Pravila igre

Ako vaspitavas decu da igraju onako kako im se najvise isplati, ali u "odredjenim granicama" moras da budes svestan da jednoga dana ta granica nece postojati.
Dete ce prvo da nauci da je laz isplativa, da ce tako lakse stici do cilja, pa ce onda mozda nesto i da ukrade, pa ce granica da se dize i dize i dize... do beskonacnosti.
Mislice da je sve dozvoljeno.

A ima takve dece, nije da nema, a tu ne mislim na sitne decije nestasluke tipa "svi su pobegli sa casa, pa sam i ja", u redu, ne zivim ni ja na Marsu pa da sam potpuno nesvesna da je velika verovatnoca da se neke stvari dese, tu mislim na decu koju roditelji ohrabruju da svesno lazu da bi dosli do cilja, da kradu sa 8-9 godina i slicno.
Ne mogu sad da se bavim buducnoscu te dece, to je jasno, meni ne pada na pamet da nekom cestitam zbog toga, a mojoj deci sluze za primer kako ne treba da se ponasaju.

To ti je moje misljenje, a svako radi po svojoj savesti, normalno.

Ево, ја живи пример: крадем, лажем, убијам, дригирам се, модеришем...:mrgreen:
 
Ako vaspitavas decu da igraju onako kako im se najvise isplati, ali u "odredjenim granicama" moras da budes svestan da jednoga dana ta granica nece postojati.
Dete ce prvo da nauci da je laz isplativa, da ce tako lakse stici do cilja, pa ce onda mozda nesto i da ukrade, pa ce granica da se dize i dize i dize... do beskonacnosti.
Mislice da je sve dozvoljeno.

A ima takve dece, nije da nema, a tu ne mislim na sitne decije nestasluke tipa "svi su pobegli sa casa, pa sam i ja", u redu, ne zivim ni ja na Marsu pa da sam potpuno nesvesna da je velika verovatnoca da se neke stvari dese, tu mislim na decu koju roditelji ohrabruju da svesno lazu da bi dosli do cilja, da kradu sa 8-9 godina i slicno.
Ne mogu sad da se bavim buducnoscu te dece, to je jasno, meni ne pada na pamet da nekom cestitam zbog toga, a mojoj deci sluze za primer kako ne treba da se ponasaju.

To ti je moje misljenje, a svako radi po svojoj savesti, normalno.

Khm, ne razumem...Jel neko ovde zastupao vaspitavanje dece da lazu, ili forumashi ovde i dalje izvrcu teme onako kako im se svidja?
Druga stvar. Odakle ti uopshte ideja da si sposobna da precizno prognozirash kako ce neko ponashanje, pored milion nepoznatih xy faktora da utiche na razvoj nechijeg deteta?
 
..ovde se zastupa vaspitavanje dece tako da krshe zakonske norme,
ukoliko ce im se to isplatiti.. :neutral:

..a odakle tebi ideja da vaspitavanje dece od strane roditelja,
pored milion nepoznatih xy faktora, NECE da utiche na razvoj deteta? :think:
 
..ovde se zastupa vaspitavanje dece tako da krshe zakonske norme,
ukoliko ce im se to isplatiti.. :neutral:

..a odakle tebi ideja da vaspitavanje dece od strane roditelja,
pored milion nepoznatih xy faktora, NECE da utiche na razvoj deteta? :think:

Где се то заступа, цитирај?
Није иначе споменуто кршење закона, него само да није страшно понекад прекршити неко неписано правило понашања.

Дође дете кући и каже:,,Мама, ја данас преписала пети задатак, иначе бих добила четворку. ''
И родитељ ће :
а) изгрдити дете и натерати га да се пријави професору и затражи мању оцену
б) сам отићи да пријави дете професору и тражити да му се петица поништи
ц) казнити дете и жестоко му запретити да ће га, ако још једном то понови ____________________________________________
(уписати по сопственој вољи шта урадити детету)

д) казати ,,Па добро, ако је ће те то извући овог пута, у реду, али гледај да ти не пређе у навику...''
 
Mislim na razliku izmedju zakonskih pravila i socijalno prihvatljivih pravila.


Uci cu svoju decu tako i te kako. Kad se okrenem i vidim kako su prosli oni koji nisu plesali bas po pravilima igre i kako sam ja prosao koji sam igrao po pravilima igre zaista mi nije tesko da odlucim kako cu vaspitavati svoju decu. Definitivno cu ih vaspitavati da igraju onako kako im se najvise isplati u odredjenim granicama.

.....................
 
Онда смо сви остали омашили тему, јер нико није причао о избегавању законских норми! :)
То их нећу учити никад, нема шансе! Нити ја избегавам закон, нити га кршим, нити бих пожелела да моја деца то икад ураде!
 
Pretpostavljam da bi moje bilo da ih naučim da budu pošteni i ne krše pravila. Ako su prekršili ne treba da mi o tome pričaju - neka se uče da ne priznaju ništa. Mislim, ako su već krenuli tim putem:lol:... I u sitnim stvarima je rizik često preveliki. Ako ga uhvate sa puškicama dobiće keca i posle će morati da uči 100 godina da popravi. Ili ako mu pravdam prvih 15 dana u septembru, da bi imali bolji aranžman za letovanje, sutra će na poslu otvoriti bolovanje i biće jedan od prvih za otpuštanje.
 
Naravno da ne teba tako da ih ucimo, ali nekada je vrlo korisnije prekrshiti pravilo nego biti poshten, itakako moze loashe da se prodje, ali oni ne moraju znati da mi tako malkice o tome razmishljamo:rumenko:, zivot je surov i sirov i treba ih uciti ne samo da su poshteni i da igraju pravilno vec i da budi snalazljivi, po meni danas je to vrlo, vrlo bitno, pogotovo kako i gde zivimo.:mrgreen::heart::bye:
 
Zasto ne prepisati ako bolje prolazis na testu. Ko kaze da ni jednom nije prepisao laze cim zine...Bas se setio kada je trebao da dobije 1, a stigao mu papiric sa zadatkom za 2, da ima morala i odgovornosti i da ce ipak da dobije 1...:think:

Evo ja sam pre neki dan uradila pismeni iz hemije i podpisala se kao moja drugarica,a ona kao ja...Ona je dobila 5, ja 3,ali ja imam 7 petica i nastavnica mi je zakljucila 5 bez obzira na trojku,a ona da je dobila manju ocenu od petice imala bi za kraj 3, a ne 4...Isto tako ona je uzela rad iz likovnog iz nastavnikovog ormana i dala meni koja nisam imala rad za taj cas i ja sam dobila 5, a to ne znaci da se ja uvek tako snadjem i da nista ne ucim, bas naprotiv,ali kad se vec stvorila prilika sto da ne...To ne znaci da cu ja sutra biti los covek ili nesto slicno...Varanje na testu je uvek bilo i bice, bez obzira koliko vi savetovali vasu decu da to ne rade, kada imaju ziv primer da moze i tako da se dobije dobra ocena...ZIVELE PUSKICE!!! :worth::worth:
 
To ne znaci da cu ja sutra biti los covek ili nesto slicno...
Ne znači, mila, ali da li su tebe mama i tata učili "nemoj da radiš domaći, snaći ćeš se već nekako", da li su tvojoj drugarici roditelji rekli "nemoj da učiš, dete, uradiće test neko za tebe"?
Nadam se da nisu, mada, sve je moguće.

Nije poenta u tome što će dete prepisati 2 zadatka ili što će dobiti neopravdani izostanak, poenta je što u tome dobija savete i podršku roditelja.
Roditelj ga štiti, roditelj mu pravda časove "da se dete odmori", roditelj urgira za ocene...
Meni se čini da tako nastaje jedan nesposobni lenjivac koji će ceo svoj život tražiti krivine.
 
Ne znači, mila, ali da li su tebe mama i tata učili "nemoj da radiš domaći, snaći ćeš se već nekako", da li su tvojoj drugarici roditelji rekli "nemoj da učiš, dete, uradiće test neko za tebe"?
Nadam se da nisu, mada, sve je moguće.

Nije poenta u tome što će dete prepisati 2 zadatka ili što će dobiti neopravdani izostanak, poenta je što u tome dobija savete i podršku roditelja.
Roditelj ga štiti, roditelj mu pravda časove "da se dete odmori", roditelj urgira za ocene...
Meni se čini da tako nastaje jedan nesposobni lenjivac koji će ceo svoj život tražiti krivine.


А баш бих волела да чујем шта би ти урадила да ти дође дете и призна да је добило добру цену захваљујући преписивању? :think:
Да ли би изгрдила дете, пријавила га наставнику, тражила да му смањи неправдено добијену оцену, или би прешла преко тога и тако пружила подршку таквом поступку? ;)
 
А баш бих волела да чујем шта би ти урадила да ти дође дете и призна да је добило добру цену захваљујући преписивању? :think:
Да ли би изгрдила дете, пријавила га наставнику, тражила да му смањи неправдено добијену оцену, или би прешла преко тога и тако пружила подршку таквом поступку? ;)

..ne bih dete grdila niti bih prijavljivala profesoru, aman hellen.. :confused:
..ali definitivno ne bih ni, prelazeci bez rechi preko toga dala podrshku,
a apsolutno dete ne bih UCHILA I OHRABRIVALA da prepisuje, pravila mu pushkice,
savetovala ga pored koga da sedne i ulazila u dilove sa drugim roditeljima tipa
"moje dete neauchi istoriju, tvoje geografiju" i slichno.. :eek: :roll:

..a desilo se prepisivanje jednom, karajem polugodishta..
..i srce mi je bilo ovoliiiiko zato shto:
1. mi je rekla (tj imala je poverenja da podeli sa mnom taj "prestup")
2. joj je bilo neprijatno dok je prichala o tome (tj zna da je uradila neshto neprimereno)
2. nije nesposobna da se snadje (tj nisam ubila buntovnika u njoj)

..a ja sam je upozorila da ne sme da se oslanja na to da ce prepisati i drugi put,
kao i da ce joj to nenaucheno, a prepisano ponovo zatrebati,
a pitanje je da li ce i tada imati priliku da prepishe..
..takodje, pitala sam je zashto misli da je ta devojchica od koje je prepisala
(tachnije, videla da ona ima drugachije reshenje, pa prepravila svoj zadatak)
pametnija od nje (obe su odlichne uchenice)?
(mislim da je ovo poslednje, u ovom konkretnom sluchaju, imalo najvishe efekta.. :lol: )
 
Бојим се да не будем погрешно схваћена: наравно да не учим своје дете како се фалсификује оправдање, нити пред њим признајем да сам то радила...:rumenko:

Али, не буним се када видим да прави пушкице, или ако призна да је мало вирила у туђ контролни... Кажем: ''Ок, али ако те увате знаш шта ти следи!''

Значи, отприлике се слично односимо према том питању, с тим што ја не сматрам да је лоше умети снаћи се ако загусти, а ти сматраш да јесте...:confused: Да ли је тако?
 
:)
..ja smatram da je loshe uchiti dete tome i podrzavati ga u tome..
..zato shto ce mu se olako shvatanje "zaobilazenja" pravila i provlachenja ispod "radara"
(a bice olako shvatanje, ako mama i tata smatraju da je to ok)
pre ili kasnije obiti o glavu..
..eno u mom postu prvoj strani - pojam medvedje usluge ne bi trebalo da im
postane jasan tek sa punoletstvom..
 
Khm, ne razumem...Jel neko ovde zastupao vaspitavanje dece da lazu, ili forumashi ovde i dalje izvrcu teme onako kako im se svidja?
Druga stvar. Odakle ti uopshte ideja da si sposobna da precizno prognozirash kako ce neko ponashanje, pored milion nepoznatih xy faktora da utiche na razvoj nechijeg deteta?
Ako ti pravdaš detetu izostanke zato što mu se "ne ide u školu", šta je to ako nije laž?
Zna se valjda koji su opravdani razlozi za izostanak iz škole.
I, da, vaspitavanje dece da rade onako kako im se trenutno najviše isplati, ali u "granicama".
U kojim granicama?
Ko postavlja granice?
O kakvim granicama pričamo ako je granica već pređena?

Drugo, vaspitavanje je odgovornost roditelja na prvom mestu.
Deca su često slika i prilika svojih roditelja.
Ako je dete kod kuće dobilo dobru bazu, svi ostali uticaji ne mogu da budu ključni za njegov razvoj.
Rešiti detetu problem je linija manjeg otpora.
A razlog tome je valjda zato što treba vremena i truda da se dete nauči da samo rešava problem, a neke roditelje valjda to mrzi, šta li, nemam pojma.

Dete moje koleginice je sad završilo prvi razred.
Veruj mi da sam bila zgranuta kada sam čula fazone koje neki klinci prosipaju.
Učiteljicu ne konstatuju ni 2%, psuju joj majku! Neverovatno.
Ja ne znam gde je to dete od 7 godina moglo da čuje ako ne u svojoj kući.

Tri dečaka su se posvađala, potukla... Dva oca su došla na razgovor.
Očevi su pred učiteljicom krenuli sa svađom i gurkanjem, pa je žena morala NJIH da razdvaja.
Šta očekivati od njihove dece?
Onda, slušam moju drugaricu koja detetu (koje ne uči ni malo) na lošu ocenu iz matematike kaže: ma ta je debil... Eto, nastavnik je debil, a moje dete je zlato.

Moja kuma koja radi u srednjoj školi kaže da niko ništa ne zna, za lektiru nisu ni čuli, o pridevima i padežima nemaju pojma, engleski je špansko selo za njih, ali važno je da im roditelji imaju veze po školama kako se njihovo dete ne bi mučilo.
Kada im dete dobije jedinicu, roditelji idu da se svađaju sa profesorom, a ne pitaju da li to njihovo dete nešto zna.
Sve to je dovelo do sveopšteg poklanjanja ocena od strane profesora koji ne žele da imaju problema. Začaran krug.
А баш бих волела да чујем шта би ти урадила да ти дође дете и призна да је добило добру цену захваљујући преписивању? :think:
Да ли би изгрдила дете, пријавила га наставнику, тражила да му смањи неправдено добијену оцену, или би прешла преко тога и тако пружила подршку таквом поступку? ;)
Ne znam, javiću kad se to desi. :lol:
Ali svakako ih neću "navoditi" na liniju manjeg otpora. Da ne uči jer zna da će se mama i tata već nekako pobrinuti da se ta ocena popravi.

U svakom slučaju moja deca znaju da ocena nije razlog za bilo kakvu brigu i sekiraciju. Da je svaka ocena za đaka. Da uče za sebe a ne za druge.

Poštujem ih. Ne mislim da su nesposobni debili i da sve treba da im se servira na tacni.
Što opet ne znači da im neću pomoći kada im pomoć treba.
Ali ja im ne pomažem tako što im, npr. napišem sastav iz srpskog ili nacrtam crtež, ne, sastav mora da se napiše svojim rečima pa ćemo onda zajedno da ga pročitamo i porazgovaramo da li bi možda bilo bolje i lepše ovako ili onako...

I oni imaju pravo da im se neka knjiga ne čita, da im se nekada ne uči, da im se ne sprema soba. Ali to ne treba da bude model njihovog ponašanja.

Dozvolićete da se moj stav razlikuje od vaših stavova. :)
 
Joj, pa svi se vrtimo u krug, samo se ponavlja, ponavlja, pa naravno da niko ne zeli da mu dete bude maloletni delikvent, ali nemojte skakati ispred rude, prvo se skoci pa se kaze hop, ne zavise vashi stavovi samo od vas, verujte mi, mnogo je bitan odziv one druge strane o kojoj toliko polemishemo, o nashoj deci, njihova spremnosta za saradnju.Ne pricam ovo napamet.:bye:
 

Back
Top