Oprez; Ko ne ispoštuje proceduru slede kazne i do 50.000 dinara

acabg

Elita
Poruka
20.624
Čim sneg prekrije trotoare, stepeništa, prilaze zgradama i ulaze, stanari se pitaju ko će da čisti.

150254530365a049b17c5b0643716534_v4_big.jpg


Za prostor ispred višespratnica odgovorna je stambena zajednica, koja treba da odluči kako će taj prostor održavati u slučaju snežnih padavina.

Kako ne bi platili kaznu, koja može da varira od 5.000 do 50.000 dinara, na raspolaganju su im tri opcije - ili da očiste sami, da angažuju omladince preko zadruge ili da zovu profesionalnu firmu koja se time bavi.

Prema rečima Ljubiše Banovačkog, predsednika Udruženja profesionalnih upravnika, stambene zajednice i upravnici su spremno dočekali ovogodišnji sneg u Beogradu, nije bilo nikakvih problema niti kazni.

Takođe, soli ima u svim zgradama. Kako Banovački podseća za naš list, upravnici su dužni da organizuju čišćenje snega, te da u dogovoru sa stanarima odluče kako će to izvesti.

"Imamo tri varijante. Prva, koja je i najjeftinija je da se stanari sami organizuju i lopatama očiste sneg ispred zgrada", priča Banovački.

"Druga opcija je da se pozove zimska služba, odnosno firme koje čiste zgrade. Oni dođu sa svojom opremom i uklone sneg. To je najskuplja ali i najbolja varijanta jer su to profesionalci. I možemo da angažujemo omladince preko zadruge, njihova dnevnica je između dve i tri hiljade dinara, što im se plaća sa računa stambene zajednice. Međutim, kad padne sneg velika je potražnja za njima, pa to može potrajati, dok profesionalne firme dolaze odmah."

Ako se sneg ispred zgrade ne očisti, komunalna inspekcija može da napiše mandatnu kaznu od 5.000 dinara i stambenoj zajednici da rok da očisti prostor.

Takođe, u slučaju da se neko povredi, zgrada plaća ceo iznos odštete. Banovački kaže da se dešavalo da povređeni tuže zgradu, pa dobiju milionske iznose na sudu.

Što se tiče održavanja krovova, sa kojih vise ledenice, veliki broj zgrada koje održava "Gradsko stambeno", dolazi po prijavi hitne intervencije, ako upravnici procene da led može da padne.

"Oni brzo izađu na teren i to uspešno saniraju. Ako su zgrade veoma visoke, onda se angažuju alpinisti koji uklanjaju ledenice sa krovova. Važno je sve prijaviti na vreme kako bi se na vreme reagovalo", kaže Banovački.

Prema odluci o komunalnom redu, obaveza stambene zajednice je da očisti ledenice, inače im preti kazna od 5.000 do 100.000 dinara. Takođe, ukoliko led padne na automobil i ošteti ga, za to je "odgovorna" stambena zajednica.

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2024&mm=01&dd=11&nav_category=12&nav_id=2463613

А јел ће да плаћа казну онај што није очистио аутобуска стајалишта,путеве.бахати возачи који ауто оставе на тротоару за пешаке итд.... ?
 
a ko ne ispoštuje procedura čišćenja regionalnih i lokalnih puteva biće nagradjen sa po 50 hiljada u budžetu.
mrš bre više
Pa valjda komunalna policija, kao i u gradu. Onaj ko je odgovoran za red odgovoran je i ako nije napisao kaznu putarima i odgovornom licu za održavanje puteva....pa ako nije ispoštovao zakon, a to se dokaže u bilo kom postupku komunalna policija plaća osiguranje...a odgovorno lice kaznu od 50000 dinara, plus odgovornost za nepoštovanje zakona.
 
Cek, zar danas nemaju sve zgrade upravnike, i zar upravnici zgrada nisu odgovorni da regulisu ciscenje snega i leda?
Управници су највише правна лица... Они су ту да организују ствари.
Конкретно, за чишћење снега би требао да буде распоред по становима, ко је када надлежан - али то је у мојој згради непримењиво. Нема у свим становима способних, неки су празни, негде су подстанари (па и странци)...
Све у свему, неких десетак станова има станаре који могу да чисте снег. Па опет, мало пута сам добио помоћ. Могу претходну зиму (или беше пре две зиме :think:) да похвалим комшилук, али иначе ја сам обављам 95% посла. Неких зима сам само ја чистио (искрено, ни не буде много посла, а лопата за снег је свакако код нас).
Ако комшије и не знају где је лопата, могу да питају. А свакако дођу до нас када треба било шта око струје, воде, мајстора и слично :roll:
 
Управници су највише правна лица... Они су ту да организују ствари.
Конкретно, за чишћење снега би требао да буде распоред по становима, ко је када надлежан - али то је у мојој згради непримењиво. Нема у свим становима способних, неки су празни, негде су подстанари (па и странци)...
Све у свему, неких десетак станова има станаре који могу да чисте снег. Па опет, мало пута сам добио помоћ. Могу претходну зиму (или беше пре две зиме :think:) да похвалим комшилук, али иначе ја сам обављам 95% посла. Неких зима сам само ја чистио (искрено, ни не буде много посла, а лопата за снег је свакако код нас).
Ако комшије и не знају где је лопата, могу да питају. А свакако дођу до нас када треба било шта око струје, воде, мајстора и слично :roll:
Dok sam ziveo u NS-u, imali smo nekog upravnika, koji je angazovao firme za ciscenje snega. To je bila njegova odgovornost da organizuje, a mi stanari smo placali to u okviru infostana (informatika se to zove u NS-u)
 
Nisam u Beogradu trenutno, ali pamtim snalaženje po njegovim raznim delovima.
Ljudi zaista nastoje da održavaju-kako svoje pragove, tako i stepeništa, a posvećuju pažnju i okolišu, pa se oko svake zgrade nalazi i zelenilo, i cveće, i lepo smišljeno mesto za boravak napolju. Oni brinu i o pticama, mačkama i psima-u podnožju svake zgrade sam videla stanice gde mačke i psi mogu da se prehrane, popiju čistu vodu-to sve neko svaki dan radi. Dakle, osećaj za to gde se živi, pa makar i u stanovima, čega nisam pristalica-i dalje postoji. Bila sam pušač kao student-onaj opušak mi je bilo strašno ružno i nedopustivo da bacim bilo gde, kao i limenku od pivceta. Postoji kanta za smeće.
Svako daje mali doprinos, i to izgleda lepo. Nije idealno, ali mesto gde ne vidiš smeće-osnovna je stvar da misliš da svoje smeće treba da poneseš sa sobom i odložiš ga propisno.
Mesto zatrpano smećem je deponija-tu i kao običan prolaznik smatram da je ok ako bacim šta mi više ne treba.
Birala sam lepa mesta da posedim-ali sam učinila sve da i ostanu lepa-za nekog drugog.
 
Izgleda da ne. Mi placamo 1500 din ukupno tu uslugu, i to je ok.
Ja sam i dalje ubedjen da upravnik zgrade mora da to organizuje.
Sad, da li ce organizovati tako sto ce unajmiti nekoga pa ce stanari to da plate kroz infostan/informatiku, ili ce da napravi raspored ko u vojsci, da se zna ko je kad zaduzen za ciscenje od stanara, nebitno. Bitno je da je to njegova odgovornost.
 
Sneg u Beogradu je totalno nebitna pojava. Padne. Pa se otopi. Sta ima da se čisti, kad se brzo ubrlja!

Kad sam bio sasvim mali, snegovi su bili ozbiljna stvar, a bili su brt preko glave!
То би данас било до испод струка :think: Ипак, ништа ни слично није виђено од ко зна када.
 

Back
Top