Peciva, testa, pogače...

Kod nas je svojevremeno tata bio zadužen za salčiće... mmmmm baš smo se odvaljivali.
Možda da pitaš u nekoj manjoj mesari (gde znaš da vlasnici imaju svoje svinje) pa da naručiš?

Da, manje privatne mesare. Moja familija ima problem, svi vole salčiće (ja ih nisam volela toliko ni dok sam jela tuđe delove tela) a svinje koje mm uhrani ne budu masne skoro nimalo-ilustracije radi, mesa i kobasica ima još, slanine još par prutića i to od dva vepra preko 150kg, sala je bilo ukupno za pola kila-kilo. I sad mi je mama dala zadatak da svaki put kad sretnem "našeg" mesara pitam za salo. I on svaki put obećava i nikad ne donese.

Negde na internetu sam naisla na pogacu pravljenu tako sto se testo razvije na debljinu oko 1cm pa se vade pogacice/krugovi i redjaju uz ivicu okruglog kalupa tako da se vise od pola preklapaju (kao kad npr. redjate snitove rolata na tanjir). Unutar tog obruca postupak se ponavlja ali sa pogavcicama manjeg precnika. Krug u sredini popuni se rolnicama manjeg precnika.
Nemam pojma da li sam uspela da objasnim, ali je jako jednostavno i atraktivno izleda. Pravila sam je danas jer mi je bilo zgodno da se lako lomi.
Testo se priprema na klasican nacin (mleko, kvasac, jaje, brasno, ulje, malo putera, secer i so), kad dovoljno odstoji, razvije se testo i vade pogacice i svaka se premaze rastopljenim puterom pa se redjaju na navedeni nacin.
Sad nije bila prilika za slikanje, ostajem duzna da ubacim fotku kad sledeci put budem pravila.

Odlično si opisala. :ok:

Ja ovih dana pravila pužiće sa cimetom, vrlo proste, a fantastično ukusne, ali mi je pokvaren aparat. :( I bonus je što je autorka recepta u toj formi u kojoj sam ga našla vegan pa nisam morala ništa da menjam, a moja svaštožderska familija kojoj se na sam pomen posnog diže kosa na glavi se svejedno razvalila. :lol: Hoćete link? Ili prevod?
 
Ja ovih dana pravila pužiće sa cimetom, vrlo proste, a fantastično ukusne, ali mi je pokvaren aparat. :( I bonus je što je autorka recepta u toj formi u kojoj sam ga našla vegan pa nisam morala ništa da menjam, a moja svaštožderska familija kojoj se na sam pomen posnog diže kosa na glavi se svejedno razvalila. :lol: Hoćete link? Ili prevod?
Lepo ispišeš prevod i onako kako si pravila :)
 
Važi... :)

POTREBNO: kesica instant kvasca, šolja nezaslađenog bademovog mleka (moje šolje su oko 250ml i pošto me mrzelo da pravim bademovo mleko, upotrebila sam sojino), 1/2 šolje posnog margarina, 1/4 kašičice soli, 3 šolje brašna, 1/2 kašike cimeta, 1/4 šolje+1 kašika šećera (šećer i cimet slobodno duplirajte)

PRIPREMA: Istopiti 3 kašike margarina u mleku, prohladiti do 40-tak stepeni (temperatura vode za kupanje, da se ne ubije kvasac) i dodati kvasac. Posle 10-tak minuta dodati kašiku šećera i so i promešati, pa uz mešanje postepeno dodavati brašno. Kad postane previše gusto za mešanje, prebaciti na pobrašnjenu podlogu i zamesiti nešto mekšu kuglu. Nauljiti posudu, vratiti kuglu testa u nju, pokriti i ostaviti na toplom da naraste do duple zapremine. Onda na blago pobrašnjenoj radnoj površini razvući testo u pravougaonik, premazati ostatkom (rastopljenog) margarina i posuti cimetom i šećerom. Umotati u čvrst rolat, položiti spojem na dole i seći reckastim nožem na parčiće. Mogu da se peku zajedno, ali meni je bilo zgodno i lepo da ih pečem u silikonskom kalupu za mafine, uspravljene tako da se malo i razlistaju na vrhu dok narastaju. Dakle, 10-12 komada. Ostaviti ih na toplom da još jednom narastu dok se greje rerna (oko 180 stepeni) i peći dok ne porumene. Služiti odmah (mada su lepi i kad se prohlade) same ili prelivene-nečim, po želji. Šećerna glazura je OK, a može umesto sa vodom da se napravi i sa biljnim mlekom. Par komada i šolja čaja ili (nekog biljnog) mleka i nema lepše večere.
 
KLJmQUX.jpg


 
Jasmin, mislim na one stare šoljice za kafu, ne na fildzan nego malo veće a manje nogo ove šolje za čaj iz kojih se sada pije kafa.Ulje nigde nisam pominjala već sirće i vodu. Znači u testo ide voda, sirće i šaka mlevenog sala. Testo ne treba da bude tvrdo ali nije ni mekano kao kiselo testo. Kada se premaže sa salom (1/2 kg sala) one će biti sasvim mekano i lepo će se listati. Kad se pravie pogačioce na 600 gr brašna staviš 1 puter ili margarim to ti je odprilike isi odnos. Što se tiče sala nemam pojma gde bi moglo da se kupi. Ako ga negde nadješ obavesti me jer ja odavno nisam pravila salčiće mada sam jela i to u Vojvodini.


jedva nadjoh post o salu :lol:
samo da javim :D
moji su juce porucivali rostilj , usput kao da pitajui za salo kad iznenadjenja , kaze covek moze ,koliko treba :eek: kupili.... ako je nekom usput nesara Gale Kaludjerica
Kralja Petra Prvog 11 (ulica odmah kad se skrene sa Smederevca ka Kaludjerici ... pre doma zdravlja )
 
Poslednja izmena:

Back
Top