Ostavljate li novac u crkvi?

crkva treba da se obnavlja, to je tačno. ali nije tačno da sveštenici nemaju redovna primanja. ona su oko 70 hiljada dinara, plus ono što dobiju za krštenja, sveštanje vodice, opela...dakle, oni imaju.
ali, volim što je crkva sređena. pre 15 godina je bila memljiva, hladna, neživopisana, a sad je milina ući u nju....

kako to da svestenici imaju redovna primanja? gde si to cula?
 
E pa, ima ih i kojima su ta kola zaista potrebna. Znam njih nekoliko kojima posao, sto u vidu obilaska parohija, sto casova Veronauke, moraju da predju tim kolima i par stotina km dnevno po raznoraznim vremenskim prilikama. I ja licno ne znam ni jednog sa audijem, nego su to samo automobili malo iznad prosecnih, doduse novije proizvodnje, ali ja to smatram kao jedno od sredstava za rad.

I bas zato sto i moj posao zahteva mnogo putovanja, mogu da razumem kada neko od njih ima potrebu za kvalitetnijim kolima jer im to omogucava da kvalitetnije rade.

A novac, ostavljam u crkvi, ne mnogo, ali ostavljam. Isto tako posle Liturgije ostanem jer se skuva kafa za sve vernike a vidim da sipaju i rakiju onome ko to zeli. I niko ne trazi da se to plati.

ма наравно, не знам зашто неко то уопште и поставља питање, ако мисле да попови предобро живе, а ови што их пљују топло им прпоручујем да се преквалификују и у попове.
па и ја радим посао који не волим, али сам принуђен.
 
Ako znamo da je Hrist proterao trgovce iz hrama, zasto se u crkvama nalaze posude za novac? Licno ne ostavljam nikad nista, sem kad kupim svece.
Ostavljate li vi novac u crkvi u vidu uzdarja, kako oni to nazivaju, ili ne i sta mislite o tome?

Редовно остављам прилоге. Жао ми је што не могу и веће прилоге да дам. Једном сам дала 300 еура прилог, и сматрам да је то мало. Не због своте новца, него просто што као људи не можемо се одужити Господу за све оно што нам је дао, а највећи поклон од њега је сам живот.

То што дајем прилоге нема никакве везе са поповима. То има везе са мојим "унутрашњим". Када дајеш прилог просјаку у руку не дајеш просјаку, већ Христу.

Свеће се подразумевају да их купим. Редовно купујем часописе и књиге из цркве. Кадило, тамјан, иконице. Најдраже ми је када купим ИКОНУ јер увек када се враћам са иконом из цркве знам да за те паре ништа нисам могла боље да купим!

Често купујем и пријатељима иконе. Нарочито када одем на Острог. То ме посебно радује.
 
ма наравно, не знам зашто неко то уопште и поставља питање, ако мисле да попови предобро живе, а ови што их пљују топло им прпоручујем да се преквалификују и у попове.
па и ја радим посао који не волим, али сам принуђен.

Evo ja npr. sam mastala da budem pop iskljucivo zbog dobrog zivota i lakog posla, realno bez neke velike odgovornosti i rizika, niti rade kao lekari, niti petljaju sa strujom, niti silaze u rudnike.......nista, a 70.000 zvanicno, a nezvanicno ko zna koliko jos. Biga zensko sam, tako mi palo pa od popovanja nema nista.z:)

Nemoj da mi odgovoris da je odgovornost pred bogom velika i tako to, jer sam vec rekla sta je odgovornost.
 
Evo ja npr. sam mastala da budem pop iskljucivo zbog dobrog zivota i lakog posla, realno bez neke velike odgovornosti i rizika, niti rade kao lekari, niti petljaju sa strujom, niti silaze u rudnike.......nista, a 70.000 zvanicno, a nezvanicno ko zna koliko jos. Biga zensko sam, tako mi palo pa od popovanja nema nista.z:)

Nemoj da mi odgovoris da je odgovornost pred bogom velika i tako to, jer sam vec rekla sta je odgovornost.

Чини ми се да си написала ЛАЖ??? Одакле ти овај болдован податак?
 
Чини ми се да си написала ЛАЖ??? Одакле ти овај болдован податак?

Procitala u postu @pricalice i dozivela z:shock:, mozda i nije tacno, ali bih ipak pristala da budem pop i za 40.000. zbog svih onih napojnica, a iz zbog laganog posla, bez odgovornosti i onih audija z:)
Popovi inace imaju redovne plate, a uvedene su im i penzije. Lep je to posao.
Ps. jedino sto mi s ene bi svidjalo je da nosim neku veliku zapustenu bradu, s' obzirom da mi se ne svidjaju takvi muskarci, ali bih mogla neku manju lepo oblikovanu da nosimz:lol:
 
Poslednja izmena:
i u Židova je postojala hramska riznica di se ubacivao novac a Isus nije to izbacio iz crkve.Isus je izbacio trgovce koji su tamo trgovali a ne kutiju s darovima di su ljudi ubacivali milostinju.

Po tvom pisanju bi prije trebalo izbaciti prodaju svijeća nego ukinuti davanje milostinje crkvi jer je prodaja sviječa trgovanje a davanje milostinje nije

U Herceg Novom u pravoslavnim crkvama ne postoji trgovanje svijecama.Uzmes svijecu koju zelis i ostavis pare kao dobrovoljni prilog.
Bar je bilo tako pre koju godinu...
 
ne svidja mi se nacin na koji raspravljas..

cinjenica da vatikan radi losije stvari od spc - ne znaci da spc radi dobro
umjesto da se crkve takmice koja ce bolje one se takmice koja nece losije
uzas

e ima jedna mala anegdotica vezana za ovu pricu...
jednog dana su patrijarha pavla vodili na neki crkveni skup
na ulasku u objekt vidio je mnogo parkiranih bijesnih auta
na njegovo pitanje - cija su to kola, dobio je odgovor - pa nasih svetih vladika...

na to je patrijarh pavle rekao :
samo me interesuje sa cim bi se oni vozili da NISU dali zavjet pred bogom ?!?

:)poz

:klap:
 
Procitala u postu @pricalice i dozivela z:shock:, mozda i nije tacno, ali bih ipak pristala da budem pop i za 40.000. zbog svih onih napojnica, a iz zbog laganog posla, bez odgovornosti i onih audija z:)
Popovi inace imaju redovne plate, a uvedene su im i penzije. Lep je to posao.
Ps. jedino sto mi s ene bi svidjalo je da nosim neku veliku zapustenu bradu, s' obzirom da mi se ne svidjaju takvi muskarci, ali bih mogla neku manju lepo oblikovanu da nosimz:lol:

Није тачно. А иначе ако ти се толико свиђа тај посао ипак не можеш баш да будеш поп без обзира на браду која је код многих модерних жена веома честа појава, али би могла да будеш или попадија или нека монахиња. ДаклеМ, ако им већ толико завидиш на материјалном "благостању" - имаш потпуну слободу да им се придружиш а не само да будеш злобна.
 
Taj ko nema nije vise jagnje bozije, gresan je i zato nema i sam je kriv zbog toga ili tako vec neki sveti izgovor, a popovi imaju, jer su dobri i bogougodni z:((

Bila sam prisutna jednom krstenju kada je otac na kraju pitao koliko treba da se da novaca za obred.Svestenik se jako naljutio i rekao da krstenje nema cenu.crkva krstenjem dobija jos jedno jagnje u svoje stado i da ako zeli moze da da prilog za crkvu...
Iskreno ja sam nakon vencanja i krstenja svoje dece pitala svestenika na osnovu cega su izracunali tu cifru koju naplacuju,kazu administrativni troskovi.mozda je trebalo da trazim fiskalni racun??
 
Bila sam prisutna jednom krstenju kada je otac na kraju pitao koliko treba da se da novaca za obred.Svestenik se jako naljutio i rekao da krstenje nema cenu.crkva krstenjem dobija jos jedno jagnje u svoje stado i da ako zeli moze da da prilog za crkvu...
Iskreno ja sam nakon vencanja i krstenja svoje dece pitala svestenika na osnovu cega su izracunali tu cifru koju naplacuju,kazu administrativni troskovi.mozda je trebalo da trazim fiskalni racun??

Фискални речун не би добила јер је СПЦ ослобођена плаћања пдв-а - а ако ти је било потребно бесплатно крштење твоје деце требало је да се УНАПРЕД за то обратиш Патријаршији а не да овако оговараш. Уосталом, ниси ни морала да крстиш децу, могла си само да их заведеш тј.региструјеш у општини као аутомобил и тако поштедиш свештеника оговарања а себи обезбедиш уштеду.

п.с. Моје искуство је баш другачије. Недавно сам организовао помен на НГ - и када сам питао попа колико? - одговорио ми је: ако имате и колико имате, а ако немате опет у реду...није обавезно...
 
Poslednja izmena:
malo mi je degutantno da povezem crkvu i pare a pogotovu da pljujem po svestenicima.
kao i u svakom drugom "poslu" ima ih ovakvih i onakvih.
nije moje da sudim.

pare i vera su mi nespojive.

ali valjda svi znamo da pojedini manastiri u srbiji imaju prihode samo i iskljucivo od milosti vernika i nikakvih drugih prihoda.
 
Није тачно. А иначе ако ти се толико свиђа тај посао ипак не можеш баш да будеш поп без обзира на браду која је код многих модерних жена веома честа појава, али би могла да будеш или попадија или нека монахиња. ДаклеМ, ако им већ толико завидиш на материјалном "благостању" - имаш потпуну слободу да им се придружиш а не само да будеш злобна.

Aha i brci i brada, ali samo umasti vernika, kao uteha na to sto nisu sa takvim zenama lepim i doteranimi negovanim. A sta kaze biblija nije lepota na zeni fizicka, zena ne treba da se doteruje, vec da se pokriva, valjda da bi se sakrile siske ispod miske :hahaha::hahaha:

Popadija nemam nameru da budem, jer u tom slucaju parice ne bi bile moje, vec muzevljeve, a ja ih najvise volim kada su u mom vlasnistvu.z:) A monahinje koliko vidim ne zaradjuju nista znacajno i nemaju audije, vec su uglavnom sabrane po manastirima i zatvorene, za razliku od popova koji cim dodju kuci i skinu mantiju su slobodni.
 
Фискални речун не би добила јер је СПЦ ослобођена плаћања пдв-а - а ако ти је било потребно бесплатно крштење твоје деце требало је да се УНАПРЕД за то обратиш Патријаршији а не да овако оговараш. Уосталом, ниси ни морала да крстиш децу, могла си само да их заведеш тј.региструјеш у општини као аутомобил и тако поштедиш свештеника оговарања а себи обезбедиш уштеду.

п.с. Моје искуство је баш другачије. Недавно сам организовао помен на НГ - и када сам питао попа колико? - одговорио ми је: ако имате и колико имате, а ако немате опет у реду...није обавезно...


Ne vidim da sam vas bilo cime povredila u svom postu.
Uzasnuta sam time sto decu poredite sa automobilom...Sram vas bilo!
Nisam ja trazila besplatno krstenje ali mi je jako ruzno da se unapred navede cifra koju treba da dam.Podfrazumeva se da bih dala prilog za crkvu prilikom krstenja.
Druga stvar ja ne ogovaram.jasno sam i glasno rekla svesteniku koji mi je rekao cifru sta mislim o tome,i nije mu bilo prijatno.
 
Bila sam prisutna jednom krstenju kada je otac na kraju pitao koliko treba da se da novaca za obred.Svestenik se jako naljutio i rekao da krstenje nema cenu.crkva krstenjem dobija jos jedno jagnje u svoje stado i da ako zeli moze da da prilog za crkvu...
Iskreno ja sam nakon vencanja i krstenja svoje dece pitala svestenika na osnovu cega su izracunali tu cifru koju naplacuju,kazu administrativni troskovi.mozda je trebalo da trazim fiskalni racun??

Retki su takvi, zaista retki.
A sto se tice vencanja, nisam vernik, ali mi ne bi smetalo da se vencam u crkvi, samo da nisu u pitanju cene i problemi u slucaju eventualnog razvoda. Tako da od vencanja u crkvi nema nista.
Vise je to prakticna strana.
Administrativni troskovi postoje, ne znam kada su uvedeni.
 
Retki su takvi, zaista retki.
A sto se tice vencanja, nisam vernik, ali mi ne bi smetalo da se vencam u crkvi, samo da nisu u pitanju cene i problemi u slucaju eventualnog razvoda. Tako da od vencanja u crkvi nema nista.
Vise je to prakticna strana.
Administrativni troskovi postoje, ne znam kada su uvedeni.

Ja jesam vernik i zato sam se i vencala u crkvi i decu krstila,da ne bi bilo zabune...
 
Фискални речун не би добила јер је СПЦ ослобођена плаћања пдв-а - а ако ти је било потребно бесплатно крштење твоје деце требало је да се УНАПРЕД за то обратиш Патријаршији а не да овако оговараш. Уосталом, ниси ни морала да крстиш децу, могла си само да их заведеш тј.региструјеш у општини као аутомобил и тако поштедиш свештеника оговарања а себи обезбедиш уштеду.

п.с. Моје искуство је баш другачије. Недавно сам организовао помен на НГ - и када сам питао попа колико? - одговорио ми је: ако имате и колико имате, а ако немате опет у реду...није обавезно...

Ovo stvarno........ ljudi u Srbiji nemaju pare za razbacivanje, a za to sto s edaje za obrede moze se kupiti nesto sto je potrebno.
Krstenje,ostali obredi se ne mogu porediti sa ostalim uslugama kao sto su pedikir, manikir, frizeri, kozmeticki saloni, jer vernicima obredi nisu hir, a sta sa nekim ko zaista veruje, ali eto nema para da plati crkveno vencanje. Krstenej je bilo 3000 pa uzimam da to nije toliko mnogo, mada za nekoga je i to mnogo.
Ti sad kazes da nije obavezno, ali pojedini vernici osecaju to kao obavezu i njima znaci.
 
Ovo stvarno........ ljudi u Srbiji nemaju pare za razbacivanje, a za to sto s edaje za obrede moze se kupiti nesto sto je potrebno.
Krstenje,ostali obredi se ne mogu porediti sa ostalim uslugama kao sto su pedikir, manikir, frizeri, kozmeticki saloni, jer vernicima obredi nisu hir, a sta sa nekim ko zaista veruje, ali eto nema para da plati crkveno vencanje. Krstenej je bilo 3000 pa uzimam da to nije toliko mnogo, mada za nekoga je i to mnogo.
Ti sad kazes da nije obavezno, ali pojedini vernici osecaju to kao obavezu i njima znaci.

3000 je mnogo ako imate 10000 platu...
 
3000 je mnogo ako imate 10000 platu...

Znam, zato sma i rekla da je nekima i to mnogo, mislila sam i na takve, a tako nesto trazi odricanje od osnovnih potreba, koje su u tom slucaju i onako ugrozene. A onda vidis nekoga u audiju, ko porucuje da se treba odreci svega.z:((
U tome i jeste razlika izmedju kriminalaca i popova, kriminalci ne pricaju tako nesto i nikome ne popuju. Ispasce da propagiram kriminal, ali samo povlacim paralelu.
Ili kada je mojoj mami pop rekao kada je bila mala da je djavolje dete zato sto je odbila da mu poljubi ruku, a njoj je njegova sapa bila gadna.
 
Ili kada je mojoj mami pop rekao kada je bila mala da je djavolje dete zato sto je odbila da mu poljubi ruku, a njoj je njegova sapa bila gadna.

204902865_b0d90e012a.jpg

:hahaha::hahaha::hahaha::rotf::rotf:
 
Моје искуство је баш другачије. Недавно сам организовао помен на НГ - и када сам питао попа колико? - одговорио ми је: ако имате и колико имате, а ако немате опет у реду...није обавезно...

moje je isto takvo...daš prilog i gotovo.:ukras3:
 

Back
Top