva puta gledao u zadnjih nedelju dana (po malo dok nisam odgledao skroz) i nije los film ali opet onde imas gomilu stvari koje su neprimenljive kod nas,mislim nemate razloga kriti ostatke hrane jer nema medveda,umesto zezanja sa iglom i vodom za orijentaciju (a u filmu se vidi koliko je to nepouzdano),lakse je odraditi ono sa stapom,saceka se malo ali se dobije ekstra pouzdan smer,itd...
Pozdrav :cool:
 

Back
Top