SHVATANJE STVARNOSTI

da, da, i te kako se promenilo, narocito od 2000. godine na ovamo.
nova osmatranja svemira, i "osluskivanja" pozadinskog zracenja, proucavanja crnih rupa, simulacije na superracunarima i svega ostalog svakim danom sve vise dopunjuju tu "teoriju" cineci takav model kosmosa prilicno pouzdanim i preciznim.

PS. nemoj i ti sa tim "samo teorija", zna se sta je teorija u nauci (http://www.psc.ac.yu/bilten21/12.html#teorija)...
 
da, da, i te kako se promenilo, narocito od 2000. godine na ovamo.
nova osmatranja svemira, i "osluskivanja" pozadinskog zracenja, proucavanja crnih rupa, simulacije na superracunarima i svega ostalog svakim danom sve vise dopunjuju tu "teoriju" cineci takav model kosmosa prilicno pouzdanim i preciznim.

PS. nemoj i ti sa tim "samo teorija", zna se sta je teorija u nauci (http://www.psc.ac.yu/bilten21/12.html#teorija)...

Што сте сви на крај срца...
Стварно нисам била информисана, а ти ме одмах стрпао у кош са онима који галаме против науке... :-?
До сада сам била јако слабо обавештена и сви чланци су почињали са ''Научници верују'' те сам се из тог разлога нашалила да је то нека нова вера.
Управо сам прелистала интернет странице, прочитала сам шта су то ослушкивали, сазнала да су дошли до неких доказа... ОК?
 
uopste te nisam strpao u te o kojima govoris, ni rekao rec protiv...samo sam napomenuo nesto na sta mnogi cesto ne obracaju paznju, a to je ogroman napredak istrazivanja u poslednjih desetak godina.
:)
 
Hm, novajlija si pa me ne poznaješ... ponoviću po ko zna koji put, mala maco... bio sam vernik, čak sam i studirao teologiju... opametio se i napustio, na vreme... zato...:lol:

u pravu si...
ja ne razumem sta ti pricas.
kakve primere trazis ?
za sta ?
ali to nije vazno.
interesuje me zbog cega si ti (primeri, primeri...), posao sa jednog kraja puta na drugi, a ja sam krenuo sa drugog kraja na prvi (pravi) - i ovo je tacka na kojoj se srecemo.
konkretno me interesuje sta je to zbog cega si se odvojio od Vere.

Znam da postoji Bog, kad pogledam zvezdano nebo iznad mene i moralni zakon u meni.
Blez Paskal
 
A gde su, ili kakvi su bili, pre tog eventualnog Velikog praska? Da li su i oni evoluirali? Šta je bilo u tom Beskonačnom Ništa iz čega je hrupio Big Bang? Ta Nulta tačka, ako se i dopusti da je Kosmos iz nje nastao, sigurno nije ništa nego je i to, i te kako, Nešto.

odluci se vec jednom, da li furas ideju velikog praska, ili trenutnog stvaranja, ne mozemo da razgovaramo ako letis sa jedne teme na drugu.

I još uvek je. Nauka sigurno postiže neke rezultate na tim poljima, ali je još ipak mnogo daleko od potvrde Big Banga.

aj da te vidim, sta mozes da kazes da potvrdis ovo?
sta znas o o pozadinskom mikrotalasnom zracenju, sta znas o crvenom pomaku, sta znas o crnim rupama i sta znas o tamnoj materiji i energiji. naravno, ocekujem izvestaj skorasnjih istrazivanja.
 
sta znas o o pozadinskom mikrotalasnom zracenju, sta znas o crvenom pomaku, sta znas o crnim rupama i sta znas o tamnoj materiji i energiji. naravno, ocekujem izvestaj skorasnjih istrazivanja.

Јаој, какви гадни називи.
Просто да пожелиш да никад ништа не сазнаш...
Јел ове изразе смишљају да би плашили децу?

Гледала сам нову верзију цртаћа ''Чаробњак из Оза'' у коме црна рупа прождире све што јој је у близини.
Деца су након цртаћа мирна ко бубе.
Нема више Баба роге, самоим кажеш ''Црна рупа'' и мир у кући. :lol:
 
mislim da jos nije zabelezen takav smrtni slucaj...iz prostog razloga sto se to nece dogiditi, brzina pada bilo kog predmeta je konacna zbog otpora vazduha...



nije bas tako.
da je zemljina osa drugacije "zakretnuta", klima bi bila bitno drugacija, ali bi svi i dalje srecno i zadovoljno ziveli na njoj.

1. Nagib Zemljine ose od 23 step. i 27 min. sprecava nastajanje prevelike razlike izmedju temperature na polovima i ekvatoru cime se odrzava sadasnje stanje atmosfere. Kada tog nagiba ne bi bilo, temperaturna razlika izmedju polarnih regiona i ekvatora bila bi velika, sto bi onemogucilo postojanje atmsfere koja podrzava zivot.
- I ti bi u takvim uslovima ziveo srecno i zadovoljno ?
- Izgleda da si od citanja strucne literature, propustio da procitas fiziku sa osnovnu skolu.
2. Jedno pitanje :
Sta u tvojoj literaturi pise, koliko je do sada iskopano fosila zivotinja koje su nekad zivele i koliko je iskopano fosila prelaznih oblika - teorija evolucije kaze da se zivot menjao milionima godina ?
 
1. Nagib Zemljine ose od 23 step. i 27 min. sprecava nastajanje prevelike razlike izmedju temperature na polovima i ekvatoru cime se odrzava sadasnje stanje atmosfere. Kada tog nagiba ne bi bilo, temperaturna razlika izmedju polarnih regiona i ekvatora bila bi velika, sto bi onemogucilo postojanje atmsfere koja podrzava zivot.

nije to bas tako jednostavno.
napisacu ti veceras detaljnije, nemam sad vremena.

- I ti bi u takvim uslovima ziveo srecno i zadovoljno ?

a ti bi u uslovima pre potopa ziveo srecno i zadovljno?
mislim na onaj vodeni omotac oko zemlje....

2. Jedno pitanje :
Sta u tvojoj literaturi pise, koliko je do sada iskopano fosila zivotinja koje su nekad zivele i koliko je iskopano fosila prelaznih oblika - teorija evolucije kaze da se zivot menjao milionima godina ?

mnogo, i nebrojeno.
ovde mozes videti ukratko o cemu se govori
http://www.teorijaevolucije.com/pf1.html
 
eeee....ovo je "fenomenalan" topic ROFL

btw Oberstrumfe - sta kazez da termin veliki prasak zamijenimo sa "pulsiranje"( ili smisli ti neki prikladniji, sad se vise ne sjecam tocnog termina) i jos ubacimo "veliko sazimanje' i gotova "popara" lol
 
E, ovo je ludilo!
Šta nas beše ono učiše o objektivnoj stvarnosti: dodirljiva, prisutna (vizuelno ili drugim čulima)?
I kako da je sad shvatim?
Ništa me ovde nije prosvetlilo.
Ja verujem u metafizičke crne rupe, koje označavaju prazninu uma, tj. neznanje.

Btw, Vragana - ovaj nick mi je bezveze; više mi se sviđa "Shiva", sa prefiksom "lady" - to zvuči skoro kao Lady Godiva. Ali, sad više ne mogu da ga menjam.
 
ma nema veze Lady, nego - meni je ovo "super funny" - kad krenu ona s "plavim hipnnotickim" slovima i Oberstrumf da "polemisu" - josh umirem od smijeha...kakva "diskusija" jbte

ne vrijedi polemisati s "plavim slovima", al su super da se nasmijes
 
jos ako imamo "jogi letace" i "letece medvjedice" svi smo na broju ROFL

mislim, oduvijek se lozim na "letece medvjedice" - mozda ovde nekog i upoznam...oprosti Lady nesto sam cudno raspolozena - stalno se cerekam , a nista nisam "konzumirala' - mozda je neki "recidiv" lol
 
nije to bas tako jednostavno.
napisacu ti veceras detaljnije, nemam sad vremena.
ne mogu sad da nadjem jedan dobar tekst koji se bavio klimom na Zemlji, ali pogledaj ovo -
http://www.astronomija.co.yu/suncsist/sateliti/mesec/uticaj/precesija.htm
http://sh.wikipedia.org/wiki/Milankovićevi_ciklusi

videces da se to o cemu pricas stalno desava i da je kroz istoriju (onu stariju od kreaciinistickih 6000 godina) stalno dolazilo do znacajnih promena klime (nikako toliko da zemlja ostane bez atmosfere, jer atmosfera stoji tu gde je zbog gravitacije). Npr, primitivni ljudi su ziveli u ledenom dobu, kada je veci deo evrope bio pod ledom, i kada si bukvalno peske mogao da odes do amerike.
 
eto - sad mogu u miru da se bave "enigmatikom"

nego - nesto se slabo apdejtujem u zadnje vrijeme - kad su kreacionisti uspijeli da stvar rastegnu na 6000 godina? nesto se "udebljo" taj Stari Zavjet lol
kako je krenulo - bice 12000 pa 50000 pa...e, onda ce se sloziti s nama, ali ce nastaviti da tvrde da je "gospod potpalio fitilj" lol
(medju nama receno - proslom papi se zamalo omaklo da i to prizna...)
 
da budemo precizniji, Zemlja je stvorena 23. oktobra 4004. godine pre hrista :):)
http://wnd.com/news/article.asp?ARTICLE_ID=57900&6010

odlicno - sad mogu i to da upisu u "kalendarcice" (ako nije vec zauzeto - npr. sv XY Nestomucenik pada bas na taj dan jbga...) pa da i to bude neradni dan (mislim - ovo po vaznosti prosto gazi sve ostale praznike, zar ne?)

vratimo se temi (kao) - jos malo "enigmatike":

oces ti Uberstrumfe da im saopstis da postoji ideja da su "stvarnosti" nesto poput "nesagledivo ogromantnog pcelinjeg saca" ili cu ja?
(btw - koristim termin "stvarnost" da bih ovo nasilno ugurala u temu, zarad sto bolje zabave lol)

neces?

nema veze, ja cu
dakle : stvarnosti su (mozda) nesto poput "nesagledivo ogromantnog pcelinjeg saca"...mislite o tome (uz slijedeci dorucak)
 

Back
Top