PSIHIJATRIJA: psihoterapija, panika, fobije, depresije, psihološke igre, itd.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bila ja na rekreaciji, malo se salila, oni me tamo svi nagrdishe, sho sam neozbiljna. Pitali za omiljenu rekreaciju ja rekla
a022.gif

i tako josh poneshto, zamoljena sam da ne smaram. Eto koliko je zdravo vezbati...
 
WithdrawnWater:
Prvo, sta podrazumevas pod 'fizicka aktivnost' a posebno pod strucno vodjena fizicka aktivnost. Ni prisustvo ni odsustvo iste ne utice na mentalno zdravlje - ako mislis u smislu mentalnih poremecaja: dakle neces dobiti mentalni poremecaj zato sto se ne bavis fizickom aktivnoscu, niti ce bavljenje istom spreciti ili izleciti mentalni poremecaj. Ako se ti bolje osecas kad si fizicki aktivna - budi fizicki aktivna, to je sve sto mogu da ti kazem. Ima ljudi koji ne voile da budu fizicki aktivni i mentalno su sasvim zdravi, a ima i manijaka koji vezbaju pasionirano satima i danima i strastveno vode racuna o zdravoj ishrani a zapravo to je plod njihovog mentalnog poremecaja (opsesivnog ili drugog).
Sto se tice prirode, sta da ti kazem: preseli se na selo!

Prvo da kazem da je kongnitivno-bihevioralna terapija (dalje cu pisati KBT da se ne mucim da kucam) koju si pomenula fenomenalna stvar. Ja sam dosta stvari u zivotu naucio zahvaljujuci njoj. I u neku ruku promenio sebe. Kamo srece da sam otiso sa 20 godina kod psihijatra ali nema veze.

Sto se fizicke aktivnosti tice, sve zavisi, da li ima dejstva ili nema dejstva na psihu. Ja sam recimo pre neko sto sam otisao na KBT bio strahovito nervozan, moge stvari su mi dizale nervozu u zivotu, recimo roditelji koji nisu mogli da se odvikunu od visenja nad mojom glavom, cak ni sada sa moje 24 godine. I ako su im svi psiholozi i psihijatri rekli da to ne vodi nicemu. Deca svih njihovih prijatelja kojoj roditelji ne vise nad glavom , ne spijuniraju, prisluskuju su daleko uspesnija od mene, ali to njima i dalje nista ne pokazuje.

U glavnom pre nego sto me psihijatar bacio na tabletice za smiranje , fizicka aktovnost mi je mnogo pomagala, a pomaze mi i dan danas. Jedan sat trcanja na traci u teretani, izduvam se i izbacim svu negativnu energiju koju sam skupljao. Svaki put kad bi preskovio trening osecao sam nezadovoljstvo, depresiju, jeziv osecaj, a posle svakog treninga je sledilo zadovoljstvo i ispunjenost, i naravno izbacivanje negativne energije.
 
Dakle, pokusacu da ponovim jos jednom (ne znam kako da budem jasnija, cinilo mi se da jesam) pa cu citirati:

"...ako mislis u smislu mentalnih poremecaja: dakle neces dobiti mentalni poremecaj zato sto se ne bavis fizickom aktivnoscu, niti ce bavljenje istom spreciti ili izleciti mentalni poremecaj".

Zna se po defniciji ICD X klasifikacije bolesti sta spada u mentalne poremecaje."Jako sam nervozan" ne znaci dobiti mentalni poremecaj, a 'izbacio sam svu negativnu energiju' ne znaci izleciti mentalni poremecaj. U skladu sa pitanjem koje je originalno postavljeno - da li fizicka aktivnost utice na stvaranje ili izlecenje mentalnog poremecaja - odgovor je (jos jednom) ne.
 
Cetiri meseca nije predugacakrok i Flunirin je u redu prekinuti odjednom posle tako kratkog davanja,pogotovu sto se radi o kapsulama. Naravno, ja licno obicno skinem pacijente postepeno bez obzira o kolkoj duzini lecenja se radi: svaki drugi dan po jednu kapsulu 5 dana pa prekid. Ali Flunirin je tesko dozirati zbog toga sto je u kapsulama. Nema razloga za brigom. Jedino me iznenadjuje da je panicni poremecaj lecen SAMO 4 meseca.....Obicno lecenje panicnog poremecaja i fobija ne traje ispod 6 meseci nekad i do godinu dana jer se tako izbegava ili smanjuje mogucnost ponovnog javljanja bolesti.....No......
 
a kakve ti to zadatke zadaje psihijatar kompleksu

relaksacioni trening?

risar 1mg (ujutro)
i eftil 2x1/4 pilule

el to ok i da li cu biti zavisna od necega i da li ce mi se mozak sprziti

haha ko da pitam astrologa

u stvari sad ozbiljno...pricam s drugom koji zna ljude koji se lece psihijatrisjki i kaze da ih zna bar 10 i da se NIJEDAN jos nije skinuo s lekova!

mene toplasi...da li se zapravo postaje dozivotni ovisnik??? (naravno niko ti nece reci da je to tako)

bolje prirodno lud nego lud a navucen...

a je l smem da prekinem sad ako sam uzela ovo jutarnje ***** mada kao ne bih jos kao imam poverenja...eto
 
WithdrawnWater:
Spock: Promeni psihijatra.

Aco: da, moze da ima negativne efekte, i stvarno nemoj da mi pises gluposti tima 'na Rivotrilu sam da smirim zivce!" - Pa ti bi trebalo da budes neki medicinar covece,a ponasas se kao medicinski diletant! I sam bi trebalo da znas da se Rivotril ne uzima tek tako, pa na sve to stimulansi raznih vrsta, pa na to Tirozin i dr.aminokiseline - sta radis od svog tela i mozga, covece! Zaista, muka me uhvati i da te slusam, ponasas se ko nezrelo deriste. I drugi zavrsavaju teske faku;ltete i to uspesno i to bez koriscenja svih zivih stimulansa i deprtesora 'da smire zivce'! Ajde molim te!

Kompleksi: probaj sa psihoterapijoim, tacnije sa psihoanalizom. Ne verujem da hipnoza moze da ti pomogne - ti trazis laksi i kraci put ali u stvarima dushe takav put najcesce ne p[ostoji,sorry! Mora da se radi, luche! :) Ne daj se!

Rivitril uzimam po prepisu psihijatra. Zbog nervoze. A na njega uzimam pred ispit jos i propanolol takodje po prepisu psijijatra. Zato sto imam jake napade panike, kao posledicu straha od autoriteta (profesora). Ti napadi su toliko jaki da moze da ih vidi cela sala u kojoj polazem. Znaci nije nesto malo, trema ili nesto slicno. Lupanje srca, drhtanje, preznojvanje. Rivotril kuci uzimam zbog nervore zbog koje ne mogu da se koncentrisem, e sada zasto sam nervozan razloga je mnogo. U glavnom su to kucne i porodicne stvari.
 
Molim Vas, da neko strucan da odgovor na moje juce postavljeno pitanje. dali ovo neko cita?
Jos nesto da dodam, od pre dve nedelje, kada sam imala onaj veliki bol u ledjima i ruci i isla kod kardiologa, osecam svaki dan pulsiranje , odnosno lupanje srca. Skoci mi pritisak, pa padne ubrza puls, pa se smiri i sve tako. Nejvise me izludjuje taj permanentni osecaj pulsiranja na levoj strani. Kardiolog mi dao da pijem 1/4 tablete Persolol od 100mg svaki dan ujutro. I rekao mi da nakon mesec dana dodjem na kontrolu. Sta ce biti posle tih mesec dana, ne znam. Dali se taj lek pije stalno i dali se postaje ovisan?

Molim da mi neko odgovori na moja pitanja.

Hvala unapred!
 
Shadow: ko sto rekoh z teorisanje o vrstama terapije pogledaj knjige, stvarnop nemam vremena za to.

Aco: pa sigurno ti taj psihijatar nije reko da uzimas kontinuirano Rivotril za napade panike na ispitu?! Koliko dugo, moilim te? Budalastina! Pa zna se kako se lece fobije i panicni poremecaji - sigurno ne Rivotrilom u kontinuitetu (i dokle tako?). A ako je vec i tako- sigurno ti nije rekla da na taj rivotril (depresor) tresnes stimulanse?!?! Ili ti je i to psihic prepisao? Svasta svasta.

Granit: da, moguce je da se radi o anksioznosti ali ce pre biti ono sto su ti fizijatri rekli - da je pomereni kicmeni stub odnosno kriva kicma uzrok tvojih tegoba (podrazaja vegetativnog sistema i trnjenja u ruci). Sacekaj da se regulise to sa kicmom i da se iskljuci organicitet - Bromazepam se ne daje da se pije 'popotrebi' i dokle tako, po potyrebi sta to znaci?! Tableta, dve, pet - 15 po potrebi?! Svakakvih se ja gluposti naslusam, sto od neozbiljnih doktora sto od neozbiljnih pacijenata.....

Livija: da, propranolol jeste jedan od lekova koji se koriste za smanjenje frekvence kod izrazito panicnih pacijenata, naravno nikako se ne slazem da se pije tako na dan dva i u nedefinisanoj kolicini. No i to je stvar ozbiljnosti ili neozbiljnosti lekara koji ga prepisuju. Ako Aca i mora da uzmem Rivotril za vreme ispita (sto opravdavam) nikako ne znaci da treba da uzima Rivotril dok u miru bozjem kod kuce srema ispit (posebno sto on ne sprema ispite po 5 dana vec po 2-3 ili vise meseci). Naravnbo da kada se stvori navika i tolerancija na Rivotril nakon nekriticnog i besmislenog uzimanja mora da se dodaje ili veca doza (koju ne moze da uzme jer ce ga uspavati i oboriti mu paznju) ili neki doidatni lek kao sto je Propranolol - sve u svemu katastrofalno resenje.

Pozdrav svima
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top