Peciva, testa, pogače...

MINI KROFNICE

1 jaje
1 jogurt ili kiselo mleko
9 kašika brašna
1 prašak za pecivo

Sve umutiti, vaditi kašikom i pržiti u maloj šerpici u dubokom ulju.
jako su ukusne, i mekane...i gotove za 10 minuta.Odlično za iznenadne goste.
PRIJATNO!!
picture.php
 
3c70n.jpg

ROLAT POGACA
Testo
2 jaja, 100ml ulja, 400ml mleka, 100ml tople vode, 1kockica kvasca, malo secera, puna kasika soli
Kvasac staviti da nadodje u 100ml vode sa malo secera, dodati 2 jaja koja predhodno lepo viljuskom umutimo sa 100ml ulja, dodjemo postepeno 400ml mleka i brasno po potrebi, da se dobije lepo glatko tesno koje se ne lepi za ruke, ne sme da bude tvrdo. Malo vise od 1kg. brasna, ne znam tacno jer nikada nisam merila.
Testo staviti da nadodje i premesiti pa kada drugi put nadodje podetliti testo na dva jednaka dela.
Od svakog dela razviti koru, narendati po pola margarina(moze i manje, ja sam sada iskoristila malo vise od pola maragarina za obe kore), zarolati pa seci rolatice debljine 1cm i redjati u tepsiju tako da svaki preklopi do pola predhodni rolatic. Redjati dok se lepo ne popuni tepsija i peci na 220C pa smanjiti na 200C.
Ja ovu pogacu NE premazujem. Prilikom pecenja margarin se topi i od njega pogaca ima lepu boju.
Kada se ispece prekrijem vlaznom krpom da malo odstoji.
 
Stefanelli imamo temu Krofne, Puter kifle, Hleb, Cose za slanoljupce i da ne nabrajam.Kad treba neki recept nemozes da se snadjes ne znas ko je svoje u sta uvrstio.To sto Espanjol skace nije bitno, on je pevac prilici mu, ali u pravu je nije prakticno.
Inace recepti su ti super i hvala ti za njih. z:girl:
 
odlicna tema

mozda bi ostale teme koje imaju veze sa ovom trebalo spojiti u ovu na primer , a mozda da ostane kako jeste z;)

može i da se spoji, bilo bi barem sve na jednom mestu

Nekad je teško odrediti gde šta pripada.
Ono što meni pada na pamet i mislim da je najbolje, je da se recept koji to zahteva, postavi na oba mesta.
Nemojte se truditi oko toga, prebeciću ja (imam bolje mogućnosti i jednostavnije je).
 
Nikako da shvatim ovo besmisleno otvaranje novih tema pored već postojećih i lepo razrađenih???? z:cry:

Stefanelli imamo temu Krofne, Puter kifle, Hleb, Cose za slanoljupce i da ne nabrajam.Kad treba neki recept nemozes da se snadjes ne znas ko je svoje u sta uvrstio.To sto Espanjol skace nije bitno, on je pevac prilici mu, ali u pravu je nije prakticno.
Inace recepti su ti super i hvala ti za njih. z:girl:
Svako ima svoju koncepciju ovog Foruma.
Svi znamo da mnogo toga možemo da svrstamo na više mesta i opet da ne budemo zadovoljni.
Smatram da zamisao Stefaneli da peciva potpuno odvojimo od hleba ima smisla.
Neke recepte koji ne pripadaju ovde (napisala je nova korisnica koja se ne snalazi najbolje) sam premestila na "slae zalogaje", kad stignem, dobaciću ovde još koješta sa "hleba" i ostalih tema vezanih za ovo. Priznaćete da nije praktično kada je jedna tema jako velika i široka pa među hlebom tražimo kiflice, a one su na 23 74 i 108 strani!
Tehničke mogućnosti dozvoljavaju da jedna ista poruka bude na više mesta i to će nam svima omogućiti da se bolje snađemo.

PS "PITE" izbacujem iz naslova jer postoji i tema posvećena pitama i bureku.
 
Poslednja izmena:
Mast je generalno zdravija od ulja.
A što se tiče kiflica, bilo da su sa margarinom ili mašću, nije zdravo. Samo testo, ne radi se se o tome da li je zdravo ili ne, za liniju je nezdravo. SVAKO TESTO GOJI!!!
U brašnu ima ugljenih hidrata, a to je smrt za liniju!!
Ako ti nije stalo do idealne linije, ti krkaj kiflice na ovaj ili onaj način!!
 
prelepe pekarske kiflice:
1kg brasna
1 solja od bele kafe masti
1 s o b k mlakog mleka
1,5 mlake vode
1 kvasac, secer 2 kasike, so 1 kasika
sir oko 400-500gr, zumanca 2 za premazivanje

umesiti testo ostaviti 3 gomilice 1-1,5h
svaku gomilicu podeliti na 2 dela, svaki pojedinacno razvaljati pa iseci kao picu na 8 delova(4 reza), filovati , rolovati i peci na 200*C krace- da ne potamne skroz!!!


sta znaci- o tome??
 
Pita sa mesom

Uprziti 2 glavice crnog luka na ulju, dodati 300g mlevenog mesa i dodati sol, biber, malo vegete i sve dobro uprziti. Posebno umutiti 4 belanca u cvrstu, dodati zumanca, 2dl jogurta, 16 kasika brasna i 1 prasak za pecivo, pa ubaciti meso i sve dobro izmesati.
Peci u pouljenom plehu, na 180 stepeni.
Ponekad ovo testo pecem u vecem plehu, tanko kao testo za rolat, pa peceno zarolam, onda izmesam za fil kiselu pavlaku, sir i seckane kisele krastavcice, namazem fil i umotam kao rolat.
 
Kad smo već kod masti, evo jednog neobičnog ali predivnog recepta za kiflice koje treba da narastu u hladnoj vodi a ne kao uobičajeno na toplom:
KIFLICE OD MASTI
Potrebno je:
1 šolja masti,
3 šolje brašna,
1 celo jaje,
2 žumanca,
kvasac,
džem ili orasi i
šoljica mleka
Prvo se mast istrlja rukama zajedno sa brašnom, zatim se doda jaje i žumanca i uskisao kvasac. Testo se lepo umesi a zatim se stavi na čistu kuhinjsku krpu, poveže gumicom i ostavi najmanje 1 sat u hladnoj vodi da nadođe. Testo je nadošlo kada ispliva na površinu vode. Zatim se rastanji debljine 1 cm, prave se kiflice i filuju džemom ili mlevenim orasima. Peku se na umerenoj vatri a nakon pečenja uvaljaju se u prah šećer zamirisan vanilom. :mesi:
 
kako- hladnoij vodi? zar moze kvasac nadoci???

Može naravno i ja sam se prvi put čudila da li je moguće a kada sam isprobala recept oduševila sam se, em je jeftino, em je zaista brzo. U krpi mora da ima mesta kako bi testo "naraslo" i bude nekako vazdušasto, samo se razvuče, bez premesivanja i ja napravim lopte, razvučem oklagijom, sečem na osmine i filujem. Odmah se peku u vreloj rerni.
 
kako da ne uvek je bolje kad nadolazi na hladnom samo je sporije pa se ne praktikuje,probajte nekad ujutro da umesite testo stavite u frizider pa tamo negde posle rucka da pravite to sto ste umesili.

Na ovaj način, kada se uvezana krpa stavi u veći sud sa hladnom vodom, testo prvo padne na dno a onda za sat vremena se podigne na površinu i bude udvostručeno i nekako vazdušasto. Nije potrebno više vremena a i ne treba stavljati u frižider, već sud sa vodom stoji na sobnoj temperaturi. z:poz:
 
devojke, pre neki dan sam isprobala sa neta(coolinarika) jedan divan recept sa fetom i kulenom.odusevila sam se.

Rolnice sa fetom i kulenom


Sastojci
600 g brasna, pola paketica svezeg kvasca (20-25g), 2 kasicice soli, 4 kasicice secera, 150 g margarina, feta, kulen, 1 jaje, 250ml mleka
Za premazivanje
1 jaje
susam, kim...

Priprema: Stavite kvasac u toplo mleko s kasicicom brasna i secera.pustice da kvasac nadodje.Sjedinite brasno, jaje, 100 g margarina, so, secer i kvasac i zamesite testo. Ostavite testo na kratko da se malo digne.Razvaljajte testo pa premazite sa preostalih 50g margarina. presecite po duzini da dobijete 2 uza pravougaonika i uz ivicu poredjajte kulen i malo drobljenje fete. isto uradite i sa drugim delom, oba zarolajte i rezite veknice. Poredajte ih u pleh oblozen pek papirom, sacekajte malo da se dignu.
Premazite ih jajetom i pospite susamom ili kimom...
Pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 180 C oko 20min.

evo slicice:
 
Slazem se sa teta Irom
Evo nesto i od mene

POGAČICE SA ČVARCIMA
1/2 L mleka+ malo vode,1 kvasac,malo secera,malo soli,3 zumnca,brasno po potrebi zatim dodato 3 ulupana belancaUmesiti i ostaviti da malo uskisne.Razvuci u pravougaonik,namazati sa droždinom + seckani čvarci,uviti u rolat i preklopiti krajeve.opet oklagijom razvuci u pravougaonik velicine velike tepsije( od rerne) i onda nozem iseci kocke,ostaviti das krene dok se rerna ne ugreje,odgore namazati jajetom ,malo posoliti i posuti sa susamom po zelji....
Na slikama su seckani cvarci pomesani sa malo masti,a najbolja je kombinacija bas droždina i seckani čvarci









 
sitni cvarci pomesani sa mascu.Verovatno se kod vas drugacije kaze,moja baka je uvek uzimala drozdinu sa dna posude u kojoj je stojala mast.Jer kada se salo istopi ti sitni ostaci padnu na dno posude,pa otud drozdina.Neznam jel sam dobro objasnila,nek iskusnije domacice bolje to objasne.....
 
Drage moje dame, sutra je sveti sava. Posto sam ja rodom iz banata, kod nas je obicaj da se za svetog savu prave perece, pa i ja to radim svake godine. Ovo je moj recept.

PERECE

1/4 mleka i 1/4 vode, pomesaj,potopi kvasac,dodaj kasikicu soli,1celo jaje i 2zumanca, varjaca masti. Dodavati brasna i varjacom lupati testo da se pojave mehurici,,jos dodati brasna da se testo zgusne i rukom ga mesiti kao hleb. ostaviti da naraste. Seci komadice i praviti perece. U posudu razmuti brasno sa dosta soli i vodu, da bude guzce nego za palacinke, pred kraj pecenja preliti svaku perecu tom smesom, vrati u rernu jos desetak minuta.
bd29f02e24a83f1d3356b511affd11fe_content_large.jpg
 

Back
Top