Registracija automobila preko 2500 kubika kostace 1500-2000 evra!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ono što je suština priče je - registracije na velike zapremine su paprene i u Austriji i Nemačkoj, a za starija vozila su još paprenija, jer je zaista krajnje vreme da država počne da stimuliše one koji kupuju nova kola a ne krš.

Delimicno si u pravu. Evo primera. Porez na registraciju za Audi A6 4.2 FSI u Nemackoj iznosi 283 EUR po trenutno vazecoj sistematizaciji, odnosno kostace 362 EUR kada na snagu stupi novi nacin oporezivanja. Ako smatras da je to papreno za automobil te snage proizveden 2008. godine, pogledaj koliko ce iznositi porez za takav auto tog godista u Srbiji. Nije cak ni papreno u odnosu na 2.0 TSI za kojeg porez trenutno iznosi 135 EUR (bice 174 EUR). Pri tom, ako taj 4.2 zadovoljava EURO 5 normu, a zadovoljava je, bice oslobodjen oporezivanja do 31.12.2009. Posle toga ce se oporezivati sa 283 EUR zbog EURO 5 norme. 4.2 FSI u Audiju A6 sa EURO 4 normom ce se oporezivati sa 362 EUR.
Isti automobil, samo 2.0 TDI. Trenutno se oporezuje sa 282 EUR ukoliko je EURO 4. EURO 5 4.2 proizveden recimo tokom 2008. je po novom zakonu oslobodjen poreza do 31.12.2009, posle tog datuma oporezuje se sa 308 EUR godisnje.
U Nemackoj kubikaza ne igra toliko bitnu ulogu kao ekologija. Posmatrano kroz porez jefitinije je da vozis benzinca od dizela iste kubikaze. I sto je automobil stariji, odnosno sto vise zagadjuje okolinu i ne ispunjava zadate ekoloske standarde, moras veci porez da platis. Na nova kola koja zadovoljavaju EURO 5 i EURO 6 standard ne placa se porez u trajanju od 2 godine, a vlasnici vozila sa EURO 6 standardom ce u periodu od 2011 do 2013 imati popust od 150 EUR prilikom placanja poreza. Razlika izmedju poreza za benzinca od preko 4.000 ccm i dizela od 2.000 ccm iznosi trenutno u Nemackoj malo vise od 50 EUR. Oporezivace vozila sa benzinskim motorima sa 2 EUR po zapocetih 100 ccm, dizeli sa 9,50 EUR po zapocetih 100 ccm.
Vozila koja oslobadjaju do 120 grama/km CO2 bice oslobodjena poreza do 2011. Svaki sledeci gram po kilometru CO2 oporezivace se sa 2 EUR. Itd, itd...
Elem, ljudi pokusavaju da se oslobode krseva tako sto daju poreske olaksice za nove automobile. Nov auto znaci i vise bezbednosti na putevima. Kod nas je sve obrnuto zbog nesposobnosti politicara kroz vise decenija da vode drzavu. Najlakse je zavuci ruku narodu u dzep, bilo i ostalo.
 
Veruj da nisam u priči "da komšiji crkne krava", jer mi je tako svejedno koliko plaćaš, kad ne plaćaš meni :)
Ono što je suština priče je - registracije na velike zapremine su paprene i u Austriji i Nemačkoj, a za starija vozila su još paprenija, jer je zaista krajnje vreme da država počne da stimuliše one koji kupuju nova kola a ne krš. Čoveče, za Astru 1.7 na operativnom lizingu registracija je 37 hiljada jer je registrovana na pravno lice (lizing kuću)! Ej... pa koja je logika da ja plaćam duplo više od Sijere '86 koja truje sve oko sebe, a na tehničkom pregledu je bila kod agencije TRT MRT... (čitaj nije bila zadnjih 20 godina) i rizikuje svoje i tuđe živote. Pa gde je tu razum?
Da li je možda normalno da ljudi i dalje voze Fiće, Tristaće, Mercedese 123 i koješta?

ajde daj nam cene registracije preko 2500 kubika u Austriji i Nemackoj - konkretne cifre a ne gluposti

drugo ako je bitna u celoj prici ekologija sto je registracija novijih vozila 40% skuplja nego starijih od 20 godina ? ti ne znas gde si supalj
 
elem.. danas sutra tjem imam sve info oko cele operacije prebacivanja vamo tamo i koja je usteda ... :)
tako da tjemo vidimo :) .. u svakom sluchaju .. totalno nerealno oko cena registracija ... pogotovo sto platjash u budzet republike srbije ... ajde da su recimo rebnuli 10k za puteve ajde to bi i mogao da skapiram ali da ide u budzet pa da mi politichari od tih para dobijaju dnevnice da bi jeli po ''paprenim'' cenama u onom svom restoranu itd.. ma mislim no comment :0) ... da je puno bash je puno ..
i ja sam siguran da 2.1td motor 4x vishe pravi zagadjenja nego moj 4.0 na tng :) ...

interesuje me ova kombinacija sa putnickog na teretno jel je to moguce izvesti samo za dzipove ili vazi i za klasicne putnicke automobile tj limuzine?
 
Delimicno si u pravu. Evo primera. Porez na registraciju za Audi A6 4.2 FSI u Nemackoj iznosi 283 EUR po trenutno vazecoj sistematizaciji, odnosno kostace 362 EUR kada na snagu stupi novi nacin oporezivanja. Ako smatras da je to papreno za automobil te snage proizveden 2008. godine, pogledaj koliko ce iznositi porez za takav auto tog godista u Srbiji. Nije cak ni papreno u odnosu na 2.0 TSI za kojeg porez trenutno iznosi 135 EUR (bice 174 EUR). Pri tom, ako taj 4.2 zadovoljava EURO 5 normu, a zadovoljava je, bice oslobodjen oporezivanja do 31.12.2009. Posle toga ce se oporezivati sa 283 EUR zbog EURO 5 norme. 4.2 FSI u Audiju A6 sa EURO 4 normom ce se oporezivati sa 362 EUR.
Isti automobil, samo 2.0 TDI. Trenutno se oporezuje sa 282 EUR ukoliko je EURO 4. EURO 5 4.2 proizveden recimo tokom 2008. je po novom zakonu oslobodjen poreza do 31.12.2009, posle tog datuma oporezuje se sa 308 EUR godisnje.
U Nemackoj kubikaza ne igra toliko bitnu ulogu kao ekologija. Posmatrano kroz porez jefitinije je da vozis benzinca od dizela iste kubikaze. I sto je automobil stariji, odnosno sto vise zagadjuje okolinu i ne ispunjava zadate ekoloske standarde, moras veci porez da platis. Na nova kola koja zadovoljavaju EURO 5 i EURO 6 standard ne placa se porez u trajanju od 2 godine, a vlasnici vozila sa EURO 6 standardom ce u periodu od 2011 do 2013 imati popust od 150 EUR prilikom placanja poreza. Razlika izmedju poreza za benzinca od preko 4.000 ccm i dizela od 2.000 ccm iznosi trenutno u Nemackoj malo vise od 50 EUR. Oporezivace vozila sa benzinskim motorima sa 2 EUR po zapocetih 100 ccm, dizeli sa 9,50 EUR po zapocetih 100 ccm.
Vozila koja oslobadjaju do 120 grama/km CO2 bice oslobodjena poreza do 2011. Svaki sledeci gram po kilometru CO2 oporezivace se sa 2 EUR. Itd, itd...
Elem, ljudi pokusavaju da se oslobode krseva tako sto daju poreske olaksice za nove automobile. Nov auto znaci i vise bezbednosti na putevima. Kod nas je sve obrnuto zbog nesposobnosti politicara kroz vise decenija da vode drzavu. Najlakse je zavuci ruku narodu u dzep, bilo i ostalo.

znaci u nemackoj je totalno suprotna stvar nego u srbiji

To znaci da Ultrazvuk nema veze nego pausalno lupa gluposti.

sto vozis noviji auto to ti je manja registracija dok u srbiji suprotno sto vozis stariji manja ti registracija - znaci ekologija za vlast u srbiji nije bitna nego samo deracina

Drugo napisao si da registracija za Audi A8 4.2 FSI iznosi 283 eura . Plus posto auto zadovoljava euro 5 normu ne placas nikakvu registraciju do kraja 2009! Znaci REGISTRUJES DZABE

Registracija za isti auto u Srbiji iznosi 155.000 dinara za porez na upotrebu vozila + 10.000 din ostalih taksi tj 165.000 dinara. 165.000 dinara je na danasnji kurs 1775 evra.

To znaci da je registracija istog vozila 8 puta skuplja u Srbiji nego u Nemackoj!

A u nemackoj plata 2000-3000 evra a u srbiji 300 evra

To znaci da je ovaj porez u srbiji ako se uporedi prema prosecnim prihodima jedno 50-80 puta veci nego u Nemackoj!
 
interesuje me ova kombinacija sa putnickog na teretno jel je to moguce izvesti samo za dzipove ili vazi i za klasicne putnicke automobile tj limuzine?

pa ako turaju pande i one male pezoe kao teretno, nevidim razlog sto nebi moglo ..
elem... ovako sam ja dobio pojashnjenje:

onih oko 100e sa teretnog na putnichko -> ostaje ..jerbo je sam cmv oko 6000dinara
ali putnichko na teretno je vishe jerbo cmv uzima 18.000 dinara sto dize cenu na oko 250e ...jerbo nepostoji fabrichki jeep cherokee furgon :)...

takodje: na prozore neidu mrezice niti moraju da se boje prozori :) ... wipi !:) ... ali mora da se nevide nosachi od sedishta :) ... e sad pitah a rekoshe da moze, na pod stavish dasku, plochu, izravnjash samo, sto je meni super varijanta :) ..

znachi cela pricha tje izadje oko 400e premuljavanje i 250e registracija ... 1200-650e-550e :) .. i dalje je znachajna razlika ... :) ..
 
interesuje me ova kombinacija sa putnickog na teretno jel je to moguce izvesti samo za dzipove ili vazi i za klasicne putnicke automobile tj limuzine?

Ne verujem da mozes da prebacis limuzinu, ali karavana svakako mozes.

Drugo napisao si da registracija za Audi A8 4.2 FSI iznosi 283 eura . Plus posto auto zadovoljava euro 5 normu ne placas nikakvu registraciju do kraja 2009! Znaci REGISTRUJES DZABE

Pa ne registrujes bas dzabe, jer imas obavezno osiguranje vozila kao i kod nas. Ne znam tacno koliko izadje obavezno osiguranje, pretpostavljam da je skuplje nego kod nas. Ali kada se radi o porezu, u Nemackoj je definitivno najbolje voziti sto noviji auto.

Iz ove tabele se vidi na primeru cetiri automobila koliko ce od 1.7.2009 iznositi porez:

dvn79v.png
 
ajde daj nam cene registracije preko 2500 kubika u Austriji i Nemackoj - konkretne cifre a ne gluposti

drugo ako je bitna u celoj prici ekologija sto je registracija novijih vozila 40% skuplja nego starijih od 20 godina ? ti ne znas gde si supalj

Pre svega Tihi, ti i ja nismo ovce čuvali zajedno da mi se na ovaj način obraćaš. Moderatoru bih skrenuo pažnju da opomene gospodu na izražavanje, a ako ni to ne pomogne onda mamama i tatama da nauče svoju decu pristojnoj komunikaciji.
Dalje, ja nisam auto-moto društvo ili informacije da bih tebi davao neke kalkulacije. Ja ti kažem onako kako jeste, a ti ako ne veruješ, sam se potrudi da nađeš adekvatne informacije, ako si sposoban za to. Nemam ni volje a ni vremena da se objašnjavam sa tobom. Ne pričam napamet i mislim da je to sasvim dovoljno da kažem.

Što se tiče ekologije, država ne vodi uopšte računa, nova vozila nemaju nikakve povlastice sem simbolične privilegije od par stotina dinara, a u praksi ponovo narod Srbije tretira kao ovce jer dopušta preregistraciju sa CG tablica i opet su oni koji su radili pošteno i po zakonu od početka, ispali budale.
Primera radi, registracija Citroena XM preko 2000ccm, 1990. godište u Austriji košta bar trostruko više od njegove realne tržišne vrednosti. Plus, kad ga kupiš imaš obavezu da sipaš dodatke u gorivo kako bi dodao tetra-etil olovo koji BMB nema u sebi a tim vozilima je neophodan, i hemiju koja to olovo posle u gasovima vezuje da bi smanjio zagađenje, a ti dodaci su skupi kao sam đavo. Pa ti onda kupuj lešinu i budi mangup.
Rezime - nema besnih i velikih automobila za male pare ni u jendoj zemlji. Nema, jer je to normalno i tako treba da bude. Još jednom, onaj kome treba pickup, ima drugačije uslove registracije, ali to je i u Srbiji prisutno (npr. putnički Doblo ima bar 50% skuplju registraciju od Cargo verzije, bez obzira na zapreminu motora - PROVERENO).
E sad ako ni ovo nije dovojno pojedincima, onda zalud drndam tastaturu - sedite i kukajte kako su vam svi političari na svetu krivi, samo vi niste.

P.S. I ja više volim 2.2 DTI od 1.7 DTI, jer prosto bolje ide... ali mi je skupo da dajem tolike pare na registraciju.
 
UltraZvuk ti pricas napamet - ne znas nista , a pravis se kao da sve znas , postovi ti odisu tvrdnjama bez argumenata i brojeva - i taj tvoj nacin diskusije iritira.

evo MilosB je izneo podatke o ceni registracije u Nemackoj i kao sto se moglo videti, nisi govorio istinu

Registracija u Nemackoj preko 2000 kubika nije paprena kako si ti pricao vec je 6-7 puta jeftinija u realnim iznosima od registracije u Srbiji, a ako se stavi u poredjenje sa prihodima onda razlika ide od 50-80 puta.
 
pa tihi ... ako tako gledash i kola su kod nas skuplja u odnosu na platu :)

pa jesu skuplja , to samo pokazuje koliko je tezak normalan zivot u srbiji

em sto se mucis 5-6 godina da ustedis parice za neki polovan auto, em te na sve to doceka lopovska drzava - da ti jos otme i crno ispod nokta samo zato sto si pozeleo nesto sto je dostupno i normalno u svim drzavama u evropi.
 
Rezime - nema besnih i velikih automobila za male pare ni u jendoj zemlji.

pricas neistine da ne kazem LAZES

u Srbiji registracija automobila preko 2500 kubika ide od 1500 do 2000 evra

U BIH registracija takvog vozila kosta ispod 500 evra sto znaci 3-4 puta je jeftinija

U Crnoj Gori registracija takvog vozila takodje kosta oko 500 evra sto znaci 3-4 puta jeftinija

U Nemackoj 240 evra bez osiguranja dok je kod nas taksa tj samo registracija 1.700 evra bez osiguranja - sto opet znaci mnogo jeftinije

U Svedskoj 200-250 evra sto opet znaci mnogo jeftinije

To su precizne cifre , a ove tvoje tvrdnje su klasicne nebuloze i gluposti bez utemeljenja u realnom.
 
Tihi, odakle uopšte ideja da cene i uslovi registracije treba da budu usaglašeni sa primanjima? Koga boli uvo što radnik u Srbiji nema para? Po tome bi Golf trebao da košta 200.000 dinara, pa da može svako da ga kupi. :) Smešan si.

pa ti si neki zesce ogranicen lik.

svugde u svakoj normalnoj drzavi na svetu porezi se placaju procentualno u odnosu na prihode.

znaci porez na dobit je 10-20-30% a ne 1000, 2000, 10.000 evra po coveku.

registracija automobila je takodje porez kao i svaki drugi porez u ovom slucaju porez na upotrebu vozila.

shodno tome taj porez bi takodje trebao da se racuna u procentu prema prihodima , u najgorem slucaju vecem procentu nego neka jeftinija vozila .

ali to kod nas nije slucaj. porez se odredjuje u apsolutnoj vrednosti u iznosu od prosecnih 6 mesecnih plata u drzavi sto je svojevrsna nebuloza , pljacka i otimacina.

naravno ne ocekujem da ti ovo shvatis, ranije si kroz svoje stavove pokazao da se zalazes , da drzava unistava sopstveni narod najvecim porezima na svetu gore od okupatora i neprijatelja.

nije mi samo jasno zasto mrzis toliko obican srpski narod ? sta ti je taj narod uradio da bi mogao da podrzis ovakvo svojevrsno dranje koze sa ledja?
 
Mozda toliko i kosta registracija u Svedskoj ili Nemackoj ali znate li koliko je osiguranje u tim zemljama?Moj otac placa za mercedesa E220 CDi oko 1300 eura osiguranje.Kolko je osiguranje u Srbiji?

osiguranje u srbiji je oko 15.000 dinara polisa autoodgovornosti . u proseku od 12 do 15.000 sto ti dodje ekvivalent nekih 150 do 180 evra . to dodje u proseku pola mesecne plate prosecne

dok 1300 evra je odprilike pola nemacke plate

samim tim ispostavlja se da nam je gledano prema prihodima osiguranje odprilike na istom nivou ,ali je zato u nemackoj registracija jedno 50 puta prema prihodima jeftinija nego u srbiji .
 
Sta kazete na ovu najnoviju uredbu nase genijalne vlasti?

Taksa za registraciju vozila
Kubikaža, Stari iznos, Novi
Do 1.150, 820, Isto
Od 1.150, do 1.300, 1.650, Isto
Od 1.300, do 1.600, 3.630, Isto
Od 1.600, do 2.000, 6.600, Isto
Od 2.000, do 2.500, 24.730, 37.000
Od 2.500, do 3.000, 49.470, 75.000
Preko 3.000 65.960, 155.000


Izvor:Blic

na ovu cenu dodati jos jedno 20.000 za osiguranje + ostale takse.

Како се крећу ове цифре у односу на годиште ауте?
 
Stručnjaci kažu da je odluka o porezu na registraciju vozila nepravedna i nestručna

Za automobil od 2.000 evra porez 1.000 evra

Utorak - 21.04.2009

Odluka Vlade Srbije da poveća porez za registraciju luksuznih automobila preko 2.000 kubika je, prema oceni stručnjaka, nepravedna i nestručno i na brzinu urađena, jer će najviše biti „ošišani“ oni koji imaju automobile stare po 15 i više godina, koji se više ne mogu smatrati luksuznim. Tako će biti slučajeva da će vlasnici automobila vrednih jedva 2.000 evra morati svake godine da plate porez od 1.000 evra.


Na primer, vlasnik džipa „čiroki“, starog 18 godina, koji vredi oko 2.600 evra, umesto 39.576 dinara poreza, moraće ubuduće državi da plati oko 95.000 dinara.
- Ova odluka Vlade je urađena nestručno i bez konsultacije sa automobilskim stručnjacima i zato će teret povećanog poreza biti nepravedno raspodeljen - kaže stručnjak za automobile Jovan Radić.
On ocenjuje i da je kriterijum za povećanje poreza trebalo da bude snaga motora, a ne kubikaža.

- Postoji veliki broj automobila koji imaju do 2.000 kubika, ali zato imaju po 150 ili 250 konjskih snaga. Na primer, neće biti dodatno oporezovan neko ko ima „audi A3“ od 1.400 kubika i 150 konjskih snaga, a biće povećan porez za „mercedes C 200“ od 2.148 kubika i 122 konjske snage - zaključuje Radić.

Odluka Vlade Srbije da porez na luksuzne automobile poveća za 10.000-90.000 dinara odnosi se na sva godišta luksuznih automobila. Ipak, prema postojećim propisima, na određivanje poreza utiče i godište. Tako će najveći teret krize, povećanje od 90.000 dinara, podneti oni koji imaju automobile preko 3.000 kubika, mlađe od pet godina. Porez za automobile od 2001. do 2003. godišta biće do 10.000 dinara manji, u zavisnosti od kubikaže. Za godišta 1999. i 2000. plaćaće se do 7.000 dinara manje nego u prethodnom slučaju, a porez za vozila starija od 10 godina će biti još oko 8.000 dinara niži. U oporezovanu grupu vozila spadaju uglavnom džipovi.
Ministar finansija Diana Dragutinović je rekla da će država od povećanja takse na registraciju zaraditi oko jedne milijarde dinara.



Honda prelud

Godište: 1992.
Kubikaža: 2.300 cm³
Snaga: 185 KS
Sadašnji porez: 14.838 din.
Cena: 1.200 evra
Novi porez:
oko 23.000 din.

Mercedes c klasa
(200 cdi avangard)
Godište: 2004.
Kubikaža: 2.148 cm³
Snaga: 122 KS
Sadašnji porez: 24.730 din.
Cena: 15.000 evra
Novi porez:
oko 37.000 din.

Ford skorpio
Godište: 1991.
Kubikaža: 3.000 cm³
Snaga: 150 KS
Sadašnji porez: 29.682 din.
Cena: 1.900 evra
Novi porez:
oko 45.000 din.

Folksvagen tuareg
(automatic
v6 3.0 tdi)
Godište: 2004.
Kubikaža: 2.967 cm³
Snaga: 225 KS
Sadašnji porez: 49.470 din.
Cena: 45.000 evra
Novi porez:
oko 75.000 din.


Džip čiroki
Godište: 1991.
Kubikaža: 3.964 cm³
Snaga: 136 KS
Sadašnji porez: 39.576 din.
Cena: 2.700 evra
Novi porez:
oko 95.000 din.

Izvor : Alo
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top