Razlika između PATA, SATA 1 i SATA 2 hard diskova

Ma, postoji limit koji BIOS ili OS moze da kontrolise. Nisam siguran ali mislim da je oko 140 GB. Mislim da ne mozes postaviti disk od 1TB i formatirati ga iz Windowsa na 1TB. Nadam se da me razumes o cemu pricam. Moj disk je 120GB pa nemam taj problem, ali eto, hteo bih da znam. Ipak hvala, Nesa!
P.S.
Imao sam nekad taj problem sa starim kompom i morao sam u FDISK-u da ga podelim na vise particija
 
Ma, postoji limit koji BIOS ili OS moze da kontrolise. Nisam siguran ali mislim da je oko 140 GB. Mislim da ne mozes postaviti disk od 1TB i formatirati ga iz Windowsa na 1TB. Nadam se da me razumes o cemu pricam. Moj disk je 120GB pa nemam taj problem, ali eto, hteo bih da znam. Ipak hvala, Nesa!
P.S.
Imao sam nekad taj problem sa starim kompom i morao sam u FDISK-u da ga podelim na vise particija

To je bio problem sa Pentium I poshto su prepoznavali maximum 8 GB pa ako si stavio veci morao si da modujesh bios..... Inache ako ocesh mozesh i na PI da prikachish HDD od 1TB kad modujesh bios..... :)
Evo kod mene @ Windows XP x86
 
Ma, postoji limit koji BIOS ili OS moze da kontrolise. Nisam siguran ali mislim da je oko 140 GB. Mislim da ne mozes postaviti disk od 1TB i formatirati ga iz Windowsa na 1TB. Nadam se da me razumes o cemu pricam. Moj disk je 120GB pa nemam taj problem, ali eto, hteo bih da znam. Ipak hvala, Nesa!
P.S.
Imao sam nekad taj problem sa starim kompom i morao sam u FDISK-u da ga podelim na vise particija
Nema to veze sa XPom(mada u neku ruku da jer win98 npr nemoze u NTSF) vec sa formatom diska. FAT32 ima ogranicenje za particiju(128-137GB zavisno kako gledas) i za velicinu pojedinacnog fajla(limit 4GB) a NTSF malte ne nema ogranicenje. Sto se tice BIOSa i prepoznavanja HDDa, tu nema veze particije vec ceo kapacitet diska. Limiti su bili 8GB pa 64GB pa cinimi se 320GB.Problem je bio u adresiranju mesta na disku a najverovatnije su danas ti problemi prevazidjeni.
 

Back
Top