Omiljeno cveće

Da li neko voli Astere ?

t_6m_322e725.jpg

Ja ih jako volim... pre neki dan smo kupili lukovice krokusa, treba da zasadimo ovih dana i kanile se da kupimo asteru i nismo :(
Jedva čekam da mi procvetaju žuti krokusići :)
 
Krokusi se zovu još i šafrani.
Najlepši su u rano proleće na planinama, kada se racvetaju po livadama, a sneg se još nije skroz povukao ..... to znaju najbolje oni koji su imali prilike da vide ....
Ima ih i u roze i ljubičastoj boji ....

Da li ste znali da na našim planinama u šumama rastu i divlje ciklame ?
Sitnije su i obično imaju nežno roze cvetove. Sakrivene ispod suvog lišća, cvetaju u jesen ....
 
Tu u komšiluku procvetao krokus u bašti sad onon kad je naglo zahladnelo pa otoplilo...znate kakvi su malecki žuti, ja se oduševila! :)
A nisam znala za ciklame... juče sam u garden centru videla ceo onaj pult pun rascvetalih ciklama, belih i rozih i ljubičastih, da se razboliš kako je lepo!
 
Krokusi se zovu još i šafrani.
Najlepši su u rano proleće na planinama, kada se racvetaju po livadama, a sneg se još nije skroz povukao ..... to znaju najbolje oni koji su imali prilike da vide ....
Ima ih i u roze i ljubičastoj boji ....

Da li ste znali da na našim planinama u šumama rastu i divlje ciklame ?
Sitnije su i obično imaju nežno roze cvetove. Sakrivene ispod suvog lišća, cvetaju u jesen ....

Da ja sam videla te male divlje ciklame, prelepe su čak sam se nosila mišlju
da ih izvadim sa korenom i pokušam da ih presadim u neku saksiju možda bi
mogle da se održe...divne su i jako nežne.....;)
 
Da ja sam videla te male divlje ciklame, prelepe su čak sam se nosila mišlju
da ih izvadim sa korenom i pokušam da ih presadim u neku saksiju možda bi
mogle da se održe...divne su i jako nežne.....;)


Ja sam pre mnogo godina to i uradila. Izvukla sam jednu. Donela kući i posadila u saksiju.
Listala je i puno cvetala. Par godina kasnije "krompir" se osušio, ne znam zašto. I više je nemam......
Možeš da ih izvadiš, ali moraš da budeš vrlo strpliva, jer joj se "krompirić" nalazi ispod lišća i malo dublje pod zemljom, (pazi na korenčiće) ..... Samo polako i pažljivo !
 
Ja sam pre mnogo godina to i uradila. Izvukla sam jednu. Donela kući i posadila u saksiju.
Listala je i puno cvetala. Par godina kasnije "krompir" se osušio, ne znam zašto. I više je nemam......
Možeš da ih izvadiš, ali moraš da budeš vrlo strpliva, jer joj se "krompirić" nalazi ispod lišća i malo dublje pod zemljom, (pazi na korenčiće) ..... Samo polako i pažljivo !


Jao super...očekivala sam da ćeš reći ne nikako....često mogu da ih vidim
i uvek se obradujem da samo mali nežni roza cvetić viri iz lišća.....:D

Potrudiću se baš i javljam jesam li uspela.....;)
 

Zia, kada budeš imala vremena, primetila sam da imaš dosta sobnog cveća pa napiši kako se
koje zove.. hvala ti unapred :kiss:[/QUOTE]


evo samo sam skoknula pre puta još jednom da vidim šta ima,sutra rano putujemo...obećavam ti,čim tamo budem imala vremena da sednem za laptop,napisaću ti sva imena....jel ti treba i sličica pored,ili ako budem samo navela imena znaćeš koja je koja biljčica?
 

Zia, kada budeš imala vremena, primetila sam da imaš dosta sobnog cveća pa napiši kako se
koje zove.. hvala ti unapred :kiss:


evo samo sam skoknula pre puta još jednom da vidim šta ima,sutra rano putujemo...obećavam ti,čim tamo budem imala vremena da sednem za laptop,napisaću ti sva imena....jel ti treba i sličica pored,ili ako budem samo navela imena znaćeš koja je koja biljčica?[/QUOTE]

E i ja jedva čekam da vidim sve tvoje cvećke (sa imenom i prezimenom;))
I ako ti se da prilika da slikaš i neko drugo lepo cveće, slikaj i pokaži nam da i mi vidimo ....
 
Mirodjija i Taote bile najbolje studentkinje hortikulture...!!!


Za Mirođiju ne znam, mnogo svašta zna, možda i jeste....:think:
A ja sam jača u teoriji nego u praksi:rumenko: - uglavnom projektujem i organuzujem, a mm okopava, zaliva, sadi i seje! :lol: Moje je samo da isplaniram, kupim i pobodem kočić na "rečeno mesto"!
Dok smo bili u stanu, imala sam cveća, a i kod mojih u vikendici sam "trenirala", i volim svašta da znam, a mm ne voli da "teoretiše", ali ima "zelenu ruku", kako kažu, njemu sve niče, valjda i plastično cveće kad bi posadio!
(što smo tandem :mrgreen: ) :bye:
 

Zia, kada budeš imala vremena, primetila sam da imaš dosta sobnog cveća pa napiši kako se
koje zove.. hvala ti unapred :kiss:


evo samo sam skoknula pre puta još jednom da vidim šta ima,sutra rano putujemo...obećavam ti,čim tamo budem imala vremena da sednem za laptop,napisaću ti sva imena....jel ti treba i sličica pored,ili ako budem samo navela imena znaćeš koja je koja biljčica?[/QUOTE]

Zia ja imam predlog...da slikaš tamo neke lepe vrtove, i cvećke koje se tamo gaje
u kućama...da malo vidimo kako se to radi u belom svetu....uvek je lepo videti nešto
novo i drugačije.......:heart:

Sretan put...lepo se odmori....i brzo se vrati.........:cmok::bye::bye::bye:
 
Naravno da ne samo par stručaka...razmnožiće se one posle same....:heart:

E, pa divlje ciklame se ne razmnožavaju tako lako kao prkos, salija, lepe kate, hrizanteme, kadifice ..... one su drugačije ... mogu iz semena(ali to je retko), a češće, a sporije tako što stvara "krompiriće", koji se posle razdvajaju. Ja nisam nikada uspele da ni divlje ni pitome ciklame da "umnožim", a ni ne poznajem nikoga ko jeste.
To umeju samo priroda i stručnjaci .... ;)
 
E, pa divlje ciklame se ne razmnožavaju tako lako kao prkos, salija, lepe kate, hrizanteme, kadifice ..... one su drugačije ... mogu iz semena(ali to je retko), a češće, a sporije tako što stvara "krompiriće", koji se posle razdvajaju. Ja nisam nikada uspele da ni divlje ni pitome ciklame da "umnožim", a ni ne poznajem nikoga ko jeste.
To umeju samo priroda i stručnjaci .... ;)

Ja nisam ni rekla da znam da može, ali sam se nadala...a sada mi nešto onda
žao i da ih diram iz prirode neka ih tamo, i ja ću ih gledati kad idem da šetam;););)
 
Svidja mi se svo cvijece,mozda najvise margerite,tako su jednostavne i lijepe...
ali je ne znam sa cvijecem nikakve vrste ja sam "ubila" i aloe vera:sad2: sto je kako kaze moja mama laka za odrzavati...ali na zalost ja sam takva...
Zato moji roditelji ne da imaju zelene ruke nego su stvarno pravi maheri sa cvijecem,zabodu ruzu iz buketa u zemlju i ona im se primi...valjda im pricaju i pijevaju,sta ja znam, a cvijece to voli...kako oni kazu...
 

Back
Top