Poslušnost je vrlina ili mana u religiji i životu?

hm337

Elita
Poruka
17.245
Duh starog zaveta odiše idejom da treba biti apsolutno poslušan bogu starog zaveta....Adam i Eva i svi njihovi potomci su prema toj priči surovo kažnjeni zbog minorne neposlušnosti...Saul je oštro iskritikovan od proroka Samuila zato što je poštedeo cara Amalićana i domaće životinje a nije izvršio naredbu da sve Amalićane uključujući i decu na sisi i domaće životinje masakrira....

hrišćani slede taj poslušnički duh Starog Zaveta...naročito monasi insistiraju na poslušnosti..tvrde da je poslušnost najbitnija u veri....upoređuju to kako deca trebaju da budu poslušna roditelju koji više zna od njih sa time da ljudi trebaju biti aposlutn poslušni svom nebeskom Ocu....

međutim ja mislim da svaki normalan roditelj koji voli svoju decu ne želi da mu deca budu apsolutno poslušna nego da steknu samostalnost i sposobnost kritičnog razmišljanja...zašto bi Bog očekivao od nas apsoutnu poslušnost a ne da postanemo zreli samostalni ljudi koji misle svojom glavom? Uostalom kako biti apsolutno poslušan bogu kad ne možeš znati šta on želi da uradiš...nije li tu opasnost da neko kao Samuilo u Starom zavetu počne da govori u Božije ime i naređuje ti da činiš zlo? Ako nemaš svoje shvatanje situacije i svoje rasuđivanje i svoje srce nego si samo klimoglavac i poslušnik, možeš li razlikovati demonske zahteve od božijih, možeš li razliovati dobro od zla?

Da li mislite da poslušnost abolira od odgovornosti?

Ako bih hteo da budem apsolutno poslušan Bogu ja bih krenuo od pretpostavke da je Bog ljubav jer ništa drugo o Bogu i njegovim namerama ne mogu znati...pa bi onda činio ono što je u skladu sa ljubavlju pretpostavljajući da je to bogougodno a suprotstavljao se onome što je protiv ljubavi...svakao ne bih dozvolio kao Saul da me manipuliše neki prorok koji me tera da činim zlo u Božije ime....

Elem, šta mislite o poslušnosti u religjjskom i u životnom kontekstu? Da li je potrebna i korisna i kada i kome treba biti poslušan?
 
Dete treba da se vaspita i bude uzoran stanovnik i brat/sestra sa svakim, da poštuje sebe i druge. Zašto poslušnost treba da ima veze sa religijom i bogom, zašto roditelji jednostavo ne vaspitaju decu da budu poslušna jer to tako treba a ne da se pozivaju na boga i religiju odmah, da li je to po bogu ili nije. Ja npr svoju decu neću sigurno vaspitavati jer je to po bogu, a biće vaspitanija i poslušnija od pobožne dece koja su od malih nogu navučena na religiju bez da sami odluče o tome.
 
Elem, šta mislite o poslušnosti u religjjskom i u životnom kontekstu? Da li je potrebna i korisna i kada i kome treba biti poslušan?
Bog od čoveka ne traži poslušnost. Zašto tako mislim? Da je hteo poslušnog
čoveka, stvorio bi nešto što nema mogućnost da bude neposlušno. Poslušnost
i neposlušnost u kontekstu bezuslovne, božanske ljubavi, nemaju nikakvog
smisla.
Biti jedno s njim je cilj, a u jednoti nema ko kome da bude poslušan.

Međutim. U početku svog duhovnog puta, čovek ne zna šta je njegov
najveći neprijatelj, niti kako sa tim da se izbori. On mora da nađe nekoga
ko će da ga vodi, ko je ispred njega na putu. I treba da mu bude poslušan.
Ilustracije radi, zamisli da prevodiš slepog čoveka preko ulice, a on ti
ne veruje i vuče na neku svoju stranu. Kako ćeš da ga prevedeš? On tom
neposlušnošću ne čini štetu tebi, već sebi.

Poslušnost te vodi u smirenje. Umiruje tvoj ego. I da, lišava te odgovornosti.
Ali odgovornost uspavanog čoveka je čista iluzija. Što bi možda mogla da
bude posebna tema.
 
Duh starog zaveta odiše idejom da treba biti apsolutno poslušan bogu starog zaveta....Adam i Eva i svi njihovi potomci su prema toj priči surovo kažnjeni zbog minorne neposlušnosti...Saul je oštro iskritikovan od proroka Samuila zato što je poštedeo cara Amalićana i domaće životinje a nije izvršio naredbu da sve Amalićane uključujući i decu na sisi i domaće životinje masakrira....

hrišćani slede taj poslušnički duh Starog Zaveta...naročito monasi insistiraju na poslušnosti..tvrde da je poslušnost najbitnija u veri....upoređuju to kako deca trebaju da budu poslušna roditelju koji više zna od njih sa time da ljudi trebaju biti aposlutn poslušni svom nebeskom Ocu....

međutim ja mislim da svaki normalan roditelj koji voli svoju decu ne želi da mu deca budu apsolutno poslušna nego da steknu samostalnost i sposobnost kritičnog razmišljanja...zašto bi Bog očekivao od nas apsoutnu poslušnost a ne da postanemo zreli samostalni ljudi koji misle svojom glavom? Uostalom kako biti apsolutno poslušan bogu kad ne možeš znati šta on želi da uradiš...nije li tu opasnost da neko kao Samuilo u Starom zavetu počne da govori u Božije ime i naređuje ti da činiš zlo? Ako nemaš svoje shvatanje situacije i svoje rasuđivanje i svoje srce nego si samo klimoglavac i poslušnik, možeš li razlikovati demonske zahteve od božijih, možeš li razliovati dobro od zla?

Da li mislite da poslušnost abolira od odgovornosti?

Ako bih hteo da budem apsolutno poslušan Bogu ja bih krenuo od pretpostavke da je Bog ljubav jer ništa drugo o Bogu i njegovim namerama ne mogu znati...pa bi onda činio ono što je u skladu sa ljubavlju pretpostavljajući da je to bogougodno a suprotstavljao se onome što je protiv ljubavi...svakao ne bih dozvolio kao Saul da me manipuliše neki prorok koji me tera da činim zlo u Božije ime....

Elem, šta mislite o poslušnosti u religjjskom i u životnom kontekstu? Da li je potrebna i korisna i kada i kome treba biti poslušan?
Poslusnost Bogu je vrlina.
Samo neko dobrog srca moze biti poslusan Bogu.
 
Poslusnost Bogu je vrlina.
Samo neko dobrog srca moze biti poslusan Bogu.
jeste, ali Bog može i da te testira...da traži da učiniš nepravdu ili zlo nekome....kao što je starozavetni bog od Avrama tražio da žrtvuje sina...
a i Satana može da se pretvara da je Bog pa da ti traži svašta da uradiš....
no ako slediš ljubav prema Bogu, sebi i bližnjima ne možeš pogrešiti....
 
jeste, ali Bog može i da te testira...da traži da učiniš nepravdu ili zlo nekome....kao što je od Avrama tražio da žrtvuje sina...
a i Satana može da se pretvara da je Bog pa da ti traži svašta da uradiš....
no ako slediš ljubav prema Bogu, sebi i bližnjima ne možeš pogrešiti....
Satana se uvek i pretvara da je Bog tj to i jeste Bog ovoga sveta

ali to onome ko zna Bibliju ne predstavlja problem jer Bog preko svoje reci razotkriva Sotobnu i njegove metode

Takodje Bog nam daje da znamo sta je dobro a sta zlo tako da nas Sotone ne moze prevariti

tako je ako se sledi Bozja ljubav i Bozja merila ne mozemo pogresiti
 

Back
Top