Podno grejanje voda-voda

fenix33

Početnik
Poruka
23
Već duže se lomim da uvedem neki vid grejanja u kuću. Trenutno se grejem na ta peć u donjem djelu objekta i jednu pametnu grejalicu u jednoj sobi u gornjem delu kuće. Posle današnjeg računa kada sam prvi put ušao u crvenu tarifu sam definitivno prelomio. Najbliži sam resenju grejanja toplotnom pumpom voda-voda jer posjedujem bunar u dvorištu. Nagledao sam se klipova i klipova, i nisam došao do zaključka koliko otprilike košta ta investicija u kući od otprilike 100 kvadrata, sa uvođenjem podnog grejanja. Ne bih da zovem izvidjace jer to ne bih radio pre proleca. Interesuje me da li neko ima iskustva, koliko traju radovi i neka okvirna cena investicije?
Hvala unapred
 
Već duže se lomim da uvedem neki vid grejanja u kuću. Trenutno se grejem na ta peć u donjem djelu objekta i jednu pametnu grejalicu u jednoj sobi u gornjem delu kuće. Posle današnjeg računa kada sam prvi put ušao u crvenu tarifu sam definitivno prelomio. Najbliži sam resenju grejanja toplotnom pumpom voda-voda jer posjedujem bunar u dvorištu. Nagledao sam se klipova i klipova, i nisam došao do zaključka koliko otprilike košta ta investicija u kući od otprilike 100 kvadrata, sa uvođenjem podnog grejanja. Ne bih da zovem izvidjace jer to ne bih radio pre proleca. Interesuje me da li neko ima iskustva, koliko traju radovi i neka okvirna cena investicije?
Hvala unapred
ja cuo da podno grejanje izaziva trombozu. Zato ga treba koristiti samo u hodnicima i kupatilu gde se ne zadrzavas dugo.
 
Već duže se lomim da uvedem neki vid grejanja u kuću. Trenutno se grejem na ta peć u donjem djelu objekta i jednu pametnu grejalicu u jednoj sobi u gornjem delu kuće. Posle današnjeg računa kada sam prvi put ušao u crvenu tarifu sam definitivno prelomio. Najbliži sam resenju grejanja toplotnom pumpom voda-voda jer posjedujem bunar u dvorištu. Nagledao sam se klipova i klipova, i nisam došao do zaključka koliko otprilike košta ta investicija u kući od otprilike 100 kvadrata, sa uvođenjem podnog grejanja. Ne bih da zovem izvidjace jer to ne bih radio pre proleca. Interesuje me da li neko ima iskustva, koliko traju radovi i neka okvirna cena investicije?
Hvala unapred
Moj kum se grije na toplotnu pumpu.
Ne znam da ti odgovorim na pitanja.
Samo znam da kum kupi i drva i ima pec na cvrsto gorivo i pazi da ne ulazi u crvenu zonu.
 
Već duže se lomim da uvedem neki vid grejanja u kuću. Trenutno se grejem na ta peć u donjem djelu objekta i jednu pametnu grejalicu u jednoj sobi u gornjem delu kuće. Posle današnjeg računa kada sam prvi put ušao u crvenu tarifu sam definitivno prelomio. Najbliži sam resenju grejanja toplotnom pumpom voda-voda jer posjedujem bunar u dvorištu. Nagledao sam se klipova i klipova, i nisam došao do zaključka koliko otprilike košta ta investicija u kući od otprilike 100 kvadrata, sa uvođenjem podnog grejanja. Ne bih da zovem izvidjace jer to ne bih radio pre proleca. Interesuje me da li neko ima iskustva, koliko traju radovi i neka okvirna cena investicije?
Hvala unapred
Ta toplotna pumpa je jako skupa, u Holandiji se koriste puno oko 15000 eura za normalnu kucu mislim da se kod nas ne isplati.
 
Već duže se lomim da uvedem neki vid grejanja u kuću. Trenutno se grejem na ta peć u donjem djelu objekta i jednu pametnu grejalicu u jednoj sobi u gornjem delu kuće. Posle današnjeg računa kada sam prvi put ušao u crvenu tarifu sam definitivno prelomio. Najbliži sam resenju grejanja toplotnom pumpom voda-voda jer posjedujem bunar u dvorištu. Nagledao sam se klipova i klipova, i nisam došao do zaključka koliko otprilike košta ta investicija u kući od otprilike 100 kvadrata, sa uvođenjem podnog grejanja. Ne bih da zovem izvidjace jer to ne bih radio pre proleca. Interesuje me da li neko ima iskustva, koliko traju radovi i neka okvirna cena investicije?
Hvala unapred
topl. pumpa vazduh/voda ti je jednostavnija za montazu, a mislim i jeftinija.

inace, danasnje toplotne pumpe mogu da daju temp. vode do 55 stepeni, tako da nema potrebe da stavljas podno grejanje, moze i radijatori.
sto se cena tice, zavisi od kapaciteta topl. pumpe, sto opet zavisi od toga kako ti je izolovana kuca, ali da kazemo da uzmes topl. pumpu od nekih 10kW (100W/m2, srednje izolovana kuca), okvirni troskovi su ti sledeci:

- sama topl. pumpa ti je oko 5 soma. nrp.:
https://www.etaz.rs/lg-toplotna-pumpa-r32-monobloc-s-therma-v-hm121mr-u34
UPDATE:
navedena pumpa daje max. temp. vode 35°, tako da ne bi bila adekvatna za radijatorsko grejanje, ali trebalo bi da moze da se nadje za te pare neka koja moze da zagreje vodu na visu temperaturu. o tome se konsultuj sa firmom koja ti bude radila grejanje.

- podno grejanje racunaj oko 20€/m2, znaci 2.000€
racunaj za podno greanje, da treba kucu kompletno da ispraznis, razbijes pod, postavis cevi, pa nova kosuljica, nove plocice ili laminat koji je prilagocen za podno grejanje. posao ti je to veliki i naravno dodatni troskovi... za 100 m2, da uzmes najjeftinije plocice + lepak + postavljanje + nova kosuljica, bez 20€/m2, tj. 2.000€ tesko da mozes da prodjes.

- ili alternativno radijatori, onda raucnaj oko 70-80€ po radijatoru.
na 100m2 pretpostavljam da ne bi imao vise od 7-8 radijatora, znaci sa sve cevima oko 1000€.

- pored toga treba ti u slucaju podnog grejanja jos i razdelnik, pumpa, termo glave, takodje "kotlarnica" ako moze tako da se nazove kada je topl. pumpa u pitanju, ali da kazemo mesto gde ce doci unutrasnja jedinica, pumpa, pufer itd. racunaj tu jos min. soma €.
racunaj i za elektricara jos par stotina € ako treba oko struje da se prepravlja, vuce novi kabl za pumpu i sl.

to ti je samo materijal + montaza:

u slucaju podnog grejanja ne verujem da ces naci ikoga da ti radi to za manje od 1.500-2.000€, a za radijatorsko verujem da bi prosao nesto jeftinije.

ne znam kolike si troskove ocekivao, ali ako ti samo topl. pumpa kosta 5.000 (sigurno mozes i neke koje nisu "brandname" da nadjes jeftinije") tesko da mozes za manje od 7-8.000 da prodjes.

daleko jeftinije ti je da ako imas mogucnost prikljucka na gas, da uzmes mali fasadni kotao za <1000€ i ovi drugi troskovi su tu slicni kao i za topl. pumpu, ali je znatna razlika u uk. ceni kada umesto 5.000€ platis 1.000€ za gsni kotao.

posto ne zivim u Srbiji, oko cena ne mogu da ti potvrdim da je sve u € tacno to sto sam ti napisao, treba da vidis sa lokalnim firmama koje rade grejanje, ali ne bi trebalo ni mnogo da odstupa. ako te nesto interesuje, pitaj slobodno, posto sam iz te branse.
 
Poslednja izmena:
ipak, treba detaljnije ispitati . Ima tu necega,......... ko sto je bio trend 70-tih da se objekti prave i pokrivaju sa eternit-plocama ............dok se nije dokazalo da je azbest-cement kancerogen pa ga ceo svet zabranio u gradjevinarstvu.
u dobro izolovanim kucama, temp. poda ne prezi 30 i neki stepen, prakticno ni ne osetis da je pod topao.

sa druge strane, ako bi bas i bio topao pod to ne da nema logike da izaziva trombozu, nego bi moglo samo da preventivno deluje protiv nastanka tromoze:
ako bi pod bio topao, ta toplota bi doprinela poboljsanju cirkulacije krvi, a dobar protok krvi vazan je za sprecavanje stvaranja krvnih ugrusaka, koji su povezani s trombozom. topao pod takodje znaci da nema "hladnih nogu" tj. nema suzavanje krvnih sudova, sto bi takodje moglo da doprinese stvaranju krvnih ugrusaka. toplota takodje pomaze i u opustanju misica i smanjenju napetosti - opusteni misici olaksavaju protok krvi i smanjuju pritisak na krvne sudove, sto opet doprinosi prevenciji tromboze, itd. itd. :rtfm:
pusti price rekla/kazala...
 
Podno grejanje nije zdravo zbog neprekidnog podizanja prašine i kruženja iste. Voda voda je preskupa investicija uz neprekidne kvarove i havarije. Smišljeno samo da se prevare ljudi i navuku na kredit.

Pametne grejalice, švedske i slično GUTAJU struju kao kude. Sećam se kada sam imao neki stan od 36m2 15 dana 150 evra račun. Za 30 dana 300 evra struja neki januar februar.

Dakle fasada 10 cm spolja, kamena vuna 5 cm sa gipsom iznutra, pvc stolarija, 2-3 inverter japanske klime i račun za struju 20-50 evra mesečno za struju.

Možeš i radijatore da razvučeš pa staviš inverter vazduh voda.

Ta peć čuvaj ona je u rangu klime. Slobodno i na sprat stavi još jednu.
 
Podno grejanje nije zdravo zbog neprekidnog podizanja prašine i kruženja iste.
jos jedna predrasuda! :neutral:

radijatorsko grejanje podize prasinu itekako, pa se neko ne zali.
kod radijatoriskog grejanja se vazduh zagreva najvecim delom konvekcijom, kao sto je na slici.
vazduh kruzi sve vreme tako sto topao ide na dole, hladi se, pada dole, opet se zagreva i ide gore.
to koliko se prasine tu podize je lako primetiti kada se pogleda u bilo koji radijator videce se da je pun prasine.

kod podnog grejanja, se za razliku od radijatorskog toplota prenosi najvecim delo zracenjem sto dvovodi do ravnomerne raspodele temperature na celoj visini sobe, pa cirkulacije prakticno da ni nema, a samim tim ni "podizanja prasine"!

heizkoerper-fussbodenheizung-vergleich-luftbewegung-grafik-gb.jpg
 
Podno grejanje je mama, to samo onaj ko nije probao nema pojma sta propusta :D
Najbolji i najekonomicniji vid grejanja, najbolje iskoriscenje toplotne energije.
Vec sam ovde pricao da trosim godisnje izmedju 3800-4000 kwH za grejanje stana. Grejem nekih 90m2 (sve osim spavace sobe, jer volim da spavam u hladnom). U stanu je 24 stepena konstantno.
 
jos jedna predrasuda! :neutral:

radijatorsko grejanje podize prasinu itekako, pa se neko ne zali.
kod radijatoriskog grejanja se vazduh zagreva najvecim delom konvekcijom, kao sto je na slici.
vazduh kruzi sve vreme tako sto topao ide na dole, hladi se, pada dole, opet se zagreva i ide gore.
to koliko se prasine tu podize je lako primetiti kada se pogleda u bilo koji radijator videce se da je pun prasine.

kod podnog grejanja, se za razliku od radijatorskog toplota prenosi najvecim delo zracenjem sto dvovodi do ravnomerne raspodele temperature na celoj visini sobe, pa cirkulacije prakticno da ni nema, a samim tim ni "podizanja prasine"!

heizkoerper-fussbodenheizung-vergleich-luftbewegung-grafik-gb.jpg
Nije predrasuda zabranjeno je u svim klinikama iz tog razloga. Jako dobro sam bio upućen kada je prijateljica gradila.
 
Podno grejanje je mama, to samo onaj ko nije probao nema pojma sta propusta :D
Najbolji i najekonomicniji vid grejanja, najbolje iskoriscenje toplotne energije.
Vec sam ovde pricao da trosim godisnje izmedju 3800-4000 kwH za grejanje stana. Grejem nekih 90m2 (sve osim spavace sobe, jer volim da spavam u hladnom). U stanu je 24 stepena konstantno.
mi grejemo kucu od 160m2 sa oko 5.000 kWh godisnje. pritom je u tih 5.000 uracunata i topla voda i struja za ventilaciju tokom cele godina 24/7.
grejanje ne gasimo nikad, radi nonstop, dan/noc, cak i kad nismo kod kuce duze (zimovanje ili sl) ne gasimo, jer je mala potrosnja pa mi se ne isplati da se cimam oko podesavanja, kad da greje, kad da negreje... jednostavno ostavim da sljaka.
 

Back
Top