Pomoć oko putovanja avionom

tecnost ne mozes vise od 100ml po bocici da uneses u avion.

mene su cak na rendgenu naterali da popijem onaj mali deciji buci buci sokic od 200ml jer nisu dozvoljavali da prodje.. samo gledam kako mi ranac skrece u onaj drugi deo trake gde rucno pregledaju :kez:
..bilo je ili da bace ili da popijem i ja popio pred njima :D ovo je sveza informacija jer mi se letos to desilo.
za sendvic iskreno ne znam jer hranu nikad nisam ni pokusavao da unesem posto imam jelo u avionu a sigurno necu biti gladan cim se iskrcam.

za lekove nije lose da imas potvrdu od lekara da ti je terapija neophodna, ne znas na koga mozes da naletis.
Da ne moze se uneti ni hrana ni pice nista...
samo tecnost u malim bocicama od 100 ml
 
Lični prtljag - carry on
Može hrana koja je fabricki zatvorena, na pr keks, sendvič,čokolada…
Voda za pice ne može, mora da se baci/popije pre security check (prolaska kroz skener)
Male bočice tečnosti sa parfemom, kreme, losioni itd idu u plastičnu zip lock kesicu i dozvoljeno je uneti ih u avion.
Takodje sve baterije idu sa putnikom u avion (ništa u check-in prtljag)
Kad se prodje security, u duty free zoni mozes da kupis hranu i pice i sa njima u avion bez problema.

Check in - prtljag
Mogu i tečnosti i hrana i lekovi.
Ako im je sumnjivo, otvoriće kofer i pregledati, i ostaviti papir da je kofer otvaran.
Mnogo tečnosti i naročito hrana (meso, mlečni proizvodi) može da bude problem uneti u zelmlju dolaska, jer postoje mnoge zabrane o prenosu toga (kazne su ogromne ako se to ne prijavi na carini).
Lekove ne diraju ako bas ne preterate, da izgleda ko da je za švercovanje. Uz recept može šta hoćeš.
 
Nema vise nigde besplatnog obroka sem na prekookeanskim dugosatnim letovima,svuda stede i kresu troskove a povecavaju broj sedista u avionu.

Daje još Lufthansa i slični po neki sendvicic za dž. na tim 2-3 sata letovima, ostali možda neki keksic. Sve drugo za jelo, ko sto si rekao mora da se kupi.

Meni se jednom desilo na Air Serbia (iz Nemacke ka Bgd) nisu nam ni vodu dali, svi putnici su popizdeli, mislim da je i u novinama bilo.
 
1. Nisam siguran, ali ne bi trebalo da bude problema. Meni samo nisu dozvolili da unesem punu limenku soka. Za flašicu vode i sendvič-dva mislim da nije problem. U najgorem slučaju, ako baš kažu da ne može, pojedeš i popiješ to pre ulaska u avion, da ne propadne.
2. Ne prave. Ja sam putovao avionom septembra 2023, u prtljagu sam imao flašicu sa tečnošću za sočiva i ništa nisu rekli, samo sam je spomenuo kad su me pitali imam li šta od tečnosti u prtljagu. Imao sam i neke lekove, koji su mi naravno prepisani, za koje baš ništa nisu rekli. Mislim, ako neko nosi sočiva, svakako da će mu trebati ta tečnost, kao i lekovi ako ima propisanu terapiju; ne vidim bukvalno ni jedan razlog zašto nekom ne bi dozvoljavali da to unese u avion.
 
Pošto dugo nisam putovao avionom, a stalno su menjali pravila, može li neko da odgovori na sledeća pitanja?

1. Pošto ću nositi samo mali sportski ranac, je li dozvoljeno uneti svoju hranu i vodu (u rancu, ne za konzumaciju u avionu, nego za posle iskrcavanja)?
2. Da li prave probleme oko nošenja lekova i tečnosti za sočiva u prtljagu (znam da su ranije pravili problem oko toga)?

Hvala na odgovorima.

Ukratko, oduzeće ti sve preko 100ml tečnosti. I uzeće ti hranu jer meso i mesne prerađevine nije dozvoljeno uneti u avion. Jedino rešenje je da kupiš to nakon kontrole, ali to košta x3+ nego u normalnim prodavnicama.

Pravila za prevoz tečnosti u ručnom prtljagu​

  • Tečnosti, gelove, paste i aerosole možete da unesete samo u posudama zapremine do 100 ml. Bilo koja posuda veća od 100 ml neće biti uneta u avion u vašem ručnom prtljagu čak iako je samo delimično puna.
  • Sve posude potrebno je spakovati u plastičnu providnu kesu (koja ne sme biti veća od 20x20cm i čija zapremina ne sme da prelazi 1 l) sa zatvaračem sa žlebom ili zip zatvaračem.
  • Ova kesa mora biti zatvorena i predaje se odvojeno prilikom bezbednosnog pregleda ručnog prtljaga.
  • Imate pravo da unesete samo jednu kesu u avion.
Detaljne informacije o prenosu tečnosti u ručnom prtljagu (pdf)



Postoje i izuzeci kada je dozvoljeno da u avion unesete posude sa više od 100 ml tečnosti i to:​

  • Hrana i mleko za bebe, u količini koja je neophodna bebi tokom leta.
  • Tečnosti, paste, gelovi i aerosoli koje ste kupili u bescarinskim prodavnicama u bezbednosno-restriktivnoj zoni aerodroma, a koji su upakovani u providnu zapečaćenu plastičnu kesu koju ne smete da otvarate do krajnje destinacije. Neophodno je da se u kesi nalazi fiskalni račun za kupljenu robu, sa datumom dana putovanja.
  • Lekovi u obliku tečnosti, gelova ili aerosoli zajedno sa lekarskim nalazom izdat od nadležne medicinske ustanove ili ovlašćene lekarske ordinacije.
  • Medicinski preparati kao što su insulin ili krvna plazma uz potvrdu koju je izdala nadležna medicinska ustanova ili ovlašćena lekarska ordinacija.
Ako putujete sa aerodroma Nikola Tesla u Beogradu, molimo da posude sa više od 100ml tečnosti izdvojite iz prtljaga i odložite u plastične kutije na punktu za bezbednosnu proveru.
 
secam se da je tako bilo u Turkish airlines pre Korone, ne znam za druge lowcost kompanije..
Turkish Airlines je među top 10 premium kompanija. Da, davali su obrok čak i na letu za Istanbul.
Loukosteri daju meni sa cenovnikom. Možeš da naručiš sendvič neki. besplatno nemaš ništa naravno.
Air Serbia daje neki snek, tj malu vodicu i keksić ili kolač, jedno vreme su davali i mali čips.
Swiss je davao neki sladoled do Ciriha....
 
Inače opet preporučujem da ko može od banke uzme platinum Visa ili MasterCard jer dobijate aerodromski lounge skoro na svakom aerodromu u svetu. I jedete i pijete i alkohol čak besplatno)

Ovo je Air Serbia Lounge recimo

viber_slika_2024-02-20_20-29-02-774.jpg


viber_slika_2024-02-20_20-29-04-040.jpg


viber_slika_2024-02-20_20-29-04-603.jpg


viber_slika_2024-02-20_20-35-46-457.jpg
 
Од свих путника на лету мене су издвојили и мој ранац...а онда вади све и нађоше "претњу".. Свето Писмо
Отварали га, прскали неким спрејем, текућином, ..ваљда због ћирилице, мислили вер.да сам руски ил' српски терорист.. 😆 Аеродром у Холандији.. Објашњавам да је то моја омиљена књига.. Пустио ме..
 
master platinum ima sulude uslove.

tipa platu od bar 2.500€, da imas privatni biznis bar dve godine, da imas depozit od bar 50.000€ u banci i da imas nekretnine od bar 300.000€

kakvi su uslovi za visu platinum?
Idi jbt. :eek:

Da je plaćaš mesečno nekih 1.500 dinara valjda :lol:
Visa Platinum je debitna.
Dobijaš putno osiguranje za celu godinu, lounge, neke popuste po hotelima i sl. Ko dosta putuje dođe zgodno.
Ja sam uzeo zbog lounge varijante baš jer sam putovao često ka JI Aziji pa su layoveri u Abu Dabiju, Dohi, istanbulu bili poprilični. I putnog naravno. Samo na tome je isplatim. Baš je onako putnička

https://www.bancaintesa.rs/stanovnistvo/platne-kartice/debitne-kartice/visa-platinum.html
 
Pa dobro , loze mozes da dobijes i zbog letackih milja....poena...sad je spojeno qatar airways i british airways, a ja imam kod obe kompanije milje...mada mi qatar vise daje jer mi je muski agent iz kompanije otvorio nalog...licno....
E sad, to u avionu nema veze ni sa cim, tj ja sam zadovoljan sa qatar airwaysom jer cesto na letu ima i 2 obroka, a jedan sigurno...a plus sto ja nekako umem da se dogovorim sa sestra desama...sto mi ne prolazi kod wizzair nikako, ....

Loze su bitne kod presedanja, jer nije uvek sat vremena izmedju letova, nego zna da bude u jednom pravcu i po 6h pauze...i onda su loze skupe ako platis, a dobre da te ne dzepare u javnim spavaonicama ako ih uopste ima na aerodromu...
Ali to je za 8+ letove...niko ne planira da spava ako leti sat i po do grcke...ali te oderu posteno za kartu...
 
Pa dobro , loze mozes da dobijes i zbog letackih milja....poena...sad je spojeno qatar airways i british airways, a ja imam kod obe kompanije milje...mada mi qatar vise daje jer mi je muski agent iz kompanije otvorio nalog...licno....
E sad, to u avionu nema veze ni sa cim, tj ja sam zadovoljan sa qatar airwaysom jer cesto na letu ima i 2 obroka, a jedan sigurno...a plus sto ja nekako umem da se dogovorim sa sestra desama...sto mi ne prolazi kod wizzair nikako, ....

Loze su bitne kod presedanja, jer nije uvek sat vremena izmedju letova, nego zna da bude u jednom pravcu i po 6h pauze...i onda su loze skupe ako platis, a dobre da te ne dzepare u javnim spavaonicama ako ih uopste ima na aerodromu...
Ali to je za 8+ letove...niko ne planira da spava ako leti sat i po do grcke...ali te oderu posteno za kartu...
Naravno da govorimo o layoveru. Jednom sam na starom Ataturku čekao 8 sati let za Bangkok, a bukvalno nemaš mesta u čekaonicama da sedneš. Plus deru u food court-u.
Takođe čovek može da se istušira, presvuče pa i dremne malo iako je formalno zabranjeno.

Isplativa stvar ako se leti često.
Ovaj naš sam počeo da koristim, čisto da ubijem vreme, ipak je prijatnije uz meze i kafu , da ne pominjem što se isti ne plaćaju za razliku od šamaranja na terminalu.
 
Idi jbt. :eek:

Da je plaćaš mesečno nekih 1.500 dinara valjda :lol:
Visa Platinum je debitna.
Dobijaš putno osiguranje za celu godinu, lounge, neke popuste po hotelima i sl. Ko dosta putuje dođe zgodno.
Ja sam uzeo zbog lounge varijante baš jer sam putovao često ka JI Aziji pa su layoveri u Abu Dabiju, Dohi, istanbulu bili poprilični. I putnog naravno. Samo na tome je isplatim. Baš je onako putnička

https://www.bancaintesa.rs/stanovnistvo/platne-kartice/debitne-kartice/visa-platinum.html
Cekaj, ne naplate ti lounge, a ne da ti skinu 25%?
 

Back
Top