Rumunija Da ili Ne

  • Začetnik teme Dzejmunrudi
  • Datum pokretanja
Vesna Ks:
Sto puta sam probala,ali meni slike nece da se otvore!Zasto? :cry:
Jao Vesna bas mi je zao sto nece da ti se otvore slike...Imaju 3 slike od dvorca Grofa Drakule i stvarno dvorac izgleda kao iz bajke...Ja jedvo cekam da idem u posetu da obidjem taj dvorac jako mi je zanimljiv i misteriozan...Mozda imas neki pop up bloker u toolbaru ili nesto drugo probaj ponovo...Kod mene odmah otvori sve 3 slike a vidim i da drugi nisu imali problema sa otvaranjem slike...Nadam se da ces uspeti... :D
Pozdrav od Svetlane...
 
Svetlana_:
Jao Vesna bas mi je zao sto nece da ti se otvore slike...Imaju 3 slike od dvorca Grofa Drakule i stvarno dvorac izgleda kao iz bajke...Ja jedvo cekam da idem u posetu da obidjem taj dvorac jako mi je zanimljiv i misteriozan...Mozda imas neki pop up bloker u toolbaru ili nesto drugo probaj ponovo...Kod mene odmah otvori sve 3 slike a vidim i da drugi nisu imali problema sa otvaranjem slike...Nadam se da ces uspeti... :D
Pozdrav od Svetlane...

Slike su poprilično lep. Zahvaljujem se.

Ako može mala ispravka na slici jeste dvorac Bran, ali nažalost to nije dvorac grofa Drakule, njegov dvorac je na drugom mestu ali pošto je u ruševinama i nije pristupačan nema organizovanih tura do tamo, nezvanično je ovaj dvorac proglašen od nekih ljudi da je to dvorac grofa Drakule. Inače u ovom dvorcu je grof Drakula bio zarobljen, posle dogovora madjarskog kralja sa turcima i nakon zarobljavanja je odveden u Madjarsku.
 
dekibre:
Slike su poprilično lep. Zahvaljujem se.

Ako može mala ispravka na slici jeste dvorac Bran, ali nažalost to nije dvorac grofa Drakule, njegov dvorac je na drugom mestu ali pošto je u ruševinama i nije pristupačan nema organizovanih tura do tamo, nezvanično je ovaj dvorac proglašen od nekih ljudi da je to dvorac grofa Drakule. Inače u ovom dvorcu je grof Drakula bio zarobljen, posle dogovora madjarskog kralja sa turcima i nakon zarobljavanja je odveden u Madjarsku.
Hvala lepo na objasnjenju!!! :D ...Ja sam mislila da je grof Drakula imao dva dvorca jer i ovaj dvorac sa slika mi izgleda kao da je bio njegov ali znala sam da je onaj drugi dvorac sto je u rusevinama Drakulin pravi dvorac, jer mi je pricao drugar sto je isao tamo u obilaske sa nekim drugarima... Rekao mi je za dvorac u rusevinama da je sve obisao i da je bilo carobno, a za ovaj drugi dvorac sa slika kaze da je predivan izgleda kao dvorac iz bajke,uglavnom kaze da su obadva dvorca carobna i misteriozna i kada je bio tamo osecao se kao da se nalazio u tom dobu...Meni je ovaj drugi dvorac takodjer predivan,izgleda tako carobno kao iz bajki... Jedvo cekam da ih obidjem i sve detaljno pregledam...Nisam znala da je u ovom dvorcu sa slika grof Drakula bio zarobljen... :confused:
:D
 
bran.sized.jpg


bran-castle-dracula.JPG
BranCastle_big.jpg
castel.bran.jpg


BRAN02.jpg
 
Jako primamljivo izgleda i zvuci, cela ova tura kroz Rumuniju. Imam mali-veliki problem, jako mi smeta voznja autobusom, te mi ni agencije ne trebaju. Srecom, imamo auto, pa me zanima, koliko je skupo otici na jednu ovakvu turu u licnom aranzmanu? Naravno, kakvi su putevi, prosecni, jeftiniji hoteli, restorani itd..
 
Dok smo putovali po Rumuniji primetio sam da nema mnogo automobila sa stranim tablicama tek po neki auto sa madjarskim tablicama, ali stranih autobusa ima baš dosta. Zašto je tako neznam. Da li je u pitanju bezbednost ili loši putevi (pojedine deonice su baš loše) ili nešto treće treba se dobro informisati?
 
Putevi po Rumuniji u proseku nisu toliko losi, (deco moja ko je vas poznavao ni pakao mu nece tesko pasti - tj ko je navikao na nase puteve :lol: ni Rumunija mu nece tesko pasi hahah) ali zavisi od deonice do deonice. Nikako vam ne bi preporucila da idete preko Djerdapa, jer smo u povratku iz Bukuresta isli tuda i bilo je stvarno strasno. Mestimicno su bili pravi krateri na putu, mestimicno nije uopste bilo asfalta, a mestimicno smo prolazili pored pravih provalija a put je bio toliko uzan da je jedan tocak autobusa visio sa puta...tako da ovom prilikom odajem priznanje soferu koji nas je vozio, jer je bilo momenata kad nam se svima zaledila krv u zilama. Ali opet kazem ako se izuzme ta deonica, putevi su u globalu slicni nasim...mada od tad je proslo vec vise od godinu dana, mozda su uradili nesto po pitanju te deonice, jer se pricalo tad da ce uskoro krenuti sa radovima, pa ko voli nek izvoli ;)
 
Ko je stvarno bio Vlad Drakula?

vlad-tepes.jpg


Vlad Drakula je vremenom postao jedan od najpopularnijih "likova za obradu" u Holivudu. Skoro da ne prodje film o vampirima da se ne pominje Vlad Drakula. Ali postoji li Vlad Drakula, postoje li istorijski dokazi?

"Rimska književnost postala je svjesna koncepa 'vampira' tek u 18tom vijeku zahvaljujući zapadno evropskoj književnosti," kaže Profesor Bogdan Bodnaryuk, ekspert Balkanske istorije srednjeg vijeka. Mr. Bodnaryuk vjeruje da je Bram Stoker odgovoran za poistovjećivanje vampira sa Drakulom.

Ipak ličnost Vlada Drakule je stvarno izuzetna. Potomci Dracolecti porodice su još uvijek živi, i naravno nikad nisu imali simptome vampira. Princ Drakula je bio nizak momak, ali vrlo čvrste građe, velikog nosa, i divlje figure. Govorilo se da posjeduje ogromnu psihičku snagu. Istorija nam govori da je bio veliki vođa kao i mačevalac.

Vlad je odrastao na dvorcu Turskog sultana. Turci su obično uzimali plemićku djecu kao taoce da bi ucjenjivali njihove roditelje. Vlad II je došao na tron uz pomoć sultana koji je ubio njegovog oca. Njegovog oca su zvali Vlad Dracul, "zmaj" na Rumunskom. Zmaj je bilo ime Katoličkog reda vitezova koji su se borili protiv Muslimana. Vlad II je dobio nadimak "nabadač" a potpisivao se sa "Vlad, Vladov sin."
Svi vladari u 15 vijeku su bili mahom nemilosrdni. Vlad II je koristio posebne metode psihičkog pritiska na svoje neprijatelje. Nesumljivo on je svoje lekcije o nemilosrdnosti naučio po Turskim dvorovima. Kao što je nabijanje na kolac recimo.

Vlad II se čitav život spremao da protjera Turke. Pravi momenat je na kraju došao, Drakula je prestap plaćati danak Turcima. Onda je napao sjeverne dijelove Otomanskog carstva. Sultan Murat II ga nije shvatao ozbiljno pa je poslao samo nekoliko hiljada vojnika. Komadantima jedinica je naređeno da napadnu s leđa i donesu njegovu glavu u Istanbul. Ali desilo se nešto na šta Turci nisu računali. Konjica Vlada II iznenadila je neprijatelje i napala noću.

Nakon poraza sultan Murat II je poslao 250 000 vojnika na Vlada. Turska vojske je bilo više nego stanovnika u Transilvaniji. Drakula je imao samo 40,000 vojnika organozovanih po sistemu gerile jer je to bio jedini način odbraniti se od 6-7 puta veće vojske. Vlad i njegova garda su se obukli u Tursku uniformu, i opet napali noću te pobili nekoliko hiljada vojnika izazvavši paniku nakon čega su nastupile i njegove jedinice što je neorganizovane Turke dovelo u red.
Vlad II je napokon poražen u četvrtom napadu Turaka na Transilvaniju.
Pojačanja iz Transilvanije i Moldavije nisu stizala a njegov brat Radu ga je izdao i prešao u Tursku vojsku. Vlad je nešto kasnije uhvaćen i bačen u tamnicu.
Oslobodio ga je Madjarski kralj Matias. Ruski hroničari vjeruju da je Drakula prešao u Katoličanstvo kao zamjenu za slobodu. Ipak posljednje studije govore da je Vlad II ostao vijeran pravoslavlju.

Drakula je poginuo drugog Januara 1477 u 46 godini u borbi protiv Turaka. Slično kao u bici prije njegovog zarobljavanja obukao se u uniformu turske vojske i izvršio prepad. Jedinica njegove vojske ga je zabunom pogubila.

"Vlad Drakula je postao jedan od omiljenih likova za obradu i prepričavanje," kaže Stefan Purić, šef katedre za Istoriju na jednom od Rumunskih univerziteta.
Mr. Puric, kako kaže Purić mnogi Rumuni ne znaju pravu istinu o drakuli i još uvijek se baziraju na priče iz filmova. Štaviše Satanisti i pripadnici drugih sekti kao turisti često dolaze u Transilvaniju da odaju čast kako kažu njihovom "duhovnom ocu" iako je Vlad bio odan pravoslavnoj crkvi i bio ktitor mnogim crkvama i manastirima.
I zaista njegova ličnost je bila izuzetna, vladar ove male zemlje pravio je velike probleme Turcima i sačuvao svoju zemlju, naciju i vjeru Pravoslavnu od uništenja.
 
Vidim, pominje se ovde bezbednost i moguce opasnosti, neprijatnosti, pa mi se cini da je to otprilike isto kao i u svim vecim gradovima, bede i dzeparenja svuda ima?! Ili gresim?
E sad, planiramo putovanje u sopstvenoj reziji autom, obilazak Transilvanije, Sinaje, Bukuresta, pa sve do Konstance na Crnom moru. Kazete nema mnogo kola sa stranim tablama, da li trebamo da se brinemo? Naglasavam, nikakve seme s agencijama i turistickim turama nam ne odgovaraju, pa me zanima kakvo je generalno stanje u Rumuniji, znam da upravo im se desise i te grozne poplave...
Ako neko nesto zna iz prve ruke, svaka sugestija nam je korisna, nasim zabrinutim mamama jos vise. :P
 
DellBoy-011:
Bila je slična tema, prelistajte,ima dobrih opisa i slika

http://forum.krstarica.com/threads/69183&highlight=drakulin+dvorac


Da, znam za sve to, pogledano, procitano, i utvrdjeno. Ali svi ti ljudi su isli autobusima, u turistickim turama, sa organizovanim vodicima, mene zanima sve mimo toga. Nece biti problem da pronadjemo i vidimo znamenitosti, bez sumnje izgleda sjajno na slikama, verujem i da su hoteli pristojni..
Mene zanima, koliko je covek bezbedan tamo na putevima sam, imam neke neverne mame koje misle da cemo u Rumuniji ostati, bez para, glava i auta, u starom dobrom causeskovom maniru... Pa vi sad razuverite :roll:
 
Ja sam prosle godine isao sluzbeno u Bukurest,pa posle za Moldaviju,kolima, preko Djerdapa,bio 10 - ak dana i vratio se bez ikakvih problema ,zaustavljanja,neprijatnih situacija i sl.
Putevi su malo losiji i neuporedivo prazniji od nasih,veoma retko idu kroz naselja,ali su popravke i rekonstrukcije veoma ceste i dosadne,apsolutno su bezbedniji i sigurniji od vecine nasih,posobno od puta za crnogorsko primorje.
Bukurest je ogroman i predivan,ali samo centar grada,ostalo ne vredi gubljenja vremena,problem sa parkiranjem je zestok,skoro sve ulice su strogo jednosmerne,pa mora dosta da se kruzi, strane jezike skoro niko ne govori,ali sam se osecao mnogo bezbednije i sigurnije nego u Beogradu ili Sofiji.
Moldavija je vec druga prica,tamo je sve malo problematicnije,ali u granicama normalnog.
 

Back
Top