Najpoznatija turistička atrakcija na ostrvu Zakintos u opasnosti da potpuno nestane

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.395
218762_viber-image-2024-01-13-12-37-25-554_iff.jpg

Plaža Navagio i njena 43 godine stara olupina su jedna od najposećenijih i najfotografisanijih atrakcija ostrva, a turističke kompanije nude namenske izlete.
Nedavne objave na Instagramu, međutim, pokazuju koliko se stanje broda pogoršao tokom poslednje decenije. Sada je stanje broda privuklo pažnju vlasti zbog straha da bi mogao potpunp da nestane - zajedno sa njim i veliki deo prihoda ostrva od turizma

Plaža Navagio, koja se često naziva Plaža brodoloma, poznata je po olupini MV Panagiotis, broda koji se nasukalo 1980. godine.
Njegov legendarni izgled pojačavaju glasine da je brod prevozio krijumčarenu robu i da ga je posada napustila tokom jake oluje da bi pobegao od mornarice koja je jurila.
Okružen netaknutim bledim peskom i krečnjačkim liticama, zaliv je jedno od najposećenijih i najfotografisanijih mesta na ostrvu.

Tokom 2018, plaža je nakratko zatvorena, a kupanje i sidrenje čamaca zabranjeni su nakon što se deo litice iznad srušio.
Delikatne litice koje okružuju zaliv nisu jedina opasnost za brod. Nedavni nalet lošeg vremena doveo je do odloma delova škune, navodi lokalna štampa. Uporedne fotografije pokazuju kako se olupina godinama pogoršava.
Stanovnici i turistički operateri pozvali su vlasti da odmah intervenišu kako bi zaštitili brod, navodeći njegovu važnost za prihod ostrva.
Clipzakintos.jpg

(euronews)
 
na Zakintos idem par puta godisnje, meni je kao drugi dom.
ostrvo je prelepo, ali ono sto Navadjo razlikuje od ostalih plaza je jedinstveno prelamanje svetlosti ( obssnjava se specificnom razmerom odredjenih minerala, sve to na belu podlogu peska i kamencica) tako da subjektivno izgleda kao da nad povrsinom mora ima par fantasticnih slojeva od tirkizne do ljubicaste. zaista je magicno i nestvarno.
 
na Zakintos idem par puta godisnje, meni je kao drugi dom.
ostrvo je prelepo, ali ono sto Navadjo razlikuje od ostalih plaza je jedinstveno prelamanje svetlosti ( obssnjava se specificnom razmerom odredjenih minerala, sve to na belu podlogu peska i kamencica) tako da subjektivno izgleda kao da nad povrsinom mora ima par fantasticnih slojeva od tirkizne do ljubicaste. zaista je magicno i nestvarno.
Bila sam, zaista je prelepo!
Pesak kao pirinač( donela sam jednu bočicu, nisam znala da je to zabranjeno)
Nemirni talasi, nezaboravni.
 
Sa tako lepe plaže i treba da sklone tu olupinu koja nicemu ne služi osim za ladovinu
Nema tu ladovine
Brod je olupuna, šta više deluje nebezbedno tako zarđao i oštrih ivica.
Nema ništa, taj brod, pesak, talasi i brodovi koji non- stop dolaze dovozeći turiste i druge odvoze.
Taj deo plaže, okružen visokim strmim stenama, zaista je fascinantan.
 
Bila sam davno,...prelepo ostrvo, sa prelepim zalascima sunca. More je toplo, čisto i ljudi su jako ljubazni. Prava Grčka party destinacija. Živo je od jutra do sutra,...puno je mladih, pijanih i ludih, ali i to ima svojih čari. 😁
Brod je dugo bio nešto kao zaštitni znak plaže i stvarno je izgledao kao da je tek juče bio nasukan na tu plažu.
Ovo sada je pravi raspad.
 
Poslednja izmena:

Back
Top