Словеначки - западнословенски?

Са Quore -
We could say it is, in some way. Slovene seems to have Western Slavic roots, which is visible in old textes and even in modern language. But after Hungarians came and split us, Czechs and Slovaks stood north and Slovenians on south. Since then our language developed together with other Southern Slavic ones. I alway say Slovene is a Southern Slavic language with Western Slavic roots.

1.1K views
View upvotes

Your response is private
Was this worth your time?
This helps us sort answers on the page.





Absolutely not
Definitely yes

5







Promoted by Adam Fayed


Profile photo for Adam Fayed


Adam Fayed
Founder - helping expats and HNWIs invest and protect wealth
· Updated Feb 28
 
Са Quore -
We could say it is, in some way. Slovene seems to have Western Slavic roots, which is visible in old textes and even in modern language. But after Hungarians came and split us, Czechs and Slovaks stood north and Slovenians on south. Since then our language developed together with other Southern Slavic ones. I alway say Slovene is a Southern Slavic language with Western Slavic roots.

1.1K views
View upvotes

Your response is private
Was this worth your time?
This helps us sort answers on the page.





Absolutely not
Definitely yes

5







Promoted by Adam Fayed

Profile photo for Adam Fayed
Adam Fayed
Founder - helping expats and HNWIs invest and protect wealth
· Updated Feb 28

zapadno slovenski, koji je bio u susjedstvu sa sa južnim slavenima,
bolje se razume SLOVAČKI od slovenačkog!
 
zapadno slovenski, koji je bio u susjedstvu sa sa južnim slavenima,
bolje se razume SLOVAČKI od slovenačkog!
Добро, од свих нејужнословенских језика, и мени је словачки најразумљивији, али далеко од тога да је разумљивији од словеначког...
 
Кажу заправо да су средњи словачки дијалекти јако везани са јужнословенским
Ne znam bas o jeziku ali znam da kad Slovak kaze neku rijec ,kaze je jasno i svako slovo cujes . A kazu ceski i slovacki slicni ali nivo nase razumljivosti pada pet puta kod ceskog.
Cak je i slovacka muzika nama nekako domaca. Fasciniran sam
 
Ne znam bas o jeziku ali znam da kad Slovak kaze neku rijec ,kaze je jasno i svako slovo cujes . A kazu ceski i slovacki slicni ali nivo nase razumljivosti pada pet puta kod ceskog.
Cak je i slovacka muzika nama nekako domaca. Fasciniran sam
Слажем се, од свих нејужнословенских језика, као што рекох, словачки много разумем.
 
Слажем се, од свих нејужнословенских језика, као што рекох, словачки много разумем.
Ma napravili su prijw deswtak godina univerzalni slovenski jezik

Fascinantno je kako svaki sloven s kojim sam pricao kaze da je taj jezik najbliI njegovom. Da se ja pitam ucio bi se u osnovnoj
 
Словеначки језик данас сви сматрају јужнословенским. Но, шта каже наука, има ли везе са западнословенским? Мени словеначки, лаички, опасно баца на словачки и чешки. Можда због утицаја немаца?
Slovenački je definvno zapadnojužnoslovenski jezik u grupi sa srpskim/hrvatskim.

Uprkos svim verovanjima, ubeđenjima i znanjima po Srbiji, slovenački ≠ kajkavski, ali uopšte, inače kajkavski je pojedinačno najbliži srednjeskovačkim dijalektima.
 
inače kajkavski je pojedinačno najbliži srednjeskovačkim dijalektima
Знам да су средњесловачки дијалекти најближи јужнословенскима, али ми је нејасно, у прелазним говорима од трста до бургаса, како може тај говор тј ти говори да буду ближи говорима средње словачке него суседне словеније?
 
Знам да су средњесловачки дијалекти најближи јужнословенскима, али ми је нејасно, у прелазним говорима од трста до бургаса, како може тај говор тј ти говори да буду ближи говорима средње словачке него суседне словеније?
1710603164286.png
 
Na prvi pogled mi ne zvuči slično ali kad bi se neko stručan bavio poređenjem možda postoje veze, paralele i sličnosti.
Sa poljskim skoro da i nema. Jedine fonetske sličnosti sa zapadnoslovenskim jezicima čuvaju najistočniji srpski dijalekti, tj Timoćki, bez obzira na to što je ušao u Balkanski jezički savez. Originalna praslovenska grupa *tj/*dl u arhaizmima tipa iskradla i pletla (u svim ostalim rečima u južnoslovenskim (i istočnim i zapadnim) su postojeće konsonantske grupe tl i dl nastale kasnije, ispadanjem jerova i slično).
 
Знам да су средњесловачки дијалекти најближи јужнословенскима, али ми је нејасно, у прелазним говорима од трста до бургаса, како може тај говор тј ти говори да буду ближи говорима средње словачке него суседне словеније?
Знам да су средњесловачки дијалекти најближи јужнословенскима, али ми је нејасно, у прелазним говорима од трста до бургаса, како може тај говор тј ти говори да буду ближи говорима средње словачке него суседне словеније?
Misli se striktno od svake druge južnoslovenske dijalekatske grupe: naravno da je bliži slovensčkom.
 

Back
Top