Ostavljate li novac u crkvi?

Наравно да остављам увек колико могу... уосталом и куповина свећа, тамјана, душица(жижака за кандило), часописа Православље или Светигора - све је то на неки начин помоћ цркви. Па ко ће да помаже СПЦ ако неће верници. Уосталом, кроз историју колико год су верници помагали толико су помагали и они који то нису јер су увидели значај цркве за народ.

Пре него што неки овде наставе да жвалаве и блате свештенство - нека се распитају како је живот цркава уређен у другим државама - рецимо нека се распитају како државе Запада помажу Ватикан који и онако и сам има невиђено благо.
 
u donosenju macha i ubijanju bliznjih ako ne djele tvoju vjeru..... i tako to z:mrgreen:
tu knjigu nam je ubaclia u lektiru luda razredna back u srednjoj.....zasu

daj, nikola, oladi, opsjednutost knjigama i bjezanje u nerealne svjetove je losa stvar po mentalno zdravlje pojedinca
 
Наравно да остављам увек колико могу... уосталом и куповина свећа, тамјана, душица(жижака за кандило), часописа Православље или Светигора - све је то на неки начин помоћ цркви. Па ко ће да помаже СПЦ ако неће верници. Уосталом, кроз историју колико год су верници помагали толико су помагали и они који то нису јер су увидели значај цркве за народ.

Пре него што неки овде наставе да жвалаве и блате свештенство - нека се распитају како је живот цркава уређен у другим државама - рецимо нека се распитају како државе Запада помажу Ватикан који и онако и сам има невиђено благо.

odbijaju od plate nema oćeš nećeš a ovde jauču što ostave 200 dinara
 
odbijaju od plate nema oćeš nećeš a ovde jauču što ostave 200 dinara

Ма ситне душе... а замисли када би СПЦ имала као што Ватикан има своје банке, своје фирме...још и папа-мобиле а они арлаучу због аудија... замисли само како би овде крештао тај хор гавранова...
 
Na ovo je izlisan odgovor...Ali...
Od cega bi svestenici ziveli, oni nisu na drzavnim "jaslama", od cega bi se crkva obnavljala i dogradivala? Mnoge crkve danas propadaju zahvaljujuci nedostatku novca, pa vi vidite...
crkva treba da se obnavlja, to je tačno. ali nije tačno da sveštenici nemaju redovna primanja. ona su oko 70 hiljada dinara, plus ono što dobiju za krštenja, sveštanje vodice, opela...dakle, oni imaju.
ali, volim što je crkva sređena. pre 15 godina je bila memljiva, hladna, neživopisana, a sad je milina ući u nju....
 
Trazi, zaista: domacije za ovo, donacije za ovo, prilozi za ovo, daruj za ono....recimo, u crkvi sevte Petke se ocekuje da pri belezenju imena koja treba da se pomenu u molitvi, ostavis ''uzdarje'', odnosno kesh.

Pa šta je Donacija nego "Dobrovoljni prilog " ? i ako ne prislužiš niko te neće poprijeko pogledati .U moju kuću dolazi pop ono klasika slava vodica i to nikada nije rekao daj ovoliko ili neka tarifa šta ti ja znam .Čini mi se da pošto nisam baš ni ja u crkvi svake nedelje da je

kupljeno za naš narod na Kosovu koliko ko da ! e ako je to problem e jeb.iga onda
 
Odlicno sto pomenu narod na Kosovu.Neka prodaju crne Audije i neka kupe pomoc u hrani, odeci i skolslom priboru za tamosnju decu i narod.Eto resenja.

Ja sam tebi rekao da je to na dobrovoljnoj bazi ko hoće da da ali nezanima to tebe već kako što više da ocrniš crkvu u ovom slučaju SPC .Izgleda da je normalno vjerovati i u Budu i u Vudu i u šamane u valhalu i sve odina i mighty tora ali biti hrišćanin i pravoslavac odmah nevalja
 
Nisam ja rekao da ne vlaja biti pravoslavac i hriscanin.Jedan od mojih najboljih prijatelja je sad pravoslavni monah u Prohoru Pcinjskom.Govorio sam o tome da popovima nisu potrebne crne limuzine da bi sluzili Bogu.Patrijarh Pavle je rekao da smo nekad imali drvene crkve, a zlatne popove, a sad imamo zlatne crkve a drvene popove.Hoces da mu protivrecis?
 
Nisam ja rekao da ne vlaja biti pravoslavac i hriscanin.Jedan od mojih najboljih prijatelja je sad pravoslavni monah u Prohoru Pcinjskom.Govorio sam o tome da popovima nisu potrebne crne limuzine da bi sluzili Bogu.Patrijarh Pavle je rekao da smo nekad imali drvene crkve, a zlatne popove, a sad imamo zlatne crkve a drvene popove.Hoces da mu protivrecis?

Pet je prsta u jedne ruke pa je svaki različit a tako i popovi ali nemožeš generalizovati,a naš dragi Patrijarh je živi dokaz da Bog i dalje misli na nas
 
Sada idem neste redje nego pre (pre sam isla veoma cesto) i ostavljala sam novac i to ne sicu nego ono sto sam smatrala pristojnim. Ipak od pre nekoliko meseci sam odlucila da taj novac koji bih ostavila u crkvi uplatim nekome kome je potrebna pomoc, a da ptiloge crkvi smanjim. Smatram da je sustina ista, a ja se bolje osecam kada tacno znam kome sam uplatila novac.
 
Ма ситне душе... а замисли када би СПЦ имала као што Ватикан има своје банке, своје фирме...још и папа-мобиле а они арлаучу због аудија... замисли само како би овде крештао тај хор гавранова...

A zamisli kad bi SPC morala malo da placa porez drzavi? Na primer, kad bi pop morao malo da izda fiskalni racun za pevanjena vencanjima, krstenjima, slavama, sahranama? Ko bi onda zakrestao? Idi malko do sajta Vlade Republike Srbije pa pronadji link na budzet i pogledaj koliko ta "jadna i sirotinjska" SPC dobija. A ovo o fiskalnim racunima i zaobilazenju poreza cemo da resimo kad neki pametan covek konacno uspe da se probije na vlast i kad drzavu ucini i zaista sekularnom. Srbija je pravoslavna dzamahirija, pre par meseci u istom danu predsenik drzave kod patrijarha, a predsednik vlade na Hilandaru...
 
Ма ситне душе... а замисли када би СПЦ имала као што Ватикан има своје банке, своје фирме...још и папа-мобиле а они арлаучу због аудија... замисли само како би овде крештао тај хор гавранова...

ne svidja mi se nacin na koji raspravljas..

cinjenica da vatikan radi losije stvari od spc - ne znaci da spc radi dobro
umjesto da se crkve takmice koja ce bolje one se takmice koja nece losije
uzas

e ima jedna mala anegdotica vezana za ovu pricu...
jednog dana su patrijarha pavla vodili na neki crkveni skup
na ulasku u objekt vidio je mnogo parkiranih bijesnih auta
na njegovo pitanje - cija su to kola, dobio je odgovor - pa nasih svetih vladika...

na to je patrijarh pavle rekao :
samo me interesuje sa cim bi se oni vozili da NISU dali zavjet pred bogom ?!?

:)poz
 
E pa, ima ih i kojima su ta kola zaista potrebna. Znam njih nekoliko kojima posao, sto u vidu obilaska parohija, sto casova Veronauke, moraju da predju tim kolima i par stotina km dnevno po raznoraznim vremenskim prilikama. I ja licno ne znam ni jednog sa audijem, nego su to samo automobili malo iznad prosecnih, doduse novije proizvodnje, ali ja to smatram kao jedno od sredstava za rad.

I bas zato sto i moj posao zahteva mnogo putovanja, mogu da razumem kada neko od njih ima potrebu za kvalitetnijim kolima jer im to omogucava da kvalitetnije rade.

A novac, ostavljam u crkvi, ne mnogo, ali ostavljam. Isto tako posle Liturgije ostanem jer se skuva kafa za sve vernike a vidim da sipaju i rakiju onome ko to zeli. I niko ne trazi da se to plati.
 
Svaka cast crkvi ,ali svestenstvo je obicna gomila lopova, kad su oni nekom pomogli ..................

opet uopštavanje....
naši (u našoj crkvi) sveštenici su sasvim ok. kada sam bila jako bolesna, sveštenik je dolazio svako jutro da me pričešćuje bez ikakve nadoknade. nit' je njemu palo na pamet da nešto kaže, niti je nama padalo na pamet da mu nešto damo...mislili smo da je to normalno, kao što mislim i danas, posle toliko godina.
dakle, govoriti da su gomila lopova stvarno nije u redu.
 

Back
Top