Podno grejanje voda-voda

to je trenutno najpovoljnije resenje.
svako ko ima mogucnost da se greje na gas, treba to da iskoristi.
u Srbiji je gas jos uvek prilicno povoljan, a gasni kotao je kao sto sam ranije vec napisao 5x jeftiniji nego topl. pumpa.
podno grejanje pruza veci komfor, ali kao sto smo vec diskutovali znacajno je skuplje za izvodjenje. ako ti 4-5.000 ne igraju neku veliku stavku, na tvom mestu bi se svakako odlucio za podno, ali stvar je licnog izbora.


evo ti moje misljenje od pre 2 godine o upotrebi solarne energije ovde

u medjuvremenu se nije nista mnogo promenilo na tu temu, osim sto su paneli postali jos skuplji, doduse i cena struje je za nekih 5-10c poskupela, pa je kalkulacije tu nesto minimalno bolja. glavni problem, kao sto sam rekao, je sto Sunca najvise ima onda kad je struja najmanje potrebna, a kada je potrebna onda ga nema uopste.

csm_Eigenverbrauch_PV-Anlage-Speicher-Waermepumpe_Grafik_energie-expertenorg_50f7fe6776.png


raspodela izgleda kao na dijagramu: zuto je proizvodnja, zeleno je potreba.
vidi se da novembar, decembar, januar, februar skoro da ni nema proizvodnje ili nesto malo, ali negde od aprila do septembra moze da se pokrije potrosnja.
i naravno kad postoji potreba za klimatizacijom preko leta, imas prakticno besplatno jer ces svoju struju koristiti za klima uredjaje.

nisam siguran da je to tacno (treba proveriti) cuo sam da u Srbiji ko ima solarne panele za struju moze da ugradi neka brojila koja vrte u oba smera, tako da kad ti ubacujes struju u mrezu (preko leta) vraca se sat unazad. u tom slucaju se isplati skroz jer prakticno svu struju koju proizvedes mozes da racunas da ces je i sam potrositi. kazem ne znam da li je tacno, rekao mi je neki rodjak koji planira da stavi...
ali i da jeste, ne mozes da budes siguran da ce u Srbiji to zauvek tako ostati, znas i sam kakvi su lopovi na vlasti, cim budu osetili da tu mogu da zarade, uvesce i oni kao u Nemackoj, da kad ti kupujes struju jedna je cena, a kad ti njima prodajes onda je 5-6x manje. i izgovor ce biti da je tako svuda u svetu.

inace sa 10m2 krova, moze da se dobije 1kWp sto je 1.000 kWh godisnje.
znaci 100m2 krova daje oko 10.000 kWh. ovo je formula za grubi proracun u Nemackoj, Srbija ima vise suncanih sati godisnje, pa je verovatno moguce proizvesti i vise struje.
To sa brojilima u obe strane se zove prozumer, potpises ugovor sa EPSom i isporucis im recimo u suncanih meseci 20 hiljada kWh a kad tebi treba uzmes dzaba 5 hiljada kWh od njih - po meni postena "razmena" jer ti je to dovoljno za 3 meseca bez sunca.

To radi i moj brat u Lezimiru. Ima taj jedan sistem koji se zove solarna elektrana, 16kW, bez baterija, podmiruje sve njegove trenutne troskove u suncanih sati ( najvise trosi na klime i punjenje EV automobila) a veci deo posalje u sistem EPSa koji mu oni obracunaju za kasniji povrat iz njihovog sistema. Pored te solarne elektrane ima i svoj zatvoreni sistem na baterije, odvojen od EPS mreze, mislim da je taj sistem 6kW, tu elektricnu energiju iz baterija koristi za nocno punjenje elektricnog automobila i rad nekih uredjaja ali mu pre svega sluzi kao backup jer i dan danas gore na Fruskoj nestaje struje po selima. U svakom slucaju on EPSu vec par godina placa samo taxe na brojilo i neke druge opste troskove, struju ne placa vec 4 godine i kaze da ce isplatiti troskove za nekih 11 godina od ugradnje sistema. Neki bi rekli sporo no ja ne mislim tako. Pogotovo ako se EV budu omasovila i pojeftinila.
 

Back
Top