poremećaj ličnosti

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
AntunTun:
meni cela ta pricha deluje bezvezno...ok ako su psihopatije onda su to shto jesu...al to shto kazhe chovek da su chudaci...to bi znachilo da smo svi isti a oni koji su chudni oni imaju poreketjaj lichnosti...nekako ne drzhi mi to vodu...ok ne razumem se toliko da bih mogao raspravljati na nivou dsm-a il chega vetj...al to da su chudaci ljudi sa poremetjajem lichnosti(shta god to bilo) mi bash deluje bezveze...i sam termin..shta kao imash ovakvu lichnost A i sve lichnosti koje nisu kao A su poremetjene?...ok samo pitam opet ne razumem se...
Ja sam na pojam "cudaci" naisao u literaturi iz Klinicke psihologije i slazem se sa tim pojmom tj. mislim da ih pojam verodostojno opisuje. Taj pojam nije strucan, vec je iz svakodnevne prakse, odnosno ljudi koriste taj pojam kada vide nekoga koji se neobicno ponasa a ne mogu za njega da kazu da je bolestan.
 
Ja samo da se javim! Hvala,@Plav! Nisam ti odmah odgovorila ,zapravo,bila sam napisala jedan predug post koji mi je nestao,pa sam bila preumorna da ga pisem iz pocetka. Sve u svemu,ja sam tvoj savet poslusala,a kao "kec na desetku" mi je doslo sto vise nemam kontakt sa narkomanima:najbolji (pa,i jedini)drug je otisao na vise meseci u neki manastir na lecenje,a i postavila sam sebi niz nekih malih ciljeva koje polako ostvarujem.Nista spektakularno sto ce mi promeniti zivot,ali mi upotpunjavaju svakodnevnicu i nije mi dosadno.
Uplasena sam sta ce biti sa mnom.Krila sam se iz droge (opravdavala svoje neuspehe [imam samo srednju skolu,nemam stalan posao...] krijuci se iza toga "Ja sam narkoman,od mene se ni ne ocekuje da uradim nesto od sebe"),a sada sam smogla hrabrosti da pogledam sama sebi u dusu,i videla sam koliko sam otupela,i koliko sam postala povrsna i prazna,ali secam se sebe dok nisam takva bila,i znam da taj ogromni strah ("sta ce biti sa mnom",taj strah mi je i davao tu hiper snagu,jer nisam imala hrabrosti da budem sama sa sobom)moze da nestane ako jednostavno odlucim da ne tracim danasnji dan brigom o sutrasnjem. Bojim se,ali se tesim da nisam jedina koja se tako oseca,i da je krajnje vreme da prestanem da zivim u "magli" i da moram makar da pokusam da uradim nesto od sebe,pa makar to rezultiralo i neuspehom,pokusacu onda opet,i opet...Samo se nadam da cu istrajati i da cu naci snage u sebi,osecam se beznadno jer sam sve starija a posao mi je neizvestan,imam egzistencijalnih problema i ne vidim ni u masti svetliju buducnost,ali am odlucila da ni ne mislim na neku dalju buducnost,u sustini mi nije uopste tako lose u sadasnjosti i steta bi bilo danas kvariti mislima o "strasnom sutra" koje,mozda,uopste i nece biti strasno....eto,tako.Nadam se da sam barem malo napredovala. Hvala,Plav,pozdrav.
 
Betty:
!!!


Psihologija je društvena nauka.

Tacno,ali poremecajima licnosti se bavi psihijatrija!
Psihijatrija je medicinska nauka,dakle prirodna! ;)

Ali nema ni veze....ceo svet nema odgovor na pitanje kako leciti i izleciti psihopatije....prvo ce morati de se rodi neki genije od fizicara koji ce napraviti neku masinu koja ce moci tkiva da posmatra na ATO nivou, ili mozda jos sitnije,pa cemo onda videti od cega je ustvari izgradjen mozak,pa cemo mozda tad naci odgovor na to da li je poremecaj licnosti bolest ili smo bili godinama u zabludi!!!
Ko zna,mozda je sva psihijatrijska simptomatologija posledica nekih organskih oboljena!

Ali prvo FIZICAR,pa onda mi ,ostali!!! :lol:
 
sevilja:
Tacno,ali poremecajima licnosti se bavi psihijatrija!
Psihijatrija je medicinska nauka,dakle prirodna! ;)

Ali nema ni veze....ceo svet nema odgovor na pitanje kako leciti i izleciti psihopatije....prvo ce morati de se rodi neki genije od fizicara koji ce napraviti neku masinu koja ce moci tkiva da posmatra na ATO nivou, ili mozda jos sitnije,pa cemo onda videti od cega je ustvari izgradjen mozak,pa cemo mozda tad naci odgovor na to da li je poremecaj licnosti bolest ili smo bili godinama u zabludi!!!
Ko zna,mozda je sva psihijatrijska simptomatologija posledica nekih organskih oboljena!

Ali prvo FIZICAR,pa onda mi ,ostali!!! :lol:


a šta je ATO nivo? :) atomski nivo? Koliko znam, več se dve decenije stvar rešava na nivou molekula i razmene elektronskih impulsa među ćelijama...sinapse i elektro-impulsi. Mada je i dalje tvrdim da je sve stvar volje kad je reč o PSIHI a ne o FIZISU, al kako oćete..
 
Ato nivo znaci ,prakticno,kad cesticu podelis na 1000000000000000000(osamnaest nula) delova,pa taj delic mozes da registrujes......za to jos uvek ne postoji mashin!Moze samo do 1:1000000000(devet nula)....a i to sto se spominju ti impulsi,to ti sve izgleda ovako----------->misli se,veruje se,predpostavlja se,naucnici tvrde,ali nisu dokazali i sl.
Ali ima logike i ta teorija ''na bazi psihe''...mada,uvek se pitam sta nju pokrece....ustanovismo ipak postojanje nekih molekula,pa sad....ipak mi je logicnije organsko poreklo.
 
M4j4:
Ja samo da se javim! Hvala,@Plav! Nisam ti odmah odgovorila ,zapravo,bila sam napisala jedan predug post koji mi je nestao,pa sam bila preumorna da ga pisem iz pocetka. Sve u svemu,ja sam tvoj savet poslusala,a kao "kec na desetku" mi je doslo sto vise nemam kontakt sa narkomanima:najbolji (pa,i jedini)drug je otisao na vise meseci u neki manastir na lecenje,a i postavila sam sebi niz nekih malih ciljeva koje polako ostvarujem.Nista spektakularno sto ce mi promeniti zivot,ali mi upotpunjavaju svakodnevnicu i nije mi dosadno.
Uplasena sam sta ce biti sa mnom.Krila sam se iz droge (opravdavala svoje neuspehe [imam samo srednju skolu,nemam stalan posao...] krijuci se iza toga "Ja sam narkoman,od mene se ni ne ocekuje da uradim nesto od sebe"),a sada sam smogla hrabrosti da pogledam sama sebi u dusu,i videla sam koliko sam otupela,i koliko sam postala povrsna i prazna,ali secam se sebe dok nisam takva bila,i znam da taj ogromni strah ("sta ce biti sa mnom",taj strah mi je i davao tu hiper snagu,jer nisam imala hrabrosti da budem sama sa sobom)moze da nestane ako jednostavno odlucim da ne tracim danasnji dan brigom o sutrasnjem. Bojim se,ali se tesim da nisam jedina koja se tako oseca,i da je krajnje vreme da prestanem da zivim u "magli" i da moram makar da pokusam da uradim nesto od sebe,pa makar to rezultiralo i neuspehom,pokusacu onda opet,i opet...Samo se nadam da cu istrajati i da cu naci snage u sebi,osecam se beznadno jer sam sve starija a posao mi je neizvestan,imam egzistencijalnih problema i ne vidim ni u masti svetliju buducnost,ali am odlucila da ni ne mislim na neku dalju buducnost,u sustini mi nije uopste tako lose u sadasnjosti i steta bi bilo danas kvariti mislima o "strasnom sutra" koje,mozda,uopste i nece biti strasno....eto,tako.Nadam se da sam barem malo napredovala. Hvala,Plav,pozdrav.
Bravo. Drago mi je zbog tebe. Očigledno da se do velikih ciljeva dolazi nizom malih ciljeva, a ti mali ciljevi su deo svakodnevnice. Naravno, možda će se to stanje nekad vratiti ali ti se seti ove priče i neka ti to bude velika podrška u životu. Nažalost, mi ne možemo sve sami, jer veliki ciljevi i odluke zahtevaju da je neko tu pored nas tj. da imamo podršku u životu. Ta podrška može biti neka osoba ili možda neki od ovih razgovora ili nešto sasvim treće. Mislim, da je to sledeće što treba da tražiš u životu, podršku. I vrlo je značajno da ne razmišljaš o sebi kao lošoj osobi. Naprotiv, ja iz tvoje priče vidim da si ti jedna velika osoba koja je uspela da u životu donese niz teških odluka i to bez podrške. Drži se tog potencijala i ne zaboravi ga. Svidja mi se što vidiš da je život svakodnevan i da nam ništa drugo nije preostalo nego da koristimo svaki naš trenutak u životu, a ne da budemo samo zarobljeni u svojim velikim ciljevima. A, što se tiče straha, ja verujem da je on neminovan i da ne treba da ga se otarasimo već da naučimo da živimo sa njim. Ove ideje su egzistencijalističke i ja ih podržavam. Preporučujem ti da pročitaš Kamijev "Mit o Sizifu". Sve naljbolje. Ćao
 
Eh,rano je jos za "Bravo",ali hvala ti puno na podrsci . Nije mi samo jasno KAKO si na osnovu nekoliko recenica pogodio skoro sve krupno u vezi mog zivota,neverovatno,e,tebi evo "Bravo" :)
Btw,"Mit o Sizifu" sam procitala ,sad mi nekako vise odgovara nesto tipa "Politikin zabavnik" ili decije pesme,da odmorim mozak,da se ne bedacim,da se sto vise opustam i smejem,a manje razmisljam-sve ce to,vremenom,doci na svoje mesto,samo da (p)ostanem opustena.
Imas ogroman pozdrav ;)
 
M4J4...ne upadaj u zamku....žene se bwe samo BRINU:) Ko šta radi one se BRINU "za sutrašnji dan" :lol: Probude se usred noći pa se brinu :?
Možeš ti i onako opušteno...ali onda spremi seriju odgovora na pitanja "a šta si postigla", "koji su ti ciljevi" "gde vidiš sebe za 5 godina"...
Treba naći neki balans ...day by day...

btw. ja sam do proletos tako živela, sve ustaljeno, malo, izvodljivo, maltene bez nekih izazova....i onda sam uhvatila sebe kako VEĆ rezimiram život (ništa od njega, a trideseta se bliži, sve uredno, dosadno, bledo i bezizgledno), i onda sam....jednostavno, čekala smrt. Čekala da nekako ..iscuri život iz mene, ko da sam boca :lol:
Naravno, sve to podsvesno - predala sam se dosadi i očekivala sam KRAJ jer je, zaboga, dosada valjda najveći greh :)
E tako...a sad imam krizu identiteta. Nije mi dosadno, sad mi je teško. Ništa nije kako bih ja htela, niti može brže nego što može (a ja nestrpljiva :lol: ) niti sam sigurna da li ipak treba da nastavim tim putem, ili da se pokrijem ušima i zaćutim zauvek...i da mi ponovo bude dosadno, neeee......:lol:
Sve u svemu, valjda je i to normalno, oko 30te, to preispitivanje? :)

Mene samo mrzi da sve zavisi od mene. A tako je :) I to je dosadno, beskrajno je zamorno da se ništa bez učešća moje volje ne dešava, odnosno, kad se desi to bude neko eXtra neprijatno iznenađenje. Idem da se ulenjim, danas sam slobodna....umorna sam.
 
O,boze,jutros sam i ja dosla do slicnog zakljucka gledajuci Oprah show-neka devojka smrsala 45kg,pa joj sad zivot lep! :lol: Glup primer,ali eto,ona je ostvarila svoje snove,barem joj je cilj bio ocigledan,i bio je tezak! Ja sam,valjda,i bila i narkomanka,i svasta,upravo da bih imala neki cilj koji je tezak,ono,kad mi ide dobro (citaj:monotono,stabilno,dosadno)ja napravim neko sranj.e da bih imala neki problem da resim! E,sad sam to prevazisla,ne moram sebi komplikovati zivot,moze se naci neki drugaciji cilj,na primer,umetnost,napravi nesto,nacrtaj nesto,onako,usput,pored redovnih aktivnosti! Ili penji se po steni,ima na Adi slobodno penjanje,imaju razni klubovi,zatim sportovi...nije strasno kad je monotono,to se da lako resiti,veruj mi,makar sam ja imala dosta iskustva sa "divljim" nacinom zivota i kazem ti da nije resenje ;)
 
...misliš da sam neskromna što nisam svesna sreće da ipak NEMAM 100 kg? :lol:

btw. hvala na savetu, neću da se pentram, moj posao je moj hobi - ako misliš na nedostatak ekonomskih efekata i 101 % pure pleasure ;) Ali to JESTE JAKO KOMPLIKOVAN život. :?
(al smo se našle, reci.. :lol: )

Ja sam ostavila cigarete. Kažu da je to isto kao kad ostavljaš drogu. Možda treba da se ponosim :roll: Davno bilo...pre 5 meseci. Ko će na to da misli....:) so...sad sam anđeo.
 
shaddow:
Betty, naravno da treba da se PONOSIŠ!!! :)

Kisss........... ne znam broj. :)


ponosim se majke mi...svaki put kad se setim...:) znaš bwe šta je 5 meseci....OVIH mojih 5 poslednjih čudnovatih 5 meseci. :roll: Treba negde beležiti svoje uspehe, velike i male....u neku beležnicu, veliku ili malu...i ponekad se obradovati, što da ne :P
 
Uspela si da ostavis cigarete!? To je mnoooogo tesko! Ja sam pokusavala,ali ne ide. Doduse,ja zaista malo pusim,tri do 5 cigareta dnevno,jedino ako sedim sa drustvom,onda mogu za vece pola kutije,ali nije po meni nista alarmantno da bih morala da ih "bacam". Koliko si ti pusila dnevno? (kako smesno zvuci pitanje hehehehe) i kako si prestala,jesi li koristila neke flastere,biomed,neka cuda,ili samo volja? I,jesi li odjednom samo bacila,ili si smanjivala postepeno? Uh,udavih ja pitanjima,a i offtopic je...ma,samo ti napisi ;)
 
NIje :) Lakše je nego što ljudi inače misle ;)
pušila 1,5 kutiju (a bogami i više poslednjih 6 meseci :roll: ) Ništa živo nisam od tih sredstava, samo kapi tinctura insomnia + persen iz Lilija, a i to tek po isteku 1. nedelje...dok sam se opasuljila šta sam gde sam (pažnja popustila ...).
Ey, ajde da ne trolujemo - imaš na Zdravlju temu od 50ak strana...kutak za nepušače - moj on line životopis ostavljanja cigareta.
 
Schveca:
Ja i nisam neki expert u ovoj oblasti, ali recimo da mi je tema vise nego zanimljiva... Predpostavljam da su ljudi sa poremecajem licnosti asocijalni, i sa izrazenim iskrivljenim kriterijumom vrednosti, ne opredeljeni ni zasta i za svasta, ili izrazeno samouvereni ili totalno povuceni, tj. neuklopivi u okolinu.. Agresivni ili anksiozni, cesto isfrustirirani zbog neuspeha... cesto otudjeni.... Kako ih usmeriti? Ne znam... Tesko pitanje i teska tema za mene... Vi ste mnogo bolji u ovome :):)



Cekam Psihologeua....On NESTO i zna,stvarno! ........... :lol:
Mislim Schveco...da GRESIS oko "ovih" nizasta...ty ja spadam!....mozda sam malo skrenuo,ali nisam ljude pocheo da ubijam....mnogi me zezaju na moj rachun er sam dozvolio svojom dobrotom i da nisam sazaaljiv verovatno bih ih eliminisao kao svaki decko koji drzi STROGO do sebe...bolje je biti sam!....pazi,chovek nikad nije sam uvek je nadgledan odozgo,hteli mi ili ne da prihvatimo Cosmos....ako ne...

aaa....nisam za sve.....tu sam iskren,ja ne volim nista na silu,. i to se pokazalo u pravom zivotu mom i na politickom planu....a ljudi kod nas polako ali sigyrno menjaju svest....samo da vidim i neku cury,djevojku pa da se ozenim.....i ostarim ...dalje da ne typim.
Ako sam ja lenstina mogao da skinem za 3 meseca 15 kg......kao bivshi ex amaterski sportista sebe da nateram.....da zavolim nesto tako slicni....pa mozete i vi nesto a da za to ne trazite nista zauzvrat.....DOCI CE TO SAMO PO SEBE I tada ce oni trchati za vama,vama,vama...... :roll:
 
M4j4:
Eh,rano je jos za "Bravo",ali hvala ti puno na podrsci . Nije mi samo jasno KAKO si na osnovu nekoliko recenica pogodio skoro sve krupno u vezi mog zivota,neverovatno,e,tebi evo "Bravo" :)
Btw,"Mit o Sizifu" sam procitala ,sad mi nekako vise odgovara nesto tipa "Politikin zabavnik" ili decije pesme,da odmorim mozak,da se ne bedacim,da se sto vise opustam i smejem,a manje razmisljam-sve ce to,vremenom,doci na svoje mesto,samo da (p)ostanem opustena.
Imas ogroman pozdrav ;)
Tako je. Možda stvarno treba da se odmoriš i da prikupiš snage za dalji život. Hvala na lepim rečima i koliko sam zaslužan ja toliko si i ti. Jer, da nisi bila iskrena u svojoj priči, ne bih ništa ni dobila tj. kad god daješ onda i dobijaš. Tako da je lepo biti iskren ( što je retko ko danas) i ja vidim da smo mi došli do još jednog tvog velikog potencijala- iskrenost. E, vidiš li koliko je čovek bogat i koristi to bogastvo. Uzvraćam i ja ogromnim pozdravom. Ćao
 
Mannibals:
Cekam Psihologeua....On NESTO i zna,stvarno! ........... :lol:
Mislim Schveco...da GRESIS oko "ovih" nizasta...ty ja spadam!....mozda sam malo skrenuo,ali nisam ljude pocheo da ubijam....mnogi me zezaju na moj rachun er sam dozvolio svojom dobrotom i da nisam sazaaljiv verovatno bih ih eliminisao kao svaki decko koji drzi STROGO do sebe...bolje je biti sam!....pazi,chovek nikad nije sam uvek je nadgledan odozgo,hteli mi ili ne da prihvatimo Cosmos....ako ne...

aaa....nisam za sve.....tu sam iskren,ja ne volim nista na silu,. i to se pokazalo u pravom zivotu mom i na politickom planu....a ljudi kod nas polako ali sigyrno menjaju svest....samo da vidim i neku cury,djevojku pa da se ozenim.....i ostarim ...dalje da ne typim.
Ako sam ja lenstina mogao da skinem za 3 meseca 15 kg......kao bivshi ex amaterski sportista sebe da nateram.....da zavolim nesto tako slicni....pa mozete i vi nesto a da za to ne trazite nista zauzvrat.....DOCI CE TO SAMO PO SEBE I tada ce oni trchati za vama,vama,vama...... :roll:
Kao sto vec rekoh i nisam neki exper za ovu oblast... Slazem se sa tobom... Bolje biti sam neko imati nekog SAAMO DA NE BI BIO SAM... Medjutim ne slazem se da IH nisi oterao samo zbog sazaljenja... NIKAD NIJE SAMO IZ SAZALJENJA...
 
cao, Betty
pre nesto vise od cetiri godine obratila sam se psihijatru za pomoc jer sam bila pravi pravcati zavisnik od cokolade
prosla sam kroz tzv. na transfer usmerenu psihoterapiju (trajalo je 4 meseca) i cokolada mi je totalno izbacena iz glave kao da nikada nije ni postojala
ali, kada me je skinuo sa cokolade, jasno se pokazala moja granicnost (sifra dg. F60.31) i sa tim sam suocena
koliko sam razumela, vecina zavisnika (alkoholicari, narkomani, nikotinomani, kockari, zavisnici od racunara) ima ovaj poremecaj, a supstanca ili vec to od cega su zavisni samo ga prepokriva
takodje, supstanca sluzi da popuni hronicno osecanje praznine od koga ovakve licnosti pate
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top