Prapostojbina Srba - reka RASHKI

Wilkołak:
Cu li ti Crow, sada si Hrvat! Molim te da se upise da u Beloj Palanci zivi i jedan Hrvat .... hahahahaha, kakve su ovo gluposti! Pa Svevlade, ogranicen si ko seljacka basta!

Zasto u Ceskoj postoje Srbske moravice? Zato sto i u Poljskoj imas mesto na severu koje se zove Serbinowo. I sta sada? Sta si dokazao time? Ja ti kazem da pretpostavljam da je "srbin" nekada bila rec koja je oznacavala sloj u tom pra-slovenskom drustvu (kako god ti zelis da ga nazoves). I ovo sto sam rekao je vrlo smelo i verovatnije od onog tvog da su se svi ljudi nekada zvali Srbi.

Pa, meni stvarno nije jasno zasto se ta prica "Srbi narod najstariji" pojavljuje i posle devedesetih? Zna se dobro gde nas je dovela Vasa retorika i Vasi stavovi... DOVDE!

Inace, ne pozivaj se na Gospoda na koga hulis!

I šta si ti meni sada odgovorio? Ništa. Priznao si da postoje toponimi širom Evrope koji govore o prisustvu Srba u krajevima od Baltika do Crnog Mora. Potom "pretpostavljaš" da je to bio nekakav društveni sloj!!! Hahaha, toliko o tvojoj metodologiji.

Nadalje, TI SE BOJIŠ da kažeš istinu, jer te ona tobože podseća na naše poraze tokom 90-ih... DAKLE, MI BI SADA ZBOG TOGA TREBALI DA LAŽIRAMO SOPSTVENU ISTORIJU, KAO ŠTO TI RADIŠ?

Dakle, svakodnevno se pokazuješ kakav si čovek - sinja kukavica bez imalo časti u sebi, koja prodaje i ismejava vlastitu istoriju, koju čak drugi narodi priznaju! Fuj! Prodana duša!
 
Svevlad:
Crow je Hrvat i stojim iza toga. I k tome krajenje neobrazovani Hrvat, što nije ništa novoga.

CCC, pa po tvojoj metodologiji moze i da se dokaze da je Hrvat, a i ja isto, ima ovde u nasem kraju reci koje se upotrebljavaju u Hrvatskoj, ali ne i u zvanicnom srpskom jeziku, a moze da se dokaze i da smo Latini, reci koje vuku poreklo iz latinskog, a ne upotrebljavaju se u zvanicnom srpskom koliko ti dusa hoce.
 
Svevlad:
I šta si ti meni sada odgovorio? Ništa. Priznao si da postoje toponimi širom Evrope koji govore o prisustvu Srba u krajevima od Baltika do Crnog Mora. Potom "pretpostavljaš" da je to bio nekakav društveni sloj!!! Hahaha, toliko o tvojoj metodologiji.

Nadalje, TI SE BOJIŠ da kažeš istinu, jer te ona tobože podseća na naše poraze tokom 90-ih... DAKLE, MI BI SADA ZBOG TOGA TREBALI DA LAŽIRAMO SOPSTVENU ISTORIJU, KAO ŠTO TI RADIŠ?

Dakle, svakodnevno se pokazuješ kakav si čovek - sinja kukavica bez imalo časti u sebi, koja prodaje i ismejava vlastitu istoriju, koju čak drugi narodi priznaju! Fuj! Prodana duša!

:D :D :D

shta ima novo u diznilendu Mixajlo?

shta radi miki?

:D :D :D

kakav lik!
 
Прави Хрвати потичу од Аварских племена, а ови данашњи су великом већином покатоличени Срби, исто као што су данашњи Бошњаци,Муслимани or whatever до скора били Срби муслиманске вероисповести(не баш сви али велика већина), можемо до Сутра овако, Исто као што су Мађари у Војводини, такође покатоличени Срби(такође велика већина)! А Црногорци и Македонци, то је смешно колико и тужно!

Искрено мени нико не смета где год да је, не мрзим никог, ја знам да мене неће нико убедити да не будем православац, кад се ја тако осећам!
Ја нећу Хрвате, Муслимане и Војвођанске Мађаре да убеђујем да су Срби, јер ме не би разумели, а највероватније би се увредили, али верујем да смо сви део једног народа, И кад би сви тако размишљали и не дозвољавали оним који хоће да нас заваде то би било оно што нам фали да се морално опоравимо!
Стварно ми је мука од Стања у коме се налази Србија, и мука ми је колико су заглупели народ Србије, мука ми је од Демократије и њеног тумачења, а и од ових форума што нигде не воде!

Врло битно одакле смо, а зашто уопште што морамо бити негде са стране, што једноставно не схватимо да смо ту где смо и да су нам наши преци оставили ову земљу такву каква је, могли смо бар границе сачувати!
А колико видим, све смо мањи, и све нас је мање...
 
AKHENATON:
CCC, pa po tvojoj metodologiji moze i da se dokaze da je Hrvat, a i ja isto, ima ovde u nasem kraju reci koje se upotrebljavaju u Hrvatskoj, ali ne i u zvanicnom srpskom jeziku, a moze da se dokaze i da smo Latini, reci koje vuku poreklo iz latinskog, a ne upotrebljavaju se u zvanicnom srpskom koliko ti dusa hoce.

Хмм, згодно. Пошто користим речи "тигањ" и "папуче", које се тако изговарају и на грчком, то значи да сам ја Грк? :roll:
 
OrthodoxCelt:
Врло битно одакле смо, а зашто уопште што морамо бити негде са стране, што једноставно не схватимо да смо ту где смо и да су нам наши преци оставили ову земљу такву каква је, могли смо бар границе сачувати!
А колико видим, све смо мањи, и све нас је мање...

Ето, дао си себи прави одговор. Ако си Православац онда ти порекло није толико битно. Данас смо овде, сутра нисмо. Треба тежити да будеш Авраамов потомак и становник Христовог царства, а остале земље, политике, предаци... мање су битни.
 
Svevlad:
šta si ti meni sada odgovorio? Ništa. Priznao si da postoje toponimi širom Evrope koji govore o prisustvu Srba u krajevima od Baltika do Crnog Mora. Potom "pretpostavljaš" da je to bio nekakav društveni sloj!!! Hahaha, toliko o tvojoj metodologiji.

Ja sam dao pretpostavku jer nemam dokaze za ono sto mislim, kao sto i ti nemas dokaze za ono o cemu laprdas! Ja pristajem da se prica o mojoj metodologiji, no ne bih se slozio da na to pristaje i tvoj idol seretic (od sada mu prezime pisem malim slovom). A ... mozda si to ti sereticu, samo se lazno predstavljas?

Ja mislim da si ti zreo da zaradis svoj prvi ban ... no, polako!
 
OrthodoxCelt:
верујем да смо сви део једног народа, И кад би сви тако размишљали и не дозвољавали оним који хоће да нас заваде то би било оно што нам фали да се морално опоравимо!
Стварно ми је мука од Стања у коме се налази Србија, и мука ми је колико су заглупели народ Србије, мука ми је од Демократије и њеног тумачења, а и од ових форума што нигде не воде!

Врло битно одакле смо, а зашто уопште што морамо бити негде са стране, што једноставно не схватимо да смо ту где смо и да су нам наши преци оставили ову земљу такву каква је, могли смо бар границе сачувати!
А колико видим, све смо мањи, и све нас је мање..

Potpisujem, u vecoj meri...
 
Nisam baš upoznat sa problematikom prapostojbine Srba ali da su naseljavali prostor od Vavilona do Švedske, nisam baš uveren.naime, nemoguće je da od toliko brojnog naroda na Balkan dodje vrlo mala grupa.takođe, Srbe ne pominju ni grčki ni rimski istoričari u svojim delima, mada neki istoričari Srbe dovode u vezu sa Tribalima, koji su tračkog porekla.Udelu Konstantina Porfirogenita, De administrando Imperio, stoji da su Srbi došli iz " kraja koji je sa one strane Turske (Madjarske), iz predela koji se zove Bojki" i da su došli na Balkan podelivši se na dva dela: jedan deo pod vođstvom jednog od "arhonata" dolazi u okolinu Soluna a drugi deo naroda ostaje u staroj postojbini.Ovi prvi se ubrzo vraćaju natrag ali se predomišljaju i naseljavaju se uz odobrenje cara Iraklija(610-641) na prostor provincije Dalmacije.Tako stoji u zvaničnom izvoru za našu nacionalnu istoriju.Koliko je tačno, ne znam, ali se zna da je Konstantin Porfirogenit podatke dobijao podatke o narodima proučavajući i njihovu tradiciju i predanja.
 
Istoričar:
Nisam baš upoznat sa problematikom prapostojbine Srba ali da su naseljavali prostor od Vavilona do Švedske, nisam baš uveren.naime, nemoguće je da od toliko brojnog naroda na Balkan dodje vrlo mala grupa.takođe, Srbe ne pominju ni grčki ni rimski istoričari u svojim delima, mada neki istoričari Srbe dovode u vezu sa Tribalima, koji su tračkog porekla.Udelu Konstantina Porfirogenita, De administrando Imperio, stoji da su Srbi došli iz " kraja koji je sa one strane Turske (Madjarske), iz predela koji se zove Bojki" i da su došli na Balkan podelivši se na dva dela: jedan deo pod vođstvom jednog od "arhonata" dolazi u okolinu Soluna a drugi deo naroda ostaje u staroj postojbini.Ovi prvi se ubrzo vraćaju natrag ali se predomišljaju i naseljavaju se uz odobrenje cara Iraklija(610-641) na prostor provincije Dalmacije.Tako stoji u zvaničnom izvoru za našu nacionalnu istoriju.Koliko je tačno, ne znam, ali se zna da je Konstantin Porfirogenit podatke dobijao podatke o narodima proučavajući i njihovu tradiciju i predanja.

Брате промашио си све, овде већ сви знају да је дело "О народима" од Порфирогенета фалсификат и да има гомилу нелогичности и да је историјски непоуздан извор,
Сигуран сам да је то дело новијег датума, рецимо 17. век, и претпоставка је да су му то дело прикачили Хрватски фратри!
Код нас је у уџбеницима од Берлинског Конгреса, и нисмо свесни колико смо изгубили увођењем овог дела у школе!
 
Wilkołak:
@Komandir

Grad nema nikakve veze sa spaljivanjem vec sa ogradom! Grad je ono sto je ogradjeno, tj. ono sto se stiti!

Grad/gorod/ogrod ...

Извини опет исправљам, јер си нажалост пао.
Руска и чешка реч ГОРОД, као и наша реч ГРАД, нису настале од ОГРАДА већ супротно. Код српских речи префикс О је уобичајен за завршне и цикличне радње, нпр. :
градити - Оградити
ставити - Оставити
расположити - Орасположити
кренути - Окренути
писати - Описати
ИТД. ИТД. ИТД. ИТД. ИТД. ИТД.

код ових примера видимо да се додавањем О префикса гради нови глагол и може остати свршен али може постати и несвршен.
 
OrthodoxCelt:
Прави Хрвати потичу од Аварских племена, а ови данашњи су великом већином покатоличени Срби, исто као што су данашњи Бошњаци,Муслимани or whatever до скора били Срби муслиманске вероисповести(не баш сви али велика већина), можемо до Сутра овако, Исто као што су Мађари у Војводини, такође покатоличени Срби(такође велика већина)! А Црногорци и Македонци, то је смешно колико и тужно!

Искрено мени нико не смета где год да је, не мрзим никог, ја знам да мене неће нико убедити да не будем православац, кад се ја тако осећам!
Ја нећу Хрвате, Муслимане и Војвођанске Мађаре да убеђујем да су Срби, јер ме не би разумели, а највероватније би се увредили, али верујем да смо сви део једног народа, И кад би сви тако размишљали и не дозвољавали оним који хоће да нас заваде то би било оно што нам фали да се морално опоравимо!
Стварно ми је мука од Стања у коме се налази Србија, и мука ми је колико су заглупели народ Србије, мука ми је од Демократије и њеног тумачења, а и од ових форума што нигде не воде!

Врло битно одакле смо, а зашто уопште што морамо бити негде са стране, што једноставно не схватимо да смо ту где смо и да су нам наши преци оставили ову земљу такву каква је, могли смо бар границе сачувати!
А колико видим, све смо мањи, и све нас је мање...

za ovo... izvini al nisi u pravu
nije problem shto su oni srbi muslimanske veroispovesti, niko i nije bezao od toga
par crkvenih likova koji je dekretom krajem 19 veka odbacio od nacije sve shto nije chlan SPC je problem

i za Boshnjake
i za Dubrovnik
i za pola dalmacije


shta njima vredi da danas ponavljaju da su srbi
kad ce neki degen da krene da im mantra "niste srbi dok se ne uchlanite u SPC"
ko shto mantraju svim ateistima, paganima i kom sve vec na forumu (forum navodim kao primer, jer u sluchaju da trazish dokaz za tvrdnju samo malo treba da chitash...)
 
Wilkołak:
Ja sam dao pretpostavku jer nemam dokaze za ono sto mislim, kao sto i ti nemas dokaze za ono o cemu laprdas! Ja pristajem da se prica o mojoj metodologiji, no ne bih se slozio da na to pristaje i tvoj idol seretic (od sada mu prezime pisem malim slovom). A ... mozda si to ti sereticu, samo se lazno predstavljas?

Ja mislim da si ti zreo da zaradis svoj prvi ban ... no, polako!

Мислим да расправа иде у добро правцу, али

СВЕВЛАДЕ
Не процењуј људе по нечему тако небитном као што је националност

ВИЛКОЛАК
Спусти се мало на земљу и схвати да је историја слободна наука и да свако има право да изнесе свој став, а колико је тачан време ће показати.
 
OrthodoxCelt:
Брате промашио си све, овде већ сви знају да је дело "О народима" од Порфирогенета фалсификат и да има гомилу нелогичности и да је историјски непоуздан извор,
Сигуран сам да је то дело новијег датума, рецимо 17. век, и претпоставка је да су му то дело прикачили Хрватски фратри!
Код нас је у уџбеницима од Берлинског Конгреса, и нисмо свесни колико смо изгубили увођењем овог дела у школе!

Hahaha. Uhahah! Hehehhe!

Jadni mi, uvek neka zavera protiv nas.
To je navodno Dereticevo epohalno otkrice. Samo sto se ni on, a ni ti niste bolje informisali. Ajde sto nije on ionako je sarlatan, ali ne mogu da verujem da tom sarlatanu neki slepo veruju.

Kao prvo, delo "De Administrando Imperio" nije sacuvano samo u latinskom prevodu vec pre tog latinskog postoje 4 sacuvana grcka prepisa. Najstariji potice iz druge polovine 11. veka i pripadao je Jovanu Duki, uglednom vizantijskom velikodostojniku i bratu cara Konstantina Duke (1059-1067). Taj rukopis, nastao u vizantijsko vreme - preciznije se datuje u period od 1059. i 1081. godine - i danas se cuva u grckom rukopisnom fondu Nacionalne biblioteke u Parizu. Ti zlobni hrvatski fratri taj rukopis nisu ni videli.Ostala tri rukopisa su mladji i poticu iz 16. veka: drugi iz 1509. godine, treći između 1509. i 1529. godine i četvrti između 1560. i 1586. godine. Zlobni fratri iz 17. veka jadni nisu se ni rodili kad su ovi rikopisi nastali. Da prave falsifikat u 17. veku, kasno je jer bi ih onaj grcki prepis iz 11. veka sve demantovao.

Dakle,
Pre nego sto ista poverujes cika Sereticu, informisi se. Tacno je da ima mnogo sta da se zameri Porfirigenitu, ali to je normalno jer nije on boravio kod naroda o kojima je pisao, vec je sve uglavnom pisano na osnovu prica i njegovog proucavanja njihove tradicije, ali ne tako sto je isao da ucestvuje u njihovim obicajima i ritualima, nego na osnovu toga sto je cuo.
 
komandir:
Извини опет исправљам, јер си нажалост пао.
Руска и чешка реч ГОРОД, као и наша реч ГРАД, нису настале од ОГРАДА већ супротно. Код српских речи префикс О је уобичајен за завршне и цикличне радње, нпр. :
градити - Оградити
ставити - Оставити
расположити - Орасположити
кренути - Окренути
писати - Описати
ИТД. ИТД. ИТД. ИТД. ИТД. ИТД.

код ових примера видимо да се додавањем О префикса гради нови глагол и може остати свршен али може постати и несвршен.

Rec "ogród" na poljskom znaci vrt, basta a ne ograda. Oznacava ono sto je ogradjeno. Inace, gorod/grad i ubacivanje glasa "o" u nekim slovenskim jezicima je detaljno opisano, ali nazalost, jos to gradivo nisam obradio pa ne mogu da ti dam vise informacija o tome.

Inace, na ceskom se grad kaze hrad/hradec .... prelaz "g" u "h".

Ne znam kakve su to ciklicne radnje. Mozda si mislio na nesvrsene oblike, ali to ne mora da bude slucaj... sve u svemu, grad tj. gorod dolazi od ograde tj. od necega sto je zasticeno.
 
Грци вековима фабрицизирају своју историју и некакве "античке грке" могу само да се сликају!
што бих им веровао и за ово, ионако се никада нису помирили са чињеницом да је Македонија самостална држава(као они имају историјско право не ту територију)
Да не причам о Ћирилу и Методију који су описмењавали већ писмен народ!
Ја им ништа не верујем!
 
OrthodoxCelt:
Да не причам о Ћирилу и Методију који су описмењавали већ писмен народ!
Ја им ништа не верујем!

Како онда објашњаваш добар пријем поменуте браће код Словена које су описмењавали? Замисли да нама сада дођу неки шабани из Бутана и као хоће да нас описмене.Већина нас би их искулирала и поручила им да продуже у Хондурас, а не нама да соле памет... Мислим, Ћирило и Методије су од увек памћени као позитивни ликови. То су могли бити само ако су урадили нешто добро.
 
Wilkołak:
Rec "ogród" na poljskom znaci vrt, basta a ne ograda. Oznacava ono sto je ogradjeno. Inace, gorod/grad i ubacivanje glasa "o" u nekim slovenskim jezicima je detaljno opisano, ali nazalost, jos to gradivo nisam obradio pa ne mogu da ti dam vise informacija o tome.

Inace, na ceskom se grad kaze hrad/hradec .... prelaz "g" u "h".

Ne znam kakve su to ciklicne radnje. Mozda si mislio na nesvrsene oblike, ali to ne mora da bude slucaj... sve u svemu, grad tj. gorod dolazi od ograde tj. od necega sto je zasticeno.

Нажалост нисам имао прилике да студиозно (школа, курс) учим пољски или чешки, али сам руски учио 8 година.
Не не глаголски облик (свршен, несвршен, учестао), а цикличне радње сам навео у смислу самог значењу речи.
Не могу 100% да кажем да сам ја у праву, али ако је реч ГРАД настала од ОГРАДА, онда сам :) сигуран да ограда има везе са палисадама, гаром, жаром, ЖРВЊИМА.
ПОЗДРАВ
 

Back
Top