Omiljeno cveće

Da se pohvalim, ali i pitam...naime, nikada ranije nisam imala ljubicice...e, uzela sam pelcer, tj., list i on je u vodi pustio zile...posadila sam ga i primetim da rastu mali, mali, listici...jeeeeeeeeeeeeeee...ali, ako zalivam odgore, posto kontam da koren ne moze jos da vuce vodu odole, zar mi nece podaviti listice? Bojim se da ne istrunu...a ne zalivam direktno na njih...?
 
Da se pohvalim, ali i pitam...naime, nikada ranije nisam imala ljubicice...e, uzela sam pelcer, tj., list i on je u vodi pustio zile...posadila sam ga i primetim da rastu mali, mali, listici...jeeeeeeeeeeeeeee...ali, ako zalivam odgore, posto kontam da koren ne moze jos da vuce vodu odole, zar mi nece podaviti listice? Bojim se da ne istrunu...a ne zalivam direktno na njih...?

ne smes zalivati direktno na njih...istrulice/osusice se......sipaj u tanjiric ispod...zemlja ce sama povuci vode,dovoljno da bude vlazna...i da koren moze da upije vlage koliko mu treba....
 
Hvala...:cmok:...I mislim da sam se zeznula...cini mi se da sam ih u malo vecu saksiju posadila...:cry:


Moguće je, čitala sam da neko cveće ne podnosi preveliku sasiju...ali mislim da se tu uglavnom dešava da neko vreme ne cveta, ili slabije cveta, dok mu se koren malo ne razvije, pa posle sve dođe na svoje mesto. Osim kod čuvarkuće, koja sasvim prestane da raste, samo stoji...ali tu se samo podmetne neki komadić crepa, ili se presadi u manju - ona to lako podnosi.
 
Hvala...:cmok:...I mislim da sam se zeznula...cini mi se da sam ih u malo vecu saksiju posadila...:cry:


Nemoj da brineš ako se ona primila lepo i krenula da raste ne diraj je...ona će se
vremenom raširiti bar po mojim iskustvima sa afričkim ljubičicama tako lepo znaju
da napreduju da im je svaka saksija vrlo brzo mala....

Inače kad sam ih sadila a uvek sam sadila tako kao ti jedan list kad pusti koren,
uvek sam na dno saksije i negde u sredinu stavljala po par komadića slomljenog
crepa on drži vlagu pa im to prija....takođe ih uvek treba zalivati stajaćom vodom
iz flaše i samo u posudu u kojoj je saksija........

Eto videćeš....neće joj ništa biti...samo je nemoj svaki čas pomerati sa mesta
gde si je stavila one to ne vole......;)
 
Da li neko voli Astere ?

t_6m_322e725.jpg
 
Asteri su prelepi, ima ih u roze, ljubičastoj, indigo boji (nisam čula da postoje i u drugim bojama ). Postoje visoke i niske varijante. Niske varijante obično se sade pored stazica, pa deluju kao mala ogradica. Cvetaju od sredine septembra (nekad i ranije), pa do sredine novembra. A cvetaju toliko puno da im se listići skoro ni ne vide. Voli mnogo sunca.
Ove jeseni sam videla da se prodaju i u cvećarama.
Niske varijante imaju visinu kao i patuljaste hrizanteme.
Visoke varijante izrastu i do metar visine možda i malo više i moraju da se vezuju, jer im je stablo slabo.
Razmnožavaju se deljenjem bokora. Zimi se grančice osuše, a u proleće počinju opet da se razvijaju. I bez cvetova su prelepi. Samo im treba kontrolisati pravac rasprostiranja.
 
Saliju sam imala, i lepo mi je cvetala.
I ona se sama odlično rasejava, pa je treba samo prepoznati i rasaditi, ali ove godine nijedna nije htela da mi nikne, ne znam zašto .... verovatno joj nešto nije prijalo ....
Postoje i varijante sa belim cvetovima, takve nisam imala ...
Primetila sam da je po parkovima često sade.
 
Dobila sam još jednu afričku ljubičicu, roze boje :lol:
Čim je presadim, slikaću je da vidite dok nije prestala da cveta...
Osim što su lepe, volim ljubičice jer je jedan od malobrojnih cvetova koje znam :rumenko:
Da me sad čuje mama, odrekla bi se javno... Ali nekako me nije zanimalo..
Divno je to što kačite slike i naravno napišete naziv cveta, tako ću i ja nešto naučiti a i
ako mi se dopadne da znam šta tražim :rumenko:
Zia, kada budeš imala vremena, primetila sam da imaš dosta sobnog cveća pa napiši kako se
koje zove.. hvala ti unapred :kiss:
 

Back
Top