Румунски старокалендарци

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Једно појашњење од зилота, ако може?

Када је православна црква потписала унију са ватиканом, сви епископи су били потписници тог споразума, осим еп. Марка. Е, сад, када је унија поново раскинута, да ли су они епископи и даље остали у молитвеном јединству са еп. Марком? Да ли су рашчињени или су и даље остали у православној Цркви и водили је?
Ебо цитата из житија св.Марка:
"По истеку две године овом новом исповеднику би дозвољено да се врати у Цариград, где он би дочекан од верних као општи спаситељ и добротвор и учитељ, и као велико светило живота нашег на земљи, и тихо пристаниште, и чврсти темељ вере. Он беше отац за све православне, руководитељ и учитељ, исправитељ натави и добар саветник, законодавац у вери и ризница богословља, извор мудрости и општи заштитник истините Цркве; изобличитељ какодиксије (злославља) и непобедиви поборник Православља. Благодарећи њему многи из уније бише поврећени Православљу, а особито када под његовим утицајем Патријарси Александрије, Антиохије и Јерусалима саборски осудише унију 1442. године на сабору Јерусалиму. Они осудише и одлучише од Цркве унијатског патријарха Митрофана, и самом цару запретише одлучењем, ако се не одрекне туђих лажних догмата. Исто тако и у Русији би осуђен и протеран митрополит Исидор, који беше потписао унију, док у Српској Цркви нико не беше ни пошао нити пристао на унију. Ликујући због свега тога свети Марко говораше:"Благодаћу и силом Божијом псевдоунија се ево распада."


А ево како је почело:
"После тога стадоше и Патријарх и цар(Цариградски, моја прим.), и други епископи наваљивати на светог Марка, да учини уступке и направи неки компромис по начелу економије ради тобожњег добра државе и народа.На то им свети Марко одговараше:"Ствари вере не допуштају никакво попуштање и економију.То је као кад би казао одсеци себи главу па иди куда хоћеш. Никада о, човече!оно што се тиче цркве, не решава се компромисима.Јер не постоји нешто средње између истине и лажи." У то време 10. јуна 1439. године, умре стари патријарх Јосиф не потписавши ипак унију, коју неће потписати ни свети Марко, митрополит Ефески и заменик Патријарха Антиохијског и Јерусалимског.Тада папа навали на цара и на источне епископе да признају не само римске лажне и јеретичке догмате него и врховну папску власт над целом Црквом и целим светом, позивајући се при томе на лажне документе неког Исидора и тобожње "завештање" цара Константина, што је све било исфабриковано у Риму, да би се макар и лажним документима потврђивало незајажлјиво властољубље папско. Свети Марко је и тај захтев енергично одбио и изјавио: " За нас папа представља само једнога између патријараха, али и то- ако би он био православан"Но папа као неки тиранин, и бедни невољом прикљештени цар издајица, и остале издајице око њега, најзад потпишу срамну унију, пљунувши тиме на све одлуке Васељенских сабора и светих отаца својих. Један православни епископ успео је да побегне и не потпише, док свети Марко није хтео да бежи него је јавно и пред царем и пред папом одбио да потпише ту лажну и богопротивну умију. Када је видео да на акту о унији нема потписа Марковог, за толико интелигентни папа Евгеније узвикнуо је : "Дакле, ништа нисмо урадили!"Ипак је властољубиви папа тражио да му се свети Марко доведе на суд због тобожње непокорности њему, који је свој престо уздигао више облака."( следи апологија светога Марка пред папом,која је доста дугачка па не могу да је укуцам сад, а након тога): "Тако се свети Марко избави од папских канджи и 26.августа 1439. врати се натраг у Цариград" ( ух,ух,ух, који говор мржње и нетрпељивости...;),обраите пажњу на болдоване речи које се односе на папу и папско ученје...Ауууу!па где су им докази,какво клеветање!:mrgreen:)
У Цариграду је даље, светог Марка осудио цар на две године тамнице,што он уз слављење Бога издржа и након тога Бог најзад окрену свој мач да заштити своје стадо и основа се сабор оних који остадоше верни истини православној и сви јеретици бише осуђени и ротерани са својих чинова,као и одлучени од Цркве.
Чича-мича и готова прича...:D
Да ми је само знати, кад се буду ујединили(не дај боже) шта ли ће радити са свим овим књигама, поготово житијама светих, где углавном о папизму и папској јереси се користе оваквим речима оци цркве?:think:...
Ах, да па имају они већ добро "оружје" за то "испечено" од древних времена инквизиције и крсташких похода= ломача!(хихихи) Али ово је ипак 21. век треба да мислимо на екологију, и не загађивање околине, толико чађи и дима би нас све погушило...постоје ипак лакши начини: цензура и рециклажа...да буде све по правилима и цивилизацијским нормама:mrgreen:
 
Па баш и нису.Реци ми да ли су Датан и Авирон који су устали против Мојсија па их је Господ казнио тако што је отворио земљу да их прогута били Свети мученици?

Znači oni pravoslavci koji se danas slave kao mučenici i stradali su zbog svoje vere od ruku Turaka to ne zaslužuju? :think:
Vrlo zanimljivo.
Ni sv. Simeon, ni sv. Sava, znači nisu sveci? :think:

Ako mi dozvolite još samo jedno pitanje.
Postoji li negde neprekinuta linija rukopoloženih sveštenika kojom se može potvrditi ispravnost, odnosno istinitost zilota?
 
Исте године када је и званично потписана унија(1452) упокојио се свети Марко. Ево линк па прочитај да се не понављам(не бој се нећеш због текста на нашем сајту постати зилот).

http://serbiantrueorthodox.blogspot.com/search/label/Реч отаца

Бог се лично обрачунао са унијатаима. Следеће године(1453) Турци освајају ''неосвојиву тврђаву''. Брз је био Бог у овом случају. Манастири и цркве које су оскрнављене, Мухамединци по Божијем допуштењу запалише(нешто слично се и код нас на Косову и Метохији десило), народ који је био за унију одведоше у робље, свештенике и епископе унијате побише. Остало је само оно што је Богу угодно. Мали број унијата се покајо и вратио Цркви већина је трагично завршила. Значи унију је санкционисао Бог лично, а не људи, ништа се без Његове воље не дешава. Тек када се црквена власт поново вратила у руке Православних, окончана је трагедија прве уније са Латинима.
Тек тада је срамна издаја проглашена неважећом званично, јер полуге Црквене власти су биле узурпиране епископима расколницима и јереицима. Јел ок?

U žitiju ne piše 1452., već da se sveti Marko se predstavio Bogu 20.juna 1444. godine u 52.godini svoga života.Dakle ovo gore nije tačno...bio je održan sabor istočnih Patrijaraha 1442.koji su ostali dosledni istini i osudili su jeretike koji su bili vođe, a oni koji su radili prisilno su se pokajali i verovatno im je po pravilima crkve morala biti dodeljena hirotesija da bi mogli da nastave sa službom.:ok:
 
Poslednja izmena:
Ево овде ћу да изложим житије правог великог духовника румунског народа.

Оснивач Румунске Истински Православне Цркве

2. део

У исто време били су ухапшени многи истински православни свештеници. Отац Гликерије је у затвору провео шест месеци, а потом су га из Букурешта одвели у друго место, где је провео у затвору још један месец, а потом у другој тамници још три месеца, затим у Јасама још осам месеци и на крају две године у Петра - Њамецу.
Осим за приврженост старом календару, оца Гликерија су оптужили за припадност комунистичкој партији и легионарима (фашистичка Гвоздена гарда). Ту клевету дуговао је новокалендарским свештеницима. Њихов циљ је био да оца Гликерија оптуже за тешке преступе како би га се заувек ослободили. Коначно, отац Гликерије је био пребачен у затворнички логор за легионаре где је остао до 1939. године.
У логору се налазило 80 легионара које су пре стрељања поделили у две групе. Прву је требало стрељати у 4 ујутро, а другу у 6. Отац Гликерије је био у другој групи. У њиховој групи била су још два свештеника који су стајали и пушили, и два члана Гвоздене гарде који су се молили заједно са оцем Гликеријем. Отац Гликерије се молио Мајци Божијој и захваљивао Богу зато што га је удостојио да умре у православнној вери. Тада је отац Гликерије чуо дивни глас који му је рекао да се њему и онима који се са њим моле ништа неће догодити. И заиста, догодило се чудо. Ујутро су власти одлучиле да легионаре помилују. После девет месеци логора, отац Гликериеј је враћен у Петра - Њамец. Кроз два месеца на власт је дошао фашиста Антонеску, и многи новокалендарски свештеници постали су чланови легионарске партије.
Отац Гликерије је живео у келији заједно са оцем Давидом близу Велике лавре. Када је полиција опет почела да му досађује, отишли су више у планине, где нису могли да га нађу.
Али полиција је на крају крајева пронашла њихову нову келију и порушила је. Услови живота у планинама били су веома сурови. На њихову срећу, срели су човека из села Слатиоара, у области Сучава, где се сада налази манастир Преображења. Име тог човека било је Теодор Флореа. Он је много помогао старцима.
Отац Гликерије је имао виђење. Видео је прекрасну цркву, у којој је срео Митрополита Галактиона (Кордуна), који је о. Гликерију рекао да ће постати први архијереј Старокалендарске Цркве Румуније и да ће бити сахрањен у манастиру Слатиоара. Владика Галактион је држао крст и икону. Свим вернима дао је да целивају икону, а оцу Гликерију је дао да целива крст. Потом је отац видео и другу прекрасну цркву, на којој је било написано „1982“. Кроз неко време глас је објавио: „Те ће се године приближити антихристов долазак“.
Оци су остајали у планинама током читавог Другог светског рата.
Готово нико није знао за њих.
По окончању рата отац Гликерије је почео да обнавља цркве порушене у време гоњења 1935-36. године. У то време, почела је изградња Слатиоарског манастира. Положај старокалендараца био је олакшан тиме што је нова власт сматрала Цркву за „правно лице“, те је тако могла да добије потребна документа за градњу. Године 1947. почела је изградња манастира и успостављени су први контакти са митрополитом Галактионом (Кордуном). Оци су га замолили да постане духовни вођа Православне Источне Цркве Румуније (Biseruca Ortodoxa de Rasarit din Romania – званичан назив Цркве ИПХ Румуније). На основу узајамне сагласности одлучили су да одложе присаједињење митрополита Галактиона до 1955. године за када је био предвиђен завршетак изградње манастира где би старокалендарци могли да створе одговарајуће услове за живот и службу митрополита. Прва манастирска грађевина била је мала капела. Она је постојала све до 1978. године, када су старе келије биле порушене и на њиховом месту подигнуте нове.
Са доласком на власт комуниста, 1950. године, почели су прогони истински православних. Против Слатиоарског манастира, који је сматран главним бастионом истински православних хришћана и који су непријатељи желели да виде разорен, била су подигнута нарочита гоњења.
Догодио се, међутим, један занимљив случај. У Буди, три километра од Слатиаре, налазило се једно складиште. Чувар тог складишта пријавио је властима да манастирско звоно, које позива братство на ноћну службу, омета раднике тог складишта у одмору. Блажени Гликерије, предвиђајући ту опасност, прибегао је једином оружју хришћана – посту и молитви. Држао је тродневни потпуни пост и служио молебане Пресветој Богородици. Кроз три дана, парни котао у котларници складишта је експлодирао и нису могли да га поправе. Тада су власти одлучиле да складиште преселе на неко друго, удаљено место. Блажени Гликерије је увек са смехом препричавао овај догађај.
Једном су у манастир дошли полицајци и ухапсили све његове житеље, осудивши их на две године робије. По истеку казне, они су се вратили у манастир. По повратку из затвора, отац Гликерије их је подсетио да је време да се у манастиру настани владика Галактион. У Букурешт је пошла делегација. 21. маја (по ст. кал.) 1955. године, уз звуке звона први Епископ Румунске Старокалендарске Цркве стигао је у Слатиоару. Епископ Галактион је добио титулу Архиспископа и Митрополита Православне Источне Цркве Румуније. Копије докумената о томе послате су у Румунску патријаршију, патријарху Московском Алексеју, патријарху Бугарском Кирилу, и у Санкт-Петербуршку Духовну академију. После тог извештаја прогони од стране званичне Румунске цркве добили су нову жестину.
Неколико дана после присаједињења владике Галактиона у Слатиоару је допутовао архиепископ Румунске патријаршије који је претстављао министарство културе и који је предложио митрополиту Галактиону и оцу Гликерију да дођу у Букурешту како би добили документ о легализацији Цркве. Када је архиепископ видео да му старокалендарци не верују, пао је на колена, почео да им љуби руке и да се куне да говори истину. Та представа никога није убедила, али Митрополит је ипак одлучио да иде у Букурешт. Кад су старокалендарци сазнали за то, читаво подручје манастира испунило се народом, и сви су молили владику да не слуша комунистичког слугу. Заједно са Митрополитом у Букурешт су пошли отац Гликерије и још неки клирици. Довезли су их у министарство државне безбедности. Митрополит Галактион био је упућен у кућни притвор у Чернику где се налазио до 1956. године, после чега је поново био затворен на шест месеци. Блаженог Гликерија послали су у село Рачитоаса, где је заједно са осталима задржанима живео у једној земуници.
Сви контакти са Митрополитом Галактионом били су прекинути, али с времена на време, под изговором да мора да посети лекара, њему је полазило за руком да дође у Букурешт ради рукополагања свештеника. У јесен 1956. он је поставио двојицу Епископа – Евлогија (Оца) и Методија (Мариначе). Било је одлучено да и отац Гликерије такође буде постављен за Епископа. По милости Божијој, за дане његовог наречења и хиротоније одређени су 16/29. и 17/30. новембар 1956. године, када се празнује успомена на св. Архиепископа Григорија Неокесаријског. Блажени Гликерије био је рукоположен од стране Митрополита Галактиона и друге двојице Епископа Румунске Истински Православне Цркве. Следећег дана нови Епископ је стигао у Слатиоару. Преосвећени Гликерије више никада није напуштао манастир и тамо се преставио 15/28. јуна 1985. године.
Владика је живео по строгом поретку, кога се усрдно држао. Ноћу би устајао на јутрење, ујутру би читао акатист Пресветој Богородици, потом часове, и служио би Божанску Литургију. Често је присуствовао парастосима. Лети, после Литургије радио је у башти. Затим би вршио монашко правило у келији, до деветог часа дана. Онда би полазио у цркву да служи Бденије, а после је ишао у трпезарију. После обеда мало би одспавао, а потом, ако је било потребно, довршавао би посао у башти. За овим би уследила још ноћна молитва, после које се владика усамљивао у келији до јутрења.
Године 1960. у манастир је дошао представник министарства културе у пратњи тројице официра СДБ (Секуритатеа). Онда су наредили да сви монаси треба да напусте манастир, али братија је одбила то да учини. Видећи њихову одлучност, оставили су монахе на миру.
После смрти Митрополита Галактиона, владика Гликериеје је постао Првојерарх Истински Православне Цркве. На дан архијерејске хиротоније архимандрита Силвестра (Онофреја, будућег Митрополита Силвестра, који се упокојио 1992.), 18. септембра /1. октобра 1968. године, блажени Гликерије био је узведен у чин Архиепископа и Митрополита Цркве Истинитих Православних Хришћана Румуније.
Митрополит Гликерије је пажљиво и умешно руководио Црквом, али многобројне потешкоће настајале су због честих хапшења свештеника и монаха. То је доводило до озбиљног недостатка парохијских свештеника, па је Митрополит слао свештенике из манастира на парохије. Године 1963-64. сви свештеници били су ослобођени из заточења.
Године 1981. Румунска Старокалендарска Црква је заједно са владиком Гликеријем бројала пет Епископа, што јој је обезбеђивало снагу и стабилност црквеног живота.
http://serbiantrueorthodox.blogspot.com/search/label/Румунска ИПЦ

ЉУДИ .Ово је тема.Шта ти је Владане,и ти Магдалена?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top