Razni novokomponovani "viteški turniri" koji niču kao pečurke posle kiše po Srbiji a i šire

Novokomponovani "viteški turniri" u Srbiji


  • Ukupno glasova
    12
Nije istorija dosadna, nego razni slovini :mrgreen: .

Da, razumeo sam ne preterano inspirativni pokušaj za ličnom prozivkom. No, kako to nije nešto što forumski pravilnik odobrava, a i da budem potpuno iskren, zato što nije ni nešto baš previše originalno ili inteligentno napisano (već je prosto ono baš detinjasto, bu-hu ovo što je napisao me nervira, a'e sad njega da prozovem), nisan hteo da se zadržavam previše na tome, već na dubljim implikacijama tvoje objave.

Mogao sam svašta da napomenem; spomenuo sam jednu vrlo kratku raspravu i jednu odrednicu iz jednog leksikona. Ti si posle tvrdio da nisi u stanju da pročitaš čak ni da to, što može današnji prosečni američki tinejdžer sa netretiranim ADHD poremećajem da pređe, jer je i to daleko izvan tvojih kapaciteta.
 
Poslednja izmena:
Оде Грдобану С потпис, у којем је био линк према сајту препуном патолошке расистичке мржње према пријатељским Румунима и Ромима.Занимљиво је да неко са таквим форумским потписом оптужује друге да су "нацоши".
 
Da se malo vratimo na temu, prilično je urnebesno da se ovako nešto pokreće dok se ima na umu da je u kasnom srpskom srednjovekovlju najpopularnije književno delo bilo upravo viteški roman. Srpska verzija Aleksandride je bila toliko popularna i rasprostranjena da je istisla i druge recenzije u regionu (pa i šire) i bila posebno popularna i u Dubrovačkoj republici.
 
Poslednja izmena:
Da se malo vratim na temu, prilično je urnebesno da se ovako nešto pokreće dok se ima na umu da je u kasnom srpskom srednjovekovlju najpopularnije književno delo bilo viteški roman. Srpska verzija Aleksandride je bila toliko popularna i rasprostranjena da je istisla i druge recenzije i bila posebno popularna i u Dubrovačkoj republici.
Мислим да је постављач теме хтео да мало политизује тему и укаже да постоје "силе хаоса и безумља" које хоће Србију да одведу у мрачњаштво, па је у учеснике и организаторе ових манифестација учитао те зле намере.
sem plaćenika u tuđim viteškim redovima, poput onog mađarskog reda zmaja), ni heraldiku, ni viteške turnire niti bilo šta slicno.
Витешки ред Змаја није био мађарски, већ међународни витешки ред у којем су учествовали Немци, Енглези, Румуни, Срби, Пољаци, Италијани.Деспот Стефан није био плаћеник, већ владар.
 
Мислим да је постављач теме хтео да мало политизује тему и укаже да постоје "силе хаоса и безумља" које хоће Србију да одведу у мрачњаштво, па је у учеснике и организаторе ових манифестација учитао те зле намере.

Onda ne znam zašto nije temu otvorio na ptf Politika.

A možda bi je trebalo i tamo prebaciti.
 
Činjenica da ovde sasvim slobondo pišu Scott Isle, GrdobanS i razni drugi, savršeni je primer koliko ovde postoji neverovatno i neuobičajeno visoki stepen tolerancije.

U to više izgleda urnebesno kada se pojave povremeno neke drama queen koje ovde kukaju na to kako, tobože, ne mogu ovde da pišu. :lol:
 
Da se malo vratimo na temu, prilično je urnebesno da se ovako nešto pokreće dok se ima na umu da je u kasnom srpskom srednjovekovlju najpopularnije književno delo bilo upravo viteški roman. Srpska verzija Aleksandride je bila toliko popularna i rasprostranjena da je istisla i druge recenzije u regionu (pa i šire) i bila posebno popularna i u Dubrovačkoj republici.
Dakle opet istocnjacki (grcki) motivi, a ne evropski.
 
Samo u polu-azijatskim satrapijama Balkana i Rusije. U Madjarskoj i Poljskoj vec ne, te pogotovo ne zapadno od njih.

Je li Burgundija tj. Francuska poluazijatska satrapija?

m111108_pp-ldut00456_0015.jpg


Ovo je iznad stranica iz jednog rukopisa Žana Vokvelina, nastala nešto pre 1467. godine. Knjige o delima i osvajanjima Aleksandra Velikog (u srednjovekovnom, viteškom duhu).

Mecena ovog spisa je slavni burgundski vojvoda Filip Dobri (1396-1467) i smatra se za jedno od najlepših dela svog vremena.

Inače, po svojoj popularnosti u Burgundiji, Francuskoj i uopšteno zapadnoj Evropi, prevazilazila je isključivo Biblija.
 
Nisam znao da su se i oni bavili time. Mislio sam da su se time bavili samo ROMeji i njihove pogrcice tipa Srba, Rusa, Vlaha i ostalih Bugara.

Aleksandrova osvajanja su, pojedinačno gledano, bila najpopularniji motiv evropskog viteškog romana. Kako to kaže Najdžel Brajant, jedan od najvećih engleskih proučavalaca francuske srednjovekovne književnosti, Vokvelinova knjiga o Aleksandrovim poduhvatima je bila najviše prepisivana i prevođena u Evropi od svih odmah posle Hristovih Jevanđelja.

Ne Roland, Lanselot ili Tristan. Aleksandar Makedonski.

Sličan odgovor (a izgleda i otkrovenje) bi dobio i na pitanje trojanske motivistike u latinskoj Evropi.
 
Poslednja izmena:
Antička Grčka nije temelj evropske civilizacije u svakom pogledu? Samo za tebe, psiho :lol:
Daleko je vise imala veze sa Azijom i Afrikom nego sa Evropom.

Pa za njih su Germani, Kelti, Sloveni, te cak i Rimljani (dakle sve Evropljani na kub) bi samo varvari i nista drugo, dok su im neki tamo Sirijci i Egipcani bili rod rodjeni maltene.
 
Daleko je vise imala veze sa Azijom i Afrikom nego sa Evropom.

Pa za njih su Germani, Kelti, Sloveni, te cak i Rimljani (dakle sve Evropljani na kub) bi samo varvari i nista drugo, dok su im neki tamo Sirijci i Egipcani bili rod rodjeni maltene.

Ja ne znam šta se tebi tačno dogodilo; imao si pre dosta godina nešto smisleno je objave što se tiče istorijskih tema.

Ovo lupetanje doslovno je na nivou vanrednog blamiranja.
 
Ne, nego ti nemas argument. ;)

Vezano za pitanje igara, naveo sam ti jednu naučnu raspravu, jednu enciklopediju, vezano za pitanje viteškog romana i potpunu neistinu koju sam ti napisao, naveo sam ti primer jednog klasika iz Burgundije. Sve što sam do sada navodio su argumenti, a ti se samo sprdaš sa nepristojnom intonacijom.

Pristojan čovek bi se zahvalio zbog toga što je neko izdvojio minut svog vremena da ga nečem nauči.
 
Njih ni rodjena mater ne voli, a kamoli neko sa strane. :mrgreen:

Uostalom, ako ti i tebi slicni mozete non-stop da lajete na Amerikance, Engleze, Nemce, Hrvate, Albance, Bosnjake.... sto ne bih i ja malo opleo po vasoj ''braci''?
Која је фора са тим великомађарским расистичким сајтом у твом потпису?Ти си неки Хортијевац?
 
Daleko je vise imala veze sa Azijom i Afrikom nego sa Evropom.

Pa za njih su Germani, Kelti, Sloveni, te cak i Rimljani (dakle sve Evropljani na kub) bi samo varvari i nista drugo, dok su im neki tamo Sirijci i Egipcani bili rod rodjeni maltene.
У тим временима, Египат, Левант, Персија и Месопотамија су били епицентар тадашњег цивилизованог света.Већи део данашње Европе није баш био нарочито цивилизован, зато је Александар кренуо на исток, јер на западу и северу није имало шта да се осваја.
 
@Q. in perpetuum hibernum ниси приметио моду на интернету пљуни по Србији и Србима што више?

Сер**м на фор**м
На крају ће испасти да смо Троју украли од Немаца а качамак од Енглеза.
 
У тим временима, Египат, Левант, Персија и Месопотамија су били епицентар тадашњег цивилизованог света.
Pa kada su se te ''civilizacije'' bazirale iskljucivo na poljoprivredi (bez skoro ikakve manufakture), hidraulicnom despotizmu i robovlasnistvu. Nije to moj tip civilizacije! Neka hvala.
 

Back
Top