Протест због акушерског насиља у суботу у Врању

Molim za više info. jel u pitanju pogrešno urađen porođaj? ili ubistvo bebe? u kom smislu klanica?

Mene su recimo bili stavili na indukciju da ubrzaju porođaj i da nije bilo ginekologa kojem sam imala br mobilnog pa je doveo načelnicu, koja je pregledavši me rekla im K
ako ste stavili na indukciju kad glava ne može da prođe zbog uzanih kostiju?! odmah na carski. Ko zna šta bi bilo.

Ali zanima me konkretan slučaj. nesavesno lekari? ili nemaju pojima?
Kad si sićušna i patuljasta

Pa takve i kosti
 
O akušerskom osoblju sam samo slušala-nisam bila (još uvek). To pežorativno obraćanje porodiljama je sasvim dovoljno za nezadovoljstvo i uveređenost novopečenih majki, ali ovo sad poprima znatno ozbiljnije oblike-dakle, stigli smo do toga da u porodilištima neki ljudi svesno ubijaju novorođenčad i dovode žene u smrtnu opasnost. To je za širom otvorene oči i svu medijsku pažnju-Šta se tamo zapravo dešava???
Ne treba čitav medicinski kadar da trpi prezrenje i nepoverenje i da postane objekat izrugivanja. Ono što sam posetila, i u svom gradu, i van-više zarad drugih, a manje zbog sebe, mi je bilo potpuno u redu. Naišla sam na ljude koji rade svoj posao savesno, komuniciraju na dostojanstven način sa pacijentima i staraocima. Nijedan lekar mi nije tražio dodatnu novčanu naknadu za svoj rad, a to što mi kultura nalaže da im ponesem neko voće, kafu, sok, lepo piće, šta se zadesi, to je moja stvar. Niko mi to nije tražio, to je prosto do mene. Studirali su duže nego ja, bave se rešavanjem ozbiljnijih problema nego ja, gledaju svakodnevno svašta-za nas obične ljude-izuzetno traumatično.
Medicinskom kadru sam pre svega zahvalna i izuzetno ih poštujem.
Ovo čime se bavi tema, nije medicinski kadar. To je škart medicinskog kadra-i ultimativno to treba javno selektovati i izbaciti iz sistema za sva vremena!
 
Nisu svi doktori takvi, mi smo narod sklon generalizaciji čim se desi ovako nešto. Problem je što nismo vaspitani da preuzmemo krivicu, lično a ne da se odmah svima nalepe etikete nesavesnih doktora. Kada naučimo da je krivična odgovornost pojednica nešto šta treba zakon da sankcioniše a ne ulica, kada prvi ministar bude dao ostavku jer je nesavesno obavljao svoj posao, tek onda možemo pričati i o ostalima...od vrha ne daju primer kako se odgovara za nesavesnost.
ne vredi to govoriti nasim ljudima :kafa:

ja samo vidim ovu fejsbuk satanizaciju obrazovnog sistema. svaka susa ima pameti na pretek i sve znaju
 
Те сељачине што носе паре докторима, они су најкривљи за ово стање.

Pa kako?

Najkrivlji je sistem primanja preko veze. To prvo. Ne odlučuje struka, već da li imaš partijsku knjižicu. To je javna stvar. Negativna selekcija.

Zatim, male plate lekarima. U Sloveniji sad masovno zapošljavaju naše lekare. Skoro sam ležala u Zemunskoj bolnici celo hirurško odeljenje osim načelnika čine hirurzi sa svojih recimo 35 god života, a ima i mlađih. Čim nauče ponešto odoše.

A i ja sam par puta dala novac posle, jer mi žao da neko ko održava u životu desetine ljudi mesečno prima nepunih 1000 eura mesečno. To je sramota države a i društva. Majstori zarađuju dva, tri puta više. Ne ide.
 
Pa kako?

Najkrivlji je sistem primanja preko veze. To prvo. Ne odlučuje struka, već da li imaš partijsku knjižicu. To je javna stvar. Negativna selekcija.

Zatim, male plate lekarima. U Sloveniji sad masovno zapošljavaju naše lekare. Skoro sam ležala u Zemunskoj bolnici celo hirurško odeljenje osim načelnika čine hirurzi sa svojih recimo 35 god života, a ima i mlađih. Čim nauče ponešto odoše.

A i ja sam par puta dala novac posle, jer mi žao da neko ko održava u životu desetine ljudi mesečno prima nepunih 1000 eura mesečno. To je sramota države a i društva. Majstori zarađuju dva, tri puta više. Ne ide.
Ето тако. Навикну се да примају и онда лоше третирају оне који нису дали.
Значи никад нисам дала новац лекарима, ни пре ни после.
 
Ето тако. Навикну се да примају и онда лоше третирају оне који нису дали.
Значи никад нисам дала новац лекарима, ни пре ни после.
Ne znam ko daje pre. Možda.

Ali, ako je i tako to je regulisano našim Zakonom. Dakle, prema Zakonu legalno je dati lekaru ili bilo kom službeniku do visine prosečne mesečne plate, ali poklon koji nije keš. Dakle, doneti do nekih oko 40 hiljadarki, pa sve da kupiš vaučer u tržnom centru, je sasvim legalno.
 
Ne znam ko daje pre. Možda.

Ali, ako je i tako to je regulisano našim Zakonom. Dakle, prema Zakonu legalno je dati lekaru ili bilo kom službeniku do visine prosečne mesečne plate, ali poklon koji nije keš. Dakle, doneti do nekih oko 40 hiljadarki, pa sve da kupiš vaučer u tržnom centru, je sasvim legalno.
Због таквих који размишљају као ти, ми и имамо лекаре који уместо савести имају касу.
 
Vazno da nikada sistem i drzava nisu krivi. Vazno da nikada neko sa vrha ne da ostavku. Kada je neki ministar zdravlja dao ostavku? A bilo je skandala, i bice.

Pa, pre svega, građani su sami "krivi" kada glasaju.. jer i ne znaju izgleda za bolje. Njima ne smeta kada se političari leče privatno niti u inostranstvu. Kada je bivši premijer Džonson iako bogat čovek imao koronu lečio se u državnoj bolnici u Londonu. Jer je sramota drugačije. to mi zapalo za oko. Ne, ovde je 2012 dobio na izborima neko ko je ležao u privatnoj bolnici dok je štrajkovao glađu. Ko se bavi javnim poslom treba i da se leči u javnim ustanovama. Za početak. Tada bi mnogo više novca išlo ka bolnicama. Sad su one prepuštene samo sirotinji. Ali mislim da je već kasno...
 
Због таквих који размишљају као ти, ми и имамо лекаре који уместо савести имају касу.
niko od mlađih ljudi neće da radi po ceo dan i operiše za 1000 eura zbog savesti. To vreme da neko radi nesebično ne misleći na sebe je davno prošlo.
 
Видиш, заболе ме за које паре раде јер остатак дрпају по приватним клиникама.
Pa neće te boleti ako zaglaviš u bolnici ko što sam ja. Biće svakome jako bitno. Da li ih operiše neko ko je zadovoljan svojim poslom ili neko ko jurca da ode u privatnu kliniku (a i nemaju svi tu čast). A zašto je to tako? Zašto nisu zadovoljni? To je veći problem nego da su oni nešto krivi. Operacija koju su meni uradili košta privatno 2500 eur. Koliko on dobije od toga? Neka bude i 20%. A u državnoj uradi neka bude i samo 10 operacija nedeljno, a bude i više. I plus pregledi, dežurstva, po operaciji dobije da samo to radi oko 25 eura. Pa da li je to normalno?
 
Pa neće te boleti ako zaglaviš u bolnici ko što sam ja. Biće svakome jako bitno. Da li ih operiše neko ko je zadovoljan svojim poslom ili neko ko jurca da ode u privatnu kliniku (a i nemaju svi tu čast). A zašto je to tako? Zašto nisu zadovoljni? To je veći problem nego da su oni nešto krivi. Operacija koju su meni uradili košta privatno 2500 eur. Koliko on dobije od toga? Neka bude i 20%. A u državnoj uradi neka bude i samo 10 operacija nedeljno, a bude i više. I plus pregledi, dežurstva, po operaciji dobije da samo to radi oko 25 eura. Pa da li je to normalno?

Теби је нормално да частиш лекаре, мени није.
Моји су били здравствени радници и никад нису хтели да приме новац. Тако су и мене васпитали
Коме је мало нека оде у керамичаре, они су пуни као брод.
 
Теби је нормално да частиш лекаре, мени није.
Моји су били здравствени радници и никад нису хтели да приме новац. Тако су и мене васпитали
Коме је мало нека оде у керамичаре, они су пуни као брод.
Odlično. Samo sačekaj i neće imati ko da nas operiše.
Nije to čast, već sufinansiranje. Tako to gledam. Ako to ne radimo ostaće samo najlošiji studenti i najnesposobniji da nas i operišu i leče.
Dok se ne promeni ovo čudo od lošeg sistema.
 
Odlično. Samo sačekaj i neće imati ko da nas operiše.
Nije to čast, već sufinansiranje. Tako to gledam. Ako svi to ne radimo ostaće samo najlošiji studenti i najnesposobniji da nas i operišu i leče.
Види, пре бих частила касирку у Максију.
Лекари уопште не зарађују лоше, шта ти је.
 
Mislim da ljudi nisu svesni realnosti.

Dakle, studiraš 6 godina, ideš na specijalizaciju par godina, baviš se životom ljudi, uvek neko može da umre zbog tebe. I dobiješ posle platu... manju nego eto keramičar.

Ta plata može da usreći samo nekog ko je imao sve šestice, provukao se preko veze i zaposlio preko veze, i sad je zadovoljan što ne sedi kod kuće i nešto radi. Pritom ponekad kako piše u temi, neka beba i umre jer je nesposoban, pogreši da li žena treba na prirodan ili carski, e takvom lekaru to moooožda može biti dobra plata. Svakom mladom i perspektivnom čoveku koji je učio pošteno 10 godina, to može biti samo mesto da par godina nešto nauči i zapali negde gde će mu primanja biti 3 puta veća.
 
Mislim da ljudi nisu svesni realnosti.

Dakle, studiraš 6 godina, ideš na specijalizaciju par godina, baviš se životom ljudi, uvek neko može da umre zbog tebe. I dobiješ posle platu... manju nego eto keramičar.
Ako uopste i dobiju posao. Moja supruga je diplomirala u Beogradu sa prosekom preko 9.5, sve u roku, i trazili joj iz SNS-a da se uclani i donira stranci 10K evra da bi se zaposlila :D
Naravno, za te pare je finansirala sebi kurs nemackog, i sve sto je trebalo za start ovamo :D


A to niko u Srbiji ne vidi kao problem, to je sasvim okej ljudima i podrazumevano je. Vecina lekara koje znam da su otisli (a znam ih dosta), odlazi zbog takvih ponizenja, a ne zbog para.
 
A to niko u Srbiji ne vidi kao problem, to je sasvim okej ljudima i podrazumevano je. Vecina lekara koje znam da su otisli (a znam ih dosta), odlazi zbog takvih ponizenja, a ne zbog para.
Pa zašto ne bi otišli i zbog para? Bilo u inostranstvo ili privatnu kliniku?

Ne razumem zašto bi neko radio isti posao samo sa par puta manjim primanjima ? Posle nekog vremena se zapitaš šta ja ovo radim? svako gleda da bolje prođe u životu. Mislim, nije zdravo biti mazohista i ako možeš bolje ti radiš ono lošije za sebe.
 
Pa zašto ne bi otišli i zbog para? Bilo u inostranstvo ili privatnu kliniku?

Ne razumem zašto bi neko radio isti posao samo sa par puta manjim primanjima ? Posle nekog vremena se zapitaš šta ja ovo radim? svako gleda da bolje prođe u životu. Mislim, nije zdravo biti mazohista i ako možeš bolje ti radiš ono lošije za sebe.

Ima idealista. Ona je provela 2 godine volontirajuci bez jednog centa po vukoiebinama sa UNHCR-om, voli svoj poziv i ne radi ga zbog para.

Doduse, sad ga radi zbog para - kad dobijes dete, promene se neke stvari 😁
 
Ako uopste i dobiju posao. Moja supruga je diplomirala u Beogradu sa prosekom preko 9.5, sve u roku, i trazili joj iz SNS-a da se uclani i donira stranci 10K evra da bi se zaposlila :D
Naravno, za te pare je finansirala sebi kurs nemackog, i sve sto je trebalo za start ovamo :D


A to niko u Srbiji ne vidi kao problem, to je sasvim okej ljudima i podrazumevano je. Vecina lekara koje znam da su otisli (a znam ih dosta), odlazi zbog takvih ponizenja, a ne zbog para.
познато је да је код нас од памтивјека проблем са медицинарима.

тј њиховом шапом од давнина положеном над медицинским факултетом а поготово над радни местима у државној служби, тј болницама здравственим установама....


предност се даје лекарској дјеци....
они рпеднсот у свему имају.

па ниеј им то дедовина....

тако да то са медицином и није само док је снс....
 
Nisu svi doktori takvi, mi smo narod sklon generalizaciji čim se desi ovako nešto. Problem je što nismo vaspitani da preuzmemo krivicu, lično a ne da se odmah svima nalepe etikete nesavesnih doktora. Kada naučimo da je krivična odgovornost pojednica nešto šta treba zakon da sankcioniše a ne ulica, kada prvi ministar bude dao ostavku jer je nesavesno obavljao svoj posao, tek onda možemo pričati i o ostalima...od vrha ne daju primer kako se odgovara za nesavesnost.
lekarska komora se samo oglasava zbog ovih stvari
1. nezadovoljni platama
2. traze status sluzbenih lica, kada ih biju nezadovoljni pacijenti
 
познато је да је код нас од памтивјека проблем са медицинарима.

тј њиховом шапом од давнина положеном над медицинским факултетом а поготово над радни местима у државној служби, тј болницама здравственим установама....


предност се даје лекарској дјеци....
они рпеднсот у свему имају.

па ниеј им то дедовина....

тако да то са медицином и није само док је снс....

Факултет за мајку и дете. Сва професорска деца су ту и увек имају просек 10,0. Занимљиво.
 

Back
Top