Podno grejanje voda-voda

problem nije u toploti poda vec u "zracenju" vode koja se nalazi u sistemu u podu.
radi se o TOPLOTNOM zracenju, ne radioaktivnom zracenju, X-zracima, gama zracima i sl.
svako telo koje ima neku temperturu zraci. tvoja zena ako je imas emituje toplptno zracenje. :D
ocigledno je da se razumes u ovu materiju ko Marica u krivi .l.
lepo da uzmes knjige iz fizike i hemije za osnovnu skolu, malo da se upoznas sa teoretskim osnovama jer ih ocigledno nisi nikad naucio, pa ces onda i sam shvatiti kakvu si glupost napisao!
ali dobro... covek se uci dok je ziv ;)
 
radi se o TOPLOTNOM zracenju, ne radioaktivnom zracenju, X-zracima, gama zracima i sl.
svako telo koje ima neku temperturu zraci. tvoja zena ako je imas emituje toplptno zracenje. :D
ocigledno je da se razumes u ovu materiju ko Marica u krivi .l.
lepo da uzmes knjige iz fizike i hemije za osnovnu skolu, malo da se upoznas sa teoretskim osnovama jer ih ocigledno nisi nikad naucio, pa ces onda i sam shvatiti kakvu si glupost napisao!
ali dobro... covek se uci dok je ziv ;)
na svu srecu imamo tebe.
Informacije o "stetnosti" podnog grejanja sam citao iz jednog nemackog casopisa o Baufizik ..............naucnici ispitivali i dosli do nekih zakljucaka.
Naravno, posledice su na duge staze, toliko duge da su posledice podnog grejanja po zdravlje beznacajne.
 
Skidanje starog poda hajde, razbijanje stare kosuljice hajde, odnosenje suta hajde i da covek sam odradi ( to mu je 15-tak eura ko m2 minimun ako placas nekoga), no kosuljica za podlogu izolacije, sama termo i hidro izolacija i kosuljica iznad u koju idu cevi kosta dodatnih 25 eura/m2, same cevi kako kazete ovde idu 20eura/m2. Pa bi samo za ove slojeve cena isla od 45 do 60 eura/m2 (u zavisnosti da li ces rusenje raditi sam ili sve prepustiti majstorima).

Keramiku mozes naci za 10 eura/m2, zapravo mozes uzeti samo bele plocice za tu cenu koliko vidim po sajtovima prodavaca (kod Enmona imas i jeftinije plocice drugih boja na rasprodaji ali kad zatrazis recimo 50m2 kazu "corak", imaju samo 5m2 na lageru i zato su na rasprodaji - moje iskustvo od pre 5 godina u prodavnicama Enmona). Tesko ko ce da postavi bele keramicke plocice na pod, ljudi ipak gledaju da to bude i kvalitetnije i lepse na oko (ugradjujes skupo podno grejanje i onda ces da stedis 5 ili 10 eura na keramici, idi bre, to se ugradjuje za sledecih 20 godina minimum). Iz Srbije sam otisao pre 16 godina ali ni tad nisi mogao ispod 10 eura/m2 da platis keramicara, pre 5 godina sam platio postavljanje podne keramike na terasi kuce na Fruskoj (zadnje cene sa kojima sam imao dodira) 15 eura/m2. Danas tesko mozes naci majstora i za tu cifru sem ako nije levak. Na sve te troskove za postavljanje poda treba dodati i potrosni materijal, lepak za plocice, lajsne, transport itd. Pa tako te ugradnja podne keramike izadje minimum 30 eura/m2, ovo je verzija za jeftinu keramiku. Ako zelis uvozne, italijanske ili spanske plocice, spremi se za dodatnih 15-20 eura/m2.

Postavljanje slojeva plus keramika na to izadje od 75 eura/m2 (u najminimalnijoj jeftinoj bolnickoj beloj boji i samostalnom radu na rusenje starih podova i odvozu suta), preko 90 eura/m2 (u najminimalnijoj jeftinoj bolnicki beloj boji ali da ti majstori odrade i rusenje starih podova i slojeva i odvezu sut) pa do minimalnih 100 eura/m2 za neke jeftinije dizajnirane plocice ( sa nekom bojom ili teksturom) pa preko 100+ ako zeli te lepe podove sa modernim domacim plocicama a o uvoznim ni da ne pricamo.

Pa ako ste ozenjeni gospodjom koja ne zeli ni bele plocice (ko ih bre uopste zeli u kuci), a bogami ne zeli ni obicne 30x60 ili 60x60 plocice nego zeli mozaik plocice proizvodjaca Pietro Roma recimo sa mozaik detaljima (o kako majstori vole takve muste i kako to dobro nalacuju) mozes samo za plocice i ruke da das preko 100 eura/m2. Eto, ja sam ozenjen jednom takvom gospodjom naprimer.
mislim da mogu da se nadju i solidni keramicari koji ce da rade i za 7-8€ ako je veca kvadratura u pitanju, samo ti koji rade jeftinije su zauzeti narednih pola godine. a tebe su verovatno odrali jer si gastarbajter :mrgreen:
plocice verujem da mogu da se nadju za 10ak € solidne, eto kod Enmona koji pominjes ima za 11-12€ solidnih (30x60, NE belih i pise da ih ima dovoljno na lageru) ali kako god... neki evro gore/dole, bez par soma € ne moze da se uradi pod u kuci od 100m2.

mi imamo u celoj kuci drveni pod i podno grejanje i funkcionise skroz dobro, osim naravno kupatila/hodnika, tu je keramika u boji drveta... izgleda slicno ali je skroz drugaciji osecaj kad bosom nogom stanes na drvo i kad stanes na keramiku.
keramika nam je bila suvise "hladna" za kucu, laminat nismo hteli jer ne bi da za par godina menjamo u celoj kuco, a vinil je dosta izdrzljiviji od laminata, ali sam dosta citao o tome da nije zdrav jer je sto u sustini plastika i izaziva negativno naelektrisanje pa ti pluca postaju kao magnet za cestice prasine... tako neka prica i onda smo se odlucili za drveni parket koji je prilagodjeno naravno i za podno grejanje. izgleda super, prostor ima "toplinu" koju mu daje drvo smo hteli, a u isto vreme greanje radi dobro.

tako da, ako neko hoce da ustedi, moze da ugradi podno grejanje i stavi laminat preko, funkcionisace grejanje isto dobro kao i sa keramikom.
isto i ne mora da se razbija kosuljica i stavlja nova... mogu i u podu u postojecoj kosuljici da se rezu kanali i da se postave cevi... jeste veliki posao, ali to je nesto sto sa adekvatnim alatom/masinama moze svako sam da odradi sa vrlo malim troskovima. ne mora da bude ovakva masina kao u videu, moze i brusilica sa dijamantskom plocom ili slicerica. a mozda moze negde i da se iznajmi ova masina za par dana, da se isece pod.

 
Poslednja izmena:
UPDATE:
ovo sto sam napisao za naknadno postavljanje podnog grejanja bez nove kosuljice ima smisla ako ispod ima kakva takva izolacija... za sprat nije problem, isto ni za prizemlje ako je ispod podrum, pa je moguce plocu od dole izolovati. ali ako je kosuljica uradjenja direktno na plocu (sto ranije uopste nije bio redak slucaj na nasim prostorima) onda ne bi imalo smisla usecati pod i postavljati cevi jer bi dobar deo toplote odlazio na dole.
 
Obratite pažnju koliko ljudi nudi i reklamira podno grejanje na internetu i tu je jasno da se vrti opasna lova a odmah znaš da je tu zdravlje potpuno nebitno.

U članku sa pitanjem dal je zdravo u prvom redu se navodi ušteda prilikom grejanja što je glavni mamac u kapitalizmu.

Tek tu i tamo možeš da napipaš neke informacije gotovo nemoguće. Recimo da je u nekoj bolnici instalirao rehau sistem podnog grejanja ali kada zagrebeš samo u čekaonicama, klozetima i hodnicima. To neće staviti u prvi plan već samo uštedu i vrednost projekta.

U operacionim salama i sobama za pacijente je strogo zabranjeno podno grejanje. Bolnica ili klinika ne može da dobije dozvolu za rad.
 
Obratite pažnju koliko ljudi nudi i reklamira podno grejanje na internetu i tu je jasno da se vrti opasna lova a odmah znaš da je tu zdravlje potpuno nebitno.

U članku sa pitanjem dal je zdravo u prvom redu se navodi ušteda prilikom grejanja što je glavni mamac u kapitalizmu.

Tek tu i tamo možeš da napipaš neke informacije gotovo nemoguće. Recimo da je u nekoj bolnici instalirao rehau sistem podnog grejanja ali kada zagrebeš samo u čekaonicama, klozetima i hodnicima. To neće staviti u prvi plan već samo uštedu i vrednost projekta.

U operacionim salama i sobama za pacijente je strogo zabranjeno podno grejanje. Bolnica ili klinika ne može da dobije dozvolu za rad.
ne lupetaj, tu temu smo vec asporvirali...
podno grejanje nije stetno po zdravlje i nepostoji nikakva zabrana postavljanja podnog grejanja u bolnicama!
daj neki izvod iz zakona, pravilnika i sl. ako tvrdis da je drugacije!
 
mislim da mogu da se nadju i solidni keramicari koji ce da rade i za 7-8€ ako je veca kvadratura u pitanju, samo ti koji rade jeftinije su zauzeti narednih pola godine. a tebe su verovatno odrali jer si gastarbajter :mrgreen:
plocice verujem da mogu da se nadju za 10ak € solidne, eto kod Enmona koji pominjes ima za 11-12€ solidnih (30x60, NE belih i pise da ih ima dovoljno na lageru) ali kako god... neki evro gore/dole, bez par soma € ne moze da se uradi pod u kuci od 100m2.

mi imamo u celoj kuci drveni pod i podno grejanje i funkcionise skroz dobro, osim naravno kupatila/hodnika, tu je keramika u boji drveta... izgleda slicno ali je skroz drugaciji osecaj kad bosom nogom stanes na drvo i kad stanes na keramiku.
keramika nam je bila suvise "hladna" za kucu, laminat nismo hteli jer ne bi da za par godina menjamo u celoj kuco, a vinil je dosta izdrzljiviji od laminata, ali sam dosta citao o tome da nije zdrav jer je sto u sustini plastika i izaziva negativno naelektrisanje pa ti pluca postaju kao magnet za cestice prasine... tako neka prica i onda smo se odlucili za drveni parket koji je prilagodjeno naravno i za podno grejanje. izgleda super, prostor ima "toplinu" koju mu daje drvo smo hteli, a u isto vreme greanje radi dobro.

tako da, ako neko hoce da ustedi, moze da ugradi podno grejanje i stavi laminat preko, funkcionisace grejanje isto dobro kao i sa keramikom.
isto i ne mora da se razbija kosuljica i stavlja nova... mogu i u podu u postojecoj kosuljici da se rezu kanali i da se postave cevi... jeste veliki posao, ali to je nesto sto sa adekvatnim alatom/masinama moze svako sam da odradi sa vrlo malim troskovima. ne mora da bude ovakva masina kao u videu, moze i brusilica sa dijamantskom plocom ili slicerica. a mozda moze negde i da se iznajmi ova masina za par dana, da se isece pod.

Ja sam iz struke, imam 20 godina iskustva u Srbiji i sa gradilista znam bar 10-tak keramicara, iako zivim vec 16 godina van Srbije i dalje sam u toku sa nekim cenama (redovno se cujem sa bratom od ujaka inace keramicarem, kaze mi on za koliko radi i kolika je cena na trzistu). Tako da nema teorije da nadjes nekoga ko ce da radi ispod 15eura/m2, dzaba ti tvoje price o velikim kvadraturama (100m2 nije velika kvadratura, velike kvadrature su preko 500m2 - to su poslovi u stambenim zgradama zainevestitore ali ni tad ne rade ispod 12e/m2) jer recimo u BGD ili NS mozes da nadjes keramicara ali u Itebeju ili Jasi Tomicu nema teorije, mora da dolazi ili iz ZR ili KI, mozda cak iz BG pa ce ti naplatiti i njegov put. Mozda ne znam trenutnu cenu pokrivanja mediteran crepom ali bi i to saznao za 10-tak minuta od ljudi iz struke. Uostalom i dan danas imam negde na hard disku cenovnike Gradskog stambenog ( iz 2008-me ali i iz 2019) za dopustene cene izvodjacima ( ono sto oni mogu da naplate GS a to je uvek negde oko realne cene). Za podnu keramiku na grejanim podovima pravi majstor (onaj ko zna posao a ne uci se na tvom podu) uzima i vise nego za obican pod - pogledaj sledeci pasus za objasnjenje.

Mala poduka o keramickim plocicama za podno grejanje posto vidim da ipak ne poznajes gradjevinski deo. Sem mehanickog opterecenja te plocice trpe i termicko opterecenje prilikom prevodjenja toplote iz grejaca u spoljnu sredinu (sobu) te bi trebalo da budu boljeg koeficijenta temperaturnog kapaciteta nego obicne plocice koje nam ti sad nudis za 11-12 eura/m2, jer je potrebno da te plocice duze drze toplotu nego obicne koje se odmah hlade. Tako da bi idealno bilo koristiti granitne (za idealne mermerrne ploce nemaju svi para) plocice koje su skuplje 5-10eura od obicnih keramicki sinterovanih. Plocice za podno grejanje se ne postavljaju na obicnim gradjevinskim lepkovima nego na fleksibilnim koji su, naravno, skuplji od obicnih. Majstori uzimaju vise za ruke kada rade sa takvim plocicama (teze se seku, trose vise kamena za brusilice), a imaju i vise otpada.

Uostalom, neko ko ulozi 4-5 hiljada u toplotnu pumpu, jos par hiljada za instalaciju ce da na kraju ceo posao u.ser.e tako sto ce da stavi najjeftiniju keramiku na trzistu, idi begaj. Vidi se da nikad nista nisi gradio sa suprugom, njena je tu zadnja.
 
Mala poduka o keramickim plocicama za podno grejanje posto vidim da ipak ne poznajes gradjevinski deo. Sem mehanickog opterecenja te plocice trpe i termicko opterecenje prilikom prevodjenja toplote iz grejaca u spoljnu sredinu (sobu) te bi trebalo da budu boljeg koeficijenta temperaturnog kapaciteta nego obicne plocice koje nam ti sad nudis za 11-12 eura/m2, jer je potrebno da te plocice duze drze toplotu nego obicne koje se odmah hlade. Tako da bi idealno bilo koristiti granitne (za idealne mermerrne ploce nemaju svi para) plocice koje su skuplje 5-10eura od obicnih keramicki sinterovanih. Plocice za podno grejanje se ne postavljaju na obicnim gradjevinskim lepkovima nego na fleksibilnim koji su, naravno, skuplji od obicnih. Majstori uzimaju vise za ruke kada rade sa takvim plocicama (teze se seku, trose vise kamena za brusilice), a imaju i vise otpada.
nisam iz gradjevinske branse (dipl. ing. termotehnike sam) i ovo sto kazes za specifični toplotni kapacitet podne obloge... da, imas pravo, bitno je da podna obloga moze da akumulira vise toplote da bi se postigla stabilna i udobna temperatura u prostoru, ali sa energetskog stanoviste je u sutstini sve jedno. ta plocica nece sama od sebe stvoriti energiju, dobice tacno onoliko toplote koliko joj prenesu cevi podnog grejanja (zakon odrzanja energije). specificni toplotni kapacitet materijala igra ulogu u tome kako se toplota distribuira u prostoru. materijali s vecim specificnim toplotnim kapacitetom mogu zadrzati više toplote, cime se postize ravnomernija raspodela toplote tokom vremena. medjutim, ukupna kolicina toplote koja se oslobađa iz sistema podnog grejanja nece se promeniti - samo se raspodela i brzina prenosa mogu razlikovati u zavisnosti od svojstava materijala.
kao sto sam rekao, i sa drvenim podom koji je izuetno los provodnik i akumulator toplote, podno grejanje isto funkcionise, ima doduse sporiji odziv sistema (kada ukljucis grejanje treba dosta duze vremena da se ugreje), ali zato kad se jednom ugreje (na pocetku grejne sezone) posle ne igra opet neku bitno ulogu jer kao sto sam vec napisao, grejanje ne gasimo sve dok sama topl. pumpa na osnovu spoljne temp. ne registruje da ne treba vise da greje.

Uostalom, neko ko ulozi 4-5 hiljada u toplotnu pumpu, jos par hiljada za instalaciju ce da na kraju ceo posao u.ser.e tako sto ce da stavi najjeftiniju keramiku na trzistu, idi begaj. Vidi se da nikad nista nisi gradio sa suprugom, njena je tu zadnja.
gradili smo kucu pre 2 godine.... zamalo se nismo razveli :mrgreen:
 
nisam iz gradjevinske branse (dipl. ing. termotehnike sam) i ovo sto kazes za specifični toplotni kapacitet podne obloge... da, imas pravo, bitno je da podna obloga moze da akumulira vise toplote da bi se postigla stabilna i udobna temperatura u prostoru, ali sa energetskog stanoviste je u sutstini sve jedno. ta plocica nece sama od sebe stvoriti energiju, dobice tacno onoliko toplote koliko joj prenesu cevi podnog grejanja (zakon odrzanja energije). specificni toplotni kapacitet materijala igra ulogu u tome kako se toplota distribuira u prostoru. materijali s vecim specificnim toplotnim kapacitetom mogu zadrzati više toplote, cime se postize ravnomernija raspodela toplote tokom vremena. medjutim, ukupna kolicina toplote koja se oslobađa iz sistema podnog grejanja nece se promeniti - samo se raspodela i brzina prenosa mogu razlikovati u zavisnosti od svojstava materijala.
kao sto sam rekao, i sa drvenim podom koji je izuetno los provodnik i akumulator toplote, podno grejanje isto funkcionise, ima doduse sporiji odziv sistema (kada ukljucis grejanje treba dosta duze vremena da se ugreje), ali zato kad se jednom ugreje (na pocetku grejne sezone) posle ne igra opet neku bitno ulogu jer kao sto sam vec napisao, grejanje ne gasimo sve dok sama topl. pumpa na osnovu spoljne temp. ne registruje da ne treba vise da greje.


gradili smo kucu pre 2 godine.... zamalo se nismo razveli :mrgreen:
Sve to stoji ali je preporuka da se za podne obloge koriste ipak keramika ili kamen a ne drvo. Posto su drvena obloga i cementna kosuljica u kojoj se nalaze grejaci materijali sa poprilicno razlicitim temperaturnim koeficijentima na njihovom spoju dolazi do sila smicanja usled nejednakog sirenja sto se manifestuje njihovim razdvajanjem ili prostonarodno receno dolazi do dizanja parketa. Kad ce se to desiti zavisi od lepka i nacina kako je upotrebljen ali ce vremenom doci.
 
Sve to stoji ali je preporuka da se za podne obloge koriste ipak keramika ili kamen a ne drvo. Posto su drvena obloga i cementna kosuljica u kojoj se nalaze grejaci materijali sa poprilicno razlicitim temperaturnim koeficijentima na njihovom spoju dolazi do sila smicanja usled nejednakog sirenja sto se manifestuje njihovim razdvajanjem ili prostonarodno receno dolazi do dizanja parketa. Kad ce se to desiti zavisi od lepka i nacina kako je upotrebljen ali ce vremenom doci.
mislio sam o tome... nije zalepljen parket.
postavio sam tzv. "plivajuci pod"

1706202910145.jpg
 
mislio sam o tome... nije zalepljen parket.
postavio sam tzv. "plivajuci pod"

1706202910145.jpg
I koliko ti je onda debeo pod, od AB ploce do vrha poda? 12-15cm?

To je u redu kada radis novu kucu i isprojektujes vecu spratnu visinu te podignes otvore za vrata, no ako adaptiras staru gradnju gde se pretpostavljala podna obloga sa nosecom kosuljicom (ali bez termoizolacije) u maksimalnoj zahednickoj visini 6-7cm ostaje ti da kratis vrata pa ces umesto krila od 205cm imati krilo od 195-197cm. Luka Doncic mora da se sagne kad ulzi kroz takva vrata, ja skoro kacim glavom.
 
I koliko ti je onda debeo pod, od AB ploce do vrha poda? 12-15cm?

To je u redu kada radis novu kucu i isprojektujes vecu spratnu visinu te podignes otvore za vrata, no ako adaptiras staru gradnju gde se pretpostavljala podna obloga sa nosecom kosuljicom (ali bez termoizolacije) u maksimalnoj zahednickoj visini 6-7cm ostaje ti da kratis vrata pa ces umesto krila od 205cm imati krilo od 195-197cm. Luka Doncic mora da se sagne kad ulzi kroz takva vrata, ja skoro kacim glavom.
20,5 cm
a vrata su 2,10 ako se ne varam.

1706206568200.jpg
 
20,5 cm
a vrata su 2,10 ako se ne varam.

1706206568200.jpg
Vrata su toliko sa stokom i pervazom, arhitektonska visina (ili visina otvora) je 210cm. Ali da uzmemo i tvoja nestandardna vrata. 210-20.5=189.5cm cista visina.
Tu bih ja svakodnevno imao razbijeno celo...

Pa ako je kuca zidana po standardima te je cista spratna visina (bez podnih obloga) 270cm ispada da bi smanjio visinu na "velikih" 249.5cm te meni ne bi trebale merdevine ili stolica da menjam sijalice u plafonjerama.

Jos jednom, taj sistem ima smisla ako projektujes kucu kao u tvom slucaju sa cistom spratnom visinom od 305cm a pri rekostrukciji standardnih stambenih prostorija ne pije vodu. Neki standard je cak 30-35cm manje nego na tvom preseku.
 
Vrata su toliko sa stokom i pervazom, arhitektonska visina (ili visina otvora) je 210cm. Ali da uzmemo i tvoja nestandardna vrata. 210-20.5=189.5cm cista visina.
Tu bih ja svakodnevno imao razbijeno celo...

Pa ako je kuca zidana po standardima te je cista spratna visina (bez podnih obloga) 270cm ispada da bi smanjio visinu na "velikih" 249.5cm te meni ne bi trebale merdevine ili stolica da menjam sijalice u plafonjerama.

Jos jednom, taj sistem ima smisla ako projektujes kucu kao u tvom slucaju sa cistom spratnom visinom od 305cm a pri rekostrukciji standardnih stambenih prostorija ne pije vodu. Neki standard je cak 30-35cm manje nego na tvom preseku.
vinisa otvora je 210 (cista visina).
sobe su u prizemlju 270, ta dodatna visina (razlika od standardne) daje jako lep osecaj velicine prostora posto je dn. soba 50m2, prozori su veliki ima dosta prirodnog svetla, akustika u prostoru je dobra, itd. u Nemackoj je to u novogradnji trend, da je prostor visok. stvar ukusa, a i stvar navike uostalom.
sto se tice svetla... da imas pravo, trebaju ti merdevine da zamenis, ali proizvodjac daje garanciju od 100.000 radnih sati na ove LED koje imamo... tako da ne moram bas cesto da menjam sijalice. imamo ako se ne varam 50ak komada u kuci, nije za sada ni jedna crkla ;)

1706210936993.jpg
 
OK, iako nije bas sve tacno prema standardima sto si napisao sve to se odnosi na NOVOGRADNJU, no covek je zapoceo pricu za rekonstrukciju postojeceg objekta te tvoje resenje plivajuceg poda u tom slucaju ne radi. Radimo sa postojecim i mogucim a ne nasim lepim zeljama.

Ja sam sazidao na Fruskoj Gori kucu za penziju po svojim zeljama i idejama ali to nista nije po standardima, to je moja zelja i moje iskustvo u gradnji.
 
Imam TP voda-voda,ovo je osma zima. Bunar iskopan u dvoristu kuce,Vojvodina-mnogo podzemne vode.Temperatura bunarske vode je kod mene 14,5 stepeni tokom cele godine.Pumpa je csfxrs-20 iliti suva on-off kinestura, nazivne snage 20kw.
Sa njom grejem 330m2 dobro izolovane kuce.Od prozora preko spoljne i unutrasnje izolacije sve sam uradio kako bi toplotni gubici bili minimalni.
Svuda je podno grejanje,keramicke plocice i sve je lepljeno flex lepkom.Na prosecnih zimskih nula stepeni po prostorijama ne pada temperatura ispod 22 stepena. Temperatura polazne vode iz pumpe je 35 stepeni pa i plocice posle visesatnog rada grejanja su jedva mlake,tek da nisu hladne kad bos hodas,tako da mario80 sto lupa o stetnosti podnog grejanja zaista samo lupa gluposti.Decembarski racun sam dobio
1706211643194.png
nesto preko 14000 din, stim da je na tom brojilu jos dva jednosobna stana a u svakom frizider,sporet,jedan bojler od 80 litara,televizori,racunari,osvetljenje i sve sta vec postoji od potrosaca u normalnom stanu. Struja je poskupela prosle godine nekoliko puta tako da sam zadovoljan.
Pumpa se sama ukljucuje kad padne temperatura ispod 22 stepena tokom dana a ispod 23,5 tokom noci dok je jeftinija tarifa. Na ovim temperaturama se preko dana ni ne ukljucuje ali nocu napunim patose temperaturom i ceo dan se ukucani setaju u majicama kratkih rukava.

Sam sam radio kompletnu instalaciju u podu izuzev cetiri razvodna ormana i samog razvoda posle toplotne pumpe i sve radi savrseno.

Zenini su takodje u novu kucu bez ikakve izolacije spolja (ceka se neki kes) kupili istu pumpu kao i ja sto imam i tamo je situacija sledeca.
Greje se 240m2 isto podno grejanje stim da je u spavacim sobama umesto keramike neki jeftinaski laminat,Ukupno 6 prostorija koje zauzimaju 40% povrsine cele kuce. U tim prostorijama je 3 stepena u proseku hladnije nego u prostorijama gde su keramicke plocice. Laminat nije dobar za podno grejanje kao ni parketi ni bilo kakve obloge preko kosuljice. Takodje tepisi i kojekakve staze nisu dobre za podno grejanje posto se ponasaju kao izolatori.
Njihovu pumpu sam morao da stavim na 43 stepena polazne vode posto nema nikakve izolacije i naravno da su patosi topliji nego kod mene u kuci.
Potrosnja njihove pumpe je za decembar bila malo vise od 18000 ali opet nije samo ona na brojilu vec i ceo sprat sa svim pripadajucim potrosacima struje (pola kuce)
Izolacija je najvaznija i dobri prozori i vrata kao preduslov za niskotemperaturno grejanje.
Doticna Toplotna pumpa bi trebalo da greje do max 55 stepeni vodu ali to nikada nisam probao pa shodno tome moze cak i malo predimenzionisane radijatore da tera.No tada se gubi dosta na ustedi koju nosi niska temperatura polazne vode u sistem.
Pumpa u tazbini greje kucu cetvrtu zimu.Sve radi savrseno izuzev sto one bunarske pedrolo pumpe zuje uzasno i kod njih je riknula posle druge zime zato sto je saht bio poplavljen pa se udavila u vodi.
NESTO O CENAMA

Moja je placena 3200e 2015. godine a njihova 3400e 2020. iako su identicne,rezlika je samo u termostatu koji dolazi uz samu pumpu.Radni termostat je isti
- bezicni COMPUTHERM_Q7_RF termostat.pdf
kopanje bunara je bilo 250 naspram 300e i dubine oba su bile malo manje od 20 metara.
Sam razvod kod toplotne pumpe sa cirkulacionim pumpama je kostao oko 900e.Ostatak je sama instalacija podnog grejanja i pripadajuci ormani,kosuljice,izolacije ispod kosuljice i keramika/laminat.Za to ne mogu dati cifru ali nije bas malo bilo.

Kod izolacije patosa sam koristio tvrdi stiropor 5cm tesno slozen,sulc zica za koju smo cevi vezivali i naravno kosuljica koja je na najtanjem mestu 7 cm.Ima delova prostorija i gde je 10cm ali to zavisi koliko je ploca ravna.
Velika je investicija ali se isplati.
 
Ajd' i ja da da dam skroman, ali svez doprinos...
Vikendica u Starom Slankamenu, postavljam podno grejanje na 50 m2 u prizemlju plus kupatilo na spratu. Izolacija poda 3cm stirodur sa falcom i reflektujuca folija. Jos nisam stavio kosuljicu (cekam da malo otopli). Imam 2 bunara u dvoristu, ali sam odustao od toplotne pumpe zbog cene (ipak je rec o vikendici). Stolarija je sa troslojnim staklom i na prolece ide fasada 10cm stiropor.
20231230_142333.jpg
20231230_142308.jpg
 
Imam TP voda-voda,ovo je osma zima. Bunar iskopan u dvoristu kuce,Vojvodina-mnogo podzemne vode.Temperatura bunarske vode je kod mene 14,5 stepeni tokom cele godine.Pumpa je csfxrs-20 iliti suva on-off kinestura, nazivne snage 20kw.
sta radis sa rashladjenom vodom (bilo je pitanje par strana ranije)?
vracas nazad u bunar? imas drugi bunar? kanalizacija?

i jel koristis leti bunarsku vodu za hladjenje kuce?
teoretski, trebao bi ti jedan izmenjivac toplote i jedna obicna pumpa koja ce vrteti bunarsku vodu kroz njega.
 
OK, iako nije bas sve tacno prema standardima sto si napisao sve to se odnosi na NOVOGRADNJU, no covek je zapoceo pricu za rekonstrukciju postojeceg objekta te tvoje resenje plivajuceg poda u tom slucaju ne radi. Radimo sa postojecim i mogucim a ne nasim lepim zeljama.
pa moze i u tom slucaju, ali nije ni bitno da na produbljujemo dalje diskusiju jer nije tako bitna tema.
da rezimiramo, slozili smo se da rekonstrukcija podova i naknadna ugradnja podnog grejanja ne moze da bude jeftina.
moze mozda da prodje sa 2-3.000 € ako uradi sve najjednostavnije moguce (iseca kanale za cevi, stavi laminat preko, itd.), ili 8-10.000€ ako uradi sve propisni, razbije kosuljicu, stavi izolaciju, pa cevi i onda nova kosuljica i kvalitetne plocice.
sve ovo ima smilsa, samo ako je kuca prethodno dobro izolovana, ako je dobra stolarija i ako su mali toplotni gubici, inace ce i 2 hiljade i 10 hiljada € biti bacanje para.

Ja sam sazidao na Fruskoj Gori kucu za penziju po svojim zeljama i idejama ali to nista nije po standardima, to je moja zelja i moje iskustvo u gradnji.
nadam se da ces uskoro u penziju, inace ne vidim smisao gradnje kuce u kojoj ne zivis (ili zivis 2-3 nedelje godisnje) posto kazes da zivis u inostranstvu?
to nisam nikad razumeo ljude koji 30 god. ranije grade kucu u kojoj ce "nekada" ziveti... dok docekaju penziju, ta kuca je vec zrela za renoviranje i van svih aktuelnih standarda. ja sa sadasnjeg stanovista necu se vracati da zivim u Srbiji ni u penziji, ali ko zna.. zivot je nepredvidiv, ko zna sta ce da bude za 30 god, i kako cu tada razmisljati. ali ako se to desi, onda cu tada da dodjem i kupim/sagradim kucu shodnu mojim potrebama koje tad budem imao.
al dobro... svako moze da radi sa svojim parama i svojim zivotom ono sto sam odluci. ;)
 
pa moze i u tom slucaju, ali nije ni bitno da na produbljujemo dalje diskusiju jer nije tako bitna tema.
da rezimiramo, slozili smo se da rekonstrukcija podova i naknadna ugradnja podnog grejanja ne moze da bude jeftina.
moze mozda da prodje sa 2-3.000 € ako uradi sve najjednostavnije moguce (iseca kanale za cevi, stavi laminat preko, itd.), ili 8-10.000€ ako uradi sve propisni, razbije kosuljicu, stavi izolaciju, pa cevi i onda nova kosuljica i kvalitetne plocice.
sve ovo ima smilsa, samo ako je kuca prethodno dobro izolovana, ako je dobra stolarija i ako su mali toplotni gubici, inace ce i 2 hiljade i 10 hiljada € biti bacanje para.


nadam se da ces uskoro u penziju, inace ne vidim smisao gradnje kuce u kojoj ne zivis (ili zivis 2-3 nedelje godisnje) posto kazes da zivis u inostranstvu?
to nisam nikad razumeo ljude koji 30 god. ranije grade kucu u kojoj ce "nekada" ziveti... dok docekaju penziju, ta kuca je vec zrela za renoviranje i van svih aktuelnih standarda. ja sa sadasnjeg stanovista necu se vracati da zivim u Srbiji ni u penziji, ali ko zna.. zivot je nepredvidiv, ko zna sta ce da bude za 30 god, i kako cu tada razmisljati. ali ako se to desi, onda cu tada da dodjem i kupim/sagradim kucu shodnu mojim potrebama koje tad budem imao.
al dobro... svako moze da radi sa svojim parama i svojim zivotom ono sto sam odluci. ;)
Naravno da cela kuca mora biti izolovana i da nema smisla da da se radi jedan deo sistema grejanja a da se ostali izostave. Onda je to bacanje novca u vetar.

U penziju bi trebalo za 7 godina ako nam ne pukne film te rasprodamo sve sto imamo ovde gde zivimo i vratimo se. Uostalom ovde smo i dosli sa idejom da ne ostanemo ceo zivot u ovoj zemlji, a to se iskristalisalo od kad su nam se deca razjurila po svetu ( jedno dete zivi u Texasu, drugo u Italiji a mi u Brit.Columbiji pa je mesto naseg zivota nebitno u pogledu odrzavanja kontakata sa njima). Poceli smo kucu da radimo 2017 sa idejom da svake godine uradimo nesto a da to ne osetimo finansijski, mnogo je lakse da odradis jednu vrstu radova jedne godine, drugu sledece itd. Dodjem u Srbiju i nadjem se sa vec dogovorenim majstorima, platim to i odrade mi. Radove po mom povratku je kontrolisao moj otac dok je bio ziv, pogotovo sto je i on bio gradjevinski inzenjer, sad iskonkontrolise brat ili pomenuti rodjak keramicar. Veci trosak je bilo samo zidanje i stavljanje pod krov, svi ostali radovi su ne neprimetne cene ali sasvim podnosljive, ni ne osetis nesto u zivotu ako platis podizanje ograde oko placa recimo. Pravimo kucu kakvu zelimo, ispostovao sam suprugine zahteve, uoblicio moje zelje i sve to stavio na mesto za koje sam jos pre 30 godina rekao da bih voleo da tu imam kucu (suma u nacionalnom parku iznad, manastir na vidikovcu, potok preko placa, Srem kao tepsija ispod...). Plus smo u zavicaju moje majke, u selu koje sam odlazio kao dete.
 
Naravno da cela kuca mora biti izolovana i da nema smisla da da se radi jedan deo sistema grejanja a da se ostali izostave. Onda je to bacanje novca u vetar.

U penziju bi trebalo za 7 godina ako nam ne pukne film te rasprodamo sve sto imamo ovde gde zivimo i vratimo se. Uostalom ovde smo i dosli sa idejom da ne ostanemo ceo zivot u ovoj zemlji, a to se iskristalisalo od kad su nam se deca razjurila po svetu ( jedno dete zivi u Texasu, drugo u Italiji a mi u Brit.Columbiji pa je mesto naseg zivota nebitno u pogledu odrzavanja kontakata sa njima). Poceli smo kucu da radimo 2017 sa idejom da svake godine uradimo nesto a da to ne osetimo finansijski, mnogo je lakse da odradis jednu vrstu radova jedne godine, drugu sledece itd. Dodjem u Srbiju i nadjem se sa vec dogovorenim majstorima, platim to i odrade mi. Radove po mom povratku je kontrolisao moj otac dok je bio ziv, pogotovo sto je i on bio gradjevinski inzenjer, sad iskonkontrolise brat ili pomenuti rodjak keramicar. Veci trosak je bilo samo zidanje i stavljanje pod krov, svi ostali radovi su ne neprimetne cene ali sasvim podnosljive, ni ne osetis nesto u zivotu ako platis podizanje ograde oko placa recimo. Pravimo kucu kakvu zelimo, ispostovao sam suprugine zahteve, uoblicio moje zelje i sve to stavio na mesto za koje sam jos pre 30 godina rekao da bih voleo da tu imam kucu (suma u nacionalnom parku iznad, manastir na vidikovcu, potok preko placa, Srem kao tepsija ispod...). Plus smo u zavicaju moje majke, u selu koje sam odlazio kao dete.
dobro, u tvom slucaju ima smisla i finansijski ako si je u fazama gradio, a i sa vremenske distance jer si "relativno blizu" penzije. u mom slucaju je to jos 25-30 god. zavisno od toga kakvi budu tada uslovi za penzuiju i do kada ce se raditi... kako sada stoje stvari, verujem da ce u narednim decenijama da se pomeriti radni vek skoro sigurno do 70. godine, tako da... imam ja jos da giljam do tada, pa mi je tema "penzija" i kuca za peniju suvise daleka.

i sta si rekao (ne zameri, mrzi me da trazim sad poruke unazad) si stavljao podno vec, planiras da stavljas?
topl. pumpa? gas? pelet?
 
dobro, u tvom slucaju ima smisla i finansijski ako si je u fazama gradio, a i sa vremenske distance jer si "relativno blizu" penzije. u mom slucaju je to jos 25-30 god. zavisno od toga kakvi budu tada uslovi za penzuiju i do kada ce se raditi... kako sada stoje stvari, verujem da ce u narednim decenijama da se pomeriti radni vek skoro sigurno do 70. godine, tako da... imam ja jos da giljam do tada, pa mi je tema "penzija" i kuca za peniju suvise daleka.

i sta si rekao (ne zameri, mrzi me da trazim sad poruke unazad) si stavljao podno vec, planiras da stavljas?
topl. pumpa? gas? pelet?
Nisam jos dosao do grejanja ali nisam predvideo podno vec klasicne radijatore, grejanje je na redu za 2-3 godine po planovima. Gas prolazi pored placa. U dnevnoj sobi je vec ozidan kamin.

Ali mislim da koristim solarnu energiju kako za grejanje vode za kucu i zimsku bastu tako i za struju ( za el.uredjaje i za EV) pa sa u skladu sa tim ostavio verrtikalni kanal za instalacije i betonsku plocu na krovu koja ce nositi panele. Srbija je idealna zemlja za solarnu energiju, promenom klime tamo je postalo oiorilicno suncano i vruce. Moj brat koji ima kucu u susednom Lezimiru celo leto provodi gore a na posao putuje u Simanovce, ugradio je panele i puni elektricnu Konu, hladi kucu, rade mu svi elektricni uredjaji na solarnu struju. I mene to ekstremno zanima, pa mu donekle i zavidim na tome.
 
Nisam jos dosao do grejanja ali nisam predvideo podno vec klasicne radijatore, grejanje je na redu za 2-3 godine po planovima. Gas prolazi pored placa. U dnevnoj sobi je vec ozidan kamin.
to je trenutno najpovoljnije resenje.
svako ko ima mogucnost da se greje na gas, treba to da iskoristi.
u Srbiji je gas jos uvek prilicno povoljan, a gasni kotao je kao sto sam ranije vec napisao 5x jeftiniji nego topl. pumpa.
podno grejanje pruza veci komfor, ali kao sto smo vec diskutovali znacajno je skuplje za izvodjenje. ako ti 4-5.000 ne igraju neku veliku stavku, na tvom mestu bi se svakako odlucio za podno, ali stvar je licnog izbora.

Ali mislim da koristim solarnu energiju kako za grejanje vode za kucu i zimsku bastu tako i za struju ( za el.uredjaje i za EV) pa sa u skladu sa tim ostavio verrtikalni kanal za instalacije i betonsku plocu na krovu koja ce nositi panele. Srbija je idealna zemlja za solarnu energiju, promenom klime tamo je postalo oiorilicno suncano i vruce. Moj brat koji ima kucu u susednom Lezimiru celo leto provodi gore a na posao putuje u Simanovce, ugradio je panele i puni elektricnu Konu, hladi kucu, rade mu svi elektricni uredjaji na solarnu struju. I mene to ekstremno zanima, pa mu donekle i zavidim na tome.
evo ti moje misljenje od pre 2 godine o upotrebi solarne energije ovde

u medjuvremenu se nije nista mnogo promenilo na tu temu, osim sto su paneli postali jos skuplji, doduse i cena struje je za nekih 5-10c poskupela, pa je kalkulacije tu nesto minimalno bolja. glavni problem, kao sto sam rekao, je sto Sunca najvise ima onda kad je struja najmanje potrebna, a kada je potrebna onda ga nema uopste.

csm_Eigenverbrauch_PV-Anlage-Speicher-Waermepumpe_Grafik_energie-expertenorg_50f7fe6776.png


raspodela izgleda kao na dijagramu: zuto je proizvodnja, zeleno je potreba.
vidi se da novembar, decembar, januar, februar skoro da ni nema proizvodnje ili nesto malo, ali negde od aprila do septembra moze da se pokrije potrosnja.
i naravno kad postoji potreba za klimatizacijom preko leta, imas prakticno besplatno jer ces svoju struju koristiti za klima uredjaje.

nisam siguran da je to tacno (treba proveriti) cuo sam da u Srbiji ko ima solarne panele za struju moze da ugradi neka brojila koja vrte u oba smera, tako da kad ti ubacujes struju u mrezu (preko leta) vraca se sat unazad. u tom slucaju se isplati skroz jer prakticno svu struju koju proizvedes mozes da racunas da ces je i sam potrositi. kazem ne znam da li je tacno, rekao mi je neki rodjak koji planira da stavi...
ali i da jeste, ne mozes da budes siguran da ce u Srbiji to zauvek tako ostati, znas i sam kakvi su lopovi na vlasti, cim budu osetili da tu mogu da zarade, uvesce i oni kao u Nemackoj, da kad ti kupujes struju jedna je cena, a kad ti njima prodajes onda je 5-6x manje. i izgovor ce biti da je tako svuda u svetu.

inace sa 10m2 krova, moze da se dobije 1kWp sto je 1.000 kWh godisnje.
znaci 100m2 krova daje oko 10.000 kWh. ovo je formula za grubi proracun u Nemackoj, Srbija ima vise suncanih sati godisnje, pa je verovatno moguce proizvesti i vise struje.
 
Poslednja izmena:
inace sa 10m2 krova, moze da se dobije 1kWp sto je 1.000 kWh godisnje.
znaci 100m2 krova daje oko 10.000 kWh. ovo je formula za grubi proracun u Nemackoj, Srbija ima vise suncanih sati godisnje, pa je verovatno moguce proizvesti i vise struje.
Нисам,ако их уопште има,виђао толико (100 м/²)панела на крововима по Србији.
Разлози су или финансијске или техничке природе.
Размак,угао,сенка...
 

Back
Top