PEČURKE (bukovače, šampinjoni, lisičarke...) priprema, recepti, saveti...

Espanol:
Bravo, za čorbicu ili rižoto su prva liga!
Kad smo kod rižota, dobacujem frišku sliku (juče smo pojeli glavni deo bukovača, ostatak upotrebljen za rižoto po, na ovoj temi već navedenom, šefovom receptu) ;)
rizoto111uy.jpg
 
probacemo, javicemo

A ovo, ako nije bilo moze da se proba (ja jesam, dooobro je!), a ako jeste, nece da smeta:

1kg pecuraka staviti u prokljucalu vodu, dodati kasiku soli i kuvati 7 minuta. Ocediti.
Preliv: na 1 l vode 1dl 9% alkoholnog sirceta, list lovora, 5-6 zrna bibera, karanfilcic ( daje divan smek)i kasika soli. To sve u tegle pa pasterizacija tj. tegle u serpu s vodom pa samo da prokljuca. I stoji li stoji, lepo se ukiseli, salata odlicna, a ako neko bas zuri moze pecurke da isece na deblje listice pre stavljanja u tegle.
 
Pošto mi pretraga iz nekog razloga ne radi, a ručno ne mogu da nađem neku temu koja se bavi sosevima, mogu i ovdje da pitam.

Sinoć sam pravila mnogo dobar rižoto sa piletinom i nekakvim Uncle Ben’s sosom od gljiva, međutim, ne bih opet da kupujem nešto što sadrži modifikovan kukuruzni skrob (a nije baš ni jeftino :roll: ).

Da li neko ima dobar recept za sos od gljiva (kod mene na pijaci sam vidjela samo bukovače i šampinjone, pa gledajte da se uklopite :) )?
 
laa-laa:
Pošto mi pretraga iz nekog razloga ne radi, a ručno ne mogu da nađem neku temu koja se bavi sosevima, mogu i ovdje da pitam.

Sinoć sam pravila mnogo dobar rižoto sa piletinom i nekakvim Uncle Ben’s sosom od gljiva, međutim, ne bih opet da kupujem nešto što sadrži modifikovan kukuruzni skrob (a nije baš ni jeftino :roll: ).

Da li neko ima dobar recept za sos od gljiva (kod mene na pijaci sam vidjela samo bukovače i šampinjone, pa gledajte da se uklopite :) )?
Ima ih puno, a ja ti dajem jedan koji jako volim i odlično ide uz rižoto. Pošto radim uglavnom "odočno", pokušaću da ti dam recept sa količinama za 4 osobe. Na malo ulja i 30 gr. butera prodinstaj jednu glavicu što sitnije sečenog crnog luka dok se ne ucakli. Na sve dodaj oko 200 gr. sitno seckanih šampinjona i dinstaj dalje dok ne ispari veći deo vode koju puste. Dodaj malo vode, čašu crnog vina i na tihoj vatri kuvaj dok se količina tečnosti ne prepolovi. Ubaci sveže mleveni biber po ukusu, kašičicu karija i preko sveka jednu pre toga dobro promešanu kiselu pavlaku. Skidaj i služi čim se pavlaka dovoljno zagreje i sjedini sa osnovom. Ovaj sos lepo ide i preko špageta. Prijatno!
 
Espanol:
Ima ih puno, a ja ti dajem jedan koji jako volim i odlično ide uz rižoto. Pošto radim uglavnom "odočno", pokušaću da ti dam recept sa količinama za 4 osobe. Na malo ulja i 30 gr. butera prodinstaj jednu glavicu što sitnije sečenog crnog luka dok se ne ucakli. Na sve dodaj oko 200 gr. sitno seckanih šampinjona i dinstaj dalje dok ne ispari veći deo vode koju puste. Dodaj malo vode, čašu crnog vina i na tihoj vatri kuvaj dok se količina tečnosti ne prepolovi. Ubaci sveže mleveni biber po ukusu, kašičicu karija i preko sveka jednu pre toga dobro promešanu kiselu pavlaku. Skidaj i služi čim se pavlaka dovoljno zagreje i sjedini sa osnovom. Ovaj sos lepo ide i preko špageta. Prijatno

Hvala ti za dobrodoslicu Espanol!
Ovaj tvoj sos sam pravila N puta ali nisam do sada stavljala crno vino u kombinaciji sa pavlakom. Varijante su bile sa shafranom umesto karija, (ili nekad kurkuma) ili ponekad slatka pavlaka (Nestle cream) umesto kisele, sta se nadje u frizideru. Nekako mi nije isla kombinacija vina i pavlake ali isprobacu kol'ko za vikend posto vidim da si iskusan u kuhinji.
 
ej ok kad su shampinjoni oni su nekako normalnog oblika.a sta kad su neke neravnije pecurke to je da umresh od brisanja!!!!! ili da nabavish roba
jednom sam kupila neki pecurka mix i nije mi ispao neshto posebno valjda se ne snalazim..mada ni ne secam se sta je bilo
jos sam htela kao da brisem..pa je ostalo valjda i zemlje..
mislim nije to bash tako lako izvodljivo :I
 
Izuzetno ukusan rižoto sa šampinjonima, ide:
2 čaše pirinča, 1 velika glavica crnog luka, 600 gr.šampinjona, 1 dl belog vina, biber, so, vegeta, ulje, đumbir (mogu i neki drugi začini - ja stavljam i origano, majčina dušica i sl..)

Pirinač sipate u posudu sa vrelom vodom, dodate kašiku vegete i kuvate dok ne postane mekan, (ali pazite da se ne raskuva). Ocedite i properete hladnom vodom. Iseckajte luk, pa ga propržite, tek da promeni boju. Dodate u luk gljive, pirinač, vino, pola čaše vode, biber, so, vegetu i na vrh noža malo đumbira (ili dr.začin). Dinstajte uz stalno mešanje, dok se rižoto ne ukuva i postane gust i kremast.
 
Ok,ove recepte vec pisah na drugim temama ali ponovicu i ovde,slazem se da pecurke zasluzuju poseban topic....

Isecka se glavica crnog luka i proprzi poklopljena na ulju na srednjoj vatri,posle 3-4minute u to se doda na listice isecenih 500g pecuraka,takodje proprzi poklopljeno jedno 5 minuta,a onda se dodaju 3 paradajiza,oljuscena i isecena na kockice. To se lepo sve poklopi i dinsta,a pri kraju se doda kasika timjana(ima svuda da se kupi zacin bilo u kesicama bilo u bocicama) i posoli po ukusu. Na kraju je potrebno otklopiti pa dinstati tako da sva suvisna voda ispari jer i pecurke i paradajiz pustaju mnogo vode. Stos je u timjanu,znaci ne preskacite ga! Ovo je posno jelo,a moze postati mrsno ako u ovo umesate i kockice belog pileceg mesa ili kockice snicle predhodno proprzene u drugom tiganju,onako samo da porumene,pa sve zajedno dinstate jos jedno 5 minuta.
 
Jos jedan recept...
U tiganju na ulju na srednje jakoj vatri proprziti glavicu crnog luka poklopljenu,dodati vecu sargarepu isecenu na kockice da se dinsta,posle par minuta u to dodati 500g pecuraka isecenih na listice,kada se prodinstaju umesati u to ravnu supenu kasiku senfa i 1/3 case od 2dl crnog vina,dodati punu kasicicu timjana(obavezan sastojak) i posoliti pa prodinstati otkopljeno dok sva suvisna voda ne ispari(ovde moze da se pojaca vatra da voda brze ispari). Uz ovo odlicno ide belo pilece meso(takodje se predhodno proprzene kockice piletine mogu u ovo umesati pa zajedno dinstati jos jedno 5min.) ili svinjske ili telece snicle.A takodje je i fenomenalno sluziti kravlji sir uz ovo jelo.
 
E evo jos jednog za PUNJENE PECURKE

Uzeti pakovanje pecuraka(400g,moze i 500g),odvojiti nogice od sesirica pazljivo,pa u tiganju na ulju proprziti glavicu crnog luka isecenu na kockice,potom umesati u to nogice od pecuraka isecene sto sitnije,a onda dodati i 3 paradajiza oljuscena i isecena na kocke,zatim kasiku timjana i dobro posoliti,dinstati na kraju otklopljeno da sva suvisna voda uvri. Za to vreme praviti smesu za punjenje sesirica pecuraka : sitno narendati 100g kackavalja (najbolje iriski,suboticki ili trapist),pa u to umesati kisele pavlake(pola case do casu,a ako je potrebno i vise),smesa za punjenje treba da bude kremasta ali dovoljno gusta,nikako vodenasta.Ako je suvise vodenasta moze se dodati i npr. "kremsi" sirni namaz. Kad ovo u tiganju bude gotovo izruciti tu smesu po dnu vatrostalne posude pa na to redjati sesirice pecuraka okrenute na gore i puniti ih smesom za punjenje.Sve to staviti u zagrejanu rernu na 200C pa peci jedno 20min,videcete kad smesa u pecurkama pocinje da rumeni. Jako je bitno da sva suvisna voda pri dinstanju iz tiganja ispari,da pecurke na kraju ne bi bile vodenaste.
 
Manju tepsiju podmazati uljem, naseci crni luk na kolutove debljine do 5 mm. Preko toga poredjati iseckane sampinjone (500 gr), a preko njih jedan red krompira isecenog na kolutove. Zaciniti solju i biberom, preliti sa malo rastopljenog margarina i 1 casom vode. Ubaciti u rernu na 200 stepeni i kada ispari sva voda (i ona sto su je pecurke otpustile), preliti sa 2 dl mleka, vretiti u rernu. Posle 5 minuta je gotovo.
 
evo sta sam juce kuvala (za dva dana!):
Corba od sampinjona
kilogram sampinjona, sitnih, a krupno isecenih staviti na zagrejano ulje, smanjiti temperaturu i poklopiti. To se lepo udinsta u sopstvenom soku, pa kad voda ispari doda se brasno (tri kasike) i brzo se izmesa a zatim se sipa voda (od oka, nesto oko 2 l.) . Promesa se da ne bi bilo grudvica. E, sada mozes da sipas zacin C ili kocku (3 kom) od povrca, ili mesnu. Ja stavila ovo trece . Na kraju umutis 2 zumanca sa casom jogurta i sipas u corbu. Corbu sluzis sa limunom. VolEm je takvu -kiselkastu, osvezavajucu, gustu ...

Zatim, sirovi sampinjoni iseceni na listice i poprskani limunom (da ne potamne) jestiva su dekoracija i na tanjiru i na sendvicu.
 
Zanima me da li neko ima dobar recept za spremanje grilovanih sampinjona. Ne mislim na klasicne grilovane sampinjone koje mozete da pojedete u bilo kom restoranu, nego one socnije. Ko je jeo grilovane sampinjone u Fudiju u NS ili u onom Delta sitiju, zna na sta mislim.

Kontam da se kuvaju u fritezi sa zacinima (mozda gresim). Svaka pomoc je dobrodosla jer ih mnoooogo volim :)
 
Ja ih nisam probala u kafani ali meni su lepi kada ih poredjam u vatrostalnu ciniju, samo kapice, svaku malo posolim pobiberim i unutra ubacim komadic margarina ili putera pa u zagrejanu rernu. Ne treba dugo peci. Zavisi od velicine.
E komplikovanija varijanta je da je i drscice iseckaju, proprze sa malo luka i malo mlevenog mesa pa se time pune kapice, a odgore se stavi malo kackavalja i zapece.
nadam se da ce ti ovo pomoci za prvu ruku a posle sam kombinuj.:bye:
 

Slične teme


Back
Top