Pravila igre

Ni mene moji roditelji nisu uclil ovakvim stvarima, pa sam ih radila, ni ja moju decu ne ucim tako, ali ih oni rade, niko svoju decu ne uci da krshe pravila, ali ih oni krshe, ustvari krshimo ih svi ponekad, zar ne?:confused:
I ne mislim da je tema za pod kljuc, jedino ako to ne uradi onaj koji moze i hoce!:mrgreen:
 
..upravo je to poenta.. :)
..evo da ne preprichavam..


Ne slazem se, bez obzira sto to nazivas snalazljivoscu i imas granicu mere za tu snalazljivost.
Ne bih mogao da smatram opravdanim da kao roditelj dam savet da moje dete napravi ''snalazljivost''.
Mozda bih i mogao da pomislim da bi tako bilo bolje, mogao bih da pomislim da bih ja tako uradio, ali da dam uputstvo za delovanje - ne mogu.

Mozda cu jednom promeniti misljenje, mozda cu u nekoj situaciji proceniti da je ovaj moj stav vredan redukovanja - ali sada je ovako. Ne mogu se zakleti ni u sta, cak ni pred vama koje svakodnevnom lazem svojim budalastinama.

Moje je da dete ucim onome sto je dobro i ispravno, moje je da ga naucim kako treba, moje je da ga osposobim da bude bolje od mene.
Sve ono o cemu ti govoris, moje ce dete vec nauciti od drugih. Za to ne treba da se brinem.
Ali ko ce ga nauciti dobru, ako ga ne naucim ja?

I mene su moji ucili samo dobrom, pa opet ne mislim da sam dobar covek. Nije nikakva komplikacija nauciti i uraditi lose stvari.


Naravno, da bih predupredio nadmudrivanje oko trazenja situacija koje bi dokazale da sam ipak, cak i u ovom trenutku, spreman da odstupim od ovoga o cemu govorim, odmah cu reci da postoje takve situacije - podrzao bih svoje dete da ne ode u rat, stavise sve bih ucinio da do toga ne dodje. I sve ostale situacije koje bi ugrozile zivot ili zdravlje deteta bih isto tretirao.
 
..dva pitanja:

1. da li si to nauchila od svojih roditelja?
2. da li cesh tome uchiti svoju decu?

(..julijane, silo, posle tvog posta je tema zrela za kljuch :worth: )


1. Ne, nazalost :)
Previshe su poshteni i moralni. I jbq i ja imam taj osecaj meshanog ponosa, pravde, morala u podsvesti i kao djavo sa trzubcem me bocka svaki put kad pozelim da uradim neshto na lakshi nachin...Kombinacija gore navedenih osobina proizvodi ogromnu kolichinu krivice, koja ti prosto ne da (ne znam kako da objasnim, jache je od mene), da uradish neshto na lakshi nachin...
Kako to sve izgleda primenjeno u praksi na ispitima. Ne izlazim ukoliko ne znam ispit od korice do korice. Cak iako izadjem, desavalo mi se da usred odgovaranja odustanem od ispita, iako me profesor moli da ostanem i da ce mi dati 6...razlog je bio taj da je krenuo da me pita neke jednachine, a ja nisam znala da mu dam obrazlozenje njihovog izvodjenja...i jednostavno kako je vreme proticalo...njegov stav je bio sve vishe nadmen...kako to vec profesori znaju na usmenim ispitima...a ja sam pukla...Jednostavno mi ponos nije to dozvolio...
Itd, itd...
To je samo mali detalj...
2. Svoju decu cu uchiti da budu snalazljiva. Ne u smislu krajnosti, ali da znaju da vrdaju. Jer ih zivot nece maziti sigurno, a ni ljudi koji ce jednog dana raditi sa njima na poslu.
Eto...
 
Drugi stav koji zastupam jeste da deci treba dati slobode u pubertetu chak i da naprave neku glupost. Jer za to vreme zaista treba da se izdivlja, da mu ne bi ponestalo snage za fakultet.
Ono shto sam ja mogla da primetim shto se tiche tih divljanja u sredjnoj shkoli i kasnijeg smirivanja na fakultetu, jeste sledece. Deca koja su se izivela u sredjnoj (naravno ne po cenu loshih ocena, ali se gleda kroz prste po neki neopravdani i slichno), mnogo su brze zavrshila fakultete, od dece chiji su roditelji trazili da budu odlikashi, po cenu svega ostalog (hobija, izlazaka i slichno). Chesto im se toliko zgadi posle toga fakultet da ga ili ne zavrshe ili jedva zavrshe. Takav rigidan stav stvara potpuno kontra efekat...
 
..dva pitanja:

1. da li si to nauchila od svojih roditelja?
2. da li cesh tome uchiti svoju decu?

(..julijane, silo, posle tvog posta je tema zrela za kljuch :worth: )

Znam da pitanje nije za mene ali cu i ja da odgovorim na drugo. Uci cu svoju decu tako i te kako. Kad se okrenem i vidim kako su prosli oni koji nisu prlesali bas po pravilima igre i kako sam ja prosao koji sam igrao po pravilima igre zaista mi nije tesko da odlucim kako cu vaspitavati svoju decu. Definitivno cu ih vaspitavati da igraju onako kako im se najvise isplati u odredjenim granicama.

Jer i ti i ja dobro znamo da u ovoj zelji kad neko uspe niko ne postavlja pitanje kako je uspeo. A cinjenica je da je ovde u osnovnim skolama 95% odlicnih. Sve sami genijalici. Meni je prosto cudna ta kolicina genijalaca od dece.

Vecina roditelja koji teraju decu da igraju po pravilima ce ipak da cestitaju roditeljima dece koja ne igraju po pravilima zato sto su po defoltu ta deca u najvecem broju slucajeva bolja od dece koja igraju po pravilima. I tu je apsurd. Umesto da ih nagrde i napljuju oni im fino cestitaju. Pa jos cesto svom detu kazu "Vidi kako je *****......". Ali se ne sete da oni sami maksimalno otezavaju svom detetu i da je drugu Djoki mnogo lakse.
 
..dva pitanja:

1. da li si to nauchila od svojih roditelja?
2. da li cesh tome uchiti svoju decu?

(..julijane, silo, posle tvog posta je tema zrela za kljuch :worth: )

1. Никад ми нису рекли:''Никад немој преписивати домаћи од другога!'', никад ми нису рекли:''Не смеш дозволити да ти неко шапне ако не знаш!'', никад ми нису рекли:''Никад не смеш да побегнеш са часа''....али ме нису ни учили томе...Исто тако - никад нису дизали џеву ако признам да сам преписивала, да су ми шапутали, да сам добила 5 за лектиру коју нисам прочитала.... увек су ми говорили да јесте важно и снаћи се. :)
2. Као што рекох, да! И ја учим своју децу да је важно и умети снаћи се, да није смак света ако нису савршене, ако понекад ''ухвате кривину''...;)...али их не учим и методама...до њих ће доћи саме. ;)
 
..dva pitanja:

1. da li si to nauchila od svojih roditelja?
2. da li cesh tome uchiti svoju decu?

(..julijane, silo, posle tvog posta je tema zrela za kljuch :worth: )

Evo i ja da se javim;)

1.Ne,nisam.Ucila sam bas suprotno i vise puta se opekla zbog toga.Ne samo kada je skola u pitanju ,vec i neke druge stvari u zivotu:roll:

2.Uciti ih tome,necu.Sigurno im necu reci:Nemoj te deco vecaras da ucite,lepo je vece,bolje je da se zabavljate sa drustvom,vi to lepo sutra prepisite:lol:
Svakako ih necu grditi ako mi kazu da su prepisivali....Ili da im je neko drugi uradio neki rad ili zadatak...Kao sto i oni drugima rade.
To je malo glupo-ucimo decu da pomazu drugarima u skoli...kako im pomazu?!Sigurno im ne nose torbu do ucionice ,vec im pomazu kada je samo snalazenje u pitanju(cerka redovno pise sastave jer je dobra u tome),ja sam redovno radila zadatke iz matisa,fizike i hemije jer sam bila najbolja iz tih premeta u toku skolvoanja.Zasto meni neko nesto ne bi pomogao:confused:
Da li mi na poslu ,recimo kada nesto ne znamo ili nismo sigurni da cemo dobro uraditi,pitamo nekoga da nam pomogne,pokaze,uskoci umesto nas?
verovatno ne.Nego odemo kod sefa ili nadleznog i kazemo:Pojma nemam o ovome.Smanjite mi platu ili jod bolje otpustite me:think:
 
Da li insistirate na tome da vasa deca 100% postuju pravila igre tj. socijano prihvatljiva pravila ili cete ga pustiti da po nekad malo skrene od njih. Posto je jasno da deca roditelja koji ne insistiraju 100% na pravilima igre nego razmisljaju po sistemu "Sto ostali da budu bolji od mog deteta", misleci ako oni koji rade van pravila prolaze bolje i za to nema sankcija sto da njihovo dete radi po pravilima i prolazi gore.

Naravno ne mislim na kradje, ubistva, dilovanja droge i slicne kriminalne radnje.
Da, insistiram.

Ja sam vaspitana tako kako jesam i tako i svoju decu vaspitavam.
Da znaju da cene one prave vrednosti koje su meni moji roditelji preneli.
Naucila sam da svoje postenje zadrzim bez obzira na to kakvi svi ostali oko mene bili, naucila sam da postujem druge, naucila sam da cenim druge prema onome sto oni jesu, a ne sta imaju.
I nikada nisam imala ama ni jednu jedinu negativnu posledicu takvog stava, naprotiv.
Naucila sam da se borim kroz zivot i da me nije sramota da radim, i tome ucim i moju decu.

Ovo, sto ti zoves, malo skretanje za mene predstavlja iskrivljen sistem vrednosti koji, nazalost, vlada ovde vec dugi niz godina, a najcesce je svojstven osobama sa primitivnim nacinom razmisljanja i ogranicenih pogleda.
Da nije toga ova zemlja bi bila mnogo bolje mesto.

Sasvim sam sigurna da jedno pametno, dobro, fino, lepo vaspitano dete nema potrebe da skrece sa puta u bilo kom pravcu.
 
Da, insistiram.

Ja sam vaspitana tako kako jesam i tako i svoju decu vaspitavam.
Da znaju da cene one prave vrednosti koje su meni moji roditelji preneli.
Naucila sam da svoje postenje zadrzim bez obzira na to kakvi svi ostali oko mene bili, naucila sam da postujem druge, naucila sam da cenim druge prema onome sto oni jesu, a ne sta imaju.
I nikada nisam imala ama ni jednu jedinu negativnu posledicu takvog stava, naprotiv.
Naucila sam da se borim kroz zivot i da me nije sramota da radim, i tome ucim i moju decu.

Ovo, sto ti zoves, malo skretanje za mene predstavlja iskrivljen sistem vrednosti koji, nazalost, vlada ovde vec dugi niz godina, a najcesce je svojstven osobama sa primitivnim nacinom razmisljanja i ogranicenih pogleda.
Da nije toga ova zemlja bi bila mnogo bolje mesto.

Sasvim sam sigurna da jedno pametno, dobro, fino, lepo vaspitano dete nema potrebe da skrece sa puta u bilo kom pravcu.

Apsolutno se slazem:klap::klap::klap:
 
Да су деца поштовала педагогију својих родитеља, ми би смо и данас живели у пећинама... :whistling:

..netachno, vanda..
..ljudski rod se odvojio od ostalih primata zato
shto roditelji prenose svoja iskustva deci,
a deca ih nadogradjuju i dopunjuju..
..zato svaka generacija ne mora ponovo da ovladava vatrom i izmishlja tochak..
..uchenje na tudjim greshkama je malo odredjeniji pojam od
slepog odbacivanja poznatih i prihvacenih reshenja..
 
Definitivno cu ih vaspitavati da igraju onako kako im se najvise isplati u odredjenim granicama.

Vecina roditelja koji teraju decu da igraju po pravilima ce ipak da cestitaju roditeljima dece koja ne igraju po pravilima zato sto su po defoltu ta deca u najvecem broju slucajeva bolja od dece koja igraju po pravilima. I tu je apsurd. Umesto da ih nagrde i napljuju oni im fino cestitaju. Pa jos cesto svom detu kazu "Vidi kako je *****......". Ali se ne sete da oni sami maksimalno otezavaju svom detetu i da je drugu Djoki mnogo lakse.
Ako vaspitavas decu da igraju onako kako im se najvise isplati, ali u "odredjenim granicama" moras da budes svestan da jednoga dana ta granica nece postojati.
Dete ce prvo da nauci da je laz isplativa, da ce tako lakse stici do cilja, pa ce onda mozda nesto i da ukrade, pa ce granica da se dize i dize i dize... do beskonacnosti.
Mislice da je sve dozvoljeno.

A ima takve dece, nije da nema, a tu ne mislim na sitne decije nestasluke tipa "svi su pobegli sa casa, pa sam i ja", u redu, ne zivim ni ja na Marsu pa da sam potpuno nesvesna da je velika verovatnoca da se neke stvari dese, tu mislim na decu koju roditelji ohrabruju da svesno lazu da bi dosli do cilja, da kradu sa 8-9 godina i slicno.
Ne mogu sad da se bavim buducnoscu te dece, to je jasno, meni ne pada na pamet da nekom cestitam zbog toga, a mojoj deci sluze za primer kako ne treba da se ponasaju.

To ti je moje misljenje, a svako radi po svojoj savesti, normalno.
 
..ja bih sa sveskom otishla na prva otvorena vrata i skrenula joj paznju..
..ljudi smo, svakom se omakne nebulozna greshka..

..ja nashla u svesci za fiziku moje cerke, uokvereno crvenim flomasterom,
pod naslovom lekcije "Sila" sledece:

1N = 102g :eek:

..mislim - koliko metara ima do kraja chasa? ..koliko grama ima u 100km/h? :roll:

..pitam cerku jel sve prepisala sa table, kako su ovo rechima rekli itd

..odem na (pomenuta) otvorena vrata, sa sveskom
i zena se izvini i objasni, prichala je o istezanju opruge dinamometra i tegu od 102g,
a zapisano na tabli i u sveskama je lapsus nastao iz pokushaja da
zavrshi predavanje do zvona.. :neutral:
 
Mislim na razliku izmedju zakonskih pravila i socijalno prihvatljivih pravila. Kod nas ljudi cesto puste svoju decu da otskoce sitno od zakonskih pravila (ne ide mu se u skolu ajde da mu opravdam da se malo odmori, puskice i tako sitnije stvari) iz razloga sto je to otskakanje prosto socijalno prihvatljivo i sto zaduzeni organi na to ne obracaju paznju.

Naravno tu je i urgiranje za ocene i tome slicno.
Meni je to bezveze... mislim, meni licno je to smor. Svoje dete ucim da radi kako hoce :lol: moj sin uopste ne mora da bude dobar ucenik ako nece, nema potrebe da se smara sa puskicama... mislim, nikad u zivotu nisam pravila puskice, uvek mi je bilo lakse da naucim nego da ispisem te puskice, tj. mnogo krace vremena i zivaca treba da se nesto nauci... ali to sam ja, moj sin je jos gori od mene tj. jos je pametniji, ne znam... mislim da ce njegovim uciteljicama trebati puskice kada on zadje medju njih... mislim, on vec zna fantasticne stvari, posto ga ja cuvam i ja sam ga svasta naucila, pa je posto je full blast govornoj fazi poceo takve stvari da prica da svi padamo na dupeta... ehhh

hocu da kazem, moj sin uopste ne mora da bude dobar ucenik, sto se mene tice ja cu biti mnogo srecna ako postane stolar, ja mislim da je to fenomenalno zanimanje :)
 
..a ako bude bio losh stolar? :)
..voli, ispunjava ga, ali ne ume.. :( ..nije nauchio dok su ga uchili, imao pametnija posla?
mislim da niko ne voli da radi ono sto ne ume, to je cista frustracija
a ako bude bas tako mazohistican i uzivao u tome, a ne ume... reci cemo da je umetnik (posto puni te stvari svojom ljubavlju, ali nisu bas funkcionalne) i prodavati za vece pare :heart:
 

Back
Top