Snalazenje u Prirodi !!!!

Les Stroud ima zanimljive emisije"Survivorman"cini mi se se zove.Ima na you tube-u.Covek ide sam,bez kamermana,i koliko toliko realnije(i zanimljivije)predstavlja celu situaciju izgleda.Nego,znate za ovo: http://www.google.ro/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=10&url=http%3A%2F%2Fwww.wildersol.com%2F&ei=htfMSYHYIYaRsAao-LCiCA&usg=AFQjCNEZJB5eUmQ1OPrez-HnDBzQrLiGlA&sig2=XyPbnF7gfScHedmbHiHd1g U danasnje vreme ovo se cini vise kozmetickim dodatkom nego stvarno neophodnim,ali ljudi su ranije to koristili u svakodnevnom zivotu,i ako nista drugo,koncept je stvarno zanimljiv.
 
sta kazete na jedan od proslogodisnjih ulova



IMG_3088-1.jpg
 
@SumarVI,
kako spremas gljivu koja se vidi u desnom donjem uglu (Boletus Erythropus)? Ako dobro vidim i cenim? Ne znam kako je zovu u narodu, posto je retko ko bere, uglavnom je nepoznata. Nikako da nabodem neki dobar recept za nju.

Sta je ono sitno pored suncanice, (levi ugao)?
Tipicna letnja berba, bravo!
Od svega po malo...-:)

p.s. vrganj je malo prestareo..
 
Poslednja izmena:
bilo je vece drustvo pa je bilo smo odjednom. Ono nije suncanica nego biserka i sve oko nje,lose se vidi na slici samo su joj skinuti beli ostaci sa sesirica.Boletus neki zovu zelenjaca i kad se sprema prvo se prodinsta pa posle kao vrganj,ii mogu ti reci da je izvrstan.! Vrganj se susi za zimu kad je ovakav mada nije bio prestareo nego pojeden od puzeva.

srndac kazi mi molim te koja je ona pored presnaca desno,dve velike. nisam je naso nigde u mojim knjigama ,bar mi nisu licile, nadjena u hrastovoj sumi>
 
Neka od Russula, kazi mi kakav je sesir, boja, pa cu ti reci i koja je tacno...

p.s ucinilo mi se da je suncanica, zbog drske i sesira.
vrganj na slici ima belu budj sa donje strane na cevchicama, po tome cenim da je stariji ili je bilo i dosta kise. Znam da ljudi takve suse, ja ih ni ne berem, neka ih u sumi, da bace spore.
 
pa evo neki fazoni,mada nisu neki




ne idi sam u divljinu
nosi mobilni
budi smiren
budi smiren
BUDI SMIREN!
koncentrisi se
uradi najbolje od situacije u kojoj se nalazis
uvek nosi noz sa sobom
uvek nosi konopac sa sobom
uvek nosi upaljac sa sobom
uvek nosi kompas sa sobom
uvek nosi AK47 sa sobom XD
budi spreman na sve
otvori usi i oci
nauci koje su pecurke otrovne a koje ne
nadji vodu
nadju hranu
nosi vodu i hranu
nadji vatru(vatra jednako covek)
nadji dim(dim jednako vatra jednako covek)
BUDI SMIREN!
 
Kod:
http://en.wikipedia.org/wiki/Laetiporus

Ovo je jako ukusno. Apelujem na gljivare da mi kažu gde ima da se nađe i da li se kod nas može zameniti nekom otrovnom... Hvala.

ovo je sumsko pile, ima ga na mekim vrstama drveca, uz reke a nalazi se i po sumi.
Dobar je samo dok je sasvim mlad, boje kao muceno jaje, nezno zute boje sa svetlijim ivicama.
Ako ima srece, moze se na jednom mestu naci veca kolicina, pritom uberete, odsecete nozem samo no sto valja, ostalo ostavite sumi.
Potrebno je vise dobrih kisa da sumsko pile poraste...nisam video nijedno, iako sam se bas puno motao po sumama proteklih dana.

U principu ne moze se zameniti ni sa jednom otrovnom, neke slicne vrste koje rastu na taj nacin po drvecu, nisu otrovne, cak spadaju u lekovite gljive ali su izgledom vrlo razlicite, tako da se ne mogu zameniti za pile, samo je pile ovako zuto ...;).

p.s. ovih dana nalazio sam lisicarku i poneki vrganj, redje....ima i drugih jestivih gljiva npr. u narodu poznata bela mlecnica, mnogo je beru za jelo ali ja nisam dusevljen njome. Mlecnica ima bas puno.
 
Ako niko ovde nije probao da prezivi u sumi nekoliko dana, bolje neka ne komentarise jer ne zna kako je...Inace nije toliko strasno koliko ljudi kazu, meni je bas opusteno, u Srbiji u prirodi uvek mozes naci nesto za jelo, pice i druge korisne stvari, nema toliko divljih zveri zbog kojih bi te bilo strah da setas nocu, a zmije se vise plase tebe nego ti njih tako da ces tesko naleteti na neku, a i da naletis nece te dirati osim ako ti ne diras nju ili ako je ne nagazis,a pozeljno je da si u cizmama tako da ti je sve jedno.
A orijentacija ti ne treba, nismo toliko velika zemlja da mozes da lutas danima i da ne naidjes na civilizaciju, gde god da krenes stizes najvise za par sati u neko naseljeno mesto...
Mrzi me da komentarisem ostale stvari koje treba komentarisati
A ako neko zeli da nauci da prezivi uskoro ce biti kurs za pocetnike, moze dosta da se nauci sto ti nikada ne bi ni palo na pamet da moze da se uradi, pa ko voli nek izvoli...
prijavljivanje mislim da moze da se izvrsi na broj 0611319138...trazite lika ciji je nadimak Pirke :hvala:
 
sta kazete na jedan od proslogodisnjih ulova



IMG_3088-1.jpg

Par vrsti pecuraka ne prepoznajem (dole levo i dole desno), aj napisi nazive svih uz objasnjenje koje su gde na slici ako te ne mrzi, ima sigurno i onih koji ne prepoznaju i vise od par ili cak nijednu vrstu?
P.S.Jesu one dve naradzaste u gornjem desnom uglu"hlebnjace", tek ove godine mi ih je kum pokazao kao jestive, jeli smo ih zive i imaju bas interesantan ukus, prijatan i mlecan!
Pozdrav :cool:
 
Ako niko ovde nije probao da prezivi u sumi nekoliko dana, bolje neka ne komentarise jer ne zna kako je...Inace nije toliko strasno koliko ljudi kazu, meni je bas opusteno, u Srbiji u prirodi uvek mozes naci nesto za jelo, pice i druge korisne stvari, nema toliko divljih zveri zbog kojih bi te bilo strah da setas nocu, a zmije se vise plase tebe nego ti njih tako da ces tesko naleteti na neku, a i da naletis nece te dirati osim ako ti ne diras nju ili ako je ne nagazis,a pozeljno je da si u cizmama tako da ti je sve jedno.
A orijentacija ti ne treba, nismo toliko velika zemlja da mozes da lutas danima i da ne naidjes na civilizaciju, gde god da krenes stizes najvise za par sati u neko naseljeno mesto...
Mrzi me da komentarisem ostale stvari koje treba komentarisati
A ako neko zeli da nauci da prezivi uskoro ce biti kurs za pocetnike, moze dosta da se nauci sto ti nikada ne bi ni palo na pamet da moze da se uradi, pa ko voli nek izvoli...
prijavljivanje mislim da moze da se izvrsi na broj 0611319138...trazite lika ciji je nadimak Pirke :hvala:

moze se zagubiti, jer tvoja dominantna hemisfera mozga tebe tera u kontra stranu (leva u desnu i desna u levu) zato se ljudi i gube u vejavicama, jer kruze... To sto ti ides pravo, to se grdno varas... Ako si odmoran mozes biti svestan toga, ali ako te umor vec stize, dehidracija, glad... Koncentracija ti odlazi u .... i pocinjes da kruzis...
 
tereni gde ja pecam su meni vrlo poznati i jako se dobro snalazim na njima pa mi se nije desilo da se izgubim ili nesto slicno...ali iz zivota znamo da se trebaju traziti suva mesta za prenociste zasticena od vlage...ali fazone sa vatrom ne znam tako da ne mogu da pomognem...ali je vrlo lako priloziti jedan upaljac uz ostali pecaroski pribor, baterijsku lampu, noz i slicno...:D
 
Gde god da si u Srbiji u divljini naces na 3-4 sata hoda civilizaciju...nema potrebe da moras da se snadjes u sumi ili prirodi...
Cim vidis da si negde gde nebi voleo da budes, odmah kreni da trazis civilizaciju, bez pravljenja kolibe ili vatre, samo setnja..napravi orjentire i prati ih..
 

Back
Top