Mormonova knjiga i lidar

Nefi Davidson

Obećava
Poruka
86
MORMONOVA KNJIGA I LIDAR

Pre neku godinu je National Geographic objavio članak o temi: „Laserskim skeniranjem džungle Gvatemale otkrivena su ogromna naselja sa više od 60 000 objekata.

Evropski mediji takođe su pisali o tom važnom otkriću. Sa tom tehnologim pod nazivom Lidar (skraćenica od eng. Light Detection and Range) je optički merni instrument koji emituje laserski zrak koji se reflektuje od vrlo malih čestica raspršenih u zemljinoj atmosferi (aerosoli, kapljice oblaka i drugo), a zatim registrovan u optičkom prijemniku (obično teleskop). Sa ovom tehnologijom su bili u stanju da vide kroz gustu džunglu i da detektuju svaki objekat ispod nje.



Interersantno je da rezultati ovog istraživanja potvrđuju desetke stihova Mormonove knjige koji su uvek ukazivali na veliku gustoću tadašnjeg stanovništa stare Amerike.

Velike mreže puteva, prostrano korišćenje zemljišta, jaka poljoprivreda, kao prostrana naselja, kao i razni tragovi ratnih sukoba.

Mnogi su ismejavali izveštaj Mormonove knjige koja piše da je "celo lice zemlje bilo prekriveno zgradama" (Mormon 1:7) kao preterivanje, jer je do 2018g. to bilo nezamislivo.

Što su pronašli arheolozi u Petenu?

- 60.000 prethodno nepoznatih objekata

- Visoko umrežene puteve koje se mogu koristiti čak i tokom kišne sezone

- razne tvrđave, bedemi i zaštitni zidovi

- Vodovoda, uključujući dvojac, brana, kanale i rezervoare

- poljoprivredna terasa s sistemima navodnjavanja

- Ograđivanje životinja

- Kamenolome

Očekuje se da će proučavanje mnogih rezultata istraživanja i novootkrivenih mesta trajati decenijama, ipak se već danas mogu videti strukture naselja i grubi pregled.



ŠTA POTVRĐUJE MORMONOVA KNJIGA?



- Naučnici kažu, planinska populacija Maya mogla je dostići 15 miliona stanovništva. Mormonova knjiga kaže: "Celo lice zemlje beše prekriveno građevinama, a narod beše brojan skoro kao pesak morski."(Mormon 1: 7)

- Naučnici kažu, kultura Maja bila je mnogo kompleksnija nego što se ranije mislilo. Mormonova knjiga kaže: "I veoma se namnožismo i raširismo po licu zemlje i postadosmo veoma bogati u zlatu i u srebru i u dragocenostima i dobroj izradi u drvetu, u građevini i u spravama, a tako i u železu i bakru i mesingu i čeliku, praveći raznolika oruđa svih vrsta za obrađivanje zemlje, i ratno oružje. Da, oštru šiljastu strelu i tobolac i strelicu i koplje, i izvršavasmo svakovrsne pripreme za rat." (Jarom 1:8)

"I evo, mnogo je zapisa o postupcima toga naroda, koje vođahu mnogi iz tog naroda o njima, koji su podrobni i veoma opširni. Ali gle, ni stoti deo postupaka toga naroda, da, izveštaj o Lamancima i o Nefijcima, i ratovima njihovim, i sukobima, i raspravama, i propovedanju njihovom, i proroštvima njihovim, i pomorstvu njihovom, i gradnji lađi njihovih, i gradnji hramova njihovih, i svetilišta njihovih, i pravednosti njihovoj, i opakosti njihovoj, i ubistvima njihovim, i pljačkanju njihovom, i otimačini njihovoj, i svakojakim odvratnostima i kurvarstvima, ne može biti obuhvaćen u ovom delu. Ali gle, mnogo je knjiga i mnogo zapisa svake vrste, i uglavnom ih čuvahu Nefijci." (Helaman 3: 13-15 )

- Naučnici kažu, Gradovi Maja bili su međusobno više povezani nego što se to ranije znalo. Mormonova knjiga kaže: "I mnogi putevi behu izgrađeni, i mnogi drumovi napravljeni, koji vođahu od grada do grada, i od zemlje do zemlje, i od mesta do mesta. (3. Nefi 6:8)

- Naučnici kažu, proizvodnja hrane bila je porasla na industrijskom nivou. Mormonova knjiga kaže: "Uzgajahu oni obilje žita, i na severu i na jugu, i silno napredovahu, i na severu i na jugu. I namnožiše se i postaše veoma jaki u zemlji. I uzgajahu mnoga stada i krda, da, mnogo tovljenika." (Helaman 6:12)

- Naučnici kažu, zemljište je u velikom obimu korišteno - na nekim područjima do gotovo 100% Mormonova knjiga kaže: "Celo lice zemlje beše prekriveno građevinama, a narod beše brojan skoro kao pesak morski." (Mormon 1:7)

- Naučnici kažu, mnogo je ljudi živelo u graničnim područjima / močvarnim područjima. Mormonova knjiga kaže: "Ali beše mnogo gradova koji behu potonuli, i vode dođoše na mesto njihovo. Stoga ti gradovi ne mogahu biti obnovljeni." (4. Nefi 1:9)

- Naučnici kažu, ratovi su bili norma i bili su ograničeni na određena područja. Mormonova knjiga kaže: "A gle, ruka Gospodnja to učini. I gle, Lamanci takođe ratuju jedni sa drugima, i celo lice ove zemlje je jedan neprekidan krug ubistva i krvoprolića. I niko ne zna kraj rata." (Mormon 8:8 )

- Naučnici kažu, Posebno u godinama 250-500 g., Bilo je mnogo ratova. Mormonova knjiga kaže: "Jer gle, međusobni ratovi njihovi silno besne, a zbog mržnje svoje usmrćuju svakog Nefijca koji neće da porekne Hrista." (Moroni 1:2)

Projekt Lidar u severnoj Gvatemali još nije završen. Cilj je karta o 5000 km2. To bi predstavljalo oko 1,4% područja naseljenom Maja (oko 350.000 km2).

Ovo se odnosi samo na područje Maja a da ne pominjemo, Azteke i Inke, kao i osale stanovnike tadašnje Amerike.

Ali sve ovo za nas nije bitno, jer mi ne verujemo u Mormonovu knjigu jer je arheološki dokazana, ili neverujemo jer to nije, nego zato što nam je Bog objavio moću Duha svetoga da je istinita.
 
Andjeli ljudima ne daju nikakve istine na dlanu vec sluze razvoju dogme da ljude izvuku iz te samobmane postepeno pa imamo update na prosle dogme.
Sujevjerje je opaka bolest covjecanstva iz kojeg se ne moze naglo izaći.
"I videh drugog anđela gde leti posred neba, koji imaše večno jevandjelje da objavi onima koji žive na zemlji, i svakom plemenu, i jeziku i kolenu i narodu." (Otkrivenje 14:06)
 
Mi verujemo da postoji samo jedno Jevanđelje i to ono od Isusa Hrista, zato apostoj Jovan kaže "večno Jevanđelje" jer se ono ne menja.
a se pravis lud?
jel Hristos preko andjela obecao novo jevandjelje, ili je to jedno sto su jevandjelisti predali i sto znamo da se zovu jevandjelja po mateju, marku, luki, jovanu, a na koje si apostol pavle isto poziva?
"I videh drugog anđela gde leti posred neba, koji imaše večno jevandjelje da objavi onima koji žive na zemlji, i svakom plemenu, i jeziku i kolenu i narodu." (Otkrivenje 14:06)
dakle, ili ga andjeo objavljuje u buducnosti, ili ga je Hristos vec objavio, a taj andjeo je demon koga najavljuje lazno otkrivenje, a apostol nas upozorava unapred:
GALATIMA 1,8 Ali ako i mi, ili andjeo s neba [OTK. 14,6] javi vam jevandjelje drukčije nego sto vam javismo, anatema da bude!

to sto lazes da se radi o apostolu Jovanu, isto se pravis lud, taj Jovan lazni prorok nikako nije mogao biti veliki apostol, vec je bio laznjak, antihrist za koga se lepite svi vi zabludeli!

OTK. 3,21 Onome koji pobedi daću da sedi sa mnom na prestolu mome, kao i ja što pobedih i sedoh sa ocem mojim na prestolu njegovom.
  • MATEJ 20,23 ... ALI SESTI MENI S DESNE I S LEVE STRANE, NIJE MOJE DA DAM, NEGO KOJIMA JE PRIPREMIO OTAC MOJ.
  • MARKO 10,40 ALI DA SEDNETE S DESNE STRANE MENI I S LEVE, NIJE MOJE DA DAM, NEGO ĆE SE DATI KOJIMA JE PRIPREMLJENO.
OTK. 1,1: OTKRIVENJE ISUSA HRISTA, KOJE NJEMU DADE BOG, DA POKAŽE SLUGAMA SVOJIM ŠTA SE IMA ZBITI USKORO; I OBJAVI GA POSLAVŠI GA PREKO ANDJELA SVOJEGA SLUGI SVOJEMU JOVANU.
  • 4.-to JEVANDJELJE 15,15: VIŠE VAS NE NAZIVAM SLUGAMA, JER SLUGA NE ZNA ŠTA RADI GOSPODAR NJEGOV; NEGO SAM VAS NAZVAO PRIJATELJIMA, JER SVE ŠTO ČUH OD OCA SVOJEGA, OBJAVIH VAM.
 
a se pravis lud?
jel Hristos preko andjela obecao novo jevandjelje, ili je to jedno sto su jevandjelisti predali i sto znamo da se zovu jevandjelja po mateju, marku, luki, jovanu, a na koje si apostol pavle isto poziva?

dakle, ili ga andjeo objavljuje u buducnosti, ili ga je Hristos vec objavio, a taj andjeo je demon koga najavljuje lazno otkrivenje, a apostol nas upozorava unapred:
GALATIMA 1,8 Ali ako i mi, ili andjeo s neba [OTK. 14,6] javi vam jevandjelje drukčije nego sto vam javismo, anatema da bude!

to sto lazes da se radi o apostolu Jovanu, isto se pravis lud, taj Jovan lazni prorok nikako nije mogao biti veliki apostol, vec je bio laznjak, antihrist za koga se lepite svi vi zabludeli!

OTK. 3,21 Onome koji pobedi daću da sedi sa mnom na prestolu mome, kao i ja što pobedih i sedoh sa ocem mojim na prestolu njegovom.
  • MATEJ 20,23 ... ALI SESTI MENI S DESNE I S LEVE STRANE, NIJE MOJE DA DAM, NEGO KOJIMA JE PRIPREMIO OTAC MOJ.
  • MARKO 10,40 ALI DA SEDNETE S DESNE STRANE MENI I S LEVE, NIJE MOJE DA DAM, NEGO ĆE SE DATI KOJIMA JE PRIPREMLJENO.
OTK. 1,1: OTKRIVENJE ISUSA HRISTA, KOJE NJEMU DADE BOG, DA POKAŽE SLUGAMA SVOJIM ŠTA SE IMA ZBITI USKORO; I OBJAVI GA POSLAVŠI GA PREKO ANDJELA SVOJEGA SLUGI SVOJEMU JOVANU.
  • 4.-to JEVANDJELJE 15,15: VIŠE VAS NE NAZIVAM SLUGAMA, JER SLUGA NE ZNA ŠTA RADI GOSPODAR NJEGOV; NEGO SAM VAS NAZVAO PRIJATELJIMA, JER SVE ŠTO ČUH OD OCA SVOJEGA, OBJAVIH VAM.
ne postoji nikakvo "novo" jevanđelje, već se tu uvek radi o jednom te istom Jevanđelju.
Da bi to razumeli moramo prvo definisati šta je Jevanđelje Isusa Hrista?
Jevanđelje je "radosna vest". Ta radosna vest je Božji plan spasenja, omogućen pomirenjem Isusa Hrista. Jevanđelje uključuje večne istine i zakone, zavete, i obrede koji su potrebni ljudskom rodu da bi ponovo ušao u prisustvo Božje.
Ta radosna vest je takođe, da je Bog obećao, da svako ko želi može biti spašen preko Hristovog Pomirenja i pokoravanjem uslovima Isusa Hrista koji sadrže i obrede Jevanđelja. Ti obredi Jevanđelja su:

Vera u Gospoda Isusa Hrista;
Pokajanje;
Krštenje uranjanjem za oprost greha;
I polaganje ruku za dar Svetog Duha.

Bog želi da svako dobije dar svetog Duha, koji će nas voditi u svakoj istini.
Posle primanja tog dara trebamo samo još istrajati do kraja, da bi bili spašeni.
Sve ostalo su samo dodaci.

Svako ko nešto drugo od ovog uči, uči "drugo" Jevanđelje.

Ako je jevanđelje Isusa Hrista postojalo u punini, zašto onda apostol Jovan vidi dolazak jednog anđela koji će doneti jevanđelje?
"I videh drugog anđela gde leti posred neba, koji imaše večno jevandjelje da objavi onima koji žive na zemlji, i svakom plemenu, i jeziku i kolenu i narodu." (Otkrivenje 14:06)
 
ne postoji nikakvo "novo" jevanđelje, već se tu uvek radi o jednom te istom Jevanđelju.
Da bi to razumeli moramo prvo definisati šta je Jevanđelje Isusa Hrista?
Jevanđelje je "radosna vest". Ta radosna vest je Božji plan spasenja, omogućen pomirenjem Isusa Hrista. Jevanđelje uključuje večne istine i zakone, zavete, i obrede koji su potrebni ljudskom rodu da bi ponovo ušao u prisustvo Božje.
Ta radosna vest je takođe, da je Bog obećao, da svako ko želi može biti spašen preko Hristovog Pomirenja i pokoravanjem uslovima Isusa Hrista koji sadrže i obrede Jevanđelja. Ti obredi Jevanđelja su:
S kim se pomirio?
 
A kad je sa njom bio u svađi?

Znači po vama on nije vaskrsao?
Bog nije bio u svađi sa sopstvenom pravdom, nego čovek. Čovek je radi svoje nesavršenosti u protivnom Božjoj pravdi a sve što nije pravedno nemože biti tamo gde je Bog. Nepravda je greh a greh pravi čoveka nečistim a ništa nečisto nemože živeti kod Boga. Bog je savršen i ima sve atribute savršenstva, a tu spada i apsolutna pravednost. Bog ne može da pogazi sopstvenu pravednost, jer onda ne bio bio više savršen i prestao bi biti Bog. Jedini način da se Božja pravda ne pogazi a da ipak dobijemo milost zaslužujemo Isusu Hristu, On je uzeo naše grehe na sebe i platio dug za njih i tako uspostavio milost kroz koju možemo ipak biti očišćeni i usavršeni i tako ipak biti tamo gde je Bog.
Tu spada i vraćanje posledice greha, vraćanje smrti ponovo u život. On je omigućio tako da svi ponovo vaskrsnemo. To je jedan poklon za sve ljude, ali spas dolazi samo verom u Isusa Hrista i u njegovo pomirenje.
 
Da se ne lažemo, ništa nisam razumela.
Kako se neko može pomiriti sa nečim sa čim nije ni bio u sukobu?
Možda je prevod na naš jezik loš?
pa recimo da ste se vi posvađali sa vašim komšijom, tako što ste ga grdili i vređali. Vaš komšija vas poznaje i zna da ste izbrzni i da imate takvu tešku narav ali da imate dobro srce. On vam pošalje njegovog Sina koji vam kaže da vaš komšija želi a se pomirite sa njim, ali morate bolje da sebe kontrolišete i da će vam sin pomoći da budete bolj osoba. A ako vam to ne bude uvek uspelo sin će to objasniti ocu i sve je u redu.
 
pa recimo da ste se vi posvađali sa vašim komšijom, tako što ste ga grdili i vređali. Vaš komšija vas poznaje i zna da ste izbrzni i da imate takvu tešku narav ali da imate dobro srce. On vam pošalje njegovog Sina koji vam kaže da vaš komšija želi a se pomirite sa njim, ali morate bolje da sebe kontrolišete i da će vam sin pomoći da budete bolj osoba. A ako vam to ne bude uvek uspelo sin će to objasniti ocu i sve je u redu.
Aha.. nije se on pomirio, nego je nas pomirio..
Pa što ne reče odmah tako.
 

Back
Top