Psihoterapija

Negde oko dva meseca sam isla na psihoterapiju i onda sam ostala bez novca za istu..i ako mi je terapeut rekao da mogu dolaziti i kada nemam da platim,opet mi je nelagodno da to cinim i evo vec dve nedelej se borim sama sa sobom..
Osecaj podpunog besmisla,cak i terapije u koju sam u pocetku verovala me nenapusta..Jedva obavljam svoje dnevne obaveze,koje sam svela na minimum,aposlutni gubitak apetita,sna..
I zelja da umrem me ne napusta..
 
Pre nekih osam godina, otišla sam kod doktora. Običnog, opšte prakse.

Ono što bi u americi zvali: zubar. :mrgreen:

Nekih deset minuta pričala sam o svojim zdravstvenim problemima.

On je pušio, mada mu je iznad glave viso jedno po metra velik znak: zabranjeno pušenje. Bila su to sretna ignorantska politički nekorektna vremena.

Saslušao me je, pa rekao, sa sve cigaretom u ruci: idi i razmisli o svom životu.

Shvatila sam ga krajnje ozbiljno.

Nikad više nisam imala problema sa zdravljem.

Ni psihičkim.

Posle su mi rekli da je to retko.
 
Da li molim te možeš bliže da objasniš uzroke nastajanja neuroza (naravno sada govorimo sa stanovišta geštalt psihoterapije).

Ova mi je rečenica interesantna. "Neuroza nastaje usled privida konflikta i stvaranja privremenog i lažnog mira."

-Zašto PRIVID konflikta?
-Šta podrazumevaš pod "privremenim i lažnim mirom"?

Takođe je interesantna i rečenica - "prekidaju komunikaciju ''do kraja'' između roditelja i djeteta, sputavaju izražavanje potreba djeteta i - rađaju neurozu".

-Šta podrazumevaš pod "komunikacijom do kraja" između roditelja i deteta?
-Dete potiskuje svoje potrebe?

@tgdanijela

Šta bi sa odgovorom? Gde pobeže?!?
 
Poslednja izmena:
@tgdanijela

Dobronameran savet: Pokušaj sa malo kraćim i konkretnijim postovima. Mislim da ovako opširnim pisanjem možeš da zbuniš postavljača teme, a i mnoge druge forumaše.

Pozdrav! :)
Forum nije za konkretno ,bar ne obicno....
Nek pise, napisala je u naznakama,bas kao sto treba.
Jer jeste da ce neko mozda videti da mu ne odgovara jedan nacin,a odgovara drugi, ali posto vec ima psihicko obojenje,moze da ne bude dobra procena...
Ali treba biti opste informisan da bi se cak i greske pravile....a naravno za ispravne odluke jos i vise...
 
Negde oko dva meseca sam isla na psihoterapiju i onda sam ostala bez novca za istu..i ako mi je terapeut rekao da mogu dolaziti i kada nemam da platim,opet mi je nelagodno da to cinim i evo vec dve nedelej se borim sama sa sobom..
Osecaj podpunog besmisla,cak i terapije u koju sam u pocetku verovala me nenapusta..Jedva obavljam svoje dnevne obaveze,koje sam svela na minimum,aposlutni gubitak apetita,sna..
I zelja da umrem me ne napusta..
Reci cu ti iz zivota, jer sam prosao slicno....
Kad ti neko kaze dodji i kad ne treba ili ne mozes da platis, idi....
Ja sam mogao da dobijem najbolje vaninstitucionalno skolovanje u Evropi, ali nisam imao da platim , a nisu mi ni trazili....
Ne postajes duznik ako na to ne pristajes na pocetku i to jasno kazes drugoj strani...
Jer druga strana ima neku svoju korist ili moranje...
U mom slucaju bi bio renome,kredit sto sam njihov djak.U slucaju psihologa je to mozda neko unutrasnje osecanje, a ne samo kreditno razmisljanje...
Da je zubar , prekontrolisao bi ovu izjavu....
 
Reci cu ti iz zivota, jer sam prosao slicno....
Kad ti neko kaze dodji i kad ne treba ili ne mozes da platis, idi....
Ja sam mogao da dobijem najbolje vaninstitucionalno skolovanje u Evropi, ali nisam imao da platim , a nisu mi ni trazili....
Ne postajes duznik ako na to ne pristajes na pocetku i to jasno kazes drugoj strani...
Jer druga strana ima neku svoju korist ili moranje...
U mom slucaju bi bio renome,kredit sto sam njihov djak.U slucaju psihologa je to mozda neko unutrasnje osecanje, a ne samo kreditno razmisljanje...
Da je zubar , prekontrolisao bi ovu izjavu....

Ma žena hoće da joj pomogne. Nekada ljudi učine human gest i bez naknade, posebno kada je u pitanju psihoterapija.

PS: Kao što kažeš, da je u pitanju zubar, to bi već doveo u pitanje. :)
 
Moze li onako kako ste navikli , dakle osnovno o ERISKONOVIH OSAM RAZVOJNIH STUPNJEVA IDENTITETA

Evo konkretno:

Prikaz Eriksonovih razvojnih stupnjeva
u formiranju identiteta pojedinca:


POZITIVAN

1. Bazično poverenje: uzajamni sklad, upravljanje i zadovoljstvo osobom koja se stara.
2. Autonomnost: poverenje u sopstveno pravo da se donose odluke.
3. Inicijativnost: poverenje u sopstvene konkretne planove i postupke.
4. Prilježnost: motivisanost da se usavrše određene veštine i poverenje u sopstvene sposobnosti da se to i učini.
5. Identitet: uverenje u sopstveni kontinuitet kao ličnosti.
6. Bliskost: motivisanost i samopouzdanje da se postane blizak sa drugima.
7. Generativnost: motivisanost i samopouzdanje da se značajno doprinese društvu.
8. Integrisanost: verovanje u suštinsku ispravnost rada i odnosa uspostavljenih u životu.

NEGATIVAN

1. Nepoverenje: nedostatak uzajamnog sklada, upravljanja i zadovoljstva osobom koja se stara.
2. Stid: strah i odbojnost prema sopstvenoj voljnosti.
3. Krivica: prebacivanje sebi zbog konkretnih planova i postupaka.
4. Inferiornost: nesamopouzdanje i ravnodušnost prema postizanju određenih veština.
5. Pometnja oko uloge: nesigurnost u pogledu sopstvenog kontinuiteta kao ličnosti.
6. Izolovanost: nedostatak samopouzdanja i ravnodušnost prema postizanju bliskosti sa drugima.
7. Stagnacija: nedostatak samopouzdanja i ravnodušnost prema doprinosu društvu.
8. Očajanje: neizvesnost i strah u pogledu ispravnosti životnih odnosa i rada.
 
To sto si napisala..nije smesno....a tebi je bolje da smejes svojim osecanjima nego d aih resavas? Ako si sanjala lucifera ne vidim nista cudnije nego da sanjas bred pita...Snovi i jesu cudni...

Vidim da su svi ovde poceli da pametuju na temu psihoterapije, mada svi preoporucuju da odes kod psihijatra...

Ja i vecina ljudi iz mog okruzenja smo isili kod psihijtra...uglavnom na razgovore..znaci niko nema f dijagnozu, niko nije pio lekove...nego radi razresavanja nekih unutrasnjih sukoba koji te razdiru, neki ljudi su podlozni stresovima i negativnim uticajima..neki su preosteljivi, pa ima nas raznih ..prosto dogodi se coveku u zivotu nesto sto ne moze da prebrodi na pravi nacin i to ostavlja posledice, u tvom slucaju vidim sarkazam i podsmeh kao beg od problema...

Smatram da treba da posetis nekog, jer ako vec pitas na tu temu, jasno je da mislis da ti je potreban pomoc...

E da, ja se mnogo bolje osecam sada, a i komunikacija sa ljudima mi je kvalitetnija...

A kakve to veze sad ima?

Uostalom psihijatar da bi pomogao mora da dijagnostifikukuje problem, najcesce u vidu dijagnoze
mada naravno nije obavezno. Neki ljudi jednostavno razgovaraju sa psihijatrom o svom problemu,
mada mislim da vecina uvek prilepi neku F dijagnozu i prepise lekove.
 
A kakve to veze sad ima?

Uostalom psihijatar da bi pomogao mora da dijagnostifikukuje problem, najcesce u vidu dijagnoze
mada naravno nije obavezno. Neki ljudi jednostavno razgovaraju sa psihijatrom o svom problemu,
mada mislim da vecina uvek prilepi neku F dijagnozu i prepise lekove.

Kako mislis kakve veze ima?

Svi ljudi koji znaju da imaju problem, a ne mogu da ga rese..odu i popricaju o svom poroblemu s anekim ko je edukovan da im pomogne u resavanju tog problema....Ne vidim sta je nejasno....:dontunderstand:
 
Ma nije vazna dijagnoza. Vazno je da covek potrazi savet, pomoc, razgovor ukoliko mu je to potrebno. Ne treba podleci predrasudama i stereotipima. Na zapadu je gotovo "moda" da covek ima svog licnog psihoterapeuta, dok je kod nas to jos uvek tabu tema (nazalost).
 
Ja mislim da posle ovakvih desetak/petnest proteklih godina, svi mi imamo neku dijagnozu....
Iskreno mi nije jasno kako se niko ne pozabavi tim pitanjima, kako to da nisu formirani (zvanicni,strucni) timovi psihologa&sociologa koji ce se baviti psihickim stanjem pojedinaca, mogucm poremecajima, i poremecajima koji su nastali u drustvenoj situacji kakva je ova?

Ili se poremecaji i zastoji u normalnom funkcionisanju javljaju inace, i u idealnim drustvenim okolnostima?
Ili idealne drustvene okolnosti ne postoje/tesko ih je definisati..?:D

(zna li se koji je u stvari procenat ljudi koji razvojne faze licnosti predju bez zastoja i potrebe za nekim vidom pomoci od strane strucnog lica?
da li je pretenciozno reci da nijedan covek nije proziveo ceo svoj zivot a da u nekom trenutku nije imao potrebu (bilo da je ostvario ili ne) za resavanjem svojih problema kod psihologa?
kako to da toliki procenat ljudi, eto na zapadu, nije u stanju da prevazidje neke zivotne situacije , i neke faze u razvoju licnosti, bez pomoci strucnog lica?)
 
Ma nije vazna dijagnoza. Vazno je da covek potrazi savet, pomoc, razgovor ukoliko mu je to potrebno. Ne treba podleci predrasudama i stereotipima. Na zapadu je gotovo "moda" da covek ima svog licnog psihoterapeuta, dok je kod nas to jos uvek tabu tema (nazalost).

Pa ja to i pircam, zato mislim da ne treba naglasavati imas li je ili ne
(mada po pravili psihijatri vecini daju dijagnozu :lol:)
 
Ja mislim da posle ovakvih desetak/petnest proteklih godina, svi mi imamo neku dijagnozu....
Iskreno mi nije jasno kako se niko ne pozabavi tim pitanjima, kako to da nisu formirani (zvanicni,strucni) timovi psihologa&sociologa koji ce se baviti psihickim stanjem pojedinaca, mogucm poremecajima, i poremecajima koji su nastali u drustvenoj situacji kakva je ova?

Ili se poremecaji i zastoji u normalnom funkcionisanju javljaju inace, i u idealnim drustvenim okolnostima?
Ili idealne drustvene okolnosti ne postoje/tesko ih je definisati..?:D

(zna li se koji je u stvari procenat ljudi koji razvojne faze licnosti predju bez zastoja i potrebe za nekim vidom pomoci od strane strucnog lica?
da li je pretenciozno reci da nijedan covek nije proziveo ceo svoj zivot a da u nekom trenutku nije imao potrebu (bilo da je ostvario ili ne) za resavanjem svojih problema kod psihologa?
kako to da toliki procenat ljudi, eto na zapadu, nije u stanju da prevazidje neke zivotne situacije , i neke faze u razvoju licnosti, bez pomoci strucnog lica?)

Znaš kako, najteži "slučajevi" nisu ni svesni da im treba pomoć.

Inače, činjenica da smo kao društvo u proteklih 20 godina zaista proživeli ekstremne situacije. Definitivno je nemoguće da se sve to nije odrazilo kako na psihičko zdravlje pojedinaca (bensedin je i dalje najprodavaniji lek tvrde farmaceuti), tako i na društvo u celini. I onda se čudimo kada imamo toliku količinu nasilja na stadionima, ulicama u školama, kada na tzv. "Farmi" vidimo ono što vidimo. Činjenica je da je došlo do katastrofalnog pada društvenih i moralnih vrednosti i da sva događanja koja su nas zadesila u proteklih 20 godina moraju da se odraze i na psihičko zdravlje ljudi.

Znaš ono: "Ko do sad nije poludeo, taj stvarno nije normalan". :)

Inače i u uređenim društvima, gde su uslovi života mnogo normalniji i standard mnogo viši ima psihičkih poremećaja. Ali u našoj situaciji..... Mislim da je broj tih poremećaja mnogo, mnogo veći.
 

Back
Top