Slike i video aviona i aerodroma

aviation___go_for_landing_041371_18.jpg
 
IMG_5575.jpeg

Noi Bai, Hanoi
upravo proglašen za najbolji aerodrom na svetu od strane biznis putnika.
Nisam biznis putnik ali nema veze s mozgom, kako god.

IMG_5851.jpeg

Da Nang International

IMG_5571.jpeg

Viet Jet,
Low budget kompanije Azije i dalje ne primenjuju fašizam posebno Evropskih kompanija koje mere milimetre i gramove vašeg ručnog prtljaga. Nosio sam carry on od 14 kg i podeblji, nikako ne bi mogo da stane u onaj šablon za fasciklu Wizz Air-a!
 
Poslednja izmena:

Stjuardese drže ruke iza leđa a znate li zašto

Možda ste primetili da kada u toku leta dođe do turbulencije, stjuardese sede u krutom položaju, koji uključuje i sedenje na šakama. Razlog tome je što avio-kompanije to zahtevaju od njih.

Naime, položaj stjuardesa se razlikuje u odnosu na putnike; one sede u krutom položaju kako bi zaštitile svoje telo. Njihova leđa i vrat čvrsto su pritisnuti uz naslon sedišta, sa kolenima i stopalima koja su spojena i čvrsto postavljena na pod, a šake savijene ispod butina.

Postoje i varijacije po pitanju položaja ruku. Šake ispod butina najčešće drže američke stjuardese, dok evropske stavljaju ruke iza glave, sa uvučenim laktovima, kako bi se zaštitile od letećih krhotina prilikom eventualnih avionskih nesreća.

Položaj ruku se razlikuje jer je FAA (Federal Aviation Administration) uradila istraživanje koje je dokazalo da stjuardesa koja stavlja ruke iza glave nepotrebno opterećuje vratu i kičmu tokom udara. Ali, kao što vidite, različite avio kompanije se odlučuju za različite položaje ruku svojih stjuardesa.

A zašto stjuardese drže ruke iza leđa dok vas dočekuju, na ulazu u avion?



Kada ulazite u avion, verovatno vam je zapalo za oko da stjuardese stoje sa rukama iza leđa. Razlog za ovo, naizgled čudno ponašanje, je to što u rukama drže tzv. „kliker“ (fotografija iznad), koji im služi za diskretno brojanje putnika prilikom ukrcavanja u avion. One to moraju da rade, kako bi znale tačan broj putnika, da se ne bi dogodilo da u avion uđe previše, ili premalo putnika, jer se dešava da neko i zakasni, a isto tako i da neko pokuša da se ukrca bez karte.

Zašto stjuardese često dodiruju pregrade iznad glava putnika?

Kada malo bolje razmislimo, letenje često nije baš najprijatnije iskustvo, jer su turbulencije na letovima česta pojava. Priznaćete da, čak i kada postoji minimalna ili nikakva turbulencija, napuštanje sedišta zbog odlaska do toaleta nije uvek lak proces.

Nije lak ni za stjuardese, koje stalno „cirkulišu“ po avionu. One, dakle, često dodiruju pregrade iznad glava putnika, jer je njihovo dno malo izbačeno, što im omogućava da se dok hodaju malo pridrže, u slučaju da na trenutak izgube ravnotežu.

Zašto stjuardese nose visoke potpetice?




Avio-kompanije imaju stroge dres-kodove vezane za uniforme svojih stjuardesa, što uključuje i nošenje visokih potpetica. Ali, rad na visokim potpeticama nije baš praktičan, pa je mnogim stjuardesama dozvoljeno da promene cipele kada su u avionu. Dok se balansirajući bore sa turbulencijama, visoke potpetice mogu da budu čak i opasne. Zato se neke stjuardese preobuvaju, pa rade u ravnim cipelama, a visoke potpetice nose na početku i na kraju leta dakle, dok dočekuju, i dok ispraćaju putnike.

A zašto stjuardese nose šalove?

Iako nije obavezno da sve stjuardese nose šalove, avio-kompanije to često zahtevaju zbog mode, tradicije i praktičnosti. U nekim zemljama šalovi se nose i vezuju na određeni način, ili nose ispod šeširića. Sve zavisi od njihove tradicionalne odeće, koja utiče na modu uniformi.

Da li posada jede istu hranu kao i putnici?



Obroci posade mogu da budu zasnovani na individualnim potrebama i preferencijama u ishrani, ali obično su istog kvaliteta obroka kao što su oni koje dobijaju putnici u avionu. Međutim, postoji jedno uobičajeno pravilo u svetu vazduhoplovstva. Kapetan i kopilot ne jedu iste obroke jer, u slučaju da obojica dobiju trovanje hranom, to može dovesti u opasnost bezbednost aviona. Zato moraju da jedu različite obroke.

Da li stjuardese spavaju na dužim putovanjima?

O, da! Letovi na daljinu mogu da potraju 12 sati i više pa je, zbog bezbednosti svih, obavezno odmaranje posade. Naravno, odmaraju se na smenu, i to iznad glavne kabine. Do ovih „kapsula“ sa krevetima, dolazi se tajnim, diskretnim stepeništem. Tu su tajne spavaće sobe sa nekoliko kreveta i kupatilom. Čak i kapetani imaju pauze u toku leta kada odlaze tamo, da se odmo
 
Nikada dosta Changi-ja. Ovo je UBEDLJIVO najbolji aerodrom na svetu pa nek izlaze kakve hoće liste o drugim “najboljima”.

IMG_6846.jpeg

IMG_6824.jpeg

IMG_6808.jpeg



Airbus 350-900 Singapore Airlinesa
koji leti najdužu rutu na svetu SIN-JFK 18sati i 30 min neprekidnog letenja

IMG_6834.jpeg


I sedište 42C. Zadnja 3 reda do prozora su singl sedišta i 42C je baš najzadnje na levoj strani aviona.
IMG_6841.jpeg

Ovo se zove Premium Economy, mesta za noge ima koliko hoćeš, nisam se vozio u ekonomskoj klasi a da se sedište više spušta, sve u svemu prilično udobno.
Let iz Singapura do NYC je zapravo kraći zbog smera u kome se zemlja okreće, i traje oko 17 sati i 50 minuta ali vidim da ga ovaj baja nagazio i samo smanjuje minute😅
 

Back
Top