Румунски старокалендарци

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa, neću SIGURNO da jamčim za Akakija koji nema ni indeks Bogoslovskog fakulteta ili za tebe i Samsona koji imate po jedan semestar u indeksu..:manikir:
Vladika Atanasije Jevtić je poznaat, priznat i cijenjen u Srbiji, Grčkoj, Rusiji, ali i na zapadu..:hvala:
То што га цене на западу много говори о духу који је у њему. Кад те јеретици тапшу по рамену, ја се тиме не би хвалио.

Тема је свети Гликерије а не Таса митоман, зато молим без спама.
 
Благодарим. Онда да пренесемо и део који си заборавио да покажеш.Није лепо што износиш само негативни контекст, тако се не преносе дух писца ових мисли. Лепо наведи све.

Свети Нектарије Егински

О добром зилотизму1

Зилотизам је киптање душе које се пројављује у виду порива или страсти или
жеље. Зилотизам може да буде и користан и штетан. Зилотизам је добар када се његов
порив окреће ка творењу добра, а када се покрене на зло, тај је зилотизам лукав.
Добар зилотизам иште победу Царства Божијег на земљи, тражи савршенство
врлине, угледа се на добро и жуди за честитошћу. Добар се зилотизам рађа у доброј
души као жеља без зависти. Добар зилотизам је пројава љубави према добру. Добар
зилотизам је знак расположења према напредовању. Добар зилотизам увек жели боље
.

О зилоту2 по разуму

Нарав зилота по разуму. Зилот по разуму је истински богонадахнути служитељ
своје вере. Он је истински посвећен Богу и строго чува закон Његов, држи отачка
предања и ватрено дела на славу имена Божијег
. Он воли дела хвале и са пламеном
жељом хита да се угледа на добро, ступа са радошћу путем врлине и отима се ка
најбољем. Зилот по разуму гори жељом да шири слово Божије, утврђује веру и помаже
делу Цркве, божанској проповеди и успостављању Царства Божијег на земљи. Зилот
по разуму увек твори, увек се креће, увек дела. Ревност зилота по разуму утолико се
више разгорева и распаљује, што више љуби Бога. Када се мучи зилот не ропће, када
дела не посустаје, када болује не осећа муку, када се труди не исцрпљује се и не клоне
духом, него је увек крепак и пун живота, радостан и смео и већ се баца на нови труд.

Распаљен божанственом ревношћу жуди да се то што чини пружи по целом
човечанству. Зилот по разуму, понесен љубављу према Богу и ближњем, све чини са
љубављу и самоодрицањем. Не чини ништа што би могло да ражалости ближњег.
Његова је ревност просветљена и по разуму нико га не може навести на крајност.
Особине зилота по разуму су топла љубав према Богу и ближњем, кротост,
веротрпељивост, трпљење зла, племенито поступање и благородно опхођење. Зилот по
разуму носи образ истинског хришћанина.

Сад ми реци ко то држи светоотачка предања, они који уводе новине или ...?
Ono što sam postovao pronašao sam ovdje

http://forum.verujem.rs/index.php?PHPSESSID=7f9796cd059d14ddda19b7470052b021&topic=2420.0

Tek kada me Samson pitao za link onda sam malo proguglao i naišao na valjda integralni tekst.
Mogao sam reći da nemam link, ali nisam, naprotiv bio sam pošten :hvala: (a takav sam inače po celom telu) i stavio sam ga svima na uvid.



p.s. pročitaj drugi post na stranici, koju otvara link koji sam ti dao, od nekoga dejanj
 
Ono što sam postovao pronašao sam ovdje

http://forum.verujem.rs/index.php?PHPSESSID=7f9796cd059d14ddda19b7470052b021&topic=2420.0

Tek kada me Samson pitao za link onda sam malo proguglao i naišao na valjda integralni tekst.
Mogao sam reći da nemam link, ali nisam, naprotiv bio sam pošten :hvala: (a takav sam inače po celom telu) i stavio sam ga svima na uvid.



p.s. pročitaj drugi post na stranici, koju otvara link koji sam ti dao, od nekoga dejanj
Ценим твоју услужност и поштење. Хвала.:hvala:
 
Ono što sam postovao pronašao sam ovdje

http://forum.verujem.rs/index.php?PHPSESSID=7f9796cd059d14ddda19b7470052b021&topic=2420.0

Tek kada me Samson pitao za link onda sam malo proguglao i naišao na valjda integralni tekst.
Mogao sam reći da nemam link, ali nisam, naprotiv bio sam pošten :hvala: (a takav sam inače po celom telu) i stavio sam ga svima na uvid.



p.s. pročitaj drugi post na stranici, koju otvara link koji sam ti dao, od nekoga dejanj


oni su slijepi u svojoj mržnji...:neutral:
ne vredi, prijatelju sa njima normalno diskutovati...:neutral:
mi smo po njima već u paklu...:thumbdown:
 
То што га цене на западу много говори о духу који је у њему. Кад те јеретици тапшу по рамену, ја се тиме не би хвалио.

Тема је свети Гликерије а не Таса митоман, зато молим без спама.

Ани нема спама.:bye:
 
oni su slijepi u svojoj mržnji...:neutral:
ne vredi, prijatelju sa njima normalno diskutovati...:neutral:
mi smo po njima već u paklu...:thumbdown:
Пут је Господњи кријепост безазленоме, а страх онома који чине безакоње.

Безумнику се чини прав пут његов; али ко слуша савјет, мудар је.

Обарају се безбожни да их нема, а дом праведнијех остаје.

Приче Соломунове
 
Нико непориче.Али ми неспадамо у те које наводи Свети Нектарије.
Meni se čini da spadate.

U jednoj raspravi sa Vidusom napisao sam mu ovo

Nevjerovatni ste .., al' stvarno.
Prvo su vam smetali nehrišćani, onda ste još više (što je tek nenormalno) počeli mrziti drugačije hrišćane, sada vam ni zvanično pravoslavlje ne valja, SPC vam je jeretička, njezini episkopi su papisti, a patrijarh budući kardinal.

Jedino ste vi, šaka izabranih, na pravom putu.
Uvijek me zanimalo kakav mora biti čovjek, odnosno kako visoko mišljenje on mora imati o sebi, o svojoj izabranosti, pa da bude iskreno ubijeđen da u đepu nosi istinu.

Mogu pretpostaviti da se osjećate lijepo. Ekskluzivnost vam sigurno godi.
Svako jutro se budite sa pomisli - ja imam istinu. Sa prezirom istinonosaca hodate među nama zabludjelima.

Vi smatrate da imate pravo na netoleranciju. Netrpeljivost vi smatrate vrlinom. Isključivost je za vas stil života. Nepomirljivost je po vama dar. Na zagriženost i zadrtost vi gledate kao na poželjno ponašanje. Između jednostranosti i normalnosti kod vas stoji znak jednakosti. Fanatizam za vas nije dio vašeg života, on je njegov smisao.

a to po meni važi za vas.
 
Krauterbox-u ovo mora da bude jasno vidljivo, pošto je koncizno, precizno i tačno:
Prvo su vam smetali nehrišćani, onda ste još više (što je tek nenormalno) počeli mrziti drugačije hrišćane, sada vam ni zvanično pravoslavlje ne valja, SPC vam je jeretička, njezini episkopi su papisti, a patrijarh budući kardinal.

Jedino ste vi, šaka izabranih, na pravom putu.
Uvijek me zanimalo kakav mora biti čovjek, odnosno kako visoko mišljenje on mora imati o sebi, o svojoj izabranosti, pa da bude iskreno ubijeđen da u đepu nosi istinu.

Mogu pretpostaviti da se osjećate lijepo. Ekskluzivnost vam sigurno godi.
Svako jutro se budite sa pomisli - ja imam istinu. Sa prezirom istinonosaca hodate među nama zabludjelima.

Vi smatrate da imate pravo na netoleranciju. Netrpeljivost vi smatrate vrlinom. Isključivost je za vas stil života. Nepomirljivost je po vama dar. Na zagriženost i zadrtost vi gledate kao na poželjno ponašanje. Između jednostranosti i normalnosti kod vas stoji znak jednakosti. Fanatizam za vas nije dio vašeg života, on je njegov smisao.
 
Meni se čini da spadate.

U jednoj raspravi sa Vidusom napisao sam mu ovo

Nevjerovatni ste .., al' stvarno.
Prvo su vam smetali nehrišćani, onda ste još više (što je tek nenormalno) počeli mrziti drugačije hrišćane, sada vam ni zvanično pravoslavlje ne valja, SPC vam je jeretička, njezini episkopi su papisti, a patrijarh budući kardinal.

Jedino ste vi, šaka izabranih, na pravom putu.
Uvijek me zanimalo kakav mora biti čovjek, odnosno kako visoko mišljenje on mora imati o sebi, o svojoj izabranosti, pa da bude iskreno ubijeđen da u đepu nosi istinu.

Mogu pretpostaviti da se osjećate lijepo. Ekskluzivnost vam sigurno godi.
Svako jutro se budite sa pomisli - ja imam istinu. Sa prezirom istinonosaca hodate među nama zabludjelima.

Vi smatrate da imate pravo na netoleranciju. Netrpeljivost vi smatrate vrlinom. Isključivost je za vas stil života. Nepomirljivost je po vama dar. Na zagriženost i zadrtost vi gledate kao na poželjno ponašanje. Između jednostranosti i normalnosti kod vas stoji znak jednakosti. Fanatizam za vas nije dio vašeg života, on je njegov smisao.

a to po meni važi za vas.
Онда пријатељу срећно у духовном дијалогу и општењу са члановима Светског Савета Цркава. Нико тебе не вуче у истинско православље иди као оним другима, они те ''више воле'' и имају ''толеранцију према јереси''.
 
Онда пријатељу срећно у духовном дијалогу и општењу са члановима Светског Савета Цркава. Нико тебе не вуче у истинско православље иди као оним другима, они те ''више воле'' и имају ''толеранцију према јереси''.

Od tolike gordosti ne stižeš da vidiš da si, zapravo ti u jeresi...:manikir:
 
Prvo su vam smetali nehrišćani, onda ste još više (što je tek nenormalno) počeli mrziti drugačije hrišćane, sada vam ni zvanično pravoslavlje ne valja, SPC vam je jeretička, njezini episkopi su papisti, a patrijarh budući kardinal.

Jedino ste vi, šaka izabranih, na pravom putu.
Uvijek me zanimalo kakav mora biti čovjek, odnosno kako visoko mišljenje on mora imati o sebi, o svojoj izabranosti, pa da bude iskreno ubijeđen da u đepu nosi istinu.

Mogu pretpostaviti da se osjećate lijepo. Ekskluzivnost vam sigurno godi.
Svako jutro se budite sa pomisli - ja imam istinu. Sa prezirom istinonosaca hodate među nama zabludjelima.

Vi smatrate da imate pravo na netoleranciju. Netrpeljivost vi smatrate vrlinom. Isključivost je za vas stil života. Nepomirljivost je po vama dar. Na zagriženost i zadrtost vi gledate kao na poželjno ponašanje. Između jednostranosti i normalnosti kod vas stoji znak jednakosti. Fanatizam za vas nije dio vašeg života, on je njegov smisao.

СВЕТООТАЧКЕ ПОУКЕ

"Макар се сва васељена стала причешћивати са патријархом, ја се нећу причестити с њим!" Свети Максим Исповедник

Упиташе светог Максима Исповедника: „Шта, дакле, ти се једини спасаваш, а сви остали пропадају?“ Одговори им светитељ: „ Када се у Вавилону сви људи клањаху златном телету, света Три Младића никога не осудише на погибао, јер не гледаху на туђа дела, него само на себе, да неби отпали од истините вере. Тако исто и Данило, бачен у јаму, не осуди оне који се молише Богу по наређењу Даријевом, него мишљаше на себе и стараше се у себи и вољаше пре умрети него сагрешити Богу и бити убијен од своје савјести због нарушења Божијега закона. Не дао стога Бог ни мени да кога судим или говорим како ћу се само ја спасти. А, колико могу, пре сам готов умрети него савест своју смутити, сагрешивши ма чиме против православне вере.“
Они га упиташе:“А шта ћеш радити када се Римљани сједине са Византијцима? Јер јуче стигоше из Рима два преговарача, и сутра у недељу причестиће се са патријархом Пречистим Тајнама“. Преподобни одговори:“Макар се сва васељена стала причешћивати са патријархом, ја се нећу причестити с њим. Јер знам да Дух Свети, преко апостола Павла, и ангеле предаје анатеми ако би другачије објавили Јеванђеље, уносећи шта ново( Гал.1,8)“.
 
Онда пријатељу срећно у духовном дијалогу и општењу са члановима Светског Савета Цркава. Нико тебе не вуче у истинско православље иди као оним другима, они те ''више воле'' и имају ''толеранцију према јереси''.

Мани се распарава са аналитичарем.Видиш ли да спамује?
 
Vi smatrate da imate pravo na netoleranciju. Netrpeljivost vi smatrate vrlinom. Isključivost je za vas stil života. Nepomirljivost je po vama dar. Na zagriženost i zadrtost vi gledate kao na poželjno ponašanje. Između jednostranosti i normalnosti kod vas stoji znak jednakosti. Fanatizam za vas nije dio vašeg života, on je njegov smisao.

РЕЧИ СВЕТОГ ОЦА НАШЕГ
МАРКА
АРХИЕПИСКОПА ЕФЕСКОГ
које је изговорио
пред многим својим пријатељима,
архијерејима, јеромонасима и монасима,
окупљеним око његовог самртног одра,
онога дана када се преставио Богу

На Флорентинском сабору (1438-1439) представници Источне Цркве – најистакнутији међу њима били су византијски цар Јован, патријарх Константинопољски Јосиф и митрополит Кијевски Исидор – прихватили су учење о врховној папској власти, filioque, учење о чистилишту, и другe римске догмате. Тако је успостављена Унија са Латинима коју су потписали сви православни епископи присутни на сабору, осим светог Марка Евгеника, архиепископа Ефеског. Када је чуо за светитељев одважни поступак, папа је рекао: „ако Марко није потписао, ништа нисмо постигли“. Унија је наишла на велико противљење у целом православном свету; званично је проглашена у цркви Св. Софије у Цариграду тек 1452. – исте године када се упокојио св. Марко. Следеће године су Турци заузели Цариград. Први акт новог патријарха , Генадија Схолариса, ученика св. Марка, био је укидање Уније, која, захваљујући у великој мери истрајности св. Марка, у православном народу, и поред свег труда јерархије, заправо никада није ни била прихваћена.



Желим да вам подробно изложим моја схватања, нарочито сада, када ми се приближио крај, како бих од почетка до краја био доследан себи, и како неко не би помислио да сам говорио једно, а у мислима скривао нешто друго, због чега бих у овај смртни час морао да будем постиђен.
Рећи ћу за патријарха, да му случајно не падне на памет да ми укаже некакву част на погребу овог мог смиреног тела, или да ми на гробницу пошаље неког од својих архијереја, или од свога клира, или уопште, било кога од оних који се са њим налазе у општењу, како би узели учешће у молитвама или стали међу наше свештенослужитеље који су ту позвани, ако би помислио да сам ја некада, можда и тајно, допуштао општење с њим. Како пак моје ћутање – онима којима моји погледи нису добро и у потпуности познати – не би дало повода да подозревају нeкакво пристајање, ја говорим и сведочим пред многим достојним људима који се овде налазе, да у потпуности и ни на који начин нећу и не прихватам општење са њим (патријархом) или са онима који су уз њега, како за овога мога живота, тако и после смрти, као што не примам ни Унију, ни латинске догмате које је он сам са својим истомишљеницима примио, и ради спровођења којих је заузео то предстојатељско место, са циљем да обори праве догмате Цркве. Потпуно сам уверен, да што сам даље од њега и њему сличних, то сам ближе Богу и свима Светима; и колико се удаљавам од њих, толико се више сједињујем са Истином и са Светим Оцима, Богословима Цркве. А такође, убеђен сам да они који се убрајају у такве, стоје далеко од Истине и Блажених учитеља Цркве. Зато кажем: као што сам током свог живота био одвојен од њих, тако се од њих одвајам и у време мога одласка, и после моје смрти – одвајам се од општења и јединства са њима, и под претњом клетве заповедам да се нико (од њих) не приближава моме погребу, нити моме гробу, а такође да се нико (од њих) не приближава да би покушао да се присаједини и да саслужује на нашим богослужењима, јер би то значило да се меша оно што се мешати не може; јер ми морамо да будемо потпуно одвојени од њих све до оног часа када ће Бог да дарује исправљање и мир Цркви Својој.
 
Видим али нема модова да похитају, протеже је у питању.

Да али видиш да нас скрећу.Ево Свети Марко је друга тема.Брате сачекај да завршимо нешто ја и ти.Па онда да наставимо писање.Да не би то утицало на тему и њен ток.Важи?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top