Podno grejanje voda-voda

I dleto i čekić i kante za šut.
Svakako.
Ko ne zna, platiće majstora.
Ko zna pola sata posla.
Nego, da se ostavimo oftopičenja.
Podno na vodu je tema, ali uz korišćenje toplotne pumpe.
Mene zanima poređenje cene toplotne pumpe i struje za nju u odnosu na cenu protočnog bojlera na plin i plina za grejanje.
Recimo da imam dva kopana bunara na dva susedna placa na rastojanju od dvadesetak metara.
 
Ljudima uvek savetujem dva načina grejanja jedno je na struju a drugo na čvrstogorivo. Dakle vazduh voda i ugalj/drva. Sve to preko izmenjivača ide u radijatore. Zašto dva sistema? Zamislite da nema struje danima? Da poskupi 10 puta? 100 puta?

Podno grejanje može u kupatilo i kuhinju ali tako postavljeno sa pristupačnim ventilima na koje bi se posle havarije montirali radijatori.
ti savetuješ ljude?
nemoj samo da mi kažeš da si po profesiji nešto što ima veze sa grejanjem?

ako ovako nastaviš sa biserima koje pišeš na ovoj temi, ozbiljan si kandidat da završiš kod mene u potpisu! :mrgreen:
 
Kada guglaš na srpskom izlaze samo reklame koje si ti okačio ali kada guglaš na engleskom izaći će ti malo više od glupog spama za srbe.

Dakle podno električno grejanje izaziva RAKČINU kako navode u jednom istraživanju:

Could radiant floor heating systems be related to some cancers?​


https://home.howstuffworks.com/home-improvement/home-diy/flooring/radiant-floor-heating-cancer.htm
ovo si postavio čisto da se zove da si nešto postavio! u tekstu se dovodi u vezu mogućnost povezanosti zračenja od električnog podnog grejanje i nekih vrsta raka. dakle zbog elektro-zračenja, ne zbog prašine i sl. gluposti koje si pisao.
i to se "izražava zabrinutost" niko ne tvrdi da je to tako... elektromagnetno polje koje bi emitovalo "električno podno grejanje" je mnogo manja od npr. el. magnetnog polja koja emituju visokonaponski vodovi i transformatori, pa se na te stvari niko ne žali iako su svuda oko nas... pogotovo u Srbiji gde je skoro cela elektro-mreža nadzemna.
dakle, u tvom tekstu koji si postavio se uopšte ni ne govori o podnom grejanju o kom mi ovde pričamo, a čak ni za to podno o kom se govori nema dokaza da je štetno!
 
Nema ništa od toga.
Zakucan sam.
Kreditno impotentan.
Onda ti ne gine smederevac. TA peći su u rangu toplotnih pumpi po ceni grejanja. Onda prvo menjaš stolariju i radiš izolaciju, malo po malo sam uz pomoć prijatelja.

Izbegavaj sve ove bajke koje plasiraju banke i majstori o džabe grejanju al košta sto miliona.

Uvek je ista priča, mamac i kredit u banci.
 
Na bunarsku vodu sam ti stavio klip pa pogledaj a za plin vidi cene šure poslednjih x godina cela vojvodina otkazuje i opet loži.

Dakle na čvrsto gorivo i inverter klima preko izmenjivača toplote koji povežeš na postojeću infrastrukturu u kući. Najmanja investicija i najsigurnija. Do nule kloma ispod nule drva i ugalj. Nikakav pelet i slične gluposti.
 
Koliko košta toplotna pumpa?
Koliko vode treba da ima bunar?
To su pitanja.
vazduh/voda za oko 10 kW od 4 soma € na gore, voda/voda su skuplje, ne znam cene u Srbiji, u Nemačkoj nema ispod 7-8, pretpostavljam da je slična cena i u Srbiji.

što se količine vode tiče, za 10kWh u zavisnosti od temperature bunarske vode treba otprilike 1,5 do 2,5 m³ vode na SAT.

ako razmišljaš koji ti je najjeftiniji način grejanja, evo ti moj post iz 11.2022. cene nisu više aktuelne, ali je odnos i dalje isti:
https://forum.krstarica.com/threads/grejanje-kuce.930818/post-45939199

ne znam kolko košta sada 1 m³ gasa u Srbiji, ali ćeš od 1m³ dobiti 10kWh struje, a sa toplotnom pumpom ti treba za 10 kWh toplote da kažemo 3 kWh struje.
eto nadji cene pa uporedi.
ali i da je jeftinije topl. pumpom (a sigurno nije), ne zaboravi da ti za ugradnju topl. pumpe (nebitno za koju da se odlučis voda/voda ili vazduh/voda) treba min. 4-5.000 € više nego za gasni kotao, tako da mislim da nema tu nikakve dileme šta je povoljnije! :rtfm:
 
vazduh/voda za oko 10 kW od 4 soma € na gore, voda/voda su skuplje, ne znam cene u Srbiji, u Nemačkoj nema ispod 7-8, pretpostavljam da je slična cena i u Srbiji.

što se količine vode tiče, za 10kWh u zavisnosti od temperature bunarske vode treba otprilike 1,5 do 2,5 m³ vode na SAT.

ako razmišljaš koji ti je najjeftiniji način grejanja, evo ti moj post iz 11.2022. cene nisu više aktuelne, ali je odnos i dalje isti:
https://forum.krstarica.com/threads/grejanje-kuce.930818/post-45939199

ne znam kolko košta sada 1 m³ gasa u Srbiji, ali ćeš od 1m³ dobiti 10kWh struje, a sa toplotnom pumpom ti treba za 10 kWh toplote da kažemo 3 kWh struje.
eto nadji cene pa uporedi.
ali i da je jeftinije topl. pumpom (a sigurno nije), ne zaboravi da ti za ugradnju topl. pumpe (nebitno za koju da se odlučis voda/voda ili vazduh/voda) treba min. 4-5.000 € više nego za gasni kotao, tako da mislim da nema tu nikakve dileme šta je povoljnije! :rtfm:
To je to.
 
Opss, sad sam malo bolje pogledao cene, podbacio sam zesce. Treba celih 100e/m2 samo za gradjevinske radove i materijal za polaganje grejaca u pod.
100m2 10 hiljada jurica samo za to, skupa rabota, isplatljivije je ugraditi radijatore mada i to treba baciti na papir pa videti koliko cevi, ventila i radijatora treba utrositi.
mislim da je 100€/m2 previse za gradjevinske radove, jer dosta stvari moze i covek sam da odradi (razbijanje starog poda, postavljanje kosuljice), a same plocice i lepljenje plocica moze da prodje sa nekih 10€ plocice + 6-7€ postavljanje. ali, kako god da se okrene, ne moze jetino da izadje kad se radi cela kuca.
 
mislim da je 100€/m2 previse za gradjevinske radove, jer dosta stvari moze i covek sam da odradi (razbijanje starog poda, postavljanje kosuljice), a same plocice i lepljenje plocica moze da prodje sa nekih 10€ plocice + 6-7€ postavljanje. ali, kako god da se okrene, ne moze jetino da izadje kad se radi cela kuca.
Skidanje starog poda hajde, razbijanje stare kosuljice hajde, odnosenje suta hajde i da covek sam odradi ( to mu je 15-tak eura ko m2 minimun ako placas nekoga), no kosuljica za podlogu izolacije, sama termo i hidro izolacija i kosuljica iznad u koju idu cevi kosta dodatnih 25 eura/m2, same cevi kako kazete ovde idu 20eura/m2. Pa bi samo za ove slojeve cena isla od 45 do 60 eura/m2 (u zavisnosti da li ces rusenje raditi sam ili sve prepustiti majstorima).

Keramiku mozes naci za 10 eura/m2, zapravo mozes uzeti samo bele plocice za tu cenu koliko vidim po sajtovima prodavaca (kod Enmona imas i jeftinije plocice drugih boja na rasprodaji ali kad zatrazis recimo 50m2 kazu "corak", imaju samo 5m2 na lageru i zato su na rasprodaji - moje iskustvo od pre 5 godina u prodavnicama Enmona). Tesko ko ce da postavi bele keramicke plocice na pod, ljudi ipak gledaju da to bude i kvalitetnije i lepse na oko (ugradjujes skupo podno grejanje i onda ces da stedis 5 ili 10 eura na keramici, idi bre, to se ugradjuje za sledecih 20 godina minimum). Iz Srbije sam otisao pre 16 godina ali ni tad nisi mogao ispod 10 eura/m2 da platis keramicara, pre 5 godina sam platio postavljanje podne keramike na terasi kuce na Fruskoj (zadnje cene sa kojima sam imao dodira) 15 eura/m2. Danas tesko mozes naci majstora i za tu cifru sem ako nije levak. Na sve te troskove za postavljanje poda treba dodati i potrosni materijal, lepak za plocice, lajsne, transport itd. Pa tako te ugradnja podne keramike izadje minimum 30 eura/m2, ovo je verzija za jeftinu keramiku. Ako zelis uvozne, italijanske ili spanske plocice, spremi se za dodatnih 15-20 eura/m2.

Postavljanje slojeva plus keramika na to izadje od 75 eura/m2 (u najminimalnijoj jeftinoj bolnickoj beloj boji i samostalnom radu na rusenje starih podova i odvozu suta), preko 90 eura/m2 (u najminimalnijoj jeftinoj bolnicki beloj boji ali da ti majstori odrade i rusenje starih podova i slojeva i odvezu sut) pa do minimalnih 100 eura/m2 za neke jeftinije dizajnirane plocice ( sa nekom bojom ili teksturom) pa preko 100+ ako zeli te lepe podove sa modernim domacim plocicama a o uvoznim ni da ne pricamo.

Pa ako ste ozenjeni gospodjom koja ne zeli ni bele plocice (ko ih bre uopste zeli u kuci), a bogami ne zeli ni obicne 30x60 ili 60x60 plocice nego zeli mozaik plocice proizvodjaca Pietro Roma recimo sa mozaik detaljima (o kako majstori vole takve muste i kako to dobro nalacuju) mozes samo za plocice i ruke da das preko 100 eura/m2. Eto, ja sam ozenjen jednom takvom gospodjom naprimer.
 
Druze buudalo, pogresio si vrstu grejaca - na tvom videJu su podni elektricni grejaci (trose el.energiju) a covek iz naslova ove teme namerava za grejanje da koristi toplu vodu ( u pod idu cevi kroz koje cirkulise topla voda koju goni grundfos ili weisman pumpa).
Nisam druže.
Stavio sam video da ga pogledaju ljudi kojima može da bude zanimljiv kao alternativa vodi u podu
 
u dobro izolovanim kucama, temp. poda ne prezi 30 i neki stepen, prakticno ni ne osetis da je pod topao.

sa druge strane, ako bi bas i bio topao pod to ne da nema logike da izaziva trombozu, nego bi moglo samo da preventivno deluje protiv nastanka tromoze:
ako bi pod bio topao, ta toplota bi doprinela poboljsanju cirkulacije krvi, a dobar protok krvi vazan je za sprecavanje stvaranja krvnih ugrusaka, koji su povezani s trombozom. topao pod takodje znaci da nema "hladnih nogu" tj. nema suzavanje krvnih sudova, sto bi takodje moglo da doprinese stvaranju krvnih ugrusaka. toplota takodje pomaze i u opustanju misica i smanjenju napetosti - opusteni misici olaksavaju protok krvi i smanjuju pritisak na krvne sudove, sto opet doprinosi prevenciji tromboze, itd. itd. :rtfm:
pusti price rekla/kazala...
problem nije u toploti poda vec u "zracenju" vode koja se nalazi u sistemu u podu.
 

Back
Top