Си-Ен-Ен: Русија производи три пута више артиљеријске муниције од ЕУ и САД

Zapadni mediji kažu da je po Ukre već sad strašno - oko pola miliona. Što se tiče Rusa, BBC na ruskom nikako da nabroji preko 40,000.
Postoje dosta suprotstavljene tvrdnje o izginutom ljudstvu u ratu.
Ne znam iskreno...
Sam Prigožin je na primer kritikovao Ruski vojni vrh jer gube1000 ljudi, a Ukrajinci 10.
Ima klip o tome, možeš pogledati.
Mnogo suprotstavljenih tvrdnji tu ima i propagande takođe.
 
Za Ruse jeste. Za NATO i Ukrajinu nije.
Ja se pitam koliko su žrtve u ljudstvu. Postoje oprečne tvrdnje što bi se reklo.
To je u suštini najbitnije. Ko prvi izgubi ljudstvo će sigurno izgubiti rat.

Tek treba da se vidi koliko je ovaj rat bitan i koliko će imati posledica po Međunarodne odnose, a sigurno da će imati.
Rusija ulaže enormno reklo bi se i tek namerava da poveća ulog.
Pitanje je da li će nakon Ukrajine eksplodirati neki novi konflikt u Evropi.
Ako Ukrajina padne Balkan miriše na barut to je sigurno.
Što se tiče značaja ovog rata, to koliko je bitan je već sada jasno: od 1991 i Sadama Huseina do Ukrajine ni jedna država osim Amerike i njenih proksija se nije usudila ni da pomisli da zapodene neki rat na svoju ruku, američki vazal Gruzija je doduše probao, ali posle potpunog poraza i sloma nisu bili gonjeni do uništenja - zahvaljujići tadašnjem američkom uticaju. Posle Ukrajine, američka podrška više ne znači da ćeš se lako (ili bar jeftino) izvući ako uđeš u neki rat uz odobrenje Vašingtona.
 
Samo NATOa praktično. A Rusija i Kina imaju investicije i ništa više. Konuzina si zaboravio.
Ko koliko ima investicija u Srbiji da se diskutovati. Ruska "inesticija" u NIS je sama po sebi kriminalna i pljacka Srbije.
A ko (koja amabasada) koliko utice na Vuciceve odluke je takodje diskutabilno, Vucic mora i kod jednih i kod drugih na informisanje.
 
Ko koliko ima investicija u Srbiji da se diskutovati. Ruska "inesticija" u NIS je sama po sebi kriminalna i pljacka Srbije.
A ko (koja amabasada) koliko utice na Vuciceve odluke je takodje diskutabilno, Vucic mora i kod jednih i kod drugih na informisanje.
Potpisao Tadić u trenutku kada država nije iz NISa ništa dobila.
 
Ko koliko ima investicija u Srbiji da se diskutovati. Ruska "inesticija" u NIS je sama po sebi kriminalna i pljacka Srbije.
A ko (koja amabasada) koliko utice na Vuciceve odluke je takodje diskutabilno, Vucic mora i kod jednih i kod drugih na informisanje.
Valjda je tema municija za Ukre?
 
pa i treba da je na nogama, pola devet je idu ljudi na posao.
prosečna plata u poljskoj 1700 evra, prosečna plata u rusiji 800 evra
"Polen steht weiter unten in der Rangliste auf Platz 28. Hier verdienen Beschäftigte durchschnittlich 9.254 Euro netto im 2022 Jahr". Znaci mesecno 770 eura.
............a u Rusiji je 800 eura. Plus sto je najveci deo poljske plate, kao i u hrvatskoj, finansiran putem kredita EU , a Rusija ne finansira plate iz MMF il EU-kredita.

ajde, pomiri se vec jednom sa tim da je vreme zapadnih lazi proslo.
 
"Polen steht weiter unten in der Rangliste auf Platz 28. Hier verdienen Beschäftigte durchschnittlich 9.254 Euro netto im 2022 Jahr". Znaci mesecno 770 eura.
............a u Rusiji je 800 eura. Plus sto je najveci deo poljske plate, kao i u hrvatskoj, finansiran putem kredita EU , a Rusija ne finansira plate iz MMF il EU-kredita.

ajde, pomiri se vec jednom sa tim da je vreme zapadnih lazi proslo.
As of November 2023, the average salary in Poland is 7,590 PLN per month, approximately 1,913 USD which sums up to an average annual salary of 91,100 PLN (22,963 USD ).
U rusiji je 800 evra samo u moskvi, po provincijama je 200-300 evra.
Svako cetvrto domacinstvo u rusiji nema unutrasnjje WC ili kupatilo
 
As of November 2023, the average salary in Poland is 7,590 PLN per month, approximately 1,913 USD which sums up to an average annual salary of 91,100 PLN (22,963 USD ).
U rusiji je 800 evra samo u moskvi, po provincijama je 200-300 evra.
Svako cetvrto domacinstvo u rusiji nema unutrasnjje WC ili kupatilo
ja sam za poljsku uzo podatke iz 2022, u vreme kada Poljska jos nije bila tolko vazna za ameriku ko danas. Naravno, sa vaznoscu Poljske skace i plata (naravno, samo u statistici) i ako se sukob u ukrajini produzi, plate u Poljskoj ce preci 3000 evra. Znamo mi sta je hibridni rat. Na to su naseli i ukrajinci........i ti, ko sto vidim. Sto se tice Rusije, plate u Moskvi su nesto iznad proseka a najvece su na sibirskom severu i istoku zemlje.......idu preko 1300 eura.
 
Од "Руси имају муниције за још два дана" у Марту 2022, до "Руси производе 3 пута више муниције од нас".
Истина је да Русија производи 7 пута више муниције од целог запада. Томе додати и ону сићу од 3 милиона комада из С. Кореје.

Шта рећи него санкције делују.
 
ja sam za poljsku uzo podatke iz 2022, u vreme kada Poljska jos nije bila tolko vazna za ameriku ko danas. Naravno, sa vaznoscu Poljske skace i plata (naravno, samo u statistici) i ako se sukob u ukrajini produzi, plate u Poljskoj ce preci 3000 evra. Znamo mi sta je hibridni rat. Na to su naseli i ukrajinci........i ti, ko sto vidim. Sto se tice Rusije, plate u Moskvi su nesto iznad proseka a najvece su na sibirskom severu i istoku zemlje.......idu preko 1300 eura.
to sto su u rusiji niske plate je znak da rusija nije bitna americi
 
Postoje dosta suprotstavljene tvrdnje o izginutom ljudstvu u ratu.
Ne znam iskreno...
Sam Prigožin je na primer kritikovao Ruski vojni vrh jer gube1000 ljudi, a Ukrajinci 10.
Ima klip o tome, možeš pogledati.
Mnogo suprotstavljenih tvrdnji tu ima i propagande takođe.
Suprotstavljene tvrdnje, naravno. Ipak, šta misliš, koliki mogu da budu gubici strane izložene paljbi i sa po 50-60,000 granata dnevno? Toliko su Rusi ispaljivali na Lisičansk. Rusi s dronovima problema nemaju, non stop lete i izviđaju, tako da artiljerija nema muke da nađe mete…
 
Suprotstavljene tvrdnje, naravno. Ipak, šta misliš, koliki mogu da budu gubici strane izložene paljbi i sa po 50-60,000 granata dnevno? Toliko su Rusi ispaljivali na Lisičansk. Rusi s dronovima problema nemaju, non stop lete i izviđaju, tako da artiljerija nema muke da nađe mete…
Pa ja to i kažem. Poenta je da to suprotna strana mora nadoknaditi ili bunkerima i utvrđenjem ili tehnologijom.
Ako ne nadoknadi strada ljudstvo.
Sad koliko su uspešni je pitanje ofc. I jedni i drugi.
 
Pa ja to i kažem. Poenta je da to suprotna strana mora nadoknaditi ili bunkerima i utvrđenjem ili tehnologijom.
Ako ne nadoknadi strada ljudstvo.
Sad koliko su uspešni je pitanje ofc. I jedni i drugi.
Znaće se kad stvar bude gotova. Mada, eto na primer što se tiče ’99., po ovom dokumentu RAND Corp ispada da npr čak ni onaj dosta oholi engleski general Majkl Džekson nije baš bio siguran da je VJ baš bila vojno poražena koliko su bili drugi faktori oko Zlobe (Jeljcin, struja, tadašnji SPS tajkuni) koji su ga naterali da onako nonšalantno kaže da se samo šalio. A drugi kuju avijaciju u zvezde, pa ti vidi, ni oko toga ne možeš da nađeš jedinstveno mišljenje.



“On the other hand, there was the more skeptical view offered by the commander of the international peacekeeping forces in Kosovo, British Army Lieutenant General Sir Michael Jackson, who suggested that “the event of June 3 [when the Russians backed the West’s position and urged Milosevic to surrender] was the single event that appeared to me to have the greatest significance in ending the war.” Asked about the effects of the air attacks, Jackson, an avowed critic of air power, replied tartly: “I wasn’t responsible for the air campaign; you’re asking the wrong person.”


We may never know for sure what mix of pressures and inducements ultimately led Milosevic to admit defeat, at least until key Serb archival materials become available or those closest to Milosevic during the air war become disposed to offer first-hand testimony. Asked by a reporter why Milosevic folded if the bombing had not defeated him militarily, Clark, who knew the Serb dictator well from previous negotiating encounters, replied: “You’ll have to ask Milosevic, and he’ll never tell you.” Yet why Milosevic gave in and why he did so when he did are by far the most important questions about the air war experience, since the answers, insofar as they are knowable, will help to lay bare the coercive dynamic that ultimately swung the outcome of Allied Force.


NATO’s Air War for Kosovo: A Strategic and Operational Assessment


https://www.rand.org/content/dam/rand/pubs/monograph_reports/MR1365/RAND_MR1365.pdf
 

Back
Top