Koji gradovi su precijenjeni i prevara za turiste?

Neno

Elita
Poruka
20.451
Super popularni portal Buzzfeed objavio je članak o najprecjenjenijim turističkim atrakcijama na svijetu, gradovima koji su jako popularni, ali su zapravo zamka za turiste. Jako zanimljivo - na prvo mjesto stavili su grad iz Hrvatske.

1. Dubrovnik

"Ako planirate putovati u Hrvatsku tijekom ljeta, izbjegnite Dubrovnik. Predivan je grad, ali kad dođete tamo shvatite da je stari dio grada zapravo prepun loših kafića i restorana koji su zamke za turiste, a na svakom koraku vam netko nešto nudi. Gužve su nesnosne i svugdje morate čekati u redu, a kad se kraj grada usidre brojni kruzeri - apsolutno je nemoguće razgledavati išta. Vidite samo horde ljudi sa selfie stickovima u zraku."

2. London

"Izbjegnite Heathrow Express. Platit ćete znatno više za samo malo brže putovanje do aerodroma. Samo pitajte nekog na ulici kako doći do aerodroma i dobit ćete puno jeftinije rješenje"
london.jpg

3. Italija

"U Italiji uvijek izbjegavajte restorane na popularnim trgovima. Pogotovo ako su meniji napisani na više jezika i sadrže fotke hrane. A pogotovo, pogotovo ako ispred restorana postoji osoba koja vas nagovara da uđete. To je klasična zamka za turiste i skupo ćete platiti loš obrok"

4. Hallstatt (Austrija)

"Ako ste vidjeli fotke online - prekrasne su, baš kao ova ispod. Ali uvijek su slikane iz dva ista kuta. Grad je lijep, ali apsolutno previše komercijaliziran i s previše turista. Postoje mnogo autentičnija sela u toj regiji, preskočite Hallstatt"


5. Pariz
"U Parizu nipošto ne sjedajte u restorane blizu velikih turističkih atrakcija. Jest ćete smrznutu hranu po paprenim cijenama"
Paris.jpg

6. Muzeji torture u Toskani

"Gotovo svaki mali srednjevjekovni gradić ih ima, ali razočarat ćete se kad ih vidite. Odnosno, ako ste vidjeli jedan, vidjeli ste sve. Ne trošite novac na to"

7. Španjolska​

"Ako restoran u Španjolskoj poslužuje ručak u podne - nije autentičan. Lokalci ručak jedu od 14:30 do 16:00. To je općepoznato"

8. Mykonos i Santorini

"Ova mjesta su jednostavno postala previše popularna i zamka su za turiste. Sve je tu komercijalizirano. Ima toliko boljih grčkih otoka za posjetiti"

9. Checkpoint Charlie

"Legendarni Checkpoint Charlie i pripadajući muzej su apsolutna prevara. Možete se fotkati s glumcima, ali to je apsolutno preskupo, a diljem grada je moguće pronaći bolje sovjetske suvenire po znatno manjim cijenama"

10. Plava laguna na Islandu

"Samo ulazak će vas koštati 60-100 eura, unutra je gužva, a sve je apsolutno preskupo. Island je pun termalnih izvora koje možete posjetiti besplatno"

**********************************************
Da li se slažete sa ovom listom?
Nešto dodali, oduzeli..?
 
London mi se nikad nije svidjao, grad deluje nekako sivo i bezbojno ali na pogrešan način. I ne volim one njihove kuće, arhitekturu, stil gradnje, osobine stanovnika... ne bih tamo živeo ni u ludilu.

Za Pariz sam čuo da je ništa posebno, mada nisam siguran. Rečeno mi je da je prilično običan, samo što ima Ajfelovu kulu i romantičnu reputaciju pa je na glasu.

E sad, Italija... bio sam tamo na ekskurziji kao klinac, kratko je trajalo pa nisam mogao da osetim Italiju na pravi način, ali sam uspeo da uhvatim dinamiku nekih od gradova i jako mi se dopalo. Prema Rimu imam neobičnu naklonost, on mi je fascinacija, gledao sam pritom La grande bellezza i oduševio se, voleo bih da tamo živim, da sam Italijan iz Rima, to je divan evropski grad.

Što se tiče gradova uopšteno govoreći, svidjaju mi se oni u skandinavskim zemljama, takodje mi se jako pored Rima dopada i Berlin. Prema Berlinu imam naklonost i ljubav zbog knjige i filma Mi djeca sa kolodvora Zoo, a i čuo sam sve najbolje od ljudi koji su bili, kažu da ima najjači noćni život, veliki stepen liberalizma, slobode...

Za Dubrovnik i balkansko primorje se inače slažem, išao sam kao klinac u Budvu, Bečiće i smučilo mi se to, ne volim more nešto naročito, pogotovu ne Jadran sa onim obalama punim načičkanih turista. Radije bih išao negde na planinu ili u gradu provodio leto...
 
Super popularni portal Buzzfeed
Hajde da je Buzzfeed super popularan ali su za Dubrovnik apsolutno u pravu. Precenjen do besvesti, skupo kao da ste u Veneciji a vec prekoputa Jadrana u Italiji imate recimo Otranto koji je i lepsi i sadrzajniji, jeftiniji za boravak i uzivanje, pa obalom dalje Brindizi, Piogidano, Bari, Molfeta. Sve starije, monumemtalnije, sadrzajnije, sa boljom i jeftinijom hranom nego sa istocne strane Jadrana. U Dubrovniku sam se prosle godine u septembru parkirao kolima za 7 eura na sat, u Bariju za 2 a u Otrantu i Molfeti za 1,5. Tanjir paste u DU sam placao 20e a u Pugli 15, morsku ribu u DU 35e a preko Jadrana 30.

Ukratko, za manje para dobicete bolju uslugu sa druge strane Jadrana, ko moze da bira neka proba, nece se zeznuti.
 
5. Pariz
"U Parizu nipošto ne sjedajte u restorane blizu velikih turističkih atrakcija. Jest ćete smrznutu hranu po paprenim cijenama"
Pa nije bas. Najbolji su starinski i kafane i kafici. Monmartr recimo. To kod nas ne postoji,
sve su srusili, kod njih se to ne dira. Klopa je ok cena, ali pice izuva.
flsica kisele 10 evra, kafa 5 evra.
 
London mi se nikad nije svidjao, grad deluje nekako sivo i bezbojno ali na pogrešan način. I ne volim one njihove kuće, arhitekturu, stil gradnje, osobine stanovnika... ne bih tamo živeo ni u ludilu.
Meni se svidja Viktorijanski stil ali te zgrade skoro i da ne postoje, puno je sruseno tokom 2 Sv. rata
 
Meni se svidja Viktorijanski stil ali te zgrade skoro i da ne postoje, puno je sruseno tokom 2 Sv. rata

U pravu si i odlično je što si to spomenuo. Volim i ja viktorijanski stil, obožavam filmove o Šerloku Holmsu u kojima je ako se ne varam zastupljen taj stil, ali nisam siguran koliko toga postoji danas. Nisam znao da je sve to srušeno tokom ww2...
 
U pravu si i odlično je što si to spomenuo. Volim i ja viktorijanski stil, obožavam filmove o Šerloku Holmsu u kojima je ako se ne varam zastupljen taj stil, ali nisam siguran koliko toga postoji danas. Nisam znao da je sve to srušeno tokom ww2...
Nazalost Svabe su sravnili London vrlo malo toga je ostalo, da i ja bas volim filmove o Serloku i upravo su radnje i bile smestene u to doba.
 

Back
Top