Pravila igre

Ali svakako ih neću "navoditi" na liniju manjeg otpora. Da ne uči jer zna da će se mama i tata već nekako pobrinuti da se ta ocena popravi.

Као и увек на форуму постоје само крајности...:lol:
Ако кажем да не дижем џеву око тога ако дете некад ''пређе границу'' моралне исправности (препише задатак или направи пушкице, или добије незаслужено бољу оцену зато што је успело да се снађе), ако и то сматрам корисном вештином јер, сложићете се, понекад је у животу та вештина још како потребна........онда испада да ће ми деца бити беспризорци, да ће лагати, красти и убијати...као што и сама, вероватно, чиним...:roll:...

Нема средине - једном препишеш домаћи - гарант завршаваш у поправном дому! :lol:
Ако не осудиш преписивање и коришћење пушкице - то значи да си своје дете направио неспособним, да пишеш све задатке место њега, да мољакаш за његове оцене, да си све његове обавезе преузео на себе....Границе не постоје, ако икада изврдаш правила - пропао си за цео живот! :lol:
 
Poslednja izmena:
Као и увек на форуму постоје само крајности...:lol:
Ако кажем да не дижем џеву око тога ако дете некад ''пређе границу'' моралне исправности (препише задатак или направи пушкице, или добије незаслужено бољу оцену зато што је успело да се снађе), ако и то сматрам корисном вештином јер, сложићете се, понекад је у животу та вештина још како потребна........онда испада да ће ми деца бити беспризорци, да ће лагати, красти и убијати...као што и сама, вероватно, чиним...:roll:...

Нема средине - једном препишеш домаћи - гарант завршаваш у поправном дому! :lol:
Ако не осудиш преписивање и коришћење пушкице - то значи да си своје дете направио неспособним, да пишеш све задатке место њега, да мољакаш за његове оцене, да си све његове обавезе преузео на себе....Границе не постоје, ако икада изврдаш правила - пропао си за цео живот! :lol:
Ja bih rekla da si ti ta koja ide u krajnosti.

I ovde, koliko sam ja shvatila temu, ne pričamo o "jednom prepisivanju domaćeg" već o načinu, o sistemu, modelu na koji vaspitavamo decu.

Da li ćemo insistirati na tome da dete poštuje pravila (uz, pa skoro sasvim neminovno, PONEKO iskakanje iz koloseka) ili ćemo dete vaspitavati tako da samo stvara svoja pravila i da igra onako kako je najisplativije za njega u tom momentu, a postavljač teme je dao par primera, da ih ne ponavljam više kao papagaj, već sam i sama sebi dosadila.

Jedna je stvar kada se dete "snađe", a druga je stvar kada mu ja pomažem u tom "snalaženju" i učim ga kako da se "snađe" i odgajam ga pod parolom "snađi se", znaš, pile moje, nije bitno da stvoriš radne navike, da nešto naučiš, da se izboriš bla bla bla, kada postoje mnogo lakši načini da se do cilja stigne.

Nisi propao za ceo život ako ikada izvrdaš pravila, ali (po mom mišljenju, da se ogradim) jesi propao za ceo život ako odrastaš u takvim uslovima gde je izvrdavanje pravila poželjno i podstrekivano ponašanje. Ma koliko (možda) na prvi pogled izgledao uspešno.
 
Ја мислим да на овој теми нема припадника крајности, смо сви овде углавном слични - ко каже да никада, никада не крши никаква правила -тај лаже! Ко каже да никада не би толерисао и дозволио да његово дете крши правила - и тај лаже!
С друге стране не верујем да би ико овде волео и желео да створи дебила од свог детета, да га онеспособи за живот (има вероватно и таквих људи, али се нису јавили на теми, колико видим), да га уче искључиво само како да хвата кривине, да лаже, вара...:roll:

Значи, не верујем да овде има оних који за себе могу рећи да су једна или друга крајност. А ипак - разговор је отишао у крајности... На форуму је увек или-или, средине нема...:confused:

Мислим да смо у ствари сви врло близу, само је некима непријатно да јавно (или пред собом) признају да нису баш јако савршени и лично и као родитељи....;):mrgreen:....
Јер, нико од вас који заступате став да је лако лоше писати пушкице - не би отишао и пријавио своје дете и тражио мању оцену за њега, зар не? :mrgreen:
Рекли бисте му:''Но, но, немој то више никад, то није добро'', али дете би остало са добром оценом и иако сте вербално исказали једно ''то није добро'' - оно би из вашег поступка схватило друго - ''Да, добро је понекад преварити, јер је крајњи исход добар по мене, никакву последицу нисам сносио. Родитељи ме нису казнили, прешли су преко тога - моћи ћу то опет'' ;)

Мени је то само затварање очију. Као:''Казаћу му да је то лоше''(јер се то од мене као морално исправне особе очекује), али ћу га пустити да схвати да је то у ствари корисно за њега.'' Вербално шаљемо једну поруку, а својим (не)чињењем другу. И последица свега је: ми остајемо морално суперирорни у својим очима, а дете је ипак научило да вара и заобилази правила. ;)

Није шија - него ишијас! ;):lol:
 
Poslednja izmena:
Da li insistirate na tome da vasa deca 100% postuju pravila igre tj. socijano prihvatljiva pravila ili cete ga pustiti da po nekad malo skrene od njih. Posto je jasno da deca roditelja koji ne insistiraju 100% na pravilima igre nego razmisljaju po sistemu "Sto ostali da budu bolji od mog deteta", misleci ako oni koji rade van pravila prolaze bolje i za to nema sankcija sto da njihovo dete radi po pravilima i prolazi gore.

Naravno ne mislim na kradje, ubistva, dilovanja droge i slicne kriminalne radnje.

Mislim na razliku izmedju zakonskih pravila i socijalno prihvatljivih pravila. Kod nas ljudi cesto puste svoju decu da otskoce sitno od zakonskih pravila (ne ide mu se u skolu ajde da mu opravdam da se malo odmori, puskice i tako sitnije stvari) iz razloga sto je to otskakanje prosto socijalno prihvatljivo i sto zaduzeni organi na to ne obracaju paznju.

Naravno tu je i urgiranje za ocene i tome slicno.

Znam da pitanje nije za mene ali cu i ja da odgovorim na drugo. Uci cu svoju decu tako i te kako. Kad se okrenem i vidim kako su prosli oni koji nisu prlesali bas po pravilima igre i kako sam ja prosao koji sam igrao po pravilima igre zaista mi nije tesko da odlucim kako cu vaspitavati svoju decu. Definitivno cu ih vaspitavati da igraju onako kako im se najvise isplati u odredjenim granicama.

Jer i ti i ja dobro znamo da u ovoj zelji kad neko uspe niko ne postavlja pitanje kako je uspeo. A cinjenica je da je ovde u osnovnim skolama 95% odlicnih. Sve sami genijalici. Meni je prosto cudna ta kolicina genijalaca od dece.

Vecina roditelja koji teraju decu da igraju po pravilima ce ipak da cestitaju roditeljima dece koja ne igraju po pravilima zato sto su po defoltu ta deca u najvecem broju slucajeva bolja od dece koja igraju po pravilima. I tu je apsurd. Umesto da ih nagrde i napljuju oni im fino cestitaju. Pa jos cesto svom detu kazu "Vidi kako je *****......". Ali se ne sete da oni sami maksimalno otezavaju svom detetu i da je drugu Djoki mnogo lakse.
Evo, još jednom ću da ponovim.
Da, insistiram da moja deca "igraju po pravilima".
Ne, ne razmišljam po sistemu "zašto ostali da budu bolji od moje dece" i ne želim da moja deca tako razmišljaju, tj. da kroz život idu kao kroz konstantnu bitku u kojoj je najvažnije biti bolji od drugih.
Nemam nameru da im opravdavam časove da se odmore, da im pišem puškice i ostale sitnice.
Ne pada mi na pamet da urgiram da im se ocene poprave.
Ne vaspitavam ih da igraju onako kako im se najviše isplati, naprotiv, vaspitavam ih da budu svesni da neki njihovi postupci mogu da imaju posledice koje možda neće biti prijatne, ali, i to je život.
Vaspitavam decu da su USPEH postigli onda kada su oni zadovoljni i srećni u svom poslu i sa svojom porodicom, a ne kako ih drugi vide.
 
Мислим да смо у ствари сви врло близу, само је некима непријатно да јавно (или пред собом) признају да нису баш јако савршени и лично и као родитељи....;):mrgreen:....
Јер, нико од вас који заступате став да је лако лоше писати пушкице - не би отишао и пријавио своје дете и тражио мању оцену за њега, зар не? :mrgreen:
Рекли бисте му:''Но, но, немој то више никад, то није добро'', али дете би остало са добром оценом и иако сте вербално исказали једно ''то није добро'' - оно би из вашег поступка схватило друго - ''Да, добро је понекад преварити, јер је крајњи исход добар по мене, никакву последицу нисам сносио. Родитељи ме нису казнили, прешли су преко тога - моћи ћу то опет'' ;)

Мени је то само затварање очију. Као:''Казаћу му да је то лоше''(јер се то од мене као морално исправне особе очекује), али ћу га пустити да схвати да је то у ствари корисно за њега.'' Вербално шаљемо једну поруку, а својим (не)чињењем другу. И последица свега је: ми остајемо морално суперирорни у својим очима, а дете је ипак научило да вара и заобилази правила. ;)

Није шија - него ишијас! ;):lol:
Svašta.
Ja u klin - ti u ploču.
Ti o puškicama - ja o načinu vaspitavanja.
Dete se "snašlo" - roditelj se "snalazi" umesto njega.
Nisam naučio lekciju, a ocena je JAKO bitna, zašto da drugi budu BOLJI OD MENE - nisam naučio lekciju, ali to je samo još jedna ocena u nizu, naučiću lekciju pa ću popraviti ocenu.
Zašto da učim kada mogu da napišem puškice... a i ako dobijem jedinicu, mama će već naći način da se to nekako popravi :)
U životu je najvažnije biti USPEŠAN u tuđim očima...

itd, itd.
 
Evo, još jednom ću da ponovim.
Da, insistiram da moja deca "igraju po pravilima".
Ne, ne razmišljam po sistemu "zašto ostali da budu bolji od moje dece" i ne želim da moja deca tako razmišljaju, tj. da kroz život idu kao kroz konstantnu bitku u kojoj je najvažnije biti bolji od drugih.
Nemam nameru da im opravdavam časove da se odmore, da im pišem puškice i ostale sitnice.
Ne pada mi na pamet da urgiram da im se ocene poprave.
Ne vaspitavam ih da igraju onako kako im se najviše isplati, naprotiv, vaspitavam ih da budu svesni da neki njihovi postupci mogu da imaju posledice koje možda neće biti prijatne, ali, i to je život.
Vaspitavam decu da su USPEH postigli onda kada su oni zadovoljni i srećni u svom poslu i sa svojom porodicom, a ne kako ih drugi vide.

Pazi sad cinjenicno stanje.
Deca koja se snalaze , kojoj ponekad roditelji opravdaju dan dva izostanka iz skole naravno ne cesto jer i deca su ljudi i treba im predah od iste, koja koriste puskice su u vecini slucajeva bolji djaci. Ti bolji djaci ce sutra pri upisu u srednju skolu i na fakultet da imaju prednosti zbog broja bodova u odnosu na tvoju decu i niko nece ni u jednom trenutku dati tvojoj deci koji bod vise zato sto su bila postenjacine. Na kraju tvoja deca mozda ne uspeju da se upisu u zeljenu srednju skolu ili na zeljeni fakultet. Pa ce da upisu nesto sto ne vole. A mogu da ostanu i bez fakulteta. Sto ce ne kraju da rezultira time da ce da budu ispod ovih snalazljivih koji ce onda lepo da ih prckaju i tuckaju u zdrav mozak do kraja zivota jer ce im biti sefovi. Jer ko sa srednjom skolom negde radi a posebno kod privatnika zna kako prolazi u vecini slucajeva.

Kazi mi ako postoji neki profesor u skoli tvoje dece kod koga je jedino moguce puskicama dobiti dobru ocenu jer je takav da je postenim ucenjem to nemoguce da li ces nesto uciniti ili ces pustiti da tvojoj deci upropasi zivot? Posto ko sto rekoh ocene u skoli uticnu na bodove za dalji upis u srednju skolu i na fakultet?

"neki njihovi postupci mogu da imaju posledice koje možda neće biti prijatne"

Neki tvoji postupci mogu tvojoj deci da upropaste zivot do kraja njegovog trajanja. Eto ti teme za razmisljanje. Da li ces zbog toga sto tvom detetu neki predmet ne lezi da mu do kraja zivota unistis zivot i unesrecis ga. Jer logicno je da nekome nesto lezi nesto ne. Zato se na zapadu i biraju predmeti. Logicno bi bilo da je svako dete kod nas iz nekih predmeta dobro a iz nekih lose. Ali su ovde 99% svi dobri iz svih predmeta. KAKO ZNAmO KAKO. Varanje je cudo, puskice, mamice i tatice. A ti ces lepo da svoju decu svojim postenjem da s*****s da bi ona gle bila postena a posle ce ovi koji su se fino snalazili da ih u mali mozak.
 
Poshto je sloboda mishljenja ovde veoma zastupljena, ja imam pravo da odlucujem kolika ce moja saradnja biti, a do sada je bila onolika kolika je trebala da bude sa moga stanovishta gledishta, mislim da u sushtini smo svi tu negde, samo su nam deca razlicitih godina pa su naravno i iskustva zivotna manja ili veca.:bye:
 
Pazi sad cinjenicno stanje.
Deca koja se snalaze , kojoj ponekad roditelji opravdaju dan dva izostanka iz skole naravno ne cesto jer i deca su ljudi i treba im predah od iste, koja koriste puskice su u vecini slucajeva bolji djaci.

..to je letenje ispod "radara"..nisu bolji djaci, ali (u pochetku) imaju
bolje ocene od one dece koja su svoje ocene zasluzila znanjem,
a predah od shkole im je potreban kada su bolesni,
jer je ne dozivljavaju kao trku za tim boljim ocenama na bilo koji nachin,
pa im je dovoljan u vreme predvidjenih raspusta i neradnih dana..
..a pushkice mogu da pomognu na prvoj kontrolnoj, pismenoj,
za drugu koja se oslanja na prvu, potrebne su i prve i druge pushkice i sposobnost da se
gradivo iskombinuje ukoliko nije savladano..

Ti bolji djaci ce sutra pri upisu u srednju skolu i na fakultet da imaju prednosti zbog broja bodova u odnosu na tvoju decu i niko nece ni u jednom trenutku dati tvojoj deci koji bod vise zato sto su bila postenjacine. Na kraju tvoja deca mozda ne uspeju da se upisu u zeljenu srednju skolu ili na zeljeni fakultet. Pa ce da upisu nesto sto ne vole. A mogu da ostanu i bez fakulteta.

..pod uslovom da tvoja deca nisu poshtenim radom bila u stanju da
upishu zeljenu srednju shkolu ili fakultet..
..shto bi znachilo da nemaju objektivnih sposobnosti za tu shkolu ili fakultet..
..shto je velika sreca shvatiti na vreme,
zato shto je prolaznost sa prve na drugu godinu fakulteta pre deset godina bila 25%,
a danas je oko 10%..
..i prosechno vreme studiranja se sa sedam popelo na jedanaest godina..
..i kada se neko ko objektivno ne moze bez oooogromnog truda da zavrshi neku shkolu
konachno nadje sa diplomom u rukama, to je potroshen chovek koji
ce teshko da uziva u poslu za koji je papirom osposobljen..
..da li to zelish svojoj deci? :)

Sto ce ne kraju da rezultira time da ce da budu ispod ovih snalazljivih koji ce onda lepo da ih prckaju i tuckaju u zdrav mozak do kraja zivota jer ce im biti sefovi. Jer ko sa srednjom skolom negde radi a posebno kod privatnika zna kako prolazi u vecini slucajeva.

..bolje imati vishe pameti nego shkole nego vishe shkole nego pameti..
..a to oni sa kupljenim ili izmuvanim diplomama obichno saznaju na teze nachine,
koji chesto povlache za sobom skandale i afere, oshtecene strane, zatvorske kazne i moralni kolaps..

Kazi mi ako postoji neki profesor u skoli tvoje dece kod koga je jedino moguce puskicama dobiti dobru ocenu jer je takav da je postenim ucenjem to nemoguce da li ces nesto uciniti ili ces pustiti da tvojoj deci upropasi zivot? Posto ko sto rekoh ocene u skoli uticnu na bodove za dalji upis u srednju skolu i na fakultet?

..takavog profesora treba zaustaviti zakonskim sredstvima,
a ne idenjem niz dlaku koje ga uchvrshcuje u uverenju da
"ako moze jedan da "nauchi" za peticu, mogu i ostali.."


Neki tvoji postupci mogu tvojoj deci da upropaste zivot do kraja njegovog trajanja. Eto ti teme za razmisljanje. Da li ces zbog toga sto tvom detetu neki predmet ne lezi da mu do kraja zivota unistis zivot i unesrecis ga. Jer logicno je da nekome nesto lezi nesto ne. Zato se na zapadu i biraju predmeti. Logicno bi bilo da je svako dete kod nas iz nekih predmeta dobro a iz nekih lose.

..opshteobrazovni predmeti su neophodni svakom choveku..
..moze da ti lezi ili ne neki od predmeta koji te ne osposobljavaju ili ne obrazuju u opshtem smislu,
medjutim, osnovna shkola je procena celokupne sposobnosti mladog choveka da savlada,
shodno svojoj specifichnosti, opshta znanja i opshtu kulturu..


Ali su ovde 99% svi dobri iz svih predmeta. KAKO ZNAmO KAKO. Varanje je cudo, puskice, mamice i tatice. A ti ces lepo da svoju decu svojim postenjem da s*****s da bi ona gle bila postena a posle ce ovi koji su se fino snalazili da ih u mali mozak.

..u odeljenju moje cerke (shesti razred) ima shestoro odlichnih (sigurno, vecina 5,00)
i josh dvoje koji ce, zavisno od odluke nastavnichkog veca, mozda biti odlichni
(fali im jedna ocena)..

..i tako.. :roll:
 
Hi hi hi, ja imam najbolju taktiku kad nije na visini roditeljskih ocekivanja.... pocnem da se smejem i sloyim facu stara majke i kazem joj: U moje vreme.... tu vec obe pocnemo da se smejemo.....
 
Nas je profesor filozofije u srednjoj naterao da na početku testa napišemo "Obećavam da neću varati na testu" i da se potpišemo:lol: Neki su, naravno, i posle toga varali, ali probao je da nas nauči da, ako ništa drugo, držimo svoju reč.
 
drzati rec.... zivot nas uci da ne obecavamo sto ne mozemo ispuniti, ali mislim da je izlisno da covek zaista i non stop vaga svaku rec.... mozak mora da radi i da se vodi racuna, ali treba ostati to sto jesi. Obecanja treba izbegavati, a ako nesto istinski zelis nekom da ucinis, treba reci - dacu sve od sebe
To je vise nego dovoljno
 
drzati rec je jako vazno,zato se rec ne daje tako lako
covek koji ne drzi rec,i kad nesto izgovori to nema svoju tezinu,bilo gde,u ljubavi,na poslu,s decom
ako obecas moras da ispunis,moras moras moras
ili gubis kredibilitet
 
e sad ste ga preterali...nego, ja moram da pitam Hellen sta radi kada uhvati dete da prepisuje?
Одузме му пушкицу и пусти га да настави.;)

Или, уколико константно вири у туђ рад, опомене га једном, други пут, трећи пут...па га пребаци у неку другу клупу, или, уколико то баш пређе сваку меру - онда му одузме контролни и оцени то што је стигао да уради (али, колико се сећам, то се десило највише два-три пута за ових 16 година).

Уколико у току прегледања контролног, установим да неко двоје имају баш све идентичне грешке, онда им следећи час дам тај исти контролни да поново ураде, али их разместим далеко једног од другог и ту оцену убележим у дневник.
 
Mislim da su mnogi ljudi ovde shvatili pitanje kao-da li ucimo svoju decu da igraju uvek po pravilima(cak i kada to nije dobro za njih)ili da li ucimo svoju decu da uvek idu linijom manjeg otpora?
Ja ne cinim ni jedno ni drugo.
Mislim da je najbolje pronaci zlatnu sredinu.
A istina je potpuna sto je neko rekao ovde(mislim da je to bila Hellen)da su mnogi protiv prepisivanja,puskica i slicno-a niko to ne bi prijavio.
To sam ja isto pitala(samo na malo drugaciji nacin)
Ja nisam protiv,tvrdim da se skola tako ne zavrsava,ali da to u nekoj meri pomaze;)
Na fakultetu takodje ima prepisivanja:lol:
Neko je spominjao studije ,prosek studiranja i slicno.
Zasto je tako ''tesko''?Evo zasto.
Jer ljudi nisu nauceni nekoj vrsti snalazenja.
Sada ne pricam o prepisivanju.
vec o snalazenju.Sednu,pa uce i bubaju knjizurine od po ne znam koliko strana,prelaze sve moguce tipove zadataka(tako je kod mene bilo)citaju sve,sve,sve....Jer su naucili da samo uce i uce.
A ne da malo skrate,razdvoje,itd.
To je takodje po meni ''snalazljivost''.
Nije sve bitno,sto se uci,ne mroa sve da se zna.
Niko ko je prepisivao nece propasti zbog toga na studijama.
Vrlo,vrlo cesto propadnu bas oni koji su navikli na -ucenje svega cakum pakum,a kod svakog ozbiljnog ucenja i rada,koje podrazumeva vezbe,prisustvo(danas vise nego ranije)to je tesko moguce;)
 
Одузме му пушкицу и пусти га да настави.;)

Или, уколико константно вири у туђ рад, опомене га једном, други пут, трећи пут...па га пребаци у неку другу клупу, или, уколико то баш пређе сваку меру - онда му одузме контролни и оцени то што је стигао да уради (али, колико се сећам, то се десило највише два-три пута за ових 16 година).

Уколико у току прегледања контролног, установим да неко двоје имају баш све идентичне грешке, онда им следећи час дам тај исти контролни да поново ураде, али их разместим далеко једног од другог и ту оцену убележим у дневник.

:super::klap::bye:
 
Mogu ja, mogu ja? Mene moji vaspitali da budem poštenjačina i da dobijem keca kad ne uradim domaći, i da je kukavički zbrisati iz škole kad nešto ne naučiš nego treba stoički podneti da dobiješ 1, pa posle sesti i naučiti....
Prepisivala sam u srednjoj... na faksu mi to stvara veći stres (sam taj čin prepisivanja) nego da lepo okinem ispit, naučim i položim.... Zato sam kao debil gubila mnogo energije na ispitima koji se tradicionalno prepisuju, generacijama unazad (mislim da su toga i profesori svesni) jer sam nesposobna da prevarim na ispitu :dash:
I debelo ću da razmislim kako ću vaspitati svoje dete!

previse niskih ocena na spremane ispite, dok su ljudi koji videliknjigunisu dobijali 10-ke, verovali ili ne.
vise profesora mi je skrenulo paznju da sama skrecem paznju na stvari koje ne znam!
 

Back
Top