Pravoslavlje i mladi

Ne idem na operu. Kad ne razumem reci ne prihvatam unapred da je to u redu. Postoje razne pesme svasta se moze staviti kao reci, mozda ti mozes da sa uzivanjem slusas melodiju bez obzira sto ne razumes tekst, melodija divna a tekst ko na farmi.

Naravno u crkvi ne ocekujes da ce biti neprimerenog govora, reci. Ali ponekad se provuce interesantno na tecnom srpskom i neka politicka poruka. U redu nije da smatram da bi se to moralo u potpunosti izuzeti, crkva kao takva jeste deo drustva ali i treba da ima odredjenu meru, i da do kraja budem jasan to sto sam slusao imalo je meru.

Stojati i slusati a ne razumeti vise od 70% zato sto je deo na tom jeziku koji nikad nije koriscen u narodu, delom sto nije dovoljno glasno, manjim delom, mislim da ne oplemenjuje. Da nije bilo potrebe da se govori na jeziku koji je razumljiv i danas bi sve bilo na jeziku kojim je govorio Isus Hrist.

Kome je poruka upucena on treba da je i razume.

haj da pitam opet--odakle ti to da je bogosluzenje na crkvenoslovenskom????
upotreba crkvenoslovenskog svedena je na minimum bash zato da bi narod koji ne zna crkvenoslovenski mogao da razume....

 
otac Gavrilo je star a koristi internet...poznajem mlade ljude koji ne vole kompjutere....
pravoslavlje ne deli ljude na mlade i stare....
ili sto bi rekao psalmopojac
"Мудрији сам од стараца; јер заповијести Твоје чувам."
 
sta ima crkva da se bori i da vrbuje mlade--to je ono sto sekte rade.
...
zasto bi se crkva mesala u nase socijalne odnose .
Ti baš ne znaš šta sve SPC radi ili se praviš neobaveštena? :dontunderstand:


Pavle je rekao za ribara sam bio ribar, za trgovca trgovac samo da bih mogao da im prenesem poruku o spasenju, Pavle govori o potrebi da se bude prilagodljiv u sirenju jevandjelja, a ne o krutom ponavljanju.
Zaista iskreno molim pravoslavce i ostale hrišćane da se ne nađu uvređenima, ali ovo je jedna od osnovnih tehnika prodaje, a veoma je popularna kod trgovačkih putnika, prodavaca polovnih automobila, pordavaca osiguranja, prodavaca raznih usluga, itd.
Samo ukazujem na činjenicu.



dok nisam znala sta je liturgija i meni je delovalo kao da traje predugo--sad mi se cini da je prekratka:)
u liturgiji treba svesno ucestvovati.
Upravo tako! :klap:
 
Religija i mladi... pravoslavlje i mladi...sekte i mladi...:roll:
Šta je sekta? - određen broj ljudi okupljen oko neke ideje, ideologije ili vođe.
Ko daje za pravo hrišćanskoj sekti da sebe proglasi zvaničnom religijom, a da sve ostale manje označava kao ''verske sekte''? Da li neko zna kako je uvođeno hrišćanstvo u um čovečanstva? Jel to bilo uvlačenje naroda u veru lepim i pitkim rečima, ili je to bilo uvođenje religije mačem i ognjem u krvi do kolena sa parolom - ako nisi sa nama onda si protiv nas?
Hrišćanstvo je na svom početku zaživelo među ljudima kroz strah, patnju, jad, čemer i hektolitre prolivene krvi, i vremenom je obična sekta postala zvanična religija polovine planete, pa je potpuno jasno zašto danas ljudi, koji ne poznaju istoriju dovoljno, prave podelu na religiju i sekte. Pritome, nikako se ne sme zaboraviti da su sve poznate i manje poznate religije izašle iz iste kuhinje, i služile su odavnina, a očigledno je da služe i danas, mentalnom porobljavanju pripadajućeg im stada.
Sve smisleno što crkva nudi stadu, mladi mogu pronaći unutar sebe, bez da ih neko vodi, ili im govori u šta i kako da veruju. Mladima nije potrebno da slušaju i veruju u tuđe interpretacije bukvalnog shvatanja jedne knjige koju je napisala nekolicina ljudi (šifrovano i kodirano), uopšte im u životu nije potrebno da se zamajavaju kojekakvim svecima, anđelima, pokajanjima, molitvama, entitetima koji odozgo sude i kažnjavaju...sav taj ekstrem odbojno deluje na omladinu i onda se oni, ukoliko nisu odgajani u strogom hrišćanskom okruženju, po inerciji odaju onom drugom, ''ateističkom'', ekstremu, koji suštinski isto zaglupljuje i zatupljuje omladinu, nudeći im ništa manje besmislene sadržaje od onih crkvenih.
Istini za volju, postoje popovi koji umeju da daju mudar životni savet, i to bez uplitanja klasične hrišćansko-biblijske scenografije u svoju priču, ali su takvi popovi retki....
 
Zaista iskreno molim pravoslavce i ostale hrišćane da se ne nađu uvređenima, ali ovo je jedna od osnovnih tehnika prodaje, a veoma je popularna kod trgovačkih putnika, prodavaca polovnih automobila, pordavaca osiguranja, prodavaca raznih usluga, itd.
Samo ukazujem na činjenicu.

Mene ne vredjas, negde usput sam shvatio, da nije bitno da li imas dobru ideju ili ne, vec koliko dobro umes da prodas. ;)
Nemojte sad po meni drvlje i kamenje. :mrgreen:
 
'aj ne lupetaj... da je to stvarno tako liturgije kod pentakostalaca bi bile popularnije od Guče i EXIT-a zajedno. :roll:

Ja tebi nikada nisam rekao da lupetas, na protiv, citam te uvek sa paznjom jer te smatram za ozbiljnijeg forumasa.

I ja ne lazem, nemam zasto.

Nepokolebljivi sam ateista, dovoljno mentalno jak da me ni jedna religija ne moze MANIPULISATI.

To sto sam rekao o orgijama u pentakosnoj crkvi je - ISTINA. Mozda je rec "orgija" malo pregruba, ali sustina je ta da su nakom molitve u crkvi (u Novom Sadu) odrzavali igranku uz elektronsku muziku u zivo. Bilo je i lajt efekata i stisakavca...I devojku sam tamo zapatio ( a samo sam bio jednom, od cuda da vidim) koja je bila vrlo religiozno fanaticna i kada je videla da me ne moze preobratiti u vernika - ostavila me je....

Gomila mladih se tamo okupljala...

Istina, bilo je to pre mnogo godina, sada ne znam kako je...
 
'aj ne lupetaj... da je to stvarno tako liturgije kod pentakostalaca bi bile popularnije od Guče i EXIT-a zajedno. :roll:

Nemaju oni liturgiju nego sluzbu koja se sastoji iz propovednog i molitvenog dela , a cetvrtkom im je omladinski sastanak (bar je bio pre 16-17 godina kad sam cupao jednog prijatelja iz te sekte ).Elem, porpovedni deo je kaod svih protestanata , glavni se popne na binu i prica kako su oni super , i kako su vec spaseni samim tim sto su tu , i tako to vrti u krug stalno, a gomila svako malo drekne aleluja .E kad dodje molitveni deo onda postaje interesantno . Onaj sa bine pocne nesto da mrmlja , i svi pognu glave i mrmljaju valjda to isto , pa onda sve glasnije i glasnije , i polako pocinju da ustaju jedan po jedan i krecu da proizvode neartikulisane zvuke koje samo podsecaju na reci mlate rukama , neki se tresu kao da imaju epilepticni napad ... ljudi jednastvo u transu, i taj vrhunac traje jedno 15 minuta , posle se polako smire i svi nasmejani i srecni .
 
Ja tebi nikada nisam rekao da lupetas, na protiv, citam te uvek sa paznjom jer te smatram za ozbiljnijeg forumasa.

I ja ne lazem, nemam zasto.

Nepokolebljivi sam ateista, dovoljno mentalno jak da me ni jedna religija ne moze MANIPULISATI.

To sto sam rekao o orgijama u pentakosnoj crkvi je - ISTINA. Mozda je rec "orgija" malo pregruba, ali sustina je ta da su nakom molitve u crkvi (u Novom Sadu) odrzavali igranku uz elektronsku muziku u zivo. Bilo je i lajt efekata i stisakavca...I devojku sam tamo zapatio ( a samo sam bio jednom, od cuda da vidim) koja je bila vrlo religiozno fanaticna i kada je videla da me ne moze preobratiti u vernika - ostavila me je....

Gomila mladih se tamo okupljala...

Istina, bilo je to pre mnogo godina, sada ne znam kako je...

OK, ali to što opisuješ nisu orgije. Zapravo, to što opisuješ je bezazlenije od srednjoškolske žurke.
 
Nemaju oni liturgiju nego sluzbu koja se sastoji iz propovednog i molitvenog dela , a cetvrtkom im je omladinski sastanak (bar je bio pre 16-17 godina kad sam cupao jednog prijatelja iz te sekte ).Elem, porpovedni deo je kaod svih protestanata , glavni se popne na binu i prica kako su oni super , i kako su vec spaseni samim tim sto su tu , i tako to vrti u krug stalno, a gomila svako malo drekne aleluja .E kad dodje molitveni deo onda postaje interesantno . Onaj sa bine pocne nesto da mrmlja , i svi pognu glave i mrmljaju valjda to isto , pa onda sve glasnije i glasnije , i polako pocinju da ustaju jedan po jedan i krecu da proizvode neartikulisane zvuke koje samo podsecaju na reci mlate rukama , neki se tresu kao da imaju epilepticni napad ... ljudi jednastvo u transu, i taj vrhunac traje jedno 15 minuta , posle se polako smire i svi nasmejani i srecni .

:mrgreen:

Dečače, nisi ti video voodoo posednuće uživo. Posebno kad Baron ili Erzulie zajašu.:per:
 
Ne idem na operu. Kad ne razumem reci ne prihvatam unapred da je to u redu. Postoje razne pesme svasta se moze staviti kao reci, mozda ti mozes da sa uzivanjem slusas melodiju bez obzira sto ne razumes tekst, melodija divna a tekst ko na farmi.

Naravno u crkvi ne ocekujes da ce biti neprimerenog govora, reci. Ali ponekad se provuce interesantno na tecnom srpskom i neka politicka poruka. U redu nije da smatram da bi se to moralo u potpunosti izuzeti, crkva kao takva jeste deo drustva ali i treba da ima odredjenu meru, i da do kraja budem jasan to sto sam slusao imalo je meru.

Stojati i slusati a ne razumeti vise od 70% zato sto je deo na tom jeziku koji nikad nije koriscen u narodu, delom sto nije dovoljno glasno, manjim delom, mislim da ne oplemenjuje. Da nije bilo potrebe da se govori na jeziku koji je razumljiv i danas bi sve bilo na jeziku kojim je govorio Isus Hrist.

Kome je poruka upucena on treba da je i razume.

Очигледно је да је разуме онај коме је упућена.
Не можеш да тражиш од оперског певача да ти пева на теби разумљивом језику када одеш у оперу. Пардон, ако некада одеш у оперу.
Када би свако тражио прилагођавање свега по сопственим стандардима то би личило на забавиште пуно размажене деце.
 
Очигледно је да је разуме онај коме је упућена.
Не можеш да тражиш од оперског певача да ти пева на теби разумљивом језику када одеш у оперу. Пардон, ако некада одеш у оперу.
Када би свако тражио прилагођавање свега по сопственим стандардима то би личило на забавиште пуно размажене деце.

Pa znam bar toliko da se neke opere prevode i pevaju na srpskom jeziku.

Izgleda da je Evropa stvarno razmažena zamisli prevode Bibliju.
 
Pa znam bar toliko da se neke opere prevode i pevaju na srpskom jeziku.

Izgleda da je Evropa stvarno razmažena zamisli prevode Bibliju.

Sto se opera tice, one se obicno pevaju na jeziku za kome su i napisane, moguce da neki i prevode, ali to nije to.

Mislim da nema potrebe za iskljucivoscu, osavremenjavanje crkvenog jezika je dobro, ali ne mora da bude praceno odbacivanjem crkvenoslovenskog, mogu oba da koegzistiraju.
 
Sto se opera tice, one se obicno pevaju na jeziku za kome su i napisane, moguce da neki i prevode, ali to nije to.

Mislim da nema potrebe za iskljucivoscu, osavremenjavanje crkvenog jezika je dobro, ali ne mora da bude praceno odbacivanjem crkvenoslovenskog, mogu oba da koegzistiraju.

Nije to isključivost, moram opet da pomenem Cirila.

Vi kao učeni ljudi verovatno znate taj jezik koji nikad nije bio jezik nijednog naroda.

Pa moglo je da ostane grcki ili latinski ili ...

Sto se Cirilo mucio... ako neko od vas zna kojom recenicom je Cirilo uspeo da ubedi Papu da odobri ispovedanj vere na slovenskim jezicima bilo bi mi drago da je napise, trebalo bi mi neko vreme da nadjem knjigu da bih citirao. Meni se recenica svidela.

:think:
 
Nije to isključivost, moram opet da pomenem Cirila.

Vi kao učeni ljudi verovatno znate taj jezik koji nikad nije bio jezik nijednog naroda.

Pa moglo je da ostane grcki ili latinski ili ...

Sto se Cirilo mucio... ako neko od vas zna kojom recenicom je Cirilo uspeo da ubedi Papu da odobri ispovedanj vere na slovenskim jezicima bilo bi mi drago da je napise, trebalo bi mi neko vreme da nadjem knjigu da bih citirao. Meni se recenica svidela.

:think:

Postoje prevodi Biblije na srpski jezik, postoji citav niz drugih crkvenih knjiga koje su prevedene na srpski, vremenom ce verovatno i vecina biti prevedena, to tesko mozes da poredis sa praksom Rima da Biblija i sve crkvene knjige moraju da budu na latinskom. :confused:
 

Back
Top