Peciva, testa, pogače...

picture.php
 
Evo ga i strašni krokodil. Baš je bio jako ukusan.Imala sam i hrabre i vredne pomoćnike. Sličice su u albumu.Jance, punila sam ga belim sirom, pomešanim sa pavlakom i jajetom, kačkavaljem, malo dimljenog kačkavalja i praška šunkica.
 

Prilozi

  • 14112006500.jpg
    14112006500.jpg
    41,6 KB · Pregleda: 23
  • 14112006501.jpg
    14112006501.jpg
    34 KB · Pregleda: 13
Evo nešto za mlade, neiskusne domaćice (ako takvih ovde ima) a za iskusne kada su u stisci s vremenom: Brza pogača

Sastojci:
16 kašika brašna (oko ½ kg) po mogućstvu crnog
1 prašak za pecivo
2-3 jajeta
1 jogurt ili kiselo mleko
1 šoljica ulja (može i manje)
Malo masnoće za podmazivanje
Malo soli

Postupak:
Testo se napravi od svih sastojaka koji se promešaju varjačom ili mikserom. Testo je žitko i lepi se za sud, nije kao testo za hleb. Peći ga u podmazanom manjem okruglom sudu na 220 dok ne porumeni i ne odvoji se od stranica pleha. Ispečen zaviti u čistu krpu i staviti na rešetku da se prohladi.
 
Evo ga:

HLEB S MASLINAMA
Za 8 osoba

  • - 600 gr. brašna
  • - 15 gr. svežeg kvasca
  • - 1 kašičica šećera
  • - 400 gr. crnih maslina bez koštica
  • - maslinovo ulje
  • - majčina dušica
  • - so
Razmutiti kvasac sa 1/2 kašičice šećera u 2 dl mlake vode. Pomešati 300 gr. brašna sa malo soli i preostalim šećerom, pa dodati pripremljeni kvasac. Pokriti i ostaviti 30 minuta da naraste. Testu dodati preostalo brašno, 2 kašike ulja i 1,5 dl mlake vode. Umesiti da bude čvrsto i elastično. Formirati pogaču, premazati uljem, pokriti vlažnom krpom i ostaviti da naraste 1 sat.
Premesiti testo, podeliti na 4 dela. Svaki deo razvući u pravougaonik dimenzija 30x 15 cm. Premazati maslinovim uljem, poređati masline i listiće majčine dušice, urolati i premazati uljem. Poređati na pleh i ostaviti da raste još 90 minuta.
Peći na 220 stepeni 15- 20 minuta.
Na dno rerne staviti posudu sa vodom kako bi od isparavanja hleb dobio mekoću.
Odmah po vađenju iz rerne, poprskati ga vodom i prekriti krpom.

Ja obično pravim pola količine i u jedan stavim zelene u drugi crne masline. Seče se na režnjeve deblinje oko 1cm i deluje vrlo dekorativno.
(Sad ću da potražim i neku sliku ;))

Evo ga obećani hleb sa maslinama. :)
(Imam sigurno i fotku gde je sam, ali nemam pojma gde :roll:)

hlebsamaslinamaforum-1.jpg
 
Za vredne cure sa foruma, i za njihov merak (da ne kažem za dušu zvuči mi tužno) evo jednog starog recepta. Kore koje se prave na ovakav način, u Nišu se zovu 'katmer kore'. Mnogo lakše se prave nego tradicionalno razvlačenje kora preko čaršafa-stola. Podsećaju na lisnato testo samo su mnogo ukusnije jer se za premazivanje koristi domaća mast (bes holesterola :zcepanje:)

PITICE OD KATMER KORA
Kore:
600gr mekog brašna
1 kafena šiljica ulja (obična mala, veličine fidzana, a ne ove današnje velike)
½ kašičice soli
oko 250 ml vode
mast za premazivanje (po mogućnosti domaća)
fil : moće po želji bilo sa sirom, mesom ....
Postupak:
Prosejati ½ kg brašna u sud, dodati ulje i so pa mutiti uz dodavanje vode. Kada se testo zamesi treba ga rukom mesiti kao pogaču. Od testa odvajati sasvim male jufkice (oko 10-15). Svaku jufkici malo razvući oklagijom u malenu pogaču, mazati ih mašću i malo pobrašnjaviti pa ređati jednu na drugu i to 4-5 malenih pogača. Poslednju pogaču ne treba mazati već oklagijom pritisnuti na 2-3 mesta kako bi se sve malo spojile. Tako pripremljeno testo pustiti da malo odstoji (taman dok se sve naređa jer ćemo imato 2-3 takve skupine). Tako spojene oklagijom razvući u sasvim tanku koru, koju ćemo manazati mašću, seći na deblje kajševe. Fil stavljati po malo na svaki kaiš i preklapati na dužinu od oko 7-8 cm ali tako da se preklapajući još malo razvuče testo. Formirane pitice ređati u podmazam pleh i svaku premazati mašću. Peći oko 30 min na 200 stepeni.
Napomena: naravno od ovih kora se može raditi i pita savijača, što znači filovati celu koru, uviti u rolnu a rolnu, u okrugloj tepsiji, uvijati u krug.
 
Ovo sam pravila po receptu sa coolinarike i super je

http://www.coolinarika.com/recept/qaji

Sastojci su isti kao za penjurlije samo se drugačije ređa. Razlika je nastala jer recepti potiču iz različitij krajeva. Penjurlije su Niški specijalitet. Staviljam recept radi upoređenja.
Penjurlije
Sastojci za testo:
1 kg mekog brasna
2 kafene kašičice soli (količinu smanjti ako je sir slan)
paketic kvasca
oko ½ litre mleka
Za fil:
½ kg sira
2 jajeta

oko 150 g margarin ili masti za umakanje

Zamesiti kvasac sa 2 dl mleka i kasicicom brasna. Kad kvasac nadođe zamesiti testo od brasno, solji, kvasca I preostalog mleka pa ga ostaviti da naraste oko 30 min. Naraslo testo razvuci oklagijom, na debljinu prsta i seci ga na trake. Filovati trake i uvijati ih u rolnu ali krajeve ne treba zatvarati. Svaku rolnu umakati u rastopljen margarin ili mast i redjati u podmazanu tepsiju jednu do druge tako da krajevi budu jedan do drugoda. Kad se svi delovi naredjaju i popuni tepsija, preliti odozgo ostatkom fila. Peci na 200 stepeni dok ne porumeni.
 
SLANE KIFLICE

Testo:- 2 žumanca,
- 1 kvasac,
- 1 kg brašna (mekog "Stari mlinar" T-500 B. Topola),
- 2,5 dl mlakog mleka,
- 2,5 dl mlake vode
- 2 dl ulja,
- soli po potrebi (1 supena ravna kašika)
- malo šećera staviti u kvasac (mleko za kvasac oduzeti od gornje mere!).

Testo staviti da dobro naraste i podeliti na 6 delova, pa svaki još na 2 dela (ukupno 12 jupki).
Svaki taj dvanaesti deo razviti u obliku kruga i podeliti na 8 delova (kada se savijaju kiflice dva šira kraja motati prema unutra - "zavrnuti im uši":)) i onda ih zavijati - tako lepše izgledaju!).
Za nadev se stavi na svaku kiflicu malo sira i šunke* (ja ih uglavnom pravim prazne!).
Kada se kiflice uviju, premažu se žumancetom i pospu susamom.
Kiflice poređati u namazanu tepsiju i na svaku staviti parčence margarina (potreban je 1 margarin). Radi bržeg rada, ja naribam margarin na krupne rupice (prethodno margarin držati u frižideru!).
Peći na 180° C oko 30 minuta.
*Za nadev je potrebno otprilike ½ kg kravljeg sira, 30 dk sitno seckane praške šunke i malo bibera (sve pomešati)!
 
buduca tasta slogi divno evo i moje pogace
picture.php


evo receptic za pogacu
3dl mleka
1dl ulja
kockica kvasca
1 kasicica secera
2 kasicice soli
1 jaje
1 belance
brasno po potrebi
zamesiti testo i ostaviti da nadodje 45min
kada nadodje razmesiti jednu lopticu staviti u sredinu tepsije a ostalo testo razvuci i premazati sa oko 50gr rastopljenog margarina uviti u rolat i seci slagati u tepsiju i malo nakriviti svako parce ostaviti da malo nadodje premazati sa zumancetom razmucenim sa malo mleka i posuti susam
ja sam recept pronasla negde na netu PRIJATNOz:poz:z:poz:z:poz:
 
Poslednja izmena od moderatora:
KUPUS KIFLE
5dl mleka
30gr kvasca
1 kasicica soli
2 kasicice secera
soljica ulja
brasna po potrebi
moze malo da nadodje a i nemora podeliti u dve lopte razvuci i premazati filom, umutiti pola margarina sa 3 zumanceta, uviti u rolat i seci cik cak isto uraditi i sa drugom loptom,premazati belancetom posuti susamom i peci PRIJATNO:mesi::zjede::jede:
 
Mislim da nam je potrebna i ova tema,sve je više ove vrste recepata, ali su razbacani po raznim temama, i ja ne znam gde da stavim moje, jer su različiti. Ako moderatori nemaju ništa protiv, ja bih krenula...z:)
 
Poslednja izmena od moderatora:
ROL VIRŠLE

1/2 l mleka
1 kašika šećera
1 kašičica soli
1 kockica kvasca
3 kašike ulja
2 žumanca
oko 900 g brašna
250 g margarina
I još:
1 pakovanje Viršli ( 10-15 kom)
susam i žumanca za premazivanje
Priprema:
Razmutite kvasac u mlakom mleku sa kašikom šećera i nekoliko kašika brašna. Kad kvasac nadodje, dodajte so, ulje, žumanca i brašno po potrebi da se umesi meko testo. Ostavite na toplom da naraste. S vremena na vreme varjačom mutite, zahvatajući testo varjačom od dna i podužići na gore, sve dok se ne pojave klobučići. Kad testo dovoljno odstoji, pobrašnite radnu povrsinu i izručite testo. Podelite ga na 8 delova i oblikujte loptice. Loptice rastanjite u jufke. Uzmite jednu jufku, premažite margarinom, pa odozgo stavite drugu jufku, margarin, treća jufka, margarin i na kraju četvrta jufka. Tako postupite i sa preostalih četiri jufki. Ostavite da malo odstoji, uzmite jednu gomilu i razvite testo u pravougaonik. Isecite na trake.. Viršle oljuštite i malo ispržite. Sad uzmite jednu viršlu i omotajte trakom od testa u vidu spirale. Premažite žumancem , pospite susamom, stavite komadić margarina na svaku rolnicu. Ostavite malo da odstoji, pa pecite na 220 C dok ne porumene.
PRIJATNO!!!
picture.php
 
MEKIKE

500 g brasna tip "500"
40 g svezeg kvasca ili kesica suvog kvasca
1 kasicica soli
1 jaje/ moze i bez toga/
oko 4 dl mlake vode ili mesavine vode i mleka
ulje za przenje

Priprema:
U vanglu staviti brasno pomesano sa 1 kasicicom soli, dodati kvasac i uz dolivanje vode i stalno lupanje testa varjacom umesiti testo mekse nego za hleb. Lupati testo 10 minuta varjacom dok ne pocnu da se stvaraju klobuci, a testo da se odvaja od zidova osude. Pokriti testo i ostaviti na toplom da se dize. Posle desetak minuta jos jednom izlupati testo par puta i ostaviti ga da stoji dok ne izadje do vrha posude. Zagrejati ulje u manjoj dubljoj serpi u koju moze stati samo jedna mekika. Mnogo je bolje prziti mekike u manjem sudu jer ih mozete lepo polivati toplim uljem i one ce biti suplje i bez masnoce. Kad se ulje zagreje smanjiti na srednju temperaturu i poceti sa przenjem. Ruke svaki put ovlaziti vodom, zahvatiti testo velicine manje jabuke, i malo ga razvuci i spustati u toplo ulje. Kasikom polivati testo toplim uljem da se naduva i dobije supljine. Prziti mekike po 3-4 minuta sa svake strane. Izvaditi ih na upijajuci papir i sluziti po zelji.

picture.php
 
MOJE KIFLICE

800 gr brašna
2,5 dl mleka
kašikica šećera
1 kocka kvasca (40 gr)
1,5 kašikica soli
1,5 šolja ulja (od bele kafe šolja)
2,5 dl mlake vode
šunka, kačkavalj sir...
1 margarin
3 žumanca
susam po želji

U mlako mleko dodati šećer,so, izmrviti kvasac i ostaviti na toplom.kada kvasac nadodje sipati ulje i vopdu.Zamesiti glatko testo, prekriti krpom i ostaviti na toplom da udvostruči volumen. Kada testo nadodje, premesiti malo i podeliti na 4-5 jufkica.Svaku jufkicu razvući na debljinu oko 0,5 cm i preseci na 12 trouglova. Svaki trougao tanko razvući oklagijom po dužini, celu premazati margarinom i napuniti rendanom šunkom i kačkavaljem, ili sirom, ili ostaviti prazne.
Redjati u podmazan pleh, premazati žumancem i posuti susamom. Na svaku kiflicu staviti komadić margarina i posoliti svaku.Peći na 200 *C oko 20 min, zavisi od rerne dok ne porumene.
Tajna ovih mekanih i jako ukusnih kiflica je u margarinu.Mekane su kao duša, a ukus je nezaboravan!!
PRIJATNO!!!
picture.php
 
Ajde i ja da napišem recept za naše omiljeno slatko kiselo testo.

ZAVIJUCI

1 kockica kvasca,
oko 2 dl mleka
6 kašičica šećera
1 vanil šećer (može i burbon)
500 gr brašna
2 kašičice brašna
1 kašičica soli
4 žumanca
1/2 dl ulja
maslac, limun i šećer za valjanje

Razmuti kvasac u toplom mleku i dodaj kašičicu šećera i 2 kašičice brašna. Ostavi oko 20-ak min. na toplom da krene da radi.
U pola kg brašna dodaj 3 žumanca, kašičicu soli, 5 kašičica šećera, 1/2 dl ulja i narasli kvasac. Dobro umesi i ostavi još sat-dva na toplom.
Pleh prekriti papirom za pečenje. Kidati testo kao crviće i valjati kroz šećer u koji je dodat i onaj vanilin. Spojiti krajeve i ređati u pleh.
Svaki zavijutak premazati žumancem, staviti kockicu maslaca na svaki i odgore narendati koru limuna.
Ostaviti da još malo naraste, pa peći u zagrejanoj rerni na 200-250 stepeni.

Od ovoga cela kuća miriše predivnooo!
 

Back
Top