Mrsni Sveti Nikola..

A i bes slavu posle koje moras u piceriju :):)

Ko je tebi rekao da se od posne hrane ne mozes najesti kao govedo. I svima vama ostalima... Uzmes pitu od krompira, posni pasulj, posnu picu, pitu od duleka, jos kilo dva leba i nemozes vise da zines. Ima tu jos kojecega gurmanskog tipa pijanog sarana, lososa, kavijara, dabrovog mesa, kitovih muda, zabljih bataka, jastoga na zaru....

Mozes se najesti samo je meni drugaciji.

To sto je Sveti Nikola posan je veci problem nama koji sve to spremamo nego vama sto morate da jedete posno.
 
Nema šta da se odlučujem, od kada sam počeo kod mene je posno.
Međutim pitam se, zašto u vreme posta, velika većina uključujući i mene poste samo na sv.Nikolu i Badnji dan. Koja je poenta postiti i ta dva dana :think:
Poenta je u onom "pa, makar tada neka poste" :)
Što se tiče slavljenja sv. Nikole, nemam sumnje.
Pada u sred Božićnog posta, prema tome sve i da se slavi 5 dana, 5 dana posno.
Potpuno drugo je pitanje generalno dužina i forma postova.
Ali, tako je kako je sad...
 
Ako mi iznesu prase i jagnje za Sv. Nikolu ja ću jesti prase i jagnje, ako mi iznesu lososa i škampe ja ću jesti lososa i škampe, ako iznesu hleba i margarina ja ću jesti hleba i margarina....na slavu idem da ispoštujem domaćine pa kako oni tako i ja. Ja ne postim,nisam nešto zainteresovan za crkvena pravila i mene ne dotiče kao gosta.
Ali ako se slavi zbog vere onda gledaj da istu poštuješ i ako je post u toku spremi posnu slavu. Po meni je to primereno.
 
Taj koji mrsi za sv Nikolu taj mrsi čitav post.
Ali šta ćemo mi koji postimo samo za slavu i Badnji dan
Jel to licemerje ili da ispoštuješ sveca?
Otkud ja znam ja sebe ne smatram hriscaninom,oduvek mi taj pravac nije delovao preterano ubedljivo ,meni se samo gade ovi koji se busaju u grudi da su hriscani a hule na bozije reci.Ako vec sebe smatrate hriscanima i pravoslavcima onda postujete obicaje i zakone.
 
Otkud ja znam ja sebe ne smatram hriscaninom,oduvek mi taj pravac nije delovao preterano ubedljivo ,meni se samo gade ovi koji se busaju u grudi da su hriscani a hule na bozije reci.Ako vec sebe smatrate hriscanima i pravoslavcima onda postujete obicaje i zakone.
Koliko građanin samo krši svetovne zakone pa smatra sebe građaninom.
Naši preci su živeli u uslovima kada nije mogao goste da ponudi ribom ili nekom lakšom hranom naročito ako ti gosti (rodbina) putuje po dva dana i to po hladnoći. Danas nam je sve dostupno pa nam lakše i da osuđujemo, ali zato smo mi ispravni.
 
Koliko građanin samo krši svetovne zakone pa smatra sebe građaninom.
Naši preci su živeli u uslovima kada nije mogao goste da ponudi ribom ili nekom lakšom hranom naročito ako ti gosti (rodbina) putuje po dva dana i to po hladnoći. Danas nam je sve dostupno pa nam lakše i da osuđujemo, ali zato smo mi ispravni.
Jedno je sto stvarno jesi a drugo je za sta ti sebe smatras,mnogi se smatraju gradjanima a to nisu u stvari,svi imamo neke licne zablude i bolju sliku osebi.
 
Što se tiče slavljenja sv. Nikole, nemam sumnje.
Pada u sred Božićnog posta, prema tome sve i da se slavi 5 dana, 5 dana posno.
u sustini ima sumnje..raspitaj se malo :)
problem je sto su neki iz odredjenih razloga davnih dana poceli da ga slave mrsno.. (da sad ne ulazimo u tu pricu)
NE MOZES slavu ako krenes na jedan nacin da slavis da menjas.. mora da ostane kako je pocelo..raspitaj se ako mi ne verujes.
prakticno ti ako bi i iz najbolje namere ako su tvoji slavili mrsno, presao na posno, napravio bi prekrsaj strogo gledano.
 
u sustini ima sumnje..raspitaj se malo :)
problem je sto su neki iz odredjenih razloga davnih dana poceli da ga slave mrsno.. (da sad ne ulazimo u tu pricu)
NE MOZES slavu ako krenes na jedan nacin da slavis da menjas.. mora da ostane kako je pocelo..raspitaj se ako mi ne verujes.
Davno je, takođe, rečeno: "čak i ako je drevna, zabluda ostaje zabluda".
 
u sustini ima sumnje..raspitaj se malo :)
problem je sto su neki iz odredjenih razloga davnih dana poceli da ga slave mrsno.. (da sad ne ulazimo u tu pricu)
NE MOZES slavu ako krenes na jedan nacin da slavis da menjas.. mora da ostane kako je pocelo..raspitaj se ako mi ne verujes.
prakticno ti ako bi i iz najbolje namere ako su tvoji slavili mrsno, presao na posno, napravio bi prekrsaj strogo gledano.
Eto ZATO je ortodoksna (pravoslavna) crkva tako zatucana i kaska za vremenom...Niste ne sme da se menja ni da se dira iako je ocigledno da se ne uklapa ni u vreme ni u ljude.
Jednom sam predlozio da se u srbobranskoj pravoslavnoj crkvi neki biblijski motivi naslikaju u nedrealstickom stilu, od strane jednog poznatog srpskog nadrealiste, ali popovi su se uzasnuli i - odbili predlog.
 
da i onaj ko misli da je drugi u zabludi, mozda je sam u zabludi :D
Relativizacija aspekata posmatranja, kao argument, ovde ne pije vodu.
Tu, prosto, nema mesta "pa, znaš, zavisi od ugla posmatranja... može i ovako da se gleda...".

Sigurno da postoje konkretni istorijski razlozi zašto se odstupilo od toga, i svakako da se to nije dogodilo odmah, nego postupno. I kao što se postupno odstupilo od pravila, tako se postupno može i vratiti pravilu
 

Back
Top